Sanatórium Koch. Boli ste spokojné?

sasa80
25. apr 2007

vie mi niekto povedat ako prebieha porod v tejto nemocnici a kolko to asi stoji? Ci ste boli spokojne alebo nie?

martinka008
21. máj 2013

@sharlotta Ak si to das do porodneho planu, tak sa to budu snazit akceptovat. Ak lekar pocas porodu zisti, ze nastrih je potrebny, tak ta asi nastrihnu. Mozno ak vyslovne povies ze to nechces za ziadnych okolnosti tak to budu akceptovat (treba sa informovat), hoci ja stale nechapem co je lepsie na "neriadenom" natrhnuti nez na spravne urobenom nastrihu. Neviem ako je to s oxytocinom, ale mne pocas porodu uplne odisli kontrakcie, takze mi ho dali. V danej situacii som neriesila, ci existuje nejaka ina alternativa, keby som vedela ze maly sa potom hned narodi, tak im mozno poviem nech mi ho daju hned 🙂

sharlotta
22. máj 2013

@martinka008 skor som to myslela tak, ze u nas sa tieto veci robia automaticky...Ze ak nebude treba, nech to nerobia.

vierka84
22. máj 2013

@sharlotta mňa sa stále pýtali, či súhlasím keď išli niečo robiť (či už oxytocín alebo nástrih)

swarovski
22. máj 2013

@sharlotta ano, ked povies, ze nechces, nemusis mat ani pripravu (klystir a holenie) ani nastrih. jedine, keby to komplikovali babatku vyjst von 🙂 a suhlasim s
@vierka84 , na vsetko sa pytaju a pytaju suhlas. ak sa neopytaju, treba sa ozvat, ze nieco nechces...

inirontas
22. máj 2013

@sharlotta Cauko- chcela by som reagovat na tvoju dilemu, lebo som mala podobnu. oxitocin pichaju pri porode placenty, tiez sa mi to nezdalo, takze som to googlila zistila som, ze dokonca aj WHO to odporuca, kedze dneska rocne zomrie 300 000 zien v krajinach tretieho sveta na vykrvacanie (oxitocin by mal zabranit nadmernemu krvacaniu). ze ti ho pichnu nebudes vediet, lebo to uz mas babatko v rukach a mne sa uprimne zdalo, ze vyslo babatko a po minute mi uz ukazovali placentu a hovorili tatinovi, ze pupocnik dotepal, nech striha snuru 🙂 hradzu nenastrihuju automaticky, my sme nechceli a dokonca manzel bol pri doktorke, ked som rodila a do posledneho momentu jej hovori, nech nestriha a ani nestrihala. mala som povrchove poranenia, zasili a do 3. tyzdnov som ani nevedela, ze som rodila. rozdiel medzi nastrihom a prirodzenym natrhnutim- zober si papierovu servitku a skus ju roztrhnut napoly, ked ju mas nastrihnutu a ked ju nemas nastrihnutu- zistis, ze nastrihnuta sa ti lahsie trha dalej 🙂 ak by si chcela viacej poradit alebo tak, mozes mi kludne poslat PM. KOCH je inac super, ja som rada, ze sme sa pre toto zariadenie rozhodli, lebo akceptovali a prediskutovali veci a tiez su tam mili a prisup hned po porode, ked mas babatko u seba 2 hodky a aj pocas celeho pobytu je na jednotku, co je tiez podstatne- lebo predsa sa chces dobre citit aj ty a aj male.

sharlotta
22. máj 2013

@inirontas dakujem, ja mam v tych otazkach jasno...mozno aj tak skoncim cisarskym, ved uvidime, ale chcem skusit porodit normalne. Ja myslim, ze na nejaky porodny plan casto ani neostane cas...ale ak mi budu chciet nieco robit, tak nech sa najprv opytaju, nie ako v statne, sup a uz je to tam a ty ani neviec co a preco ti dali...

catherine214
22. máj 2013

@sharlotta mna sa tiez na vsetko pytali, dokonca na nastrih asi 3 krat, ci ozaj moze, lebo inak sa potrham a ja ze ano a dr znova ci moze...cize nerobia to automaticky a mne oxytocin pichli asi 2o min pred samotnym porodom, ale to som uz aj sama chcela, potrebovali sme zintenzivnit kontrakcie, lebo boli sice uz velke tlaky ale malo za sebou...

susannah
22. máj 2013

Tak ja som sa prave vratila z poradne, na ktorom som prediskutovala so svojou doktorkou moj porodny plan. Bol dost podrobny, ale mala so mnou trpezlivost, vsetko sme si postupne presli ;) Akurat ma neprijemne zaskocila podpora bondingu. Bola som presvedcena o tom, ze ked pojde fyziologicky porod ako ma a nebude ziadny problem so mnou ani s babatkom, tak mi malinku hned po porode prilozia na brusko a vsetky vysetrenia urobia tak, pripadne meranie a vazenie odlozia na neskor. Ale povedala, ze to mi zarucit nevie, ze velmi zalezi od pediatra, ktory bude mat prave sluzbu 😒 Bol to pre mna dost sok, vobec som to necakala. Dufam, ze sa to este nejako vyriesi, mam sa stretnut este s niekym z porodnice a prebrat to, kedze to je pre mna dost zasadna otazka. Inak som z toho vsetkeho mala velmi dobry pocit, podporila ma, len toto ma zaskocilo. Mate s tym niekto skusenosti?

catherine214
22. máj 2013

@susannah ja som mala uplne fyziologicky porod, mala skore 10/10 hned ako sa narodila mi ju dali este taku spinavu na brucho a na prsnik prisat, len ju zakryli perinkou cez nu a potom mi ju zobrali asi na 1minutu, spolu s manzelom vedla do miestnosti, kde ju odvazili, odmerali a odsali zbytkovu krv a vodu plodovu z nosteka a znovu len holu v perinke mi ju doniesli a cele 2 hodiny bola na mne prisata, a ja som toho veru uz mala dost, oci sa mi zatvarali od unavy (rodila som celu noc a mala sa narodila o 5.18) a ked ma prevazali na izbu, tak malu zobrali zvlast a hned jak som bola na izbe uz prelozena v posteli mi ju doniesli (to som skoro uschla, lebo som akurat zaspala a ma zobudili) ze mamicka tu mate babatko 😀 a ja som sa nevladala ani posadit ani postavit ani nic, ale ked by som bola potrebovala, tak by mi ju podali, staci zazvonit, ale mala spinkala, bola unavena po porode. Ja som myslela, ze ju nechaju tie 2 hodiny v inkubatore, ako to bolo na antolskej, ale hned mi ju doniesli, ze je ok a moze byt pri mne, takze asi tak a neviem si predstavit, ako by asi merali a vazili a odsavali na tebe, to sa predsalen neda a ozaj to bola len 1 minuta a hned bola na mne a manzel im cely cas asistoval.A okrem toho to este urobili tak sikovne, ze ju zobrali vtedy na tu minutu, ked sme rodili placentu a ja som sa musela sustredit na to, cize som ani nepostrehla, ze bola tu chvilku prec

moon1979
22. máj 2013

@susannah a ako si predstavuješ "váženie novorodenca na tele matky"??? 😕 😕 😕 aj na odmeranie je fajn, ked dieťa leží na rovnom ...

susannah
22. máj 2013

@moon1979
@catherine214 ved som pisala, ze odlozit meranie a vazenie na neskor. Babatko za dve hodiny po porode predsa nepriberie ani nenarastie. A ja nepotrebujem hned po porode vediet miery nasej modelky 😉 proste by som chcela podporu bondingu v pravom zmysle slova. A Apgar skore je mozne pohodlne zmerat kym je babatko na brusku matky. Je to u nas sice nestandardne, ale inde vo svete bezne. Ale dakujem Vam za reakcie, uvidim, ako mi Koch vyjde v ustrety 😉

vierka84
22. máj 2013

Ja som tiež ako každá chcela, aby mi malého hneď priložili, ale po19 hodinách som bola taká vyčerpaná, že som si to ani neuvedonila. Ukázali mi ho a odniesli na vyšetrenie. Po chvíli ho manžel priniesol späť. A to, že mi ho hneď nedali, som si uvedomila až doma 🙂. A myslím, že ani nič strašné sa nestalo, keď ho na tie dve minútky zobrali.

martinka008
22. máj 2013

@inirontas Mna nastrihli viac nez dost a uz po dvoch tyzdnoch som nevedela, ze som rodila. Porovnavat papierovu vreckovku so zenskou vaginou je nezmysel. Videla si uz papierovu vreckovu s 1-2cm otvorom, cek ktoru prejde hlava dietata? Ak uz chces vreckovku pouzit ako priklad, tak ju chyt kazdou rukou za okraj oproti sebe a tahaj ruky od seba kym sa neroztrhne. Potom dalsiu vreckovu roztrihni noznicami na dve polovive a vysledok si porovnaj.

@susannah Zda sa to ako uplna banalita, ale aj vaha babatka je dolezity indikator, ktory moze ukazat, ze nieco nie je v poriadku. Ak ma babo menej ako 2500g musi ist hned do inkubatora (znizena schopnost udrziavat tel. teplotu atd.) a to moze byt narodene v riadnom termine. Nas sa tiez narodil mensi, hoci na prvy pohlad by nikto nepovedal, ze nema ani 3kg, kedze dlzku mal uplne normalnu (50cm). Po vazeni mu hned zobrali krv a urobili preventivne testy pre deticky s nizkou por. hmotnostou. O tych testoch sme ani nevedeli, az ked boli vysledky nam povedali ze mu ich robili a ze je to OK.

susannah
22. máj 2013

@martinka008 to je jasne, ja hovorim o stave, ked je vsetko ok 😉 nasa malinka ma uz teraz 3300g a to sme podla pm 35 + 5 ; takze my budeme mat zrejme opacny problem, dufam, ze ju nejako vytlacim von 😉

martinka008
22. máj 2013

@susannah Neboj, vytlacis - musis 🙂. Inac tieto odhady su velmi orientacne, my sme tiez boli o tyzden vacsi a nakoniec to bolo skoro na hranici inkubatora, hoci sme sa narodili v 39tt :-/. Aj pri kamoskach bolo takmer pravidlo, ze ak bolo "namerane" velke babo narodilo sa uplne v norme a ked hovorili ze bude mensie, tak to bol skoro slon 🙂

kacicka01
22. máj 2013

Ahojte, no musim povedat, ze neni to take iste, ze vam pri porode budu robit "co vam na ociach uvidia" 😎 a vsetko s vami konzultovat.. teda u mna to tak nebolo, asi to dost zavisi od porodnika i v takom zariadeni ako je Koch... nehovorim, ze moj porodnik bol zly, ale nepytal sa ma na nic co si ako predstavujem, proste ma odrodil ako on uznal za vhodne a bolo.. okrem toho, ked som bola monitore, tak sa ma sestricka pytala, ci planujem rodit s EPI, to som uz mala dost silne kontrakcie, takze moje rozhodnutie bolo jednoznacne, ze ano.. Na moje prekvapenie, kedze som nechodila za nikym, ze nech mi ju uz pichnu a vlastne som to povazovala za vybavene, odkedy som sestricke povedala, ze planujem, tak po niekolkych hodinach (rodila som 11 hod, z toho 9 som stravila u Kocha) mi doki povedal, ze na EPI je uz neskoro, skoro ma piclo, povedal, ze do 2 hodiek urcite porodim a trvalo to este dobre 4... Je pravda, ze sa pri mne prestriedali smeny, ale sestricky nie, iba lekari, takze asi tam sa stala chyba, neviem.. mozno som mala draheho vyslat, aby ich nahanal a chodil im za zadkom, netusim, no prezila som "nedobrovolne" prirodzeny porod aj ked som neplanovala, na dalsi raz draheho urcite poslem, nech mi tu EPI aj sam pichne 😀 .. Ale co sa tyka starostlivosti po porode aj o mna aj o babo, nemozem povedat ani makke fn, len toto ma trosku sklamalo... (za tie prachy)

esunshine
22. máj 2013

Dobry vecer maminy 🙂
Ak dovolite, trosicku odbocim od rozbehnutej temy... mam na Vas jednu otazocku. Neviete mi nahodou poradit ako je to s predoperacnym, resp. internym vysetrenim vratane EKG, ak sa teda mamina chysta na porod v Kochu? Je to vysetrenie treba len ak hrozi sekcia alebo i pred kazdym prirodzenym porodom? Nemala ste s tym niektora osobnu skusenost? Ak ano, k akemu internistovi ste sli? Na odporucanie od KOCH-a alebo v mieste bydliska? Dakujem. Lenka

kape
22. máj 2013

@esunshine - ja som si ho davala robit, lebo bol predpoklad na cisarsky aj ked nie na 100 % ked ma nan moj gynekolog posielal a isla som k tomu co mi on doporucil, kedze som ziadneho ineho nepoznala. A bolo to na objednanie rychlo, vysledky mal gynekolog na druhy den.

esunshine
22. máj 2013

@swarovski mozem sa len opytat pod akou anestezou ti uskutocnili cisarsky, ked to najprv planovali sponatannym porodom, prosim? Bolo to pod celkovou anestezou, spinalkou alebo epiduralkou? Dakujem velmi pekne za odpoved a blahozelam k zdravemu babatku. Lenka

esunshine
22. máj 2013

@kape dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

kape
22. máj 2013

@esunshine sice nebola otazka na mna, ale ked som rodila prveho zacal normalny porod mala som epiduralku a potom mi dali spinal, kedze to nakoniec bol cisarsky, teraz som po dohode s anesteziologickou mala spinal cez epiduralny kateter a bolo to z mojho pohladu super. Inak maju zlatu pani doktorku anesteziologicku, pekne sme to spolu presli a pokecali , chodi na poucenia o EPIduralke. Tam sa mozes na vsetko pytat a cele si to z tohto pohladu prejst, vsetko pekne vysvetli.

swarovski
23. máj 2013

@esunshine ja som mala interne vysetrenie od svojej nefrologicky, ktore bolo stare len 2 tyzdne pred terminom. inak ma poslali k nejakemu internistovi, kde sa sice plati tusim 15€, alebo ist normalne do nemocnice na interne.
co sa tyka porodu, ano, najprv sme to rozbehli spontanne, ale neslo to... mala som zavedenu epiduralnu analgezu, potom mi len nieco dopichli - anestetikum, do rovnakeho katetra... pytala som sa anesteziologa, ci je to spinal, povedal, ze nie, ze na to nie cas a zbytocne, ked mam epi kateter. no a slo sa na to 🙂 bola som pri vedomi 🙂

esunshine
23. máj 2013

@kape
@swarovski velmi pekne Vam obom dakujem za rychle odpovede a cenne info 🙂 Verim, ze to takto v pohodicke zvladneme aj my. Este raz dakujem 😉 Lenka

nanica2
23. máj 2013

Ahojte babule...
Možno ste to tu už niekde spomínali, ale naozaj sa mi nechce v toľkých správach hľadať, čo potrebujem vedieť... 😝
Mám otázočku... idem prvý krát na ultrazvuk do sanatória KOCH (akt. 9tt, ultrazvuk budem mať na konci 12tt) a chcela by som vedieť, či sa tam zaň platí 10€... tak mi to bolo povedané, ale zdá sa mi to málo na to, že ide o KOCH...
A taktiež by ma zaujímalo, či stojí naozaj 1000,00€ pôrod + ubytko na 6dní + ďalšia osoba navyše (plná penzia)...
Ďakujem moc za info 😉

susannah
23. máj 2013

@nanica2 s tym usg ti neviem poradit, ale aktualne stoji porod 1200 eur + 300 eur porodnik, ak si ho chces zazmluvnit. Cena je aj za epi a partnera pri porode, za tvoj pobyt a plnu penziu. Ak chces osobu navyse, aby bola ubytovana s tebou tak za to je osobitna sadzba. A co sa tyka dlzky pobytu, tak to zavisi od zdravotneho stavu mamicy a babatka, myslim, ze ak je vsetko ok po fyziologickom porode, tak prepustaju po 4 dnoch, po cisarskom sa tusim lezi dlhsie, ale za to sa nedoplaca. Doplaca sa len ak musis byt hospitalizovana pred porodom, napr ak prenasas. Myslim, ze 20€ za den. Dufam, ze som to nepopietla a podala spravne info 🙂

lolka
23. máj 2013

ahojte, chcela by som vas poprosit o info ohladom cisaraku u Kocha. na 99% mam planovany cisarsky porod nakolko mam praevia placenta (zostupenu v porodnych cestach), ze ako dlho musi zena zotrvat na lozku (niekde som citala ze 24 hodin) a kedy jej prinesu babatko, kedze sa nebude moct hned o neho plne starat ? prve dieta som porodila sponntane v Ruzinove a teraz zvazujem porod u Kocha.
A este by som sa chcela spytat ci mala niektora zdrav.problem s dietatom a ze ako sa to riesi...........lebo dost ludi ma odhovara od Kocha z dovodu, ze keby bol problem s babom, treba aj tak hned previezt na Kramare (alebo Antolsku) a vtedy ide aj o minuty.....

ooo
23. máj 2013

@nanica2 a chodis k nim aj na gyndu? to ides na NT? ak tam nechodis, ale lekar ti dal papier na to sono, tak sa plati 10€.

nanica2
23. máj 2013

ďakujem babule... nechodím k nim, len mi dala moja gynda k nim papier...
ale už keď tam budem, popýtam sa na tie ceny, láka ma to byť na kľudnom a príjemnom mieste, aj s mužom...

zinhka
23. máj 2013

ahoj, rodil niektoru z Vas zmluvne u Kocha Dr Stanko? Ake mate skusenosti?

mandarinkaa
23. máj 2013

@lolka Po 12 hodinach bolo prve vstavanie z postele, pomalicky do kupelky a sprcha. potom uz vstavas kedy chces. Babatko ti nosia na izbu kedy si ho vypytas alebo ked zacne plakat, lebo pri tebe sa rychlejsie upokoji, kedze si ho prilozis. na treti den po porode Ti babatko uz daju na izbu ale ak nechces nedaju, resp. ak ho tam mas a chces si oddychnut, dat sprchu alebo cokolvek a zavolas im, zoberu ti ho a zas donesu ked povies. "Robia to tak ako si to ty zelas". Co sa tyka problemov, na kramare to je blizko... ked si predstavis ked cele slovensko rodi v malych nemocniciach a ked ich musia prevazat potom pri problemoch do neikolko desiatok km vzdialenych vacsich nemocnic... Tak Koch predsa len je to riziko male.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre