Sanatórium Koch. Boli ste spokojné?

sasa80
25. apr 2007

vie mi niekto povedat ako prebieha porod v tejto nemocnici a kolko to asi stoji? Ci ste boli spokojne alebo nie?

mia_31
5. máj 2014

@shania31 a s cim si lezala 2,5 mesiaca? Aj mne hrozi ze budem. To si bola sama na izbe?

shania31
5. máj 2014

@mia_31
Tvrdnutie bruska a krcok robil problemy. Pocas hospitalizacie som bola aj sama, aj som sem tam mala spolubyvajucu- podla toho, ako mali plno. Tesne pred pôrodom uz vacsinou sama som bola na izbe.
Dokopy som bola hospitalizovala cca 3 mesiace pocas tehotenstva.

mia_31
5. máj 2014

@shania31 ja mam to iste ☹ a nieco ti aj davali okrem magnezia?

hallie
6. máj 2014

@shania31 ano, ja som prvu noc lezala na tretom na dvojpostelovke, ale sama. Potom ma prestahovali na druhe tusim 🙂

danka237
6. máj 2014

@lukukuk Epidurál výrazne zvyšuje šance, že pôrod skončí sekciou, kliešťami a ďalšími chirurgickými úkonmi. Súvisí to s rizikom, že Ti zastaví pôrodnú činnosť. Ono je veľké umenie zaviesť ho v správnej chvíli (príliš skoro - zastaví pôrod, príliš neskoro sa už nezavádza, to už je dieťa väčšinou v pôrodných cestách).
Na Slovensku je najlepšou prevenciou proti nástrihu hrádze otvoriť ústa a požiadať lekára, aby Ti ho neurobil (a potom mu to ešte niekoľko krát pripomenúť a uistiť sa, či ho fakt nerobí) 🙂 V Kochu by s tým však nemali mať problém.
Ďalej proti poškodeniu hrádze pomáha tlačiť v inej polohe ako na chrbte a teplý obklad na hrádzu počas 2. doby pôrodnej.

monia_
6. máj 2014

baby, dakujem za info 🙂 nahodou tam nejdete niekto rodit na konci septembra?

celasapremenim
6. máj 2014

@monia_ skoooda, ja idem na konci augusta 🙂

celasapremenim
6. máj 2014

@danka237 mas vo vsetkom pravdu
inak neviem relevantne posudit, ze ked budem mat 4,5 kg dieta, teda od 4,25 do 4,5, s velkou pravdepodobnostou, ci tam nie je skutocne nutne podla fyziologie zeny nastrihnut
raz bol nastrih, ale 3 stehy, skutocne mi to neurobilo najmensi problem...vysvetloval mi, ze naozaj musel, lebo by nepresiel bez natrhnutia
tak naozaj neviem, ako az mam naliehat na nenastrihnutie, neviem to vobec posudit, ci to skutocne nie je nutne, ked mi to takto lekari popisu pri porode

este sa urcite nastrihava, ked ma dieta inak rucicku, laktik, lebo vtedy sa zena velmi potrha bez nastrihu a to tiez vie posudit iba lekar

shania31
6. máj 2014

@danka237
Ja som nemala EPI, aj tak porod skoncil sekciou.......

celasapremenim
6. máj 2014

@shania31 ale asi boli ine dovody na to....vzdy je dovod, inak podla mna najtazsi priebeh porodu, ked pekne postupuje a nakoniec to dopadne sekciou

abstrahujem od kliesti a vakuovych extraktorov, dufam, ze take nezazijem nikdy

shania31
6. máj 2014

@celasapremenim
Ano, boli ine dovody- to sa vopred nikdy nevie, co vsetko sa moze skomplikovat ci uz s EPI alebo bez EPI.

shania31
6. máj 2014

@celasapremenim
A to teda vôbec som nemala pekne postupujuci porod- 16 h a nic moc a nakoniec akutna sekcia.

danka237
6. máj 2014

@celasapremenim No treba si zvážiť, či je pre Teba lepšie natrhnutie alebo nastrihnutie. Tržná rana sa obvykle hojí lepšie než rezná. Ja som si na svojej požiadavke o nestrihaní trvala preto, lebo som uprednostnila natrhnutie. Bolo dosť dlhé, ale iba povrchové, o dva týždne som už ranu vôbec necítila.
No ale nedá sa to dopredu predvídať, ako veľmi sa natrhneš. Veľa žien s poraneniami 3. a 4. stupňa ich malo ako pokračovanie nástrihu, ale niektoré sa dotrhajú aj bez nástrihu.
Pri väčšom dieťati (ako píšeš - 4,5kg) by som skôr uvažovala o inej polohe, nie v ľahu na chrbte, aby sa pôrodný kanál mohol rozširovať rovnomerne do všetkých strán. Prediskutuj s doktorom.

honey1151
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
celasapremenim
6. máj 2014

@danka237 rodila som v cupe 🙂 nuz, porod je tak individualna vec, ze hoci si moze clovek spravit prehlad odvrchu az dole, nemysli si, ze ja som toto vsetko nenastudovala pred porodmi, ale realita ta niekedy posunie do inych rieseni

planujem samozrejme vsetko prediskutovat s porodnikom

celasapremenim
6. máj 2014

@honey1151 prosim ta a ako sa ti to potom hojilo?

celasapremenim
6. máj 2014

este by ma zaujimalo, ze ako ja mozem vediet, ako clovek, ci je pre mna lepsie natrhnutie alebo nastrihnutie
o nastrihnuti hovoria lekari, ze je regulovane a lahsie zasitelne a lahsie sa hoji
o oboch sa hovori, ze mozu dopomoct k problemom s inkontinenciou a podobne

dadach84
6. máj 2014

@celasapremenim v kochu ta nechali rodit v cupe?super

danka237
6. máj 2014

@celasapremenim Hm, no to je ťažké rozhodnúť. U seba som vedela, že mám takú hrôzu z nástrihu, že natrhnutie je pre mňa psychicky prijateľnejšie. Vysvetliť to neviem, proste odkedy som vnímala, ako prichádzajú deti na svet, tak som mala strach z nástrihu, plus ešte umocnený článkom o ženskej obriezke v Afrike, ktorý sa mi dostal do rúk tuším ako 12-ročnej. Pôrodu ako takého som sa nebála, moja babka aj mamina rodili ľahko, rýchlo a bez ťažkostí (tak 2-3 hodiny, okrem prvého dieťaťa), tak som bola presvedčená, že aj u mňa to bude tak. A aj bolo - a keď som sa s doktorom dohodla, že strihať nebude, tak úplná pohodička 🙂
Z objektívneho hľadiska je nástrih na zváženie z toho dôvodu, že je to automaticky poranenie 2. stupňa, ktoré zasahuje aj do svaloviny. Spontánne natrhnutia sú obvykle povrchové. Avšak také 3-4% žien sa dotrhajú úplne hrozne, lenže je otázne, či by im v ich konkrétnom prípade nástrih pomohol alebo uškodil. Fakt neviem. Verím, že po Slovensku behá veľa žien, ktorým sa nástrihy pekne zahojili a nemali s tým žiadne väčšie problémy. Každopádne, strihať rutinne každú ženu (napr. že Galanta - 90%!), lebo pár z nich sa možno ťažko natrhne, mi príde rovnako zvrátené ako obrezávať v Somálsku všetky dievčatá, lebo niektoré z nich budú možno v dospelosti neverné svojim mužom.

danka237
6. máj 2014

@danka237 Hm, s tou Galantou som sa sekla, tí majú len 40%, Levice majú 90% nástrihov.

celasapremenim
6. máj 2014

danka, tak ten clanok som citala aj ja 🙂)))))))))))))))))))))))))))))))
moja jedna teta, rodila ako 23 rocna, sa dotrhala strasne, ani nejdem podrobne rozpisovat, ake komplikacie mala potom .....ju keby nastrihli, dobre urobia
zaujimave je, ze ked sa zena natrhne, tak sa ten natrh automaticky vyhyba cievam, slacham....lenze je komplikovane sitie a hojednie pri velkom natrhnuti

danka237
6. máj 2014

@honey1151 Ahoj, a môžem sa opýtať, ako sa rodí s epidurálkou? Mám na mysli technicky, nikdy som to nevidela naživo. Pokiaľ viem, tak epidurál Ti zavádzajú takou hrubou ihlou do spodnej časti miechy. A to potom rodíš v ľahu na chrbte? Akože ležíš si na tej ihle, alebo ako to funguje? To len zo zvedavosti mi napadlo 🙂

danka237
6. máj 2014

@celasapremenim Myslíš ten o obriezke? No to bolo tuším v časopise Život 🙂 Dnes by som povedala, že to zaváňalo bulvárom, ale v tej dobe sa o takých veciach na Slovensku ešte moc nepísalo a pre mňa to bol taký šok, že si doteraz pamätám fotografie tých černošských dievčatiek, ktoré tam boli spolu s tým uverejnené.

Vidíš, na to som zabudla, ale tiež som o tom kdesi čítala: že nathrnutie sleduje prirodzené línie svalstva, ciev, bunkových stien... Zatiaľ čo nástrih ide krížom, takže to tkanivo je potom viac zjazvené. No neviem. Ja tam veľmi jazvu teraz nemám ani to nijak necítim, ale zošil mi to tak, že mi tam trčia také malé kúsky kože.... Asi sa mu to fakt blbo šilo. Alebo sa len ponáhľal na obed 😖
Na jednom fóre, čo som čítala pred dvomi rokmi, sa dokonca baby bavili o tom, že natrhnutie (pokiaľ nie je veľké) je lepšie nezošívať a nechať tak, nech sa rana zahojí sama. Potom tam nič trčať nebude a že telo si to najlepšie prispôsobí, ako mu vyhovuje. Jedna dokonca mala skúsenosť, že po prvom pôrode s nástrihom mala len samé problémy a ešte dlho tu jazvu cítila, druhé dieťa rodila prirodzene, natrhla sa, ale že to natrhnutie jej zároveň akoby vyriešilo aj ten starý nástrih, lebo sa to pekne zahojilo a potom ju už nič neťahalo ani neomínalo.
No koľko žien, toľko skúseností, a fakt každej vyhovuje niečo iné, paušálne rady sa dávať nedajú.

evitka83
6. máj 2014

@danka237 ja sa teda este len chystam rodit, ale z prednasky o epi som pochopila, ze pred zavedenim ti to lokalne umrtvia ako zub, potom ti zavedie ihlu do chrbtice cez ktoru ti prevedie kanylu a ihlu vytiahne. To mas to iste ako ked dostanes infuzku do ruky, tiez ti ju ihlou iba zavedu, ale tu potom vytiahnu a v zile ti zostane taka gumena ohybna hadicka, cez ktoru ti pustaju lieky. Epi je to iste, len v chrbtici

honey1151
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
honey1151
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danka237
6. máj 2014

@honey1151 Aha, dobre, dakujem 🙂 Som nevedela, ze tu ihlu vytiahnu a mi to neslo do hlavy, ci ta zena potom ma zadok aj s kostrcou v lufte, alebo ako. Tak som zas o nieco mudrejsia 🙂

hallie
6. máj 2014

Baby, ak chcete porodit bez nastrihu, nepodcenujte masaz hradze a hlavne - cvicte s epinom. Oplati sa don investovat, zo mna padali na zadok, ze ako prvorodicka som porodila 3,6 kilove dieta bez skrabanca. Ondackova sa hned pytala, ci som pouzivala epino 🙂. A moja lekarka povedala, ze je to hlavne vdaka tej priprave. Mne ale urcite pomohlo aj to, ze porod nebol rychly, ale trval viac ako pol dna a nemala som oxytocin, ani epidural. Takze vsetko povolovalo postupne, ako malo 🙂

dulkagabulka
6. máj 2014

@celasapremenim môžem sa spytat v ktorej pôrodnici si rodila v čupe? 😉
@halie poznám ženy, ktoré vôbec necvičili a porodili bez akehokolvek poranenia aj vačšie deti ako 3,60 kg..dokonca aj koncom panvovym...ich druha doba pôrodna bola však v ich režii - čo sa tyka tempa i polohy 😀

hallie
7. máj 2014

@dulkagabulka ano, viem, ale urcite v nasom porodnictve pomoze epino 😉 ale ja som mala to stastie, ze plne respektovali mna i moju dulu 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre