Sanatórium Koch. Boli ste spokojné?

sasa80
25. apr 2007

vie mi niekto povedat ako prebieha porod v tejto nemocnici a kolko to asi stoji? Ci ste boli spokojne alebo nie?

tea333
12. jan 2012

@ellit ja by som takto negativne neuvazovala. ja si hovorim, ze bude vsetko v poriadku.v tehotenstve, pri porode, s babatkom. uz teraz som rizikova a mam kludovy rezim, nesmiem ani maleho zdvihat, ale vobec neriesim strach. verim, ze ked pridem na dalsi kontrolu, vsetko bude tak, ako ma byt. samozrejme, komplikacie sa stavaju, a najhorsie, co sa moze stat je, ze ti dietatko prevezu na kramare, co je naozaj velmi kratky presun. a ak by bolo dieta ohrozene, verim, ze by sa tam dostali rychlo a vcas.to su ale naozaj ojedinele pripady.

tehula
12. jan 2012

@tea333 ale ved na antolskej kebyze si zaplatis nadstandardnu izbu, tak mozu ist za tebou aj muz aj dieta. Inak sluzby rovnake, resp, ja som tam rodila 2x a aj co kamosky rodili, len dobre skusenosti. Treba mat ale doktora zazmluvneneho. Myslim,. ze Koch uz nejako toho nadstandardu pri porode viac ponuknut nemoze , ved to neporodia za teba (to je vtip samozrejme)

tea333
12. jan 2012

@tehula ano, nadstandard sme chceli. uvolnil sa v den mojho odchodu domov. takze sa nam tam produciroval otecko z nadstandardu, behal tam so svojim babatkom, zatial co moj muz ho ani nedrzal a pozeral sa cez sklo 1x denne. nechapem preco som sa ja hlupa spoliehala na to, ze bude nadstandard volny.
na standardnych izbach to snad opisovat nemusim. predtym som bola tyzden na rizikovom. nikto ti nic nepovedal, nikto nepozravil, iba ta zdrbali ze nemas mat uterak prehodeny cez stolicku, lebo ide vizita. ako ovce. prisli k posteli, nieco si povedali, teba total ignorovali a rychlo prec. sprchy a wc ako z praveku. na rizikovom nam chodila opita smradlava spotena upratovacka umyvat izbu smradlavou vodou a len presuvala spinu. bolo mi z toho celeho pekne zle. museli sme sa so spolubyvajucou stazovat. na sestonedeli, ak som opisovala vyssie, sa nikto neunuval nosit mi dieta prvy den, priniesli ho raz, na chvilu. nikto nikde nebol k "nalezeni". jedina zlata bola moja rodiaca dr, ktora chodila na kontrolu, a detsky lekar.po samotnom porode mi nikto maleho neprilozil, len mi ho ukazali na 20sekund. na sestonedeli sestry vkuse dokrmovali deti, malinky sa nevedel prisat. prisla "laktacna", ktora iba predavala klobuciky. domov som isla bez mlieka a fakt v zlej nalade.maloco sa tam naozaj dalo zjest.

veve39
12. jan 2012

@tehula na antolskej ak dostanes nadstandard je fajn - rodila som tam, Koch este nebol otvoreny....lenze aku mas istotu ze sa tam dostanes ? cele odd. ma len 2 izby, zaujem vysoko prevysuje tuto kapacitu....ja som tam pobudla napr. 10dni (cize som izbu aj dlho blokovala)
otecko mohol byt na izbe cely den, nepretrzite
ale citila som sa fakt blbo a hlavne on, ked k nam isiel pomedzi mamicky, ktore sa na nadstandard nedostali...a kym on bezne mohol prist na odd. a ist pomedzi deti v postielkach, ostatne deti videli oteckovia cez sklo...
ja osobne som sa necitila pre toto vobec prijemne...ako nejaka "panicka"
Koch poskytuje rovnaky standard vsetkym a to je fajn
taktiez podpora kojenia je v Kochu urcite lepsia, ako mozu kapacitne zvladnut na Anolskej - domov sme po mojej sekcii prisli s flasou a uz sme sa jej zial nezbavili 😒
inak som bola na Antolskej naozaj spokojna /jedlo samozrejme neriesim, to mi musel nosit manzel 🙂 )

tehula
12. jan 2012

@tea333 ja zas musim povedat, ze ked si porovnam rok 2009 a 2011 co som rodila, tak to tam islo k lepsiemu.
Vynovili standardne porodne boxy, ze lepsie vyzeraju tie porodne kresla ako na nadstandarde. (mala som moznost tam ist, ked ma nechali volne behat pocas porodu a mohla som vyuzivat soc zariadenie nadstandardu, kedze tam nik nerodil. Izby tiez v pohode, snazili sa ubytovavat vzdy max 2baby na izbu, ja som dokonca bola az na jednu noc stale sama na izbe. Upratovali uz poriadnejsie ako v 2009 (to som bola aj nacvakana az s 3ma babami na izbe ako pises, aj buzeracia za uteraky). Tento rok uteraky nik neriesil, Vizita bola slusna a po porode mi sestricky doniesli dokonca termosku s feniklovym cajom na izbu 😉
Pri porode mi lekar dal dceru na brucho (v 2009 nie, ale mala zly apgar), dokonca som to ani nevyzadovala a nemala ani porodne plany. Malu mi priniesli okamzite prikladat na prsnik (oba razy), pricom druhu v 2011 kedze mala vybornu adaptaciu, mi s kludom tam nechali cele 2hodiny, co som bola na boxe po porode s muzom.
Muz bol so mnou pri oboch porodoch, pri druhom (vyvolavacka) dokonca od samotneho prijmu, aj pri klystire ho nik nevyhnal. Pri prvom som rodila spontanne a rychlo, cize mi pripravu ani nerobili, ziadna vzdycharen ani nic....
Ja si ozaj nemozem na nic stazovat. Pri prvom porode mi sestricky sami ochotne dosli ukazat a vysvetlit, ako kojit, kupat, prebalovat a tak....po druhom sa ma pytali, ci treba, kedze som uz druhorodicka, tak s tym zbytocne nezatazovali.
Nadstandard som nemala ani nechcela. Mne je sumafuk, pokial nie som doma, nic nebude take ako doma, pre mna ani 5* hotel zial

tehula
12. jan 2012

ja len, ze mne sa zda 1500eur prehnane vela, co Koch pyta, ved oni si z poistovne nic neberu?

veve39
12. jan 2012

@tehula je to naozaj dost vela - zial
s takou cenou maju myslim v ramci SK sancu uspiet len v BA
vraj je to teraz 1200,-€
ale u mna keby bol Koch aktualny v case mojho porodu by som neriesila ani minutu (ved kolkokrat za zivot rodime 😉 )?

ellit
12. jan 2012

@tea333 a rizikovky berie KOCH? lebo niektore neberu. Moj starsi syncek bol pri porode priduseny pupocnikom, som rada, ze som bola v "nemocnici" kde mu pomohli. Ale tak mame este cas na premyslenie. 🙂

ellit
12. jan 2012

@tehula ty si rodila na Antolskej?

ellit
12. jan 2012

@tehula ono ani nejde o porod samotny, ako tie dni po.....

sashie
12. jan 2012

tiež zvažujem ešte stále či ísť do Kocha alebo znova na antolskú, aj keď som presvedčená na 90% že pôjdem do kocha. tiež som nebola extra nadšená z antolskej, aj keď nehovorím, že sa to nedalo vydržať. nie som nejaká náročná a mala som asi akú takú predstavu do čoho idem ( to že soc. zariadenia sú v dezolatnom stave, to som prežila, veď do sprchy som chodila v šľapkách), ale najhorší je ten prístup tých ľudí - počnúc sanitárkami, roznášačmi jedla až po niektoré úžasné sestry. Laktačnú poradkyňu nekomentujem - nemožná žena (neviem, či je tam stále tá istá - taká nižšia chudšia, nakrátko ostrihaná) všetko odrapotala naspamäť, a ked som ju prerušila, vrátila sa k poslednej vete, ktorú presne od slovo do slova zopakovala a pokračovala ďalej. Z toho som bola vyvalená, a so spolubývajúcou sme sa dobre nasmiali, lebo jej hovorila presne ´ten istý text, ani už nehovorím, že informácie. Jej pomoc pri kojení je asi taká, že sa pozrie a keď vidí, že dieťa cuce, tak povie dobre. Hovorím, je dobre prisaté? Ona, že dobre. a šla preč a tiež som mala problémy s kojením a musela som si do 6 mesiacov odsávať mlieko. Je pravda, že som sa o kojenie pred pôrodom nezaujímala, čo bola chyba, lebo śom si myslela, že to pôjde akosi prirodzene. A to nekomentujem, že sa mi nechcelo mlieko spustiť, až keď som si bola dať 4x oxytocín, tak sa mi ako tak spustilo.
Sestry v celku v pohode, až na niektoré výnimky a tiež sa nebabrali s tým, že dieťa nechce z injek´čnej striekačky piť, dali mu automaticky fľašu. Sestry stále chodili - niektoré, že malá málo pije, a že podľa tabuliek má vypiť toľko a toľko, ... tak som mala také nervy posledné 2-3 dni, že som jej povedala, že ak si náhodou nevšimli, tak nie som na celonárodnej súťaží v pití kojencov a že mohli by vedieť, že 2,5 kg dieťa nevypije toľko mlieka ako dieťa čo malo pôrodnú hmotnosť takmer 4 kg. ale nechápali to. vrchol bol, ke*ď som sa sestričky pri kúpaní pýtala na pupok, že ako sa ten koniec potom odstráni. či odpadne alebo ho musím ja odstrániť - tak ona chytila ten koniec a kmasla ho. keď som sa na to pýtala pediatričky, ostala zhrozená.

a buzerácia sanitárok pred vizitou? jedna ma chcela presvedčiť, že uteráky, ktoré mi viseli na tom madle, som tam predchádzajúce 4 dni nemala. sme sa dobre pochytili a povedala som jej, že ešte zatiaľ viem, či mi tu tie uteráky viseli alebo nie.

jedlo bolo otrasné, a tiež si nemyslím, že som fajnovka, hlaven že nám robili prednášku, aká pestrá strava je potrebná pre kojacie matky. a spôsoby tých čo roznášajú jedlo .... ja som sa tam cítila ako na vojne, stále niečo chceli, vôbec som si neoddýchla, žiaden relax, len stresy. a mňa toto odráža. a keď som potrebovala v noci pichnúť oxytocín a nevedela som 45 min. nájsť ženskú sestru, tak som potom na ňu po rade detskej sestry zazvonila, prišla a hnusne mi vynadala, že čo na ňu vyzváňam, keď mi nič nie je, že je noc a ona je u pacientky. hovorím, áno, skoro hodinu? a čo ju operujete? otras.
a tiež keď som si vypýtala od sestry aby mi dala menšie body pre dieťa, lebo mala výstrih až na pupku a stále bola studená aj keď bol august a vonku 40 C, tak mi povedala, že či si myslím, že som v hiltone. hovorím nemyslím, ale keď nemáte oblečenie pre menšie deti (váhovo), tak dajte na zoznam aj to, aby si každý priniesol pre dieťa oblečenie, veď to už má každá žena kúpené keď tam ide. potom mi muž doniesol veci, lebo to čo mi tam ponúkali bolo tak pre 6 kg dieťa, ktoré ma 3 mesiace.
na nadštandard som nešla, pretože som vedela že sú tam len dve izby a keď nie sú voľné, tak nie je šanca. ale hovorím, keby nebola iná možnosť, vydržím aj na antolskej, ale chcela by som si to ešte raz užiť, hlavne ten kľud a ľudský prístup.

bebel
12. jan 2012

@sashie presne kvôli tomuto u mňa nepríchadzali v úvahu iné alternatívy.
Stretla som sa s prípadmi, kedy si zaplatili a dohodli moje známe lekára a ten to buď ledva (na šitie) alebo vôbec nestihol ...teda ani nemal záujem stihnúť do pôrodu (vypnutý telefon)...potom si personál rodičku posúval ako horúci zemiak, že je predsa zazmluvnená dotyčného a veselo ju odbili, že nech čaká na svojho lekára.
Nadštandard bol obsadený, epidurál sa nestihol pichnúť....proste všetko bolo inak ako bolo zaplatené a plánované. Do toho prudká ignorácia zo strany zdravotníkov.
Vytieranie podláh a umývanie tou istou handrou a špinavou vodou divnými individuami je asi vo všetkých štátnych nemocniciach.

tehula
12. jan 2012

@ellit ano, oba razy

tea333
12. jan 2012

@tehula ja som rodila 2010 a fakt mi nebolo jedno to odlucenie od babatka, babatka od otca dietata a drzy pristup. ostatne by som mozno prezula.

@sashie ono vydrzat sa daju vselijae bojove podmienky. ale ked ma rezu, mam bolesti, mam hroznu naladu, muz nemoze byt pri mne a mlieko sa nie a nie spustit, vtedy by cloveku bodol duchaplny napomocny personal, pekna cista izba, babatko a otecko pri sebe.mozno pre baby, co rodia prirodzene je to tam lepsie. mozu sa takmer hned pohybovat, byt s babatkom, nie su take odkazane na lutost personalu, zvlast ak ide o druhorodicku, ktora uz vie co a ako. ale ako prvorodicka co isla cisarskym to rozhodnutie pre antolsku lutujem.
inak doktorka co ma mala na poradni aj pri porode bola uzasna a starostliva.

tea333
12. jan 2012

@bebel obcas je to katastrofa. ja si zazmluvnovat u kocha nebudem, moja dr Vacokova sa zazmluvnit neda a ak nahodou zas pojdem cisarom, tak tam je to uz uplne jedno..

tea333
12. jan 2012

@ellit ono podat kyslik, dat do inkubatora a taketo veci robia a j v kochu. prevazaju len vaznejsie pripady, kde je nutna iperacia, alebo specialne vybavenie JISky.
ja som rizikova v tom zmysle, ze na poradni sa zisitlo, ze plodovy vak nie je prirasteny ako by mal byt. mam prisny kludovy rezim, lezim a nic nerobim a papam duphaston. dufam, ze na najblizsej poradni to bude ok.
neviem ako je to s rizikovkami. pravdepodobne neberu tie, ktore maju sancu, ze porodia skor ako v 34tt, co sa v Kochu neda, alebo sa vie, ze dietatko bude po narodeni potrebovat nejaky zakrok.ja tam chodim zatial do normalnej poradne, snad ma nevyzenu, som stala pacientka 😀

ellit
12. jan 2012

tak mna manzel potesil, ze ak to bude "len" 1200 eur, tak budem mat KOCH. Vraj si zasluzim, ked som mu za 4 roky dala tri deticky 🙂 Vlastne to budu necele 4 roky ak sa vydari

tea333
12. jan 2012

@ellit tak ty by si si k tomu zasluzila aj medailu 🙂

sashie
12. jan 2012

@tea333 veď ja ťa plne chápem a súhlasim s tebou. nerodila som síce s cisárskym ale tiež sommala problémy, tiež mlieko nikde až som si ja sama musela ísť pýtať injekciu na spustenie, posledné 2 noci som ani nespala, čo som si odsávala mlieko, bola som totálne vyčerpaná, a to som už len revala keď prišiel muž (ešte nás nechceli ani pustiť domov, lebo malá bola malá), takže tak.
človek len zvažuje peniaze, lebo veľa ich nie je a keď si predstavím, že by som mohla mať v talóne 1200 eur ..., ale hovorím, si, že ak mám tú možnosť ísť do kocha, tak to využijem, lebo možno už nebude kedy. a tiež som počítala výdavky na antolskej ak a vyšlo mi to na cca 750 eur.

sashie
12. jan 2012

@bebel katastrofa v tých štátnych pôrodniciach, preto chcem ísť do kocha, len si hovorím, že som asi vymajzlaná ... ale ako som hovorila, nie som extra náročná, ale sa čudujem aj tým sestričkám - to sa asi nevzdeláva, nechodia na žiadne školenia, nič nečítajú. nechcem ich hádzať do jedného vreca, vcelku boli detské sestry v pohode, až na také 3-4 - to bola jedna smena taká úžasná ....
ostatných (ako sanitárky, nosičov stravy, ...) nekomentujem už radšej vôbec, asi by to za tie peniaze nikto nerobil, ale aspoň by im mohli vysvetliť ako sa majú správať v medziach slušnosti.
ako som písala vyššie, ´posledné dni som bola totálne vyčerpaná, nevyspatá, bolesti sa mi stupňovali, ledva som chodila alebo sedela ... a ešte ťa budú nas...rať sestričky, sanitárky, fakt som čo prišiel muž, to som revala ako malé decko, a to si nemyslím že som hysterka.

Len sa čudujem, že antolskú ako takú (myslím celú nemocnicu), ešte nezavreli a pritom je zo všetkých najnovšia. bola som tam 2x hospitalizovaná s dcérou a je to fakt ako v 50. rokoch, nám chodili na JIS-ke mravce po posteli (vedia o tom a nič nerobia, dali mi sestry nejaký biolit, alebo čo to bolo, že si to máme vystriekať), po stolíku, nehovorím, že tam ťahá cez okná, nedajúsa zavrieť. no comment.

lenuska12
13. jan 2012

ahojte, ja som bola hospitalizovana na kramaroch pol roka a potom 2x na Antolskej, cize skusenosti so stat. zariadeniami tiez mam a prave preto som sa rozhodla rodit v Kochu, aj ked financie moc nemame a tie peniaze by sa nam hodili na splatenie uveru a podobne, ale mam taky strach rodit niekde inde, ze by som asi skor doma porodila ako niekde na Antolskej. S manzelom som bola minule na pohotovosti na Kramaroch a kym mu tiekla infuzia, tak za plachtou priviezli jednu mamicku co rodila. Za hodinu a pol volali 3x na gynekol. odd. ze im tam rodi, ze ma kontrakcie a je otvorena a ze nech si po nu pridu a oni nic. Posledny telefonat bol, ze je vidno hlavicku, tak potom pre nu prisli. Po tomto zazitku manzel povedal, ze tak tam rodit urcite nebudem. Ja len dufam, ze malinka bude zdrava a vsetko bude v poriadku a ja budem moct rodit ako clovek v Kochu a nie ako kus masa niekde v statnej nemocnici. Drzim palce vsetkym mamickam, aby im to dobre dopadlo a hlavne aby boli deturence zdrave. Pevne verim, ze sa v Kochu nesklameme a ze ta starostlivost bude stat za tie peniazky.

tea333
13. jan 2012

@lenuska12 cakame na spravu od @ellit , ci zlacneli 🙂 dnes by mala napisat 🙂

lenuska12
13. jan 2012

@tea333 no ja som tam dnes bola a aj som sa chcela opytat, ale ked mi oznamil a dal recept ze mam malo zeleza a potom ze mam vysoky krvny tlak a hrozi mi gestoza inak nazyvana Preeklampsia, tak by sa mi krvi nedorezal. musim si merat tlak a ked budem mat nad 140 okamzite mam prist a budem musiet ukoncit tehotenstvo a kedze som v 29tyzdni, tak by ma museli previest niekam inam. tak piatok 13teho som bola naposledy u lekara, a to ma nastastie onkologicka preobjednala o tyzden, bohvie co by mi ona povedala. drzim vam vsetkym palce, nech ste hlavne zdrave a babatka tiez

miselka252
13. jan 2012

@tucika vazne? tak to je elegancia. diky za info a povzbudenie🙂 ono zase bez epiduralu sa na tomto svete rodi uz nejaky ten piatok, tak snad sa to da vydrzat🙂

miselka252
13. jan 2012

@tea333 Tie novorodenecke sestricky na Antolskej si pamatam... Asi si ozaj natrafila na blbu "varku". Ja som natrafila iba na 1 priseru. Par hodin po cisarskom, ked som sa este klepala zimnicou a liali do mna oxytocin, mi doniesla vyhladovanu dceru, hodila na brucho, nech si ju nakrmim. A kedze som bola nepohybliva, tak mi to velmi neslo /a este som to ani poriadne nevedela..../, mala zacala od hladu silno plakat. Ked ju prisla vziat, ja stale ziaden progres. Som ju poprosila, ci mi moze pomoct a co mam robit. Tak zavrcala, nech si ju najskor ukludnim a potom jej dam jest, ze je hladna... Nakoniec mi pomohla sestricka zo 6nedelia, malicku mi pomohla napolohovat, aby som ju mohla nakojit. Ale to bol jediny pripad /ktory ma sice na uvod trosku omracil, ale co uz.../. Inak ostatne boli podla mna fajn. Ked mi nieco neslo, tak jedna sestricka prisla a ludsky vysvetlila, polopatisticky, ako to robit. Mala 9 vlastnych deti a bola taka ozajstna mamina. A bolo tam aj zopar dalsich, prijemnych.

tea333
13. jan 2012

@lenuska12 preeklampsiu som mala aj ja, ale az v termine. od 37 som mala nabeh.dali ti magnezko? kolko ti predpisali?

tea333
13. jan 2012

@miselka252 ja nehovorim ze tam boli vsetky zruuudy a prisery, ale vacsina z nich aspon statocne ignorovala. mozno 1-2 tam boli take ok.

miselka252
13. jan 2012

@ellit to je mile od tvojho manzela🙂

lenuska12
13. jan 2012

@tea333 nepredpisal mi nic na to, len mi kazal merat si tlak a okamzite prist, keby bol nad 140. magnezium mi dal uz minule, kvoli krcom, tak to beriem okrem tehotenskych vitaminov. teraz mi dal aj zelezo, ze som ho mala malo, ale to je normalne. co tebe pomohlo na ten tlak?

tea333
13. jan 2012

@lenuska12 nezabudni si tlak merat v uplnom klude, po 5 minutach sedenia, nerozpravaj..ja som brala toho magnezia hodne. lezala som v nemocke koly preeklampsii, tyzden do mna pchali magnezko, myslim ze 2-3krat denne tabletka magne B6 a tlak sa trochu upravil. na druhej strane som vsak mala aj male mnozstvo bielkovin v moci. tebe tie bielkoviny nesledovali? je to dolezite.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre