Skúsenosti s pôrodom v novej nemocnici v Košiciach?

dankaa
9. feb 2007

Ahojte mamicky,

ktorá máte skúsenosti,alebo sa chystáte rodit v novej nemocnici v Kočiciach,tak sem patríte... 😉

smska1979
30. apr 2008

Len neviem, ci nema nahodou ine starosti a radosti ako tu vypisovat 🙂 Ale skusim jej napisat.

katulikzlatulik
9. okt 2008

ahojte kosicanky,
ja viem, ze tu davno nikto nebol... ale chystam sa rodit do Novej nemocnici na Terase... sice je to este daleko - februar 2009, ale nevadi 🙂
Ako je to s nadstandardnou izbou 2-postelovou? Mozu chodit navstevy kedykolvek? Alebo to plati iba pre nadstandardku 1-postelovu? A co hovorite na MUDr. Murina alebo Molokaca? DIIK

lulu77
9. okt 2008

ahoj,
ja sa chystam tiez do novej nemocnice, chodim k dr.Adamovi, a tie izby by zaujimali aj mna, ze ako to funguje a kolko sa plati.

katulikzlatulik
na dr.Murina som pocula len dobre veci, mne robil raz utz, a bol velmi mili, mala som z neho dobry pocit

smska1979
9. okt 2008

katulikzlatulik, asi 1.5 mesiaca po porode som musela ist do nemocnice, prijimal ma Dr. Murin, velmi zlaty a starostlivy lekar sa mi videl, ale to bolo prvy a posledny raz, co som s nim prisla do kontaktu. Lezala som na 16. p. a vsetci lekari vcitane Adama, aj primara Poslucha mozu ist do ... Odisla som po 5. dnoch na vlastnu ziadost, kedze mi tam vobec nepomohli a hned som isla do starej nemocnice, kde som si nasla ochotnu lekarku, ktora sa len cudovala, ze som tam dokonca lezala a oni nic nepodnikli a stav sa mi nezlepsoval. Ale zase rodila som v novej nemocnici a vtedy, kedze som nemala nijake problemy, bola som spokojna s personalom. Ale povedali sme si s manzelom, ze ked este niekedy budem rodit, uz nikdy viac v novej, aby som nahodou nenatrafila zase na tych expertov.

norik1
9. okt 2008

katulikzlatulik ja som zasa na druhej strane bola spokojna a to som stravila na porodnej sale 28 hodin a potom som sla na cisarak...len keby tie sestricky (niektore) z novorodeneckeho boli privetivejsie...hlavne taka ciernovlasa mrcha...

norik1
9. okt 2008

ked chces vediet nieco konkretne tak sa pytaj...

PS. Na nadstandarde je 5 jednolozkovych (dve za 700 a tri za 300) a jedna trojlozkova izba (100)

lulu77
10. okt 2008

Ahoj norik,
na tych izbach, mozu byt navstevy hocikedy? a este by som sa chcela spytat ci ta 3lozkova izba ma samostatne WC a sprchu? sama by som nechcela byt na izbe, tak dufam ze natrafim na dobru spolocnost

a este aky je rozdiel pri tych 1lozkovych za 700 a 300

ja idem na planovany cisarsky, teba na ktory den pustili domov?

norik1
10. okt 2008

Lulu,

🙂 na nadstandarde mozu byt navstevy hocikedy, amozrejme je potrebne sa prisposobit faktu ze budes v nemocke 😀 na normalnej izbe vsak velmi nechcu pustat navstevy mimo nav. hodiny...

🙂 3-lozkova izba ma samostatne wc a sprchu, ale na chodbe, na izbe je myslim sprcha ale ta je spolocna so susediacou izbou (pooperacna zobudzacia, tam budes lezat najprv). Tato izba ma samostatny klucik a nikto iny tam nechodi. WC a sprcha su nove pekne prerobene - ale na chodbe...

🙂 rozdiel => 700 -> izba s kozenou sedackou (tam moze spat tvoj muzik), televizorom, sprcha wc prerobene, prebalovaci pult, drevena polohovatelna nemocnicna postel, obyvacia stena...
300 -> klasicka nemocnicna izba, vymalovana s disney obrazkami, ma ale iny druh starej nemocnicnej postele (trosicku pohodlnejsi), skrina, sprcha v povodnom stave (ale v pohode, nejdes do kupelov a po sekcii sa moc sprchovat rozhodne nebudes) wc je na chodbe spolocne pre tri 300-korunove izby...

🙂 izba za 100 => zvaz pre a proti, jedna vec je mat tam kamosky (aj tak sa zoznamite v noci na chodbe, ked budes tisit a uspavat babo he he) a byt spolu, mat s kym pokecat - na druhej strane stale ma jedna z nich navstevu - navsteva nea s tebou sukromie a po chvili odchadza...navyse si s niektorou nemusis sadnut...na druhej strane mozes 😵 a este jedna vec, na stovkovej izbe je váha a mamicky zo vsetkych izieb tam chodia vazit svoje deticky pred a po kazdom kojeni...takze ta izba za 100 nie je az taka velka vyhra - ale je lepsia ako normal...

🙂 na chodbe je spolocna chladnicka, mikrovlnka a varna konvica

🙂 po sekcii pustaju domov na siedmy den (rodis v pondelok, ides domov v pondelok) ak je vsetko v poriadku...

Ja som bola na izbe 300 a bola som spokojna... ked babetko spinkalo tak som spala aj ja, alebo som odsavala mliecko alebo som mala navsevu...prve 3 dni sa z izby nepohnes - nulty den (den operacie) len lezis, na druhy den tiez, vstavas myslim ze na treti den...je ine byt na spolocnej izbe po cisarskom a vaginalnom porode...po cisarskom jednoducho potrebujes viac sukromia... mne napriklad vyhovovalo ze prisiel manzel, postavila som sa do sprchy a on ma umyl uterakkovou zinkou (nezabudni si pribalit) - ty budes rada ze budes stat nie to este sa hybat...

Ja osobne si myslim ze nepotrebujes az taky superluxus, sukromie ale niekedy luxus je...uvidis ale aky bude stav ked budes rodit - ja som si izbu vyberala z troch volnych a ked som odchadzala, mamicky lezali este aj na gynkologii lebo rodilo pomaly cele mesto...a tie mohli o nadstandarde len snivat... prto chcu este postavit dalsie nadstandard izby lebo maminky su ochotne si priplatit a niekedy sa aj biju o izby... hlavne to hned po sekcii musis nahlasit sestre, ona ta da na "cakacku" ak prave nie je volna izba. Prvu noc stravis na tej pooperacnej, az potom prevoz na izbu 😵

Ak mas este questions tak ich hod 😀

norik1
10. okt 2008

Z doktorov som mala cest s DR. Boszormenyim (ten ma rodil), Fialovou (bola na centralnom prijme a nic moc), Murin ma raz vysetroval a bol mily a prijemny, velmi zlaty, doktorka Sovova - mala v ten den sluzbu -tiez velmi good... Este jeden mlady ale neviem ako sa volal a tiez bol mily. Ani ostatne maminky sa nestazovali na doktorov, vsetci boli mili a ludski...

lulu77
10. okt 2008

norik dakujem velmi pekne za odpoved, este stale zvazujem pre a proti, ale s tymi navstevami a sukromim mas pravdu. Asi ta za 300 bude fajn, ked budu volne, bola som v nemocnici v utorok na monitore a vyzera to tam plno, ja idem 20.10 na utz a na monitor, a keby nieco nebolo v poriadku, tak ma hned aj necha dr. tam, a ked bude vsetko ok tak idem 28.10 na sekciu.

este som sa chcela spytat, ako si rodila, bola si v uplnej narkoze, alebo si mala epi alebo spinal

joj a este ma napadlo, mam 6rocnu dcerku, ta moze prist za mnou na navstevu alebo nie?

norik1
10. okt 2008

joooj zrusilo mi odpoved uprostred p isania...

s dcerkou to nebude teke easy - male deti maju kvoli infekciam zakaz na oddelenie. Potom ale budes moct vyjst ty a tam sa mozte stretnut...

ja som mala spinal prtoze predtym som bola 28 hodin na porodnej sale, dala som si epi...no a kedze porod nepostupoval a ja uz som dostavala mikrospanky tak som sla na sekciu - len mi dopichli inu latku do toho katetra od epi....celkovu narku davaju len ked je potrebna urgentna sekcia

lulu77
10. okt 2008

hmm, tak s malou to bude horsie, no nejak prezijeme 😒

a po tom spinale ta nebolela hlava,a po akom case si sa mohla postavit,, ja viem, ze kazdy to znasa inac, ale malu som rodila normalne a toto je pre mna nieco nove, mam z toho aj trochu strach. Ja nemocnice nemusim, s malou sme si toho preskakali vela, tak dufam, ze toto bude lepsie

norik1
10. okt 2008

nechaju ta lezat na uuuuuplne rovnej posteli, ani vankus nic...ked som protestovala, tak mi to vysvetlili ze to je kvoli tomu aby ma nebolela hlava... a nebolela 🙂 Postavila som sa na treti den, pomoze ti sestricka, a budu ti davat lieky proti bolesti lebo bez sa to da len tazko vydrzat...
v den operacie ta napichaju infuzkami a tie ti tecu tri dni myslim...druhy den uz mozes sladeny caj cez slamku (este lezis) a na treti den ti dovolia vstat...ale aspon babetko ti nosia - treti den som ho mala uz skoro cely den, len ho nosili prec na vysetrenia a kupanie a na noc. Stvrty den som mala maleho stale pri sebe a na noc mi ho este zobrali, nech sa vyspim a potom uz full rooming in 😀
Mna najviac bolelo stahovanie maternice...prestavala mi ucinkovat latka a tie krce, to bolo daco strasne...dopichavat ti latku moze len doktor anesteziolog a akurat vtedy operoval... tak som bola v tych krcoch hodinu a pol a sestricky nemohli nic urobit...vsetko potom je uz len lepsie, stale si treba uvedomit ze zajtra to bude ovela lepsie - a naozaj sa to lepsi kazdym dnom. Inac nemaj strach, nemas sa coho bat...ja by som uz normalne rodit nesla keby som si mohla vybrat 😀

lulu77
10. okt 2008

tak dufam, ze to zvladnem, ja budem rodit u dr. Adama, zatial som s nim spokojna, bola som aj na amnio. a prisiel za mnou, pytal sa ze co a ako,vsetko mi povysvetloval, je taky normalny,mili clovek mam z neho dobry pocit, tak dufam ze to dopadne dobre.

inac som myslela, ze z postele ma vyzenu na druhy den, ale aj to asi zalezi ako sa citis

norik1
10. okt 2008

noooo ak si dobre pametam tak az na treti...myslim ze z´to pocitaju na pocet hodin od porodu - kedy mas vstat

katulikzlatulik
22. okt 2008

norik, DIIIK ZA SUPER INFOSKY SI POKLAD 😉

norik1
22. okt 2008

rada 😀 😀 😎

martinka17
18. nov 2008

norik
dík za infošky, si to krásne napísala. 😀 😅

Ja sa opýtam ešte iné...nenašla som to tu, tak dúfam, že len nie som slepá. čo všetko Ti trebalo doniesť pre bábetko a pre teba?

norik1
19. nov 2008

Martinka, tak podla mojich skusenosti:

Mamička bude potrebovať:
- Doklady: tehu knižka, kartička poistenca, kópia sobášneho listu (alebo prehlásenie o otcovstve z matriky), občiansky, meno a adresa pediatra (posielajú sa mu výsledky testov na fenylketonúriu)
- nočnú košeľu na pôrod (ak nechce nemocničnú) – staršiu a môžeš ju vyhodiť
- teplé ponožky k pôrodu
- uterák veľký 2 ks, malý 2 ks
- gynekologické vložky aspoň 2 balíky – kúpiš v zdravotníckych potrebách
- tampóny do podprsenky, podprdy na kojenie
- odsávačku mlieka – nutná vec, všetky maminy po ňu posielali domov
- toaletný papier, papierové vreckovky
- minerálka, piškóty (potom na izbu), hroznový cukor – rýchla energia pri pôrode
- balzám na pery
- nohavičky po pôrode (ja som ich však nevyužila, po cisárskom som veľa nechodila)
- košeľa s nízkym rozopínaním na kojenie (nie pyžamo!!) 2 ks
- župan, sveter/mikina (v zime)
- fén na vlasy
- jednorazové podložky do postele – aspoň 5 ks
- prezúvky – najlepšie také, aby sa dalo ísť aj do sprchy
- klasické hygienické potreby
- kniha, časopis, mp3....
- príbor (nesmieš zabudnúť, v nemocke nedávajú), pohár
- fotoaparát, nabíjačka na telefón
- bavlnená žinka do sprchy (hlavne pre maminy rodiace sekciou)
- neskôr mi muž doniesol ohrievačku jedla na odsaté mlieko a aj klobúčiky na kojenie
- masť na bradavky (úplne skvelá je Babylove z DM- nemusí sa pred kojením zmývať)

Bábätko bude potrebovať:
- buď budeš mať vecičky svoje alebo nemocničné. Bábo automaticky oblečú do nemocničných, ale je dobré mať aspoň 2-3 veci svoje (napr. pyžamká - celokusové oblečenie, ľahko sa s dieťaťom manipuluje) keď sa báb preciká až cez perinku...
- balík plienok najmenšia veľkosť (2-5 kg)
- krém na zadoček (Rybilka)
- vlhké utierky (odporúčam Nivea No Perfume – ja doma bábo umývam v umývadle lebo aj tie utierky sú samá chémia, ale to až neskôr )
- cumlík – pre istotu, môj mužík utekal kupovať lebo malý ryčal na celú nemocku
- fľašu na odsaté mlieko – najlepšie takú, ako je odsávačka (napr. Medela alebo Avent, mlieko sa odstriekava už do fľaše, na odsaté našrubuješ vrchnák s cumlíkom a bábo môže piť)
- pri odchode: oblečenie, zavinovačku alebo fusak do autosedačky, autosedačka (perinka sa do autosedačky nevojde....)

norik1
19. nov 2008

Inak je to v pohode, všetko na čo si spomenieš tak ti bude rodina nosiť (a odnášať) tak sa neboj že niečo zabudneš.... závisí to aj na tom, ako dlho tam budeš 😵

Držím palce. Ak máš ešte ???? tak sa pýtaj 🙂

junovka
19. nov 2008

...tak, ja len k tej odsavacke mlieka.....ja som ju nemala a ani nemusela, moja odsavacka bolo babo 😀 😀 , a okrem toho, ani sestricky z novorodeneckeho mi velmi a mojej kolegynke na izbe neodporucali odsavacku, nakolko vraj to viac dobabre bradavky ako pomoze.Najlepsia odsavacka, je vlastna ruka....ak neratam babo 😀 😉 A ani ten cumlik som nepotrebovala 🙂 ....a ani som sa na oddeleni nestretla ja osobne s nejakou mamickou, aby malo jej babo cumlik 😉

martinka17
20. nov 2008

babenky
dík krásne 😵 😀 😎 .-....tak idem doplniť zoznam nákupov...tej je akosi nekonečný 😀
Cumlík som dostala, tak ho toľko vezmem..ale tú odsávačku radšej tiež...istota je guľomet.

norik1
20. nov 2008

Junovka, ja ti zavidim, ze mas idealne deti, idealny zivot, idealne kojenie.... Tvoje dieta asi nemalo silnu novorodenecku zltacku, cize nebolo spave, nebolo vkuse pod modrou lampou a tak si ho mohla kojit aj 24 hodin v kuse, co? Ty si asi nerodila cisarskym, lebo po sekcii sa laktacia rozbieha inak ako po vaginalnom porode. Mne mlieko nabehlo na piaty den, aj to len s pomocou odsavacky. Laktacna sestra ma este pochvalila, ze som jedna z mala, ktora si nemusela nechat odsavacku na rychlo kupovat. Nestretla som sa ani s jednou sestrou, ktory by odsavacku zakazovala... Dokonca vsetky erarne boli zapozicane matkam na oddeleni kym im rodiny prinesu vlastne...
K bradavkam: boliet budu aj s odsavackou aj bez, ale dovod bude iny, nie odsavacka. Prvorodickam trva cca tri tyzdne kym sa laktacia da do normalu a su to sialene bolesti. Odstriekavanie si 1) vyzaduje urcitu zrucnost, 2) ten prsnik boli tak, ze odsavacka je ovela setrnejsie riesenie na odsatie mlieka ako odstriekanie. Ani si neviem predstavit, ze si tak bolestivy prsnik stlacam rukou... teba ale asi prsniky neboleli...hm.. ti zavidim....

Co sa cumlikov tyka – nebola som jedina matka na oddeleni. Moje dieta muselo mat nieco v ustach a bolo jedno co to bolo a ci z toho tieklo alebo nie...Krical tak, ze ma sestryx prosili, aby som mu dala cumlik...aj ked dodali, ze by mi to radit nemali... Vsetky, ktore sme sa v noci prechadzali po chodbe a uspavali (aj dve tri hodiny) svoje deti, dali dietatu cumlik. Co myslis, co ti povie sestra o tretej rano, ked tvoje dieta ryci na raty a prave si po dvochg hodinach kojenia? Mamicka, spravte s nim nieco, zobudite nam cele oddelenie...Ozaj a vpalila si niekedy v noci na novorodenecke? Ked vsetci spia? By si bola prekvapena, kolko deti ma cumlik v ustach – 2 sestry v sluzbe si nemozu dovolit, aby 10 deti z 20 zacalo plakat a tak zobudili cele oddelenie...

Ja nehovorim, ze cumlik sa musi pouzit, toto bol zoznam veci, ktore sa mamicke v porodnici zidu. A je lepsie ak ho ma a nepotrebuje ako naopak. Kvalitna odsavacka je tiez dobra vec, hlavne pre prvorodicky. Ja ti zavidim, ze si nepotrebovala ano jedno, ani druhe, ale nie vsetky matky su na tom tak dobre ako ty. Nehnevaj sa, ale z tvojich prispevkov mam vzdy pocit, ze vsetky co robime nieco inak ako ty sme nezodpovedne a blbe....nic v zlom, ale veci nie su len cierne alebo biele... 😉

norik1
20. nov 2008

Este som mala homeopaticku mast na hemoroidy, kedze som ocakava vaginalny porod... ale darovala som ju sestram, nech pomoze nejakej inej mamicke. A mala som aj elektricky ohrievac, lebo z centralnej klimy siel studeny vzduch a ta sa nedala vypnut - no a ked zaslo slnko, tak bola celkom sranda... ale to moze doniest otecko ked by bolo treba... 😵

janka1874
20. nov 2008

odsávačku mlieka som ani ja nikdy nepoužila a tiež som rodila v novej a ani žinku do sprchy
a bola som a izbe za 100,- boli sme tam 3 a mne to tam vyhovovalo nikto nám tam nechodil vážiť deti a ani nič podobné síce sme mali váhu na izbe ale deti vážia aj na novorodeneckom čiže keď sa dobre napapali tak nebol problém a keď spapali málo tak doniesli bábo naspäť mamine ja som Sendy tiež veľmi nevážila veď doma takú váhu nemám tak ak by som si na to zvykla tak potom ako by som to zvládla doma

norik1
20. nov 2008

no vidim, ze sa to asi casom obmiena.... 😵 😵 😵

norik1
20. nov 2008

Ja som musela zapisovat vahu baba pred a po kojeni, takze na tej izbe za 100 som bola kazde 2 hodiny....Rovnako ako ostatne mamicky z nadstandardu... a ukazovali sme to laktacnej sestricke, aby vedela, kolko mlieka sa tvori a ako deti tahaju...
Jani zinka do sprchy to nie je nutna vec, ale je to dobra pomocka - ja som v sprche ledva stala a ako sa osprchujes ked nemozes ranu ani namocit? tak som tam ledva stala, drzala sa steny a muz ma umyl - hanba nehanba.... okolo rany siel len namocenou zinkou. Rodila som v maji a boli 30-tky horucavy, doobeda mi bola zima a poobede ked mi svietilo slnko do izby som lezala skoro uplne naha na posteli a varila vo vlastnej stave... Preboha baby ved to nie je povinny zoznam, kazda to aj tak preziva inak a tak potrebuje ine veci. Myslim si ale, ze je lepsie spomenut viac veci ako menej a kazda mamicka sa podla toho zariadi...

martinka17
20. nov 2008

jéj,ako pekne ste tu podopisovali infošky, až sa nas to všetko menej bojím 😀

norik1
20. nov 2008

Martinka, nemas sa coho - aj ja som sa bala 😀 drz sa nech je vsetko v poriadku a bude dobre 😀

lulu77
20. nov 2008

ja som rodila pre 4 tyzdnami, mala som planovanu sekciu,
k personalu na sestonedeli musim napisat ze sestricky boli velmi mile, ohladuplne, fakt klobuk dole, takisto lekary s ktorym som sa stretla boli fajn.
Mala som nadstandard za 300 sk, boli sme v porodnici tyzden, mala dostala silnu zltacku, takze vacsinu casu stravila pod svetlom, takze na izbe som bola sama, a tak mi vyhovovalo, ze za mnou mohli kedykolvek prist navstevy, nakoniec nebol problem ani s nasou 6 rocnou dcerkou, ta za mnou chodila tiez az na izbu a stravila tam so mnou vela casu.
Mozem napisat, ze som bola spokojna so vsetkym, akurat mi tam bolo dlho 😉 , ale konecne sa pohli veci dopredu je je mozne rodit v normalnych podmienkach a takistu sa meni pristup personalu k rodickam, nezazila som tam velke viziti a ukazovanie vloziek, zakazdym to bolo na urovni, a nechybalo ani vludne slovo, povzbudenie a taktiez usmev na tvari.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre