Skúsenosti s pôrodom v novej nemocnici v Košiciach?

dankaa
9. feb 2007

Ahojte mamicky,

ktorá máte skúsenosti,alebo sa chystáte rodit v novej nemocnici v Kočiciach,tak sem patríte... 😉

andrea0903
13. júl 2010

@rubinka myslim ze nie a plati sa 16.60eur mas to aj na stranke Novej nemocnice

rubinka
13. júl 2010

No lebo švagriná tam pred rokom rodila a hovorila že nechceli manžela pustiť na tú dobu pred pôrodom k nej že až ked si zaplatila nadštandardnú sálu...

bombula
13. júl 2010

@rubinka a pri com vsetkom chces aby bol?? ved pridete, daju mu oblecko a budete spolu chodit dychat tlacit az kym nebude bejby na svete. plati sa az potom co bude pri tebe pri porode, teda nie vopred. az by to bol cisarsky tak nie je pritomny, tak daleko este tuna niesu... skoda.
co sa tyka pripravy tak je hadam lepsie ak vie o co ide, ale na to staci trocha pozriet knihu alebo prelistovat trochu internet. ale aj tak su tam porodne sestry (robi tam aj dost velmi mladych a strasne zlatych porodnych setriciek) a tie vam vsetko povedia co robit.

bombula
13. júl 2010

@rubinka no to pocujem prvy krat. ved tam zena chodi po chodbe ked este ma kontrakcie a manzel moze byt pri nej. ale samozrejme ze musi povedat ze si za to zaplati a je to ok. daju mu oblecko a je pri tom. aj pri porode. ja som tam bola pred 10timi mesiacmi a bolo to tak. az ma brali na cisarsky tak manzel zostal ale za dverami. ale donesli mu aj tak ukazat drobcov hned po narodeni.

nikolka2
13. júl 2010

Ahojte 🙂 ,,,ja som rodila obe deti v novej nemocnici ,,,malu som rodila v roku 2007 ,,porod trval 14 hodin a nakoniec som sa neotvarala iba na nejake tri prsty a potom sa ma opytala lekarka ci chcem epidural a ja , ze ano a dobre som urobila mala sa narodila do hodiny a pol , porod bol celkom dobry ,,,no a teraz som rodila presne pred 5 mesiacmi syna no a to uz bol tažký porod aspon premna velmi namahavy a bolestivy ,,maleho som porodila za 3 a pol hodiny a bez epiduralu lebo by mi uz nestihli ho pichnúť a maly bol dost velky mal cez 4 kila na rozdiel od mojej dcery ta mala 2780 kg,,takze mala som vybavenu lekarku aj prvy krat aj druhy ,,,lenze ku druhemu neprisla nestihla 😅 ,,,pri malej som muza nemala ale pri synovi ano ,,,bola to podpora pre mna urcite a mala som aj zlate porodne sestricky v tu noc ,,,takze aspon ma podrzali a podporovali , za co im velmi dakujem ,,,pri malej ked som ju rodila som take sestricky nemala ,,,no co dodat,,,cchela by som aj tretie 😉 , ale muz mi povedal , ze cez jeho mrtvolu,,,ze si mam radsej psa kupit 😀 ,,,no a jednoznacne by som zas a opat raz isla do novej ,,,Dole je Pan Krcho ,,,viem , ze by urobil pre moje babetko co by mohol keby nastali nejake komplikacie ,,,zatial mam obe deti zdrave a velmi sa z toho tesim 🙂 ....zelam pekny den Mamicky 😉

rubinka
13. júl 2010

No ja fakt teda neviem, ona dačo spomínala že ju vzali na sálu obyčajnú a manžela poslali domov že tam nemože byť ked sú tam aj iné ženy a potom si priplatili nejakú sálu len pre seba kde mala fit loptu a tak a mali to len sami pre seba, tam už byť mohol...

Fakt tomu nerozumiem 😕

andrea0903
13. júl 2010

@rubinka to urcite nie ja som tam bola pred dvoma rokmi a v pohode tam mali muzov ziadne specialky netreba a tiez je pravda ze ktovie na koho natrafis ale ked ja to mam aj v knizke ze muz pri porode bude tak co 😀

azuz
13. júl 2010

ahojte baby, ja som bola v roku 2007 sestre pri porode a normalne som tam bola cely cas pri nej, od ulpneho zaciatku, ked jej este len isli pichnut vyvolavacku, az po uplny koniec, 8 hodin a aj 3 porody boli a bola som tam stale pri nej 🙂
ja som tak rodila v roku 2001 a tiez som mala mangela pri sebe od zaciatku 😉

rubinka
14. júl 2010

Aj na tej vzdychárni môže byť? Proste nikde nevadí ked je manžel?

meruska
14. júl 2010

@rubinka ja som to pochopila tak, ze nebude vadit 😉

andrea0903
14. júl 2010

@rubinka prave na tej vdzycharni aj na Wc kde ho len chces mat a pokial to on zvladne 😀

julcek
17. júl 2010

ahojte, chcem sa opytat, ci nahodou neviete z praktickej skusenosti, ci sa v novej nemocnici priklada babo hned po narodeni mamicke, vola sa to "Bonding", dost som o tom v poslednej dobe citala, tak ma to zaujima

zfidorka
17. júl 2010

@julcek mne malu hned zobrali, doniesli mi ju asi o 20 min. ukazat, zase ju potom zobrali a doniesli o necelu hodinu, to sme ju uz mali pri sebe skoro hodinu, ale prilozit ju velmi neslo, lebo som musela lezat na chrbte a nepohnut sa 😒
mozno ked budes mat svojho porodnika, tak to bude ine, ako si to mala ty @shaarka?

shaarka
17. júl 2010

v podstate tak isto - maleho mi vzali hned, ako som ho vytlacila. je som bola taka v soku, ze uz je von, ze som sa par sekund nezmohla na slovo. cakala som, kedy sa rozplace (ako vo filmoch), ale bolo ticho. tak som sa cela prestrasena opytala, ze preco neplace! a vsetci mi so smiechom povedali, ze uz ho vzali ☹ ani mi ho neukazali, ani som ho nepocula. ale o chvilocku mi ho aj doniesli (fakt to bola chvilocka, ani neviem kolko), prilozili na prsnik (ale podla mna to nemalo ziadny vyznam, lebo to trvalo asi 30 sekund) a zas vzali.
potom ma doktorka pozasivala, preliezla som si na svoju postel, co mi doviezli a previezli ma z operacnej saly vedla. tam sme s MM cakali na maleho (fakt netusim, ze kolko) a nechali nam ho, aby sme sa tesili a rozpravali a mojkali ho. je pravda, ze aj ja som musela lezat, medzi nohami lad, takze nic moc. ale MM si ho pestoval a kochal sa.
potom (po par hodinach) ma previezli na izbu (to bolo cca 01 hod v noci, pretoze som porodila o 21 hod.) a rano o siestej mi ho zas doniesli a uz nezobrali 😀

shaarka
17. júl 2010

vlastne raz mi ho zobrali... nepacil sa mi ten pristup.
maly mi v noci nespal, iba cez den. tak som cez den spala s nim, kedy sa len dalo, hoci aj na 10 minut.
no a raz som tak zaspala a ked som sa prebrala, pocuvam este so zatvorenymi ocami, ci nevydava nejake zvuky (mala som ho rovno pri hlave). ale bolo ticho. ani pohnut som sa nevladala, ale hovorim si - ved som jeho mama! tak som sa zodvihla a pozrela do postielky a tam prazdno! jak ma stislo!!
potom mi spolubyvajuca povedala, ze tu bola "nejaka sestricka a zobrala ho na nejake vysetrenie"...
viem, ze asi pozeram prilis vela filmov, ale pri tej jej vete ma napadlo jedine - unos 😀 😀 😀

myslim, ze sestricka ma mala prebrat zo spanku a oznamit mi, ze mi ho berie, kam ho berie, na ake vysetrenie a kedy ho donesie. nemyslite?!

julcek
17. júl 2010

no baby, tak nic moc, podstata je preve v tom ze by ho mali prilozit hned este neumyteho a urcite na dlhsie ako na par sekudn

zfidorka
17. júl 2010

@julcek no ved to 😒 pri porode podpisujes papiere ze ti babo mozu potom zobrat na vysetrenia, neviem ze ako by sa tvarili keby si nechcela podpisat...

strasska
17. júl 2010

@julcek ak budes mat svojho porodnika, tak by to mozno slo...ja som bola s Dr. dohodnuta, lenze nakoniec som mala zelenu plodovu vodu, takze ich v podstate oboch utekali odsavat...aj mi to Dr. vysvetlila...ale mozno o 5 minut mi malu doniesli na prilozenie a ona sala mozno aj 20 min. a to ma medzitym aj zasivali aj menili plachtu...a potom mi ju doniesli opat a nechali nam ju skoro hodinku.
V tomto podla mna porodnica urobila velky pokrok, pretoze pri prvom som babo videla mozno 5 min....Takze je nadej, ze sa k tomu bondingu nakoniec dopracuju

nani7278
18. júl 2010

Ahojte, čítam to tu už dlhšie, ale teraz mi nedalo nenapísať. Myslím, že nestačí byť dohodnutá s pôrodníkom, ale treba hovoriť aj s detskármi. Bežná prax je totiž taká, ako popisuje Shaarka alebo Straska, ale ak nechcete, aby bábo odniesli hneď, alebo po dvojsekundovom ukázaní pomedzi mamine nohy, určite im to treba dopredu povedať.

shaarka
18. júl 2010

@meruska
vsetky poplatky platis az po - ci po porode, alebo uz ked sa chystas domov. zaplatis a potvrdenie ukazes, - len tak ta pustia domov s prepustacou spravou.

shaarka
18. júl 2010

@nani7278
tak ako pises - keby som vedela, tak by som sa dohodla.
v podstate si na porod az tak dobre nepamatam, prelievaju sa mi niektore veci do seba 😀 a zas - doverovala som personalu, takze ked mi ho vzali a odniesli po tom "prisati" (umyt, obliect), tak som neprotestovala, lebo som si myslela, ze tak je to dobre. jasne, ze mi ho mohli nechat este zamazaneho a placuceho na rukach, ale co s nim? sustredila som sa na sitie a komunikovala s Dr., ze ako som dopadla "tam dole" 😀
a ked ho doniesli, tak som bola uz vybavena a mimo porodnej saly, takze sme si uzili v sukromi a on bol uz spokojny v perinke a neplakal 🙂

shaarka
18. júl 2010

@rubinka
tazko sa vysvetluje podorys, ako to tam vyzera, ale:
porodne saly nie su klasicke saly, ale su to len take "boxy" prepojene jednou spolocnou horizontalnou komunikaciou. a hned vedla tych porodnych boxov je vzdycharen, cize dalsie boxy, kde sa nachadzaju postele pre mamicky cakajuce na porod. a nie su tam ziadne dvere. takze ak nie si na vzdycharni sama, tak manzel tam nesmie, resp. to setry nerady vidia, pretoze by samozrejme rusil ine mamicky v kontrakciach.

do tych oddeleni, co sa volaju vzdycharen, sa dostanes jedine cez miestnost, kde je sprcha, alebo cez porodny box, takze by to nebolo vhodne, aby sa tam manzel produciroval a stretol inu mamicku.
ale ak budes potrebovat pomoc v sprche, tak mu urcite dovolia byt s tebou, neboj.

inak sa s nim prechadzas vonku po chodbe hore dole a tak dookola.
fitloptu som si priniesla priamo na "moj" morodny box, kde som na nej poskakovala drziac sa porodneho lože 😀
s oteckom sa da este sediet v miestnosti pre oteckov, to je taka mala tepla miestnost s gaucikom, skrinou, stolikom, chladnickou a umyvadlom.

ak mas stastie, ze nerodi vela zien naraz, tak mas v podstate sukromie.
ja som rodila este s jednou kockou, tiez katkou. ona sice prisla skor, ale este neotvorena. kontrakcie mala o dost skor a tiez ma tesne predbehla s porodom 😀 najprv sme sa na chodbe aj rozpravali, ze co a ako - ako pokracuje porod. a oteckovia sa na seba usmievali pri kazdom stretnuti 😀 😀 potom sme uz nekomunikovali, lebo kazda mala dost so sebou co robit 😀 no a nakoniec sme spolu aj porodili (trosku som ju z vedlajsieho porodneho boxu pocula, ona mna o dost viac, hehe)...

shaarka
18. júl 2010

a este by som chcela reagovat na stravu v nemocnici.
tiez som bola vystresovana, preco nam davaju "zakazane" potraviny - strukoviny, jahodove acidko, brokolicu, cviklu a tak. ale casom, ked som bola uz doma, som zistila (vycitala v mudrych knizkach), ze to obmedzovanie z dovodu bolesti bruska babatka a "koliky" je velmi velmi precenovane. a hlavne u nas, na slovensku, podla babskych rad.
neodvazim sa tvrdit, ze cerstva mamicka moze jest co chce, ale sama na sebe som vyskusala, ze malemu nevadi absolutne nic. ani strukoviny, ani kapusta, ani bublinkova vinea... kedze nie sme s MM alergici, tak som sa nebala ani cokolady, arasidov, jahodovej zmrzky (z cerstvych jahod), citrusov a pod.

zo zaciatku, ked mamicka nevie rozoznat plac babatka, zoznamuje sa s nim, ma starosti sma so sebou (sitie, kakanie, kojenie), tak castokrat akykolvek neutisitelny plac oznaci ako "kolika, pretoze som zjedla to a to a to". vacsinou je pricina ale uplne ina, len ju treba najst.

co sa tyka mna, nie som vobec prieberciva a nemocnicnu stravu som jedla v pohode. ziadne jedlo mi nenosili (len sladkosti) 😀 male davky mi az tak nevadili, brala som to ako doby start na chudnutie po porode 😀

shaarka
18. júl 2010

Mýty o dojčení

1. Dojčiaca matka si musí dávať veľký pozor na to, čo zje. Nie je to pravda!

Dojčiaca matka by mala konzumovať vyváženú stavu, ale nemusí jesť nejaké špeciálne jedlo alebo sa vyhýbať niektorým jedlám. Dojčiaca matka nemusí piť mlieko kvôli tomu, aby sa jej tvorilo mlieko. Nemusí sa vyhýbať korenistým jedlám, cesnaku, kapuste alebo alkoholu. Dojčiaca matka by mala konzumovať normálnu zdravú stravu. Hoci existujú situácie, kedy matka niečo skonzumuje a má to vplyv na dieťa, je to zriedkavé. Omnoho bežnejšie je, že kolika, plynatosť a plač sa môžu zlepšiť technikami dojčenia skôr ako zmenou stravy matky.

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=588471

miriam11
18. júl 2010

shaarka, pises, ze dojciaca matka si nemusi davat pozor na stravu.... omyl, musi si davat. pozor. Naozaj dietatku robi velmi zle cesnak, kapusta a im podobne potraviny. Takze nesuhlasim s Tebou! Niekedy sa mi pocas dojcenia stalo, ze som na to pozabudla alebo co, dala som si trebars langos s cesnakom a moja mala neskor vrestala od koliky, ktoru bezne nemavala. Takze s tou stravou by som bola opatrna.

shaarka
18. júl 2010

@miriam11
prezentujem nazor, rovnako ako ty.
akurat ze ten moj je podlozeny menom Jack Newman - je to kanadsky pediater a svetovy expert v oblasti dojcenia.

v kazdom pripade nech sa kazda mamicka rozhodne ako chce 😉

gabika7706
18. júl 2010

@miriam11 je to velmi individualne, kamoska jedla od porodu na co si zmyslela a malemu nebolo absolutne nic, ja som napr. nemohla mliecne veci, ine Martinkovi nevadilo...kazde dieta je ine.

camilla_1
25. júl 2010

@shaarka ahoj
ako tak citam tak v podstate manzel pri porode ani nesmie teda nemoze byt od zaciatku ? citam ze na vzdycharni byt nemoze tak teda sedi v inej miestnosti a zena sa trapi tiez v inej ?

rubinka
25. júl 2010

No ja tomu už fakt nerozumiem tak jedna napíše že mala manžela od začiatku až dokonca a druhá že až pri samotnom pôrode, tak teraz sa z toho neviem vysomáriť 😀 Kde môžem byť s tým mužom od začiatku do konca? Iba na tej nadštandardnej sále, či ako?

shaarka
25. júl 2010

😀 😀 😀

@rubinka
@camilla_1
partner moze byt pri zene cely cas.
ale: nedostane sa na vzdycharen, pretoze je to neprijemne pre ine zeny, ktore tam lezia.
ALE: maloktora zena, ktora sa chysta rodit a ma kontrakcie, by lezala na vdzycharni. vacsinou tam LEZIA take, ktore rodit este nemaju (podrobnosti, diagnozy neviem).

takze ak sa chystate rodit a ste teda v tej prvej dobe porodnej (ktora trva niekolko hodin), tak ste spolu s manzelom na chodbe, chodite hore dole, ste na porodnej sale, skackate na lopte, ste na monitore, na klystyre, na zachode, v miestnosti pre oteckov a tak dookola. ale najviac na chodbe a chodite hooore dole a hore dole, partner podopiera.
ja som vzdycharen, teda moju postel na vzdycharni, v tej prvej dobe porodnej vobec nevyuzila...

pomedzi to vas doktor vysetruje a ked uz su kontrakcie velmi silne a zena je otvorena, ako ma byt, tak sa zdrzujete soplu na porodnej sale, predychavas kontrakcie, potom lezis na lozku a potom rodis. manzel sedi alebo stoji pri tvojej hlave.

ak su este nejake otazky, kludne sa pytajte, odpoviem. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre