Skúsenosti s pôrodom v novej nemocnici v Košiciach?

dankaa
9. feb 2007

Ahojte mamicky,

ktorá máte skúsenosti,alebo sa chystáte rodit v novej nemocnici v Kočiciach,tak sem patríte... 😉

zuzanka111
11. jún 2009

Dakujem Martinka na nazor.

SOm sama zvedava, co mi povie, kedze ma Murin (to bol nahradny tip) tiez v ten cas dovolenku.
Ja som len pocula o niektorych uplnych babrakoch, tak dufam, ze nebudem mat tu smolu.

ludenkaa
11. jún 2009

Ahojte.Keď som prvykrát rodila, síce pred deviatimi rokmi, lekára som nemala nijakého. Bolo to chaotické, bola som v nemocnici skôr, kôli prietokom a pôrod bol vyvolaný iným lekárom ako sa dohodli na vizite.Teraz by som chcela rodiť pri niekom, na koho sa môžem spoľahnúť, porozprávať a dohodnúť čo a ako. Zzajtra idem prvýkrát na CPO. Chcela by som rodiť pri Murinovi, ale neviem. Zuzanka, píšeš, že by mal mať dovolenku. Trochu som zaskočená. Zajtra uvidím. ☹

kosicanka1
11. jún 2009

murin ma dovolenku druhy julovy tyzden a potom este v auguste berie

zuzka111111
11. jún 2009

ahojte tiezs som rodila v novej u hoppana ten robi len cez sobotu nedelu tak ak to bude vtedy nemsuis sa bat on je veeelmi dobry v podstate su tam vetci dobry az na jednu starsiu kratkovlasu lekarku 😖 neviem ako sa vola...no vsetkych nepoznam ....ale skus si vybavit niekoho nahradneho este ...lebo bez pozornosti 😉 sa o teba ozaj nikto zaujimat nebude.....
prajem prijemny porod 😉

zuzanka111
12. jún 2009

Zuzka111111

Ale ja si chcem vybavit lekara bez pozornosti. NIe s uplatkom. 😲

simona1906
12. jún 2009

Ahojte baby, nema niektora z vas skusenosti s Dr. Kanabom. Dnes bola objednana prvy krat na CPO na monitor a venoval sa mi dodkopy 5 minut lebo sa niekam ponahlal (robili mi iba ozvy, zmerali tlak a vysetrili moc). Objednal ma az o 2 tyzdne co sa mi zda dost neskoro kedze v tomto stadiu by som mala mat kontroly kazdy tyzden.

Este ma trapi jeden problem a to vysetrenie na streptokoka, sestricka (od obvodnej lekarky) mi tvrdi, ze to bolo urobene ale na vysledkoch sa to nepise (ani neg. ani pozit.). Ma niektora z vas podobnu skusenost?

norik1
12. jún 2009

simona musis to mat dookonca zapisane v tehu knizke, v porodke sa na to pytaju, lebo ak si pozit, musia ti dat po porode ATB...

mystery7
12. jún 2009

norik: hej isla som sekciou koli maleho velkosti, aj koli tomu, ze mi odtiekla plodova voda a ja som sa neotvarala, dr cakala 6 hodin. potom sa rozhodla pre sekciu, bala sa aby sa maly nedostal do tazkosti a nemuseli ho potom zachranovat na poslednu chvilu.
vyhodou bolo, ze rosakova mala akurat smenu, kedze som k nej chodila, poznala ma a vedela aj to aky je maly velky 😉 bolo to lepsie ako rodit nahodne u dr. ktory by ma videl prvy krat

susan66
14. jún 2009

Caute baby tak aj my to uz mame uspesne za sebou, mala sa narodila nakoniec spontanne o 4.00, 8.6. porod bol rychly o polnoci sme isli z domu o jednej sme boli na sale,ani klystir mi nestihli urobit o epidurale ani nehovoriac a za 3 hodinky bola mala na svete, mala 3510g a 52 cm. A teraz sme doma a moj maly hladosko len papa a papa a vzdy je hladna 🙂

zuzanka111
15. jún 2009

Srdečne blahoželám a prajem pevné zdravie a malej dobrý apetít. 🙂

A tíško závidím. My sa ešte 4 týždne pogúľame...

ludenkaa
15. jún 2009

I ja blahoželám z celého srdca a prajem Vám taktiež, veľa zdravia a nech priberáte na váhe. 🙂 😅

zuz3
16. jún 2009

ahojte dievcata
zuzanka111, ja mam tiez termin 29.jula ako ty a tiez chodievam k rosakovej. ze ma vtedy dovcu som netusila, ako ste sa dohodli budes rodit u niekoho ineho?

zuzanka111
16. jún 2009

Zuz3:

zatiaľ nijako. Bola som u nej akurát včera. Nechali sme to otvorené, lebo máme dovtedy ešte vyšetrenie o dva týždne.

Spolieham plne na manžela. Keďže vie, na ktorých lekárov sa môže spoľahnúť a na ktorých nie. Uvidíme, ako to o dva týždne uzavrieme. Nám by vyhovoval Murín. Záleží ale aj od toho, s kým je Dr. Rošáková v tomto prípade "dvojička", teda s ktorým kolegom sa zastupujú.

Viem, že nechcem p. Dr. Makaru a p. Dr. Boszormeniyho. Ak to bude ktokoľvek iný, bude to v pohode. Manžel bude určite na sále a stále pri nás. Tak ak budeš niečo potrebovať, daj vedieť. 🙂

zuzanka111
16. jún 2009

A ešte, Zuzka,

pýtala som sa doktorky, čo si nachystať do pôdornice. Poslala ma do zdravotníckych potrieb na Masiarskej, že mi tam povedia. Takže zdravotnícky kartel 🙂.

Ty si sa informovala? Čo Ti povedali?

zuz3
16. jún 2009

ahoj Zuzi, ja mam ist k Rosakovej koncom juna, naposledy som bola na ultrazvuku 6.6. nevies nahodou od kedy ma presne tu dovolenku? co sa tyka toho co do porodnice ja som chodila na taky predporodny kurz v materskom centre stonozka no a tam nam vraveli ze treba podlozky pod chorych zo5, poporodne vlozky20-30, kojenecke podprseny, vlozky do podpr, nocnu koselu, prezuvky aj slapky do sprchy, hyg. potrby, pribor ,pohar, plienky pre babo, jednorazove nohavicky pre Teba, tiez pre babo su dobre take bavlnene rukavicky aby sa neposkrabalo... myslim ze vsetko ak ma este nieco napadne tak napisem...

zuz3
16. jún 2009

Zuzka este jedna otazka davas si epidural?

zuzanka111
16. jún 2009

Zuzka, manžel je anesteziológ. To by bola skoro hanba, keby som šla bez epi. Jasné, že si dám. 🙂

zuz3
16. jún 2009

Ja o tom tiez uvazujem- epidural,len ja si picham clexane a to je asi trosku komplikovanejsie....aspon myslim....zuzi a nevies nahodou kedy dr zacina s dovolenkou, mozno ze by sme to este stihli 🙂

zuzanka111
16. jún 2009

Povedala mi, že to zatial nechávame otvorené. Pôvodný plán mala posledné dva júlové týždne a prvý augustový. Ale ambuluje ešte aj na Mäsiarskej a tam sa jej to komplikuje, takže zatiaľ nemá dovolenku istú. Uvidíme.

ludenkaa
16. jún 2009

Ahojte Zuzanky. Ja mám síce termín 5.8., ale rodiť asi budem posledný týždeň júlovi. Bolo to tak aj pri prvom. Len ja by som chcela rodiť pri Dr. Murínovi. Možno sa tam aj stretneme. Ako sa dostať k nadštandartným izbám? Treba sa nejako objednať?

zuz3
16. jún 2009

vdaka Zuzanka 🙂 tak teda uvidime ako to vlastne bude 🙂verim ze to bude dobre 🙂z casu na cas sa ozvem, nemam internet doma, tak sa zatial drz 🙂

zuz3
16. jún 2009

ahoj ludenkaa,myslim, ze sa izby neobjednavaju, daju ti ju,ked prides rodit a je volno, ale mozno je to inak...

zuzanka111
16. jún 2009

Ano, izby sa nedaju predobjednat, kedze nevies, kedy budes rodit. Proste prides a niekde Ta uz "ubytuju". 🙂

Tak Zuzka a Ludenka, ked sa tam stretneme, ozvite sa. Nech bude veselsie. Budem mat zlty zupan a mladeho pocerneho lekara pri sebe (manzel). 🙂

omfahad
18. jún 2009

Ahojte maminky, ja som tiez rodila 10/2007 v novej nemocnici a mojou lekarkou bola Rosakova:musim povedat, ze je to ulne superna lekarka, ako ja hovorim taka"ludska", fakt som mala pocit, ako keby som rodila pri svojej mamke...... 😅 fakt uzasna....izbu po porode som mala tu nadstandardnu, ma to svoje WC, telka, gauc, manzel tam bol skoro stale so mnou, navstevy boli neobmedzene......vobec som sa tam necitila sko v nemocnici, ale ako doma(co sa v porovnani s mojou prvou skusenostou pri prvom porode neda ani porovnat) Tiez som chcela rodit s Epi. ale nakolko to vsetko rychlo zbehlo, ani nebolo treba, moj manzelik je tiez doktor a on ma od Epi. praveze odhovaral.......ale je to na kazdej z nas.....chceme to hlavne prezit a najlepsie bez bolesti 😀 tak vam prajem vela stastia mile maminky, nech vam to rychle zbehne..........

zuzanka111
18. jún 2009

Ohfahad, ak smiem vedieť, prečo Ťa ako lekár odhováral? Úprimne, som z toho veľmi prekvapená.
Aký odbor robí?

omfahad
18. jún 2009

Zuzi je vystudovany vseobecny, este nema atestaciu, ale prax ma ako gynekolog aj ako detsky......a nielen on ma odhovaral, ale aj viacej ludi, napr. kamoska rodila s epi. a nemala dobru skusenost......moja gynekologycka tiez isla rodit a nedavala si epi......ale kolko ludi, tolko chuti.....

edusik
18. jún 2009

ahojte, tak mi sme uz tiez po.. Malinka je zdravucka, aj maminka sa snazi... Z nemocky nas sice vykopli uz po 5. dnoch po SC, ale nejako sme tie prve dni prezili... Rodila som u Rosakovej, super zazitok cez spinal.

zuzanka111
18. jún 2009

Edusik, kto Ti pichal spinal?

Omfahad: neviem, ak sa pichne vcas (ta doba VCAS znamena iba rozpatie par minut a na to musi byt zohraty tim), tak je to obrovska pomoc.

Ja jednoznacne epi odporucam. Skusenosti mojich znamych boli, ze by za to dali nobelovu cenu. 🙂 Pozri, poskodit nemoze. Jedine pomoct.

Ale je to, samozrejme, na Tebe.

omfahad
18. jún 2009

No ja tu nechcem nikoho presviedcat, je to kazdeho osobna vec......tiez mmoja kamoska ma manzela anesteziologa v Blave na Kramaroch a epi pri porode nemala........a dalsia znama rodila v Saci, mala epi. ale asi ten cas lekari nevystihli, mala nieco s ozvami babatka......fakt je to asi na tom zohrati lekarov.......viem ze su tam aj neake vedlajsie ucinky, ako je bolest hlavy, unava.....atd. Ja to hodnotim nemozem, kedze som to neskusila, tiez mojim zamerom nieje vystrasit maminky, ja len vravim moju skusenost.Mam sesternicu, ktora v UK bola v rodine, v ktorej zenska po porode s epi ostala ochrnuta na celu polovice tela, pomaly sa z toho dostavala, ale myslim ostali jej neake nasledky, takze neviem ci na 100% nemoze poskodit.....ale chodi sa aj na neake poucenia pred porodom a tusim sa tam vypisuje aj neaky formular ak chcete mat epi. Pozrite sa, toto je moj nazor s mojimi skusenostami, niesom "dedo vsevedo" ale podla mna kazdy takyto zasah "do tela" ma urcite rizika...tymto netvrdim ze nema aj pozitiva....

zuzanka111
19. jún 2009

Omfahad,

nie je možné, aby pacientka ochrnula. PEDA sa podáva do oblasti, kde už miecha nevedie. Beriem to za prehnané konštatovanie (myslím prípad pani z UK). Tato komplikácia je medzi ľuďmi rozšírená, pretože sa anestezia aplikuje do epidurálnej oblasti, ale s miechou sa vôbec nestretáva. Preto je to iba mýtus. Čo sa týka bolesti hlavy, tá zvykne byť ako kontraindikácia pri spinálnej analgézii, ak sa podáva. Nie pri PEDA.

Samozrejme, je to na každej žene. V západných krajinách je PEDA štandardom a tak ako sa kedysi uspávalo na Slovensku celkovo, dnes je bežný štandard spinálna analgézia, to znamená, že pacient napríklad na operáciu nohy nemusí byť v celkovej narkóze, ale iba v lokálnej. Čiže otázne je, ak má žena mať silné bolesti a nemusí, prečo by ich musela trpieť. Bolesť nie je prirodzená vec. Bolesť zvyšuje krvný tlak, znižuje spoluprácu, vyčerpáva.

Môj manžel sa pôrodu bojí viac ako ja a určite by ma nehnal do rizika, keby sa stali nejaké vážne veci a nezvratné komplikácie počas praxe. Okrem toho chodia na kongresy a špecializujú sa na regionálne anestézie, čoje presne aj PEDA. Ak by uznal, že je menšie riziko ísť bez ako s, som si istá, že by sme sa rozhodli inak. Okrem toho, rodička lepšie spolupracuje. Veľa žien sa natrápi, viackrát ich posielajú zo stola dole čupnúť si a tlačiť, niekedy musia používať vákuovú pumpu či kliešte, čo môže priviesť bábätku trvalé následky. Pretože žiadna žena vopred nevie, ako bude vyčerpaná a koľko to bude pre nás celé trvať. Čo pôrod, to iný priebeh.

Jedna vec je ale pravda, že je rozdiel PEDA A PEDA... Musí ju aplikovať Dvojatestovaný anesteziolog s bohatou praxou a špeciálnym školením. Aj vo fakultnej nemocnici, kde pracuje môj muž, môže z 31 lekárov robiť tento úkon iba 6. Týchto 6 lekárov to však robí niekoľkokrát denne, keďže ide o veľkú nemocnicu, kde sa rodí 24 hodín, 7 dni v týždni. Netvrdím, že musí byť perfektný výsledok aj v nemocnici, kde je na tento úkon jeden lekár a robí PEDU raz do týždňa. Všetko v medicíne je o dlhoročnej praxi. U anesteziologov to platí dvakrát (intubácie, riešenie kontraindikácií, subklavie a podobne). Okrem toho je iné, keď je tam anesteziolog v službe IBA pre PEDU. Tým pádom ju aplikuje v správnom čase a výsledok je jasný. Kde je ale napríklad v nočnej jeden anesteziolog na nemocnicu a musí kvôli PEDE prísť z iného oddelenia a aklimatizovať sa do situácie, je to rozdiel. A to sa celkom často stáva v malých, okresných nemocniciach.

Takže na záver: áno, perfektný výsledok PEDA je súlad viacerých faktorov a možno nie vždy sadnú, ako som opisovala. Vo veľkých nemocniciach je to však výnimočné. A ak to má pomôcť, prečo nie. Aj zuby nám už trhajú pri lokálkach. A princíp je rovnaký.

PS: Ešte ma napadla jedna výhoda, ktorá sa často využíva. Po šití je zvyčajne rez bolestivý. Po pôrode však nie je možné brať analgetiká proti bolesti, pretože sa prenášajú laktáciou do mliečka a tým aj do bábätka. Jedinou výnimkou je PEDA, ktorá zostáva zavedená aj po pôrode a v prípade bolesti nie je problém podať dávku, pretože toto anestetikum sa do krvi neprenáša. Pôsobí iba v CNS bez prechodu do KO. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre