Stará verzus nová pôrodnica v Prešove - skúsenosti

pekkka
8. feb 2018

Pred pôrodom som zvažovala, kam ísť rodiť .Tu je moja skúsenosť. Rodiť som chcela v Prešove. otázka bola či do novej, alebo starej... aj keď sú obe riadne staré

Pred 6 rokmi som rodila v starej Prešovskej pôrodnici. Pri prehliadkach pred pôrodom mi doktor venoval asi tak 2 minúty. Bolo tam horúco, všetko išlo strašne rýchlo okrem čakania. Čakáreň bola stále plná a smradľavý horúci vzduch mi spôsoboval nevoľnosť. Keď nadišiel deň D prišla som do pôrodnice v bolestiach. Spravili mi CTG, ktoré ale nič neukazovalo. Sestričke som podávala vložku, aby spravili test na plodovú vodu, ako nám to hovorili na pred pôrodnej príprave. Čumela na mňa, čo to robím a že to netreba. tak som ju hodila do koša, keď netreba. O desať minút ju odo mňa lekárka pýtala ( zrazu už trebalo). Po nekonečných hodinách papierovačiek ( tak sa mi to zdalo) na ktoré som v bolestiach ani nevedela odpovedať ma vyšetrili. pane bože, veď rodíte bola reakcia lekárky. hneď ma brali na sálu. kričala som rodím, keďže nikto pri mne nebol okrem manžela. personál zmizol za rohom. Dcérka sa mi narodila na 4 zatlačenia. podľa opisu manžela si lekárka sadla pred moje nohy a malú len tak tak chytila. vraj som ju vystrelila ako torpédo. Tak to bolo naozaj milé že pani doktorka bola prekvapená že rodím a že som už aj porodila . Zašívanie bola ďalšia kapitola. ak by som mala v ústach kosť rozhrýziem ju. reakcia lekárky : Nemykajte sa mi tu toľko, tak sa nedá šiť! to vás nemôže tak bolieť ! TAK ASI JA CITIM, či bolí , alebo nie. šestonedelie nepoznám do poriadku som sa čiastočne dala po 9 týždnoch. inkontinencia zostala. Ako prvorodičke mi vyhovovalo, že som dcérku mala len na kojenie a chvíľku.Nedokázala som ani sedieť , potrebovala som sa starať o seba. 5 uzlíkov, spravilo svoje. Na izbe nás bolo 6. Nejako mi to neprekážalo. Nie som hanblivý typ. No nočné chrápanie ....škoda slov. Malo to aj výhodu, ak som išla do sprchy, postrážili veci , dieťa na chvíľočku. Cez staré okná strašne fučalo, laktačnú poradkyňu som videla, keď ju už nebolo treba. ( rodila som cez víkend) sestričky boli rôzne, od znudenej nadurdenej po celkom fajn. spoločné sprchy a záchody katastrofálne, jedlo nie celkom najchutnejšie a hneď v prvý deň som dostala polievku so strukovinou ...

Rozhodla som sa tentokrát pre pôrod v ,, novej" pôrodnici. aj keď pojem nová je diametrálne odlišný od toho, čo by som očakávala. nevymaľované, cez okná strašne fučalo. na záchode nenájdete toaletný papier, dezinfekciu/vôňu do záchodu, ani mydlo. cele je to pochmúrne ( možno pre počasie) staré, ošarpané, nefunguju okná. no napriek tomu sa upratovačky snažili udržiavať čistotu. utierali aj parapetné dosky dezinfekciou. stav ,,novej" budovy je ako z hororu. výťahy zapáchajú a sú často pokazené, či preťažené.

Pôrodná sála je vynovená a pekná (zelená a žltá).Super je nová ,,koza" ktorá drží nohy pod lýtkami. je oveľa pohodlnejšia ako tie staré železné studené . keď som začala rodiť hneď spravili ctg, skontrolovali vložku, či mi netečie voda a prezrel ma lekár. Sestričky boli veľmi milé. povzbudzovali ma, kontrolovali, či je plod v poriadku. keď som zvracala, upokojovala, ma , že to je pri pôrode normálne, že aj takto ženy na pôrod reagujú. Keď som povedala, že už som unavená a nevládzem začali to riešiť a napichli ma. Lekár ma zašil len na jeden uzlík čo je s 5 uzlíkmi neporovnateľné. ukončil šitie pri konečníku, takže som už pár hodín po pôrode dokázala sedieť. cítila som sa v pohode! Pri šití ma to tiež veľmi bolelo na čo lekár reagoval a napichol ma ešte raz. keď ani to veľmi nepomohlo, použil nejaký sprej a potom to bola pohodička. TREBA POČÚVAŤ AJ RODIČKU! a v tomto dávam novej pôrodnici jedničku! nakoniec vsetko ešte prekontroloval a nešetrilo sa dezinfekciou. inkontinencia zmizla. Za výzor našej nemocnice lekári nemôžu, treba im poďakovať, že pracujú v takýchto podmienkach a nešli niekam do zahraničia do krásnych priestorov. Prístup je v Novej pôrodnici úplne super. sestričky sú ochotné a je tam jedna veľmi zlatá sestrička, ktorá svoju prácu berie ako poslanie a nie robotu. má ukrajinský prízvuk a je strašne milá. už len pre ňu by som tam šla znova. rodila som v decembri 2017 a babo mi priniesli už 4 hodiny po pôrode v mikulášskej čiapočke.bolo to strašne milé. zostal už pri mne a brali mi ho len na vyšetrenia. V tom čase nebolo veľa rodičiek, takže dostať sa do sprchy nebol problém. No ak by tam bol nával ... chýbala mi tam wifina. v dnešnej dobe .... aspoň v jedálni by mohla byť free. Spojiť sa s rodinou a poslať fotky ... jedlo bolo dobré, no mne bolo málo a dostávali sme aj citrusy....

ukončila by som to asi takto :
stará pôrodnica ( info z pred 6 rokov):
vybavenie katastrofa, personál dobrý

nová pôrodnica:
priestory nemocnice - katastrofa
vybavenie pôrodnej sály: fitlopty, sprcha, nová koza, vymaľované, príjemné - super
personál - super profesionálny skvelý prístup ako lekára tak aj sestričiek

Ak by som mala ísť rodiť ešte raz vyberiem si ,,Novú" pôrodnicu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre