Trikrát som potratila. Už to musí výjsť

lulu10
15. dec 2010

mám za sebou 3 potraty a zhanam vsetky mozne aj nemozne infosky skusenosti a rady aby som konecne na nieco prisla. Ak je tu niekto s podobnym osudom budem rada ak sa pridate a podelite so svojimi bojovymi plnami do noveho roku 🙂

brita
29. dec 2010

@lulu10 Lulu, poznas aj dovody? Bola si na nejakom vysetreni - krv, imuno, genetika? Pocala si prirodzene alebo cez IVF?

lulu10
autor
29. dec 2010

@brita dovody nepozname, otehotniem prirodzene a lahko, bez problemov,genetiku mame v poriadku,krv na imunologiu mi brali v Heliose v Martine a bola v poriadku, mam trombofilnu mutaciu MTHFR C667 T od oboch rodicov,v poslednom tehu som si pichala fraxiparin ale nepomohlo,hormonalny profil mam v poriadku,mam preliecene mykoplazmy a ureaplazmy-posledne vysledky negativne, manzel ma zly spermiogram-zla morfologia spermii, a teraz neviem co este dalej vyskusat... 😕

dilema
2. jan 2011

ja by som odporucala imunologiu v Prahe prip. v Plzni, vysetruju tam viac parametrov, u nas na slovensku take nerobi nikto...a potom aj ta morfologia moze byt problem, otazka este je, v kolkom tyzdni dochadza k potratom...drzim palce, ja sa trapim dost podobne, chapem co prezivas....

cecil36
10. jan 2011

@lulu10 zla morfologia moze byt i zo zapalu. Nema tvoj mm nahodou nejaky zapal? I skryty? Robili mu kultivaciu ejakulatu? My sme sa z 98% morfologie dostali preliecenim zapalu u mm a branim vitaminov na 70%. Dalej odporucam vysetrit fragmentaciu spermii. Zisti sa, ci spermia nema "ryhy" a nezastavi sa jej vyvoj v urcitom bode (tam kde je ryha). Zelam skore tehulkovanie 🙂

lulu10
autor
11. jan 2011

@dilema dakujem za odpoved, v Heliose v Martine mi robili protilatky proti spermiam aj proti trofoblastu a vyslo mi to v poriadku, všade čítam ze sa to nikde na Slovensku nerobi, ale mam v papieroch ze mi robili tieto protilatky tak som z toho jelen, neviem ci je to to iste alebo su to ine testy ako sa robia v tej Prahe? K potratom dochadza vzdy na zaciatku 6-7 tt. Más podobný problém?

lulu10
autor
11. jan 2011

@cecil36 ahoj dakujem ze odpoved, neviem ci mu robili kultivaciu ejakulátu, spytam sa na to pri najblizsej konzultacii, to je super pokrok aky ste dosiahli, my sme mali aj mnozstvo zle, pri prvom odbere len 13 mil. a branim vit.E a selezinu ACE sa to zvysilo na 52 mil. 😵 a aj pohyb sa vyrazne zlepsil, A ten vyvoj sa moze zastvit aj ked uz ta spermia oplodnila vajicko? ale myslis ze ta spermia sa uz dalej nevyvija a potom nema ten spravny tvar? dakujem ze info

dilema
11. jan 2011

@lulu10 no ja som mala potraty v neskorsich stadiach, ale citala som o tom knihu - neplodnost, utok imunity alebo tak nejako sa to volalo od prof. Ulcovej-Gallovej a tam to bolo ze potraty v skorych stadiach moze sposobovat imunita, mam kamosku, ktora je na tom podobne ako ty a v Prahe jej pomohli...viem len, ze do tej Prahy, chodia zeny z celej europy, ale v podstate ked nieco zistia tak predpisu Prednison 🙂 tak si vyber 🙂 V Prahe to robi Mudr. Madar, urcite vygooglis, mozes si tam zavolat a opytat sa, su vraj velmi mily 🙂 drzim nam palce vsetkym, co musime tymto peklom prechadzat....

lulu10
autor
11. jan 2011

@dilema o tom prednisone som uz vela pocula, uz som rozmyslala ze si ho dam predpisat ked budem tehu, v podstate v tej prahe vsetkym davaju 5mgPrednisonu nie? Tak kamoska uzivala aj nieco ine? a prednison uzivala v tehu alebo este pred otehotnenim? aj ja nam velmi moc drzim palce a nazvala si to velmi vystizne je to fakt peklo 🙄

cecil36
11. jan 2011

@lulu10 nam sa zlepsil pocet z 2 milionov na 35 milionov, len vdaka vitaminom a to nam fakt nedavali ziadnu sancu. Uprava morfologie trvala dlhsie, ale i to sa podarilo. Podotykam vsak, ze mm bral velke davky vitaminov. Prednison by som nenasadila, ak nemate potvrdene, ze je problem v imunologii, predsa len je to kortikoid 😒

lulu10
autor
11. jan 2011

@cecil36 a vy tiez mate problem s potracanim alebo s otehotnenim? fakt neviem co robit, ked v tej prahe to tak strasne dlho trva, nevies ci sa ten Prednison berie aj v tehotenstve alebo len pred otehotnenim? myslis ze ta ryhovana spermia oplodni vajciko a potom sa to prestane vyvijat?-tade ak by bol problem v tom...

cecil36
11. jan 2011

lulu aj "ryhovana" spermia oplodni vajko, ale vyvija sa len potial, pokial je DNA ok. Predstav si to ako spiralu z ktorej kusok odstrihnes, tak aj oplodenene vajko sa vyvija len dovtedy, dokedy mu to geneticka info od otca dovoli. Ked ides na ivf a problem je vo vajku, väcsinou sa neoplodni ani zdravou spermiou. Ked je problem v spermii, vajko sa oplodni, ale po 3-4 dnoch "zezlo" prebera spermia. A tam je pes zakopyny. A preco chces ist do Prahy? Ake vysetrenie potrebujes? Ja som proti prednisonu v tehu, ale mozno ma niekto iny na to iny nazor 😉

dilema
11. jan 2011

@lulu10 cecil ma pravdu, ten prednison iba keby sa to potvrdilo asi...a zas az tak dlho to netrva, treba sa co najskor objednat, urcite to nebude trvat dlhsie nez sa upravia spermie 🙂to tiez chvilu potrva, kym tvoj mm nasadi terapiu a kym budu vysledky...kamoska mala prednison uz pred otehotnenim, lebo okrem potracania mala problem aj otehotniet, ale spermie mali v poriadku... vies je to vsetko strasne zlozite, a nikto ti asi presne nepovie, ze toto je ten problem, povedia len ze by mohlo byt tamto a hento...a ten heparin by som pouzila aj v dalsom tehu podla toho co som precitala...plus B6 a B12...

lulu10
autor
11. jan 2011

@cecil36 aha vidis to znie rozumne s tou spermiou a DNA. V Prahe sa vysetruje ta imunologia nie? Preto tam chcem ist. Dost zvažujem ci ist na IVF alebo nie,prirodzene otehotniem lahko -to je najmenej, len si myslim ze pri IVF vyberu tu najlepšiu spermiu-teda morfologicky dobru. Neviem ci to skusit alebo sa pokusat dalej doma pod perinou 😅

lulu10
autor
11. jan 2011

@dilema ved to je najhorsie ze nikto mi alebo nam nepovie dovod a potom clovek len takto tápa a chyta sa kazdej slamky, dakujem za inoformacie a rady, asi fakt skusim tu imunologiu, aspon budem spokojna ze som vyskusala vsetko 😵

cecil36
11. jan 2011

@lulu10 imunologiu robia aj v KE dr. Bobak 😉 Trofoblast tiez robi uz vela centier a vsetko je to hradene z zdravotneho poistenia. V Prahe cvakas keš 😉 Co sa tyka ivf, ani morfologicky dobra spermia nemusi mat dobru DNA a nebyt "ryhovana". Ona je dobra len na pohlad, nema dve hlavicky, zalomene krcky ci podobne defekty. Ale nemusi mat dobru DNA- to pri ivf nikto nezisti. Ak mate zly spg odporucam radsej fragmentaciu ako imuno, pretoze pri neplodnosti ma len male percento parov problem s imunologiou. Myslim, ze sa to odhaduje na 1-2 %.

lulu10
autor
11. jan 2011

@cecil36 protilatky proti trofoblastu mi robili v Heliose v Martine kde chodim, a to vyslo negativne,a aj proti spermiam to bolo negativne, aj tak mam ist teda do tych Košíc? som taka rada ze si sa ozvala, davas mi tolko informacii 😵

cecil36
11. jan 2011

@lulu10 tak mas imuno ok 😉 . Nie je treba ani Kosice 🙂 Este si mozes dat spravit poskoitalny test (urcite ho v Heliose robia a ak nie ISCARE urcite), ci sa maju spermosky v tvojom hlienkiku dobre. A potom patrat po pricine zlej morfo: varikokela, prekonany mumps, zly hormonalny profil manzela ci oxodacny stres 😉

lulu10
autor
11. jan 2011

@cecil36 takže nemusim ani do Prahy ani do Košíc, či este nieco navyse tam robia oproti tomu co mam urobene? tak to mi odlahlo, bola som este na vysetrenie na endokrinologii tak cakam na vysledky, a vezmem do parady manzela aj ked on zije velmi zdravo, strava perfektna,sportuje, nefajci, alkohol len prilezitostne, ani mu nemam co zakazat, akurat ten stres je s velkym otaznikom, toho ma dost, co si myslis o IVF s PiGD?-uz som o tom uvazovala, ale necitala som na to velmi dobre odozvy...

cecil36
11. jan 2011

@lulu10 aj moj mm je taky, sportovec, nepije, nefajci, zdrava strava a ejhla morfologia katastrofalna. Niekedy ani sami nevieme, co vsetko moze vplyvat na tvorbu spermii. Nemusis mu preto nic zakazovat, iba mu daj tie vitaminy (nie profertil je drahy a neucinny, aspon podla mna). Co sa tykaPiGD moj nazor je taky, ze je to drahe a nezaruci ti to nic, ani, ze sa embryjko uhniezdi. Ma vyznam len vtedy, ak mate v rodine nejaku geneticku poruchu a preto sa nedari otehu ci donosit mimi. Funguje to tak, ze z embryjka sa vezme 1-2 bunky a zisti sa, ci netrpi nejakou genetickou poruchou. Bohuzial, nie vsetko sa da zistit, takze aj po tomo sa moze narodit postihnute babätko. Osobne: Ja by som tie peniaze neinvestovala. Ale je to vec nazoru.

lulu10
autor
11. jan 2011

@cecil36 tiez som o tom PiGD citala nedobre komentare, v rodine nemame vobec ziadne geneticke poruchy ani manzel, ake vitaminy bral tvoj manzel? staci ten vit.E a selezin ACE? tiez mate problem s potracanim alebo s otehotnenim?

dilema
11. jan 2011

@lulu10 co sa tyka PiGD tiez som to riesila, v centre ma na to nahovarali, ale ked som si nastudovala, ze co a ako, tak som sa to rozhodla nepodstupit, zvlast ked s otehotnenim tiez problem nemam, presne tak ako @cecil36 pise, vela ti to nezaruci, ale samo centra ti to ponuknu, lebo co ine ti mozu ponuknut, ale nezaruci ti to nic viac ako prievan v penazenke, hmm....to je moj nazor...

margarita
11. jan 2011

@lulu10
som na tom podobne v pocte potratov, ale medzitym som zazila aj zazracne tehu, a teraz sa chystam na imuno do Prahy. Po prvych dvoch mi zistili rovnako ako Tebe MTHFR homozygot, ani heparin som nemala, len Anopyrin az do konca tehu... a teraz pred mesiacom Missed abort v 9tt, napriek tomu, ze som mesiace pred otehu brala tony Acidum folicum, a od 5tt pichala Fraxiparin.
Preto je podozrenie, ze je na vine imunita, a moj doki trva na tom, ze v Prahe robia vsetko podrobnejsie nez u nas, tak tam ideme aj s tym rizikom, ze zacvakam a zistim, ze sme v tomto smere ok, ale kedze vsetky neuspesne tehu zamrzli vzdy v 6tt, asi bude tam niekde pes zakopany.
a podobne ako Ty, otehotniem bez problemov, len...co dalej?

perlicka - pri tehu s dcerkou som zacala s liecbou az v 8tt, az vtedy dorazili vysledky, ze mam trombofiliu...kdesi sa zapatrosili a doki mal dovcu, takze najprv donosim kriticke obdobie bez cohokolvek, a potom mi ani Fraxiparin ani vsetci svati nepomozu...

je to stale hop alebo trop 😒
drzim palce 😵

adetka
12. jan 2011

Pred Mirkou som mala dva spontanne potraty vzdy na zaciatku tehotenstva (5. - 7. tt).
Na dovod som neprisla: mohla to byt spominana imunita, ale v mojom pripade aj stitna zlaza (od 24 rokov sa na nu liecim), pripadne nekompatibilna krvna skupina - manzel je A-cko ja nulka, takze moj organizmus moze jeho krvnu skupinu brat ako zivotaohrozujuce - aj Mirka mala po narodeni silnu zltacku lebo si moj organizmus vytvoril proti nej protilatky.
Pri Mirke som dostala akurat jednu injekciu na podporu tehotenstva v cca. 5 tt. Od Mirkinho narodenia sa mi nedari otehotniet. A aj sa bojim: neustale sledujem svoje dni, po dvoch, troch milovaniach sa bojim ze by pri dalsom prislo k MA. 😒

lulu10
autor
12. jan 2011

@margarita ahoj to je sila! asi je to fakt hop alebo trop, takze vlastne ti stale na nic neprisli, myslim ze mi nic ine nezostava len skusat dalej ci to vyjde, po tom tretom potrate som sa zapovedala ze uz viac skusat nebudem ale su to tri mesiace a znovu ma chyta odvaha ist do toho.
AJ moje tehu vsetky skoncili v 6tt, presne ako u teba. Co by som ja dala za to keby sa nam to aspon raz podarilo, stale si myslim ze nam pomoze len zazrak. Mne robili imunologicke testy v Heliose v Martine-testy proti trofoblastu a proti spermiam a vysli negativne, ale urcite spomeniem lekarovi ze chcem Prednison vyskusat, aj napriek vsetkym negat.ucinkom.
Mas krasne dievcatko, dufam ze sa aj nadomnou niekto tam hore zlutuje a posle mi tiez take 🙂

lulu10
autor
12. jan 2011

@adetka aj ja som teraz tak natom, tiez som sa teraz az potesila ze som dostala menstruaciu a som neni tehu lebo mam z toho velky strach, aj ked uz asi polovica mojho mozgu zacala uvazovat nad dalsim pokusom,ta druha polovica mozgu sa stale velmi brani a vidi zas len MA 😠
Ja som bola teraz tiez na endokrinologii, tak cakam na vysledky. Uz by som bola rada keby sa na nieco prislo aby sme vedeli co liecit, ale stale len tapame...Na tu krvnu skupinu sa musim spytat. dakujem ze rady 😵

cecil36
12. jan 2011

@adetka neviem kto ti povedal, ze ludia s krvnou skupinou A su nekompatibilny s krvnou skupinou 0. Je to uplna hlupost. To preco ti pichali pritilatky nebolo sposobene krvnou skupinou, ale rozdielnym Rh faktorom. Ak by bol problem s imunitou, tak by sa spermosky nedostali ani do vajka, pripadne by si potracala do mrsky. Prepac, ze sa staram, ale podla mna je na vine stitka (i ked dobre liecena by nemala robit problem, nie je to vsak pravidlo).
@margarita MTHFR homozygot nerobi ziadne problemy pri otehu. Ma ho väcsina nasej populacie. Problem by bol len ak by si mala MTHFR heterozygot 😉 Mate dobry spermiogram?
@lulu10 Prednison nema vyznam brat ak mas imunitu ok, nezaruci ti to bezproblemove tehu. Ked potracas v rovnakom tyzdni, moze to znamenat, ze je bud nieco s genetikou alebo fragmentaciou spermii. Ak sa ukoncuje vyvoj v rovnakom case, zvycajne je za to zodpovedna geneticka info od otca. Ja som mm nasadila toto: ACE selezin, vitamin, E, Q10, kyselinu listovu, l-karntitin, l-arginin, chrom, brusnice a cesnak proti zapalom, zen sen caj a sem tam 500mg vitamin C (nie pravidelne ACE selezin ho obsahuje, ale mensie mnozstvo). Ja mam problem s rannym potracanim (teda do mrsky). Bohuzial ani uprava spg este neznamena, ze uspesne otehotnies a donosis, ale za pokus to stoji, ci nie? 😉

lulu10
autor
12. jan 2011

@cecil36 no ty si hotová encyklopédia 🙂 davam hore vsetky palce ktore mam za tvoje infošky 😵 tu fragmentaciu robia v kazdom CAR? ja chodim do Heliosu v Martine, alebo na to treba ist do nejakeho special centra? A co vam lekar odporucil? tiez len upravu spermiogramu a skusat dalej? Vzdy som si myslela ze vajicko oplodni len ta najlepsia a najsikovnejsia a najkrajsia spermia ale to tak nie je ze?

cecil36
12. jan 2011

@lulu10 dakujem za pochvalu 😉 , ale len sa snazim pomoct 😉 Fragmentaciu neviem ci robia v kazdom CAR, ale v ISCARE Martin urcite. V Heliose neviem, treba sa spytata. Neviem, ktoreho lekara myslis. Ale ak gyndosa, tak ten ma zabil hlaskou, ze nie kazdemu sa podari otehotniet. A v CAR nas tisli do dalsieho IVF- co odmietam lebo otehotniem i sama a zadara 😀 A v dalsom Care nam odporucali darcovske spermie, co ja odmietam. Mozno sa na to zle divam, ale ja chcem dieta s vlastnym muzom s nikym inym. A co sa tyka oplodnenia, vobec to tak nie je. Aj defektna spermia, so zlou morfologiou alebo zlou DNA moze oplodnit vajko. Presne preto sa rodia i postihnute deti, ze nieco nebolo ok.

lulu10
autor
12. jan 2011

takze viete ze problem je v spermiach? kde ste boli na tej fragmentacii? a mate na spermiach tie "ryhy"? prepac ze sa vypytujem ako pako ale som velmi vdacna za kazdu informaciu a od lekarov sa toho vela nedozvieme 😅 Ja by som pristupila aj na darcovske spermie, keby to pomohlo. Dost to zle psychicky znasam, sice sa vzdy a vsade tvarim ze vsetko ok ale len manzel a ja vieme ako ma to zoziera 😔 Ja idem este teraz v januari na hysteroskopiu-chcu sa pozriet dnu ako to tam vyzera, ci je vsetko ok, ale hned dopredu mi lekar povdal ze aby som necakala ze tam nieco najdu,ze aj on sa uz len slamky chyta... musim nahovorit manzela na tu fragmentaciu-moc mi nechce chodit po lekaroch-CHLAP! ja by som s prepacenim zjedla aj "hovno z nutrie" keby to pomohlo.

cecil36
12. jan 2011

@lulu10 ze hovno z nutrie 😀 😀 😀 😀 som za dobre zasmiala. No vieme, ze je to v spermiach po tych vsetkych vysetreniach. Ja som ok. Fragmentaciu mame dnes, tak pls drzkaj palce 😉 Ten moj nastastie nema problem, kam ho objednam tak ide. Moc moc chce baby 🙂 No my sme obaja proti darcovskym, takze nie je co riesit. Nedala by som sa na to nahovorit ani za nic. 1. chlap sa s tym malokedy stotozni 2. mozu nstat zdravotne komplikacie 3. Nevies (ani priblizne) ake geneticke ochorenie moze mat darca atd.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre