Zmena lekára v tehotenstve. Čo mám urobiť?

denik
6. dec 2006

Otváram tému, ku ktorej som tu nenašla komeptentnú odpoveď.. snáď mi niektorá z vás poradí..
Nie som spokojná so starostlivosťou gynekologičky a na radu viacerých tehuliek aj mamuliek som konečne nabrala odvahu a rozhodla sa od nej odísť. Problém nastal v tom, že som zatiaľ nenašla lekára, ktorý by ma vzal do evidencie. Ako dôvod udávajú fakt, že lekári majú dohodu, že tehotné pacientky si navzájom nepreberajú. Pôrodná asistentka na cvičení mi dokonca povedala, že to nie je len ich dohoda, ale že je to zo zákona. Neviete, ako to naozaj je? kde by som to mohla vysondovať a ako mám vlastne bojovať za zdravie a bezpečnosť nás oboch? ďakujem za akúkoľvek radu 😉

kajka6
6. dec 2006

ahoj Denik.
Ja som tiez tehotna a planujem zmenit gyn.,lebo som sa prestahovala.
....tiez ma to zaujima.

lubik
6. dec 2006

ahoj, denik,
moja svagrina menila gynekologa pocas tehotenstva - s tym predchadzajucim nebola spokojna, dokonca jej nespravil jedno vysetrenie, ktore mal. ja som sa pred porodom stretla v nemocnici s dalsimi jeho dvoma pacientkami - jednu poslal do nemocnice o tyzden skor ako mal (a vdaka tomu tam bola 3 tyzdne) a druhu o tyzden neskor - tej ani nevystavil tehotensku knizku. tak som ju potom presvedcila, ze zdravie jej babatka je prednejsie. novy lekar ju zobral bez problemov, horsie to bolo s tym povodnym, nechcel jej dat kartu, jej mama bola za primarom a potom to islo. takze tolko. prajem vela stastia pri hladani toho spravneho doktora. 😉

diddi
6. dec 2006

to je uplna blbost...pravo vybrat si lekara mas ty...len zalezi od ochoty lekara, ci si ta zoberie....aj ja som mala ten problem...dlho som chodila k lekarovi v meste, kde byvaju moji rodicia, je sukromnik a velmi dobry clovek, s ktorym vsetko konzultujem....otvorene som mu vsak povedala, ze nech sa nehneva, ale v tom meste nechcem rodit....byvam 12 rokov v BA a tak som sa v jeden den zobrala a isla na Antolsku a opytala sa lekarky /po zisteni na konikovi, ktora je dobra/, ci mozem k nej chodit na poradne a rodit u nej....nebol ziadny problem a zobrala si ma k sebe....k tomu povodnemu lekarovi obcas, ked som u nasich zajdem a prehliadne ma aj on...takze vsetko je o ochote a nie o zakonoch....pravo mas ty!..ty budes matka!

bystricanka
6. dec 2006

Ahojte baby. Ja som menila lekára asi v 6 tt., lebo som sa sťahovala do iného mesta. On vôbec nebol ochotný poslať moju zdravotnú kartu môjmu novému lekárovi, tak nový lekár si musel založiť novú zdr. kartu. A bol dosť nahnevaný, lebo doteraz nevie, aké vyšetrenia mi dovtedy robil, a aké choroby som prekonala. A ja si to už za tých 10 rokov nepamätám.
A zistila som, že zákony platia, ale v každom meste sú iné.

denik
autor
6. dec 2006

myslím, že keby som sa presťahovala, tak by to bolo iné, ale teraz ma zatiaľ nikto nechce prebrať a odvolávajú sa na zákon.. 😖 rozmýšľam nad tým, či sa nestalo, že niekto prevzal pacientku v zlom stave a potom mal z toho problém.. na moju lekárku počúvam len samé sťažnosti a keď som povedala novému lekárovi, že som tehotná a idem od pani XX, len prevrátil očami, že ďalšia?? oslovila som dvoch najlepších v meste, zas nechcem ísť len tak k hocikomu, za svoj krátky život som gynekologičku menila už 3x ☹
neviete kde by som mohla ten zákon nájsť? alebo vôbec zákon o zdravotnej starostlivosti alebo niečo podobné?

ikke
6. dec 2006

napr. tento?
http://www.zdravie.sk/sz/460-20817/Zakon-576200...

ale viem tu o par maminach, co pocas tehotenstva menili gynekologa, tak snad sa ohlasia a poradia. 😉

ikke
6. dec 2006

konkretne paragrafy 12 a 23

madeleine
6. dec 2006

to je poriadny nezmysel 😠 akoze ked nie si spokojna s lekarom tak uneho musis ostat? viem si predstavit kvoli liecbe alebo tak, ak si rizikova, alebo co, ale kolko krat zastupujuci lekar riesi problemy bez zavahania? tak nech neblbnu... 🙄

diddi
6. dec 2006

ja som sa vy...na cele zakony...mne islo o zdravie mojich deti a o mna, takze budem chodit na poradne a rodit tam kde si to zelam ja a nie stat!!!

diddi
6. dec 2006

ktoremu mimochodom budem vychovavat druhe dieta...tak to vyzera, ak nedaju peniaze

ikke
6. dec 2006

diddi, ved prave, aj lekar ta ma pravo odmietnut len v konkretne vymedzenych (asi troch) pripadoch! a tehotenstvo medzi tymi troma pripadmi nie je, takze v zakone to urcite oporu nema.
ten druhy menovany paragraf (23) je o vydani dokumentacie - zbezne som to zacala citat a hovorilo sa tam nieco o 7 dnoch, takze povodny lekar musi novemu zaslat minimalne odpis z karty, alebo take cosi (tusim).

emjee
6. dec 2006

je pravda, ze zdravotnu kartu ti lekar (akykolvek, nielen gynekolog) vydat nemusi, ale prinajmensom ti musi urobit odpis z karty (vacsinou za poplatok) a poslat ho tvojmu lekarovi, resp. predat ho tebe a ty ho odovzdas novemu lekarovi

veronice
6. dec 2006

ja bych cchela povedat len nieco ku tym kartam - ked som si menila alergologicku, tak mi kartu nedala s tym ze to sa normalne nesmie, bo to je majetok ambulancie a nesmie sa to poziciavat a uz vobec davat...tak mi spravila len vypis...potom som sa pytala obvodnej ze ako to teda je a ta mi to potvrdila - lekar nesmie davat kartu z ambulancie, maximalne ti moze spravit vypis...je to blbe ale co uz... 😒 😠 😖

diddi
6. dec 2006

ja mam nemocnicnu lekarku, pri ktorej som cakala podobny postup...dokumentacia, odmietnutie a tak....vobec, vobec nic nechcela, bez slovka ma k sebe prijala...takze vsetko je na ludskosti...vies, tie zakony robili muzi a prave im, co to schvalovali prajem, aby boli tehotní a zaroven nespokojní so svojim gynekologom a vyliezli na tu kozu a nechali sa palpacne vymagat neschopnymi ludmi...to je cele postavene na hlavu....snad volnejsie ruky maju sukromní lekari, i ked oni maju problemy v statnych nemocniciach, kde ich nechcu pustit odrodit svoje pacientky

denik
autor
7. dec 2006

ďakujem za ohlasy a ikke za www 😉 hneď si to preštudujem.. len neviem, či mi to v niečom pomôže, keď ma nik nechce prevziať.. čo sa týka karty, pre mňa za mňa nech mi ju nedá, veď všetko podstatné je zapísané v preukaze a okrem toho, viem na čo a ako som sa pred tým liečila, ak by to nového lekára zaujímalo.. len naozaj neviem, ktorého.. lekára, pri ktorom chcem rodiť som si už vybrala (je to zástupca primára, bola som uňho na sono a predbežne sme dohodnutí) lenže on nemá ambulanciu ako takú, takže ani on ma nemôže vziať.. asi som sa ocitla v začarovanom kruhu.. ☹

pitik
7. dec 2006

DENIK a nemoze ti ten tvoj dohodnuty lekar z nemocnice vybavit niekoho priamo tam v nemocnici, kde by si chodila aspon pocas tehu, kde by si bola evidovana a ptotom by si si zmenila lekara? Ja som etda menila lekara na zaciatku tehu a bolo to bez problemov, akurta povodna pani doktorka dost frflala, ked mi mala dat kartu, ale nakoniec mi ju dala do ruky, novy s tym nemal vobec problem.

denik
autor
7. dec 2006

neviem.. v utorok idem do poradne a uvidím, ako pochodím.. ak zase nič, oslovím toho pôrodníka a posondujem čo a ako.. lebo pýtala som sa pôrodnej asistentky na rizikové ambulancie a ona mi povedala, že to musí navrhnúť moja lekárka, ako aj pobyt v nemocnici.. a že jediný spôsob ako ju obísť je pohotovosť.. lenže aj tam môžem natrafiť na ochotných lekárov, ktorí mi niečo večer dajú a ráno ma pošlú za mojou lekárkou.. uvidím, nechávam to na ten utorok, len som chcela vedeiť, či to s tým zákonom je pravda, alebo mi len chceli zalepiť oči..

lenka670
9. jan 2007

Ahojte aj mne sa to stalo bola som tehotná a nebola som spokojná z mojím gynekologom velmi nechcel mi ani povedať čo čakam či dievčatko alebo chlapčeka....povedal mi že sa nemam starať že má všetko čo má mat......a menila som lekára asi v 6-7 mesiaci tehotenstva a dalo sa to len som platila prestup za to že som ako tehotná prestupila....ale lekar bol v pohode ma zobral a tomu starému som už ani nešla tento mi založil novú kartu spravil vyšetrenia a bolo...a chodim stale k nemu....a kartu si odomna nepýtal...a nič bolo to v pohode ale kartu ani nechcu davať lekary iba výpis spravia pretože som chcela kartu mojej dcéry a lekárka mi ju nechcela dat že mi žiadnu kartu nedá len výpis niesom s nou spokojná a mam vybavenú nefrologičku inú v bratislave a to mam štastie že mam správy od lekárov a ultrazvuky všetko doma...inak neviem či by mi ich dala ta bosorka....

juliankaaa
4. jan 2009

Ahojte
neviete mi poradit? Zmenila som bydlisko, zistila som si ktory doktor je tam najlepsi, a chcela som prejst k nemu, lenze tesne pred sviatkami som musela ist surne na vysetrenie, a dotycny lekar prave nerobil, cize som sla za jednou pani gynekolog. ktora ma zobrala ale s tym ze som sa uz u nej musela aj podpisat. Lenze tato pani lekarka je podla mna velmi slaba odbornicka a teraz neviem ci mozem ist k lekarovi ktoreho som si vybrala, alebo radsej ostanem pri povodnej aj ked je 300km vzdialena od mojho noveho bydliska.

lienocka235
4. jan 2009

ak si podpisala tu dohodu u lekarky tak zmenit mozes po pol roku lekara.. treba napisa tpresne co si podpisala

juliankaaa
4. jan 2009

ked ani neviem, ale pravdepodobne tu dohodu, cize pol roka teraz budem musiet k nej chodit? ☹

stvura
4. jan 2009

Pravo na zmenu lekara ma pacient raz za pol roka, poistovnu moze zmenit kazdy rok.

Ja som zmenila gynekologa v 21tt, lebo som s nim nebola spokojna, nechcel mi vydat kartu ani vypis z karty, no nakoniec si ju moja terajsia lekarka vyziadala a je vsetko v pohode. Som rada ze som tuto zmenu urobila, musim povedat, ze skoda ze nie skor, ale kto mohol vediet?

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
selyma
12. aug 2009

Ahojte. Chcem tiež menit gynekologickú poradnu. Neviem však kedy sa to má. Do dalsej poradne idem 3. septebra. Sestricka mi brala krv na vysetrenia. Neviem, či si mam ist najprv po vysledky a povedat, že tam už nepridem, lebo menim gynekologa, alebo mam ist rovno za novým a on si necha vysledy poslat.

giza
13. aug 2009

Bezny postup je :
1. Najst si noveho MUDr. a s nim sa dohodnut ci ma volne a kedy sa u neho ukazete dalsi x.
2. On vyda potvrdenie na papieri, ze vas zaevidoval alebo ze teda budete spadat pod neho (je tam jeho peciatka, adresa, podpis,...)
3. Toto zanesiete k svojmu "ex" gynekologovi a o zvysok sa uz postaraju oni..

Stary posle novemu kartu a s nim sa uz iba dohodnete kedy pridete na dalsiu prehliadku - to je vsetko, vysledky, testy uz zariadi novy Dr.

hanam
13. aug 2009

Nemusite k staremu lekarovi nic nosit, ten je len povinny na vyziadanie noveho lekara, novemu lekarovi poslat dokumentaciu a to do 7 dni 😉 Teda vsetko vam vybavi novy lekar 😉

selyma
13. aug 2009

Ďakujem 😀

lubkabb
19. nov 2009

Ahojte,

neviete mi niekto poradiť, či je možné zmeniť gynekológa počas rizikového tehotenstva? Ešte nie som na PN, ale je tu pravdepodobnosť, že zostanem. Ďakujem.

kisska
19. nov 2009

urcite je, a ak este nie si vypisana, o to lepsie. Ja som menila gyndaka tesne pred nastupom na MD, tiez som bola cele tehu PN a nebol s tym problem. Novy si vyziadal papiere od stareho a bolo. Dolezite je len nerobit to castejsie ako raz za 6 mesiacov a ak sa da, tak nie tesne pred koncom mesiaca, kedy davas na socialku papier o predlzeni/pokracovani PNky, nech v tom nemaju chaossss (este vacsi).

pecka
19. nov 2009

lubkabb ja som pre velku nespokojnost tiez zmenila gyenkologicku v tehotenstve v 15 tt. A bolo to myslim v strede mesiaca. Sice potom som sa dozvedela, ze na mna riadne nadavala - ta byvala dokyna, ale ja uz za to nemozem, ze jej ego to asi neunieslo....... 😝 , A na oplatku mi neposlala moju zdravotnu dokumentaciu ani opis z karty DOTERAZ! novej gynekologicke, co je jej "psia povinnost" !!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre