Čím sa môže zaručiť? Myslíte, že to je neriešiteľné?

miska456
26. feb 2009

Ahojte vsetci,mam problem
rozvadzam sa s muzom konecne sme sa dohodli na podmienkach o detoch aj majetku,mam priatela ktory je ochotny vyplatit mojho muza z nasho rodinneho domu,samozrejme nikto nevie ze ho bude vyplacat moj novy partner lebo je zatial tajny,hovorim ze peniaze si poziciam,ale to nie je podstatne,moj novy partner je slobodny bezdetny a dobre zarabajuci muz,je zivnostnik,problem je ten ze v bankach mu povedali ze by mu bez problemov dali uver ze je schopny splacat tolke peniaze bez problemov ale musi sa zarucit nejakym majetkom a on ziadny nema,a s tymto domom sa zarucit nemoze lebo je nan hypoteka a vlastni ho v podstate banka.A teraz vas prosim o radu ci niekto nieco neviete ako s tohoto von je schopny splacat ale nedaju mu lebo nema zaruku ziadny majetok pomoooooc poradte lebo sa s toho uz zblaznim 😖

tina_
26. feb 2009

no tu asi tazko radit, ale mozno blba otazka? Kde tvoj priatel byva teraz? Nemoze zalozit svoj byt? Alebo hm, byt svojich rodicov, ak by suhlasili? Ved ak odides s detmi, tiez niekde budete byvat, nie?

vroni
26. feb 2009

miska, je velmi zvlastne, co pises. Na dome je hypoteka, ale byvaleho treba vyplatit ¨tolkymi peniazmi¨ Novy je dobre zarabajuci, ale majetok nema ziadny.... Takze mne z toho vychadza nasledovne: byvaleho treba vyplatit z hodnoty domu - (hypoteka + uroky), co nemoze byt az taka sialena suma. Na sumu do 4 - 6 milionov (este Sk) banka uspesnemu podnikatelovi da bez vacsich problemov aj na zaklade obratu. Ja som skor skepticka k ochote bezdetnych slobodnych a uspesnych podnikatelov preberat dlzoby (este) cudzich zien. Sorry,som stary cynik, lenze toto je ako z cervenej kniznice....

tina_
26. feb 2009

aha, ja som to zle pochopila, ty ostanes byvat v tom vasom dome a chces vyplatit manzela...A to on s tym akoze normalne suhlasil? Ze odide? Nemohol vyplatit on teba, a ty sa nastahuj k tvojmu priatelovi, ked nema problem s prijmom...
Vroni, suhlas 😉 , ja som asi tiez este "stara skola", ale ved to je kazdeho osobna vec...Odist s detmi od ich otca...jedine, ze by pil alebo nas tyral,,....mozno nevera...neviem, ani nechcem nad tym rozmyslat...

gapa
26. feb 2009

miska,
a ostáva ešte vela splatiť z tej hypotéky? ale tá keby sa predčasne splatila, tam sú tuším nejaké vysoké pokuty??? My máme pôžičku zo stavebného, takže v hypotékach sa až tak nevyznám.
No lebo ma napadlo si zobrať pôžičku v tej istej banke, v ktorej je zobraná hypotéka na byt. No a zároven vyplatiť aj hypotéku z domu. A oni by nemali mať problém, ak by to bolo v jednej banke prehodiť zábezpeku z jedného úveru na druhý?

No to je len predstava... možno blbosť 😕 🤐

vroni
27. feb 2009

Tina, ja si zase myslim, ze lepsi ziaden otec, nez mizerny 😀 Ale mozog sa mi zdraha uverit, ze by si uspesny podnikatel (takze vie rozmyslat) zobral na seba pozicku v zavratnej vyske, aby galantne pomohol svojej milenke (s detmi) pri zbaveni sa manzela.... Bez zaruky (na dome je hypoteka), len tak, z cistej lasky... Keby na tomto principe podnikal, tak prijde aj o gate 😝 😝 😝 Ale ak sa miska nemyli a naozaj takeho nasla, tak jej drzim aj palce na nohach, aby jej to vyslo 😀

alexandra
27. feb 2009

Moznost je napriklad aj spisat s byvalym manzelom dohodu o vysporiadani BSM, kde bude, ze suma vyplatenia za dom bude splacana v mesacnych splatkach po ... euro. Banku k tomu nepotrebujete a priatel moze splacat 😉

gapa
27. feb 2009

no som nad tým rozmýšlala, čo som včera napísala a sa mi to ozaj zdá hluposť. By som to nespravila, lebo aj keby to bolo technicky možné, tak v určitých okamihoch by to mohlo byť riskanté. Napr. v okamihu vyplatenia pôžičky priatelovi. Ručenie by bolo na majitelovi nehnutelnosti a peniaze by mal cudzí človek.
Treba byť opatrný vždy a aj pri ludoch, o ktorých si myslíme, že ich poznáme. Hlavne pri takýchto zásadných otázkach. No a pri ludoch, ktorých nepoznáme dlhodobo a dôkladne, to platí viacnásobne.

miska456
autor
27. feb 2009

ahojte no dakujem vam za vase nazory,tak aby som k tomu povedala nieco blizsie,moj priatel nepodnika pracuje pod firmou na zivnost a ma peknu vyplatu,preto nic nevlastni a byva u rodicov,manzel si nasiel inu zenu a skoro vobec nie je doma preto sa rozvadzame zijeme takto dlho a ked sa mi postastilo najst si tohoto muza tak sa chcem rozviest lebo s manzelom to uz nema buducnost nechcem ho a on nechce mna,nedava mi peniaze a ani sa skoro o nic nestara,dohodli sme sa na detoch aj majetku teraz ide o majetok chce aby som ho vyplatila lebo ja chcem v dome ostat k voli detom aby nemoseli menit skolu a skolku a kamaratov........urcite by mi bolo lepsie niekde v bytecku ale detom to nemozem spravit su tu zviknute na dvor a ulicu a hrat sa tu s detmi a maly velmi zle znasa zmeny tak to nemozem spravit,s novym priatelom som si ista viem ze ma moc miluje a ja jeho ties verim ze nam tu bude spolu dobre ale neviem ako to spravit ked je to take komplikovane,muz mi necha cele zariadenie domu chce len auto a vyplatenie,priatel je schopny splacat uver ale nema ten uver cim zarucit a je to tu zasa neviem co spravit vobec neviem 😢

miska456
autor
27. feb 2009

veroni:::::ani ja som neverila ze taky su ale asi mam stastie lebo ma ozaj zaujem o to aby sme boli spolu a robi vsetko preto aby mi pomohol dufam ze nam to vyjde a bude mi uz dobre,dakujem ze mi drzis palecky aj na nohach 😵

tina_
27. feb 2009

no, mozno blbost poviem, ale tu hypoteku mate na dom a je na vas oboch? Neda sa to spravit v banke tak, ze by ste zvysnu sumu splacali ty a tvoj priatel, a teda tvoj manzel by uz nemusel splacat nic, a vyplatili by ste mu len polovicu sumy z ciastky, ktora bola doteraz banke zaplatena?
Proste to dat nejako na papier, akoze dohoda, alebo co, aby to aj banka akceptovala...Na tom papieri by nemusel figurovat tvoj priatel, len to ze ty budes sama splacat zvysok...Ale zase ci to banka vezme, ked ty si asi na materskej? Alebo to ich nezaujima? mozno by sa tam mohol spomenut tvoj priatel ako tvoj rucitel...

miska456
autor
27. feb 2009

pozri teraz som pisala do temy :.pravne vysporiadanie BSM tam som pisala blizsie on chce aby som mu dala 600 000 a aby som aj sama tu platila hypoteku ktoru mame na dom a nechce ustupit

tina_
28. feb 2009

a aku vysoku hypoteku ste brali? Koľko ste už zatial splatili? Nehovor ze 1,2 mil., ked on chce 600 000...

andzi
1. mar 2009

miska456: o tom, čo si napísala, si myslím svoje. Právne sa to dá ošetriť veľmi jednoducho. Keď tvoj slobodný, bezdetný a "dobre zarábajúci" priateľ, ktorý býva u rodičov ťa tak veľmi ľúbi, nech ti jednoducho sumu, ktorú potrebuješ vyplatiť požičia. Ty vyplatíš muža, dom bude tvoj a pôžičku budeš splácať svojmu priateľovi.

Veľa asi radiť nepomôže, nechcem ti brať ideály, ale ak nevyzeráš ako Simona Krainová, tak s rozvedenou ženou s deťmi nebude a hlavne nezostane žiadny slobodný, bezdetný a dobre zarábajúci muž. Lebo nech to znie akokoľvek kruto, ten si môže nájsť aj peknú, slobodnú a bezdetnú, s ktorou začne svoj život a nebude si brať na krk zodpovednosť za tvoje deti. Jasné, sú aj výnimky, ale to by musela byť veľká láska, potom by pre teba urobil čokoľvek.

roasha
1. mar 2009

miska,tiez si myslim,ze mas ruzove okuliare. 😅
suhlasim s andzi 😒

miska456
autor
1. mar 2009

tina:no brali sme si 450 000 a mame ju splacat este 14 rokov,on mi nechava dom komplet zariadeny a ked to dam na polovicu tak ma hodnotu 1 200 000 to by sedelo tych 600 000 co on chce ale nechce mi dat polovicu na ten uver a podla mna keby to islo sudne tak by mi musel dat polovicu nan a to sa vas vlastne pytam ci mi musi dat polovicu s hypoteky??a potom ho ja vyplatim polovicou z vyplateneho domu nie??

miska456
autor
1. mar 2009

andzi:::no ved tak to aj chceme spravit ze ho on ho vyplati to nie je problem len sa mi vidi vela co si on pyta a chcela by som vediet ci muz mi musi dat po pravnej stranke polovicu na hypoteku co vlastne ten dom este splacame??a co sa tyka mojho priatela tak si moze najst ano to je jasne ale nechce si najst a ma ma rad a chce mi pomoct ma rad aj moje deti a druhu si najst nechce preberali sme to vela krat po vsetkych strankach je mi s nim moc dobre a dufam ze mi to vyjde

andzi
1. mar 2009

miska456: tak potom veľa šťastia...ja som len povedala, že nech je to akokoľvek, staré slovenské príslovie vraví, vrana k vrane sadá a dôvod, prečo je ten muž s tebou, nemusí byť len taký, že ťa má rád, ako tvrdíš.

čo sa týka hypotéky, požadovať môžeš čokoľvek, nárok z BSM nemáš žiadny, lebo sám názov "bezpodielové" znamená, že manželia nemajú presne vymedzené podiely ani na majetku ani na dlhoch. Inak povedané, sú len 2 možnosti. Buď sa s ním dohodneš alebo nie. K dohode ho nútiť nemôžeš, ak sa nedohodnete, už ti veľa možností neostáva. Spoločné máte nielen majetky, ale aj dlhy, takže tie dlhy by sa mali zohľadniť. Ak sa nedohodneš, v súdnom konaní sa to bude dokazovať.

kili
1. mar 2009

miska, prečítala som si len prvý príspevok, tak neviem, či to už niekto nepísal. ak má priateľ rodičov, ktorý by mu zaručili bytom, tak môže tak a neskôr, po vysporiadaní všetkých vecí sa prevedie ručenie na dom.

sue
1. mar 2009

Miska, ja na tvojom mieste by som konala ako rozvedená matka s deťmi... žiadneho priateľa by som do úvahy nebrala...pretože sa môže čokoľvek stať a ty na ten dom budeš sama... v horšom prípade ťa priateľ odtiaľ vysáčkuje a ty ostaneš s deťmi sama na ulici...
Takže pokiaľ chceš konať racionálne, tak si zváž či sischopná všetko splácať sama...a ak nie,tak zbaľ caky paky, zbaľ decká a presťahujte sa do menšieho bytu,ktorý sama zvládneš... ak ani to nie je to čo treba, tak nech si ťa priateľ vezme a pekne sa podieľajte na všetkom spolu... neviem ale nejak mi to celé smrdí... prečo by ten tvoj piateľ chcel vyplácať exmanžela cudzej ženy?

andzi
1. mar 2009

sue: je to tak, úplne trefný príspevok!!!! Keby som bola vulgárna, tak by som to napísala aj inak, ale nechcem si tu nikoho znepriateliť.

batika
2. mar 2009

evidentne má miska ružové okuliare na očiach, keď si myslí, že dokáže sama vychovať 2 deti, splácať hypotéku a vracať dlžobu priateľovi.

To, že ťa priateľ ľúbi ti ozaj verím, ja sa tiež rozvádzam, tiež si verím, že možno ešte niekoho stretnem, veď to, že som rozvedená môže niekoho odradiť, ale verím,že niekto dokáže ženu ľúbiť aj napriek jej záväzkom 😉

Moja rada, vidíš aké je to v živote ťažké, dohodnúť sa s niekým, s kým ste sa niekedy mali radi, a všetko plánovali spoločne, takže ak si nie si istá, že to zvládneš sama, bez priateľa, radšej sprav to, čo ti radia baby, nech vyplatí teba manžel 600 000,- + nech prevezme on hypotéku a ty si kúp malý bytík a ži si s deťmi, s priateľom to nechaj voľne, veď je rozdiel s niekym sa stretávať a naozaj potom žiť, riešiť bežné životné situácie

a dosť by ma zaujímalo, či by tvoj muž súhlasil s tým, aby vyplatil on teba za takých podmienok aké žiada on 😉

katyl
2. mar 2009

baby, miska vas tusim prosila o radu v majetkopravnej zalezitosti a nie o to, ci jej vztah so slobodnym a bezdetnym vydrzi 😖
nie je tu namieste rozoberat, ci ju novy priatel opusti, lebo ma dve deti, alebo ci ju pripravi o byt. A chapte aj jej postoj k domu, kde byva s detmi...ved to je ich domov, ked sa rozvedie a otec sa strati z ich zivota budu to mat dost tazke aj bez toho, abysa este stahovali do cudzieho prostredia... 😝 😝 😝
Chapem miskinu snahu ukoncit manzelstvo, vysporiadat sa s exmanzelom a zachovat detom domov, na ktory su zvyknute.
Miska, vsetko je riesitelne, spoj sa s pravnikom na konzultaciu, poradi ti moznosti, ako sa da postupovat pravne a legalne, aby si nespravila zly krok, pripadne, aby ta nikto nepripravil o to, na co mas narok. Nie je to take drahe, ako potom neskor riesit pripadne zle rozhodnutie. Odkial si??

batika
2. mar 2009

katyl áno máš pravdu, nie je namieste riešiť či ju nechá alebo nie, ale niektoré baby sa jej skôr snažia ukázať, že nie všetko je také pekné ako na začiatku. Veď sa rozvádza, tak asi vie o čom hovorím, že ani vzťah s priateľom jej vyjsť nemusí..

A k tomu domu, jednoznačne je hlúposť čo od nej žiada manžel. ak je hodnota domu aj so zariadením ako ona píše 1 200 000,- a hypotéka aj s úrokmi ju vyjde na 600 000,- tak môže žiadať vyplatiť len polovicu zo zvyšných 600 000,- Ak by sa s manželom nedalo dohodnúť inak, nebolo by rozumnejšie dom nechať jemu a nech on vyplatí ju? A spoliehať sa na to, že priateľ nezištne uhradí hodnotu domu za ňu, a v prípade rozchodu bude žiadať peniaze aj s úrokmi, čo spraví? Nie je lepšie si majetok vysporiadať len s manželom a neťahať do toho tretieho človeka s ktorým sa stretáva tajne?

Miska, držím palčeky nech ti ten vzťach vyjde 😉

vroni
2. mar 2009

Baby, klud. Chlapi su vselijaki, aj neuveritelni (kazdym smerom 😀 😀 😀 ), mozno ma miska stastie.
Andzi, tak celkom pravdu nemas, lebo bezpodielove znamena "bez podielov" len pocas trvania manzelstva, potom sa nadobudnuty majetok "rozpodieluje" na sude a to plati aj pre dlzoby, takze ak pan chce len inkasovat a za dlzoby nemat zodpovednost, ma smolu on a nie miska. Mne z toho vychadza nasledujuca rovnica: dom ma hodnotu (vratane zariadenia ?) 1,2 mil. Z toho je na nom hypoteka na 450000 + uroky, cize tak odhadom asi 600000 (banka prerata presnejsie) Takze buducemu exmanzelovi patri vyplatit presne 300000, ani o zastruhany chlp viac. Dobre zarabajucemu muzovi (aj zene 😉 ) da banka na 300000 pozicku bez kyvnutia ucha a bez akejkolvek inej zaruky, staci mat v banke ucet (informacia z Tatrabanky, minuly tyzden)

alexandra
2. mar 2009

btw. info potvrdzujem, mne ponukali 250 tisic a to som na rodicovskej a am 2 male deti 😉

batika
2. mar 2009

no veď práve preto je teraz tá finančná kríza, banky núkajú a ľudia bezhlavo berú 😉

andzi
3. mar 2009

vroni: ja som právnička takže viem ako to je. Nemáš pravdu, že po rozvode sa všetko delí na presnú polovicu. Stačí si pozrieť občiansky zákonník. Miska sa predpokladám s mužom nedohodne, takže bude rozhodovať súd a tam sa všetko prácne a náročne dokazuje. Ak má priateľa, je to pekné, určite je to iná kvalita života, ale na strane druhej mu nemôže takto slepo dôverovať. Ja by som ako rozvedená žena nikdy nezaťahovala slobodného muža do dlhov, ktoré mám voči bývalému mužovi. Môže sa jej to veľmi vypomstiť a ostane v najhoršom prípade sama na ulici s deťmi. To jej samozrejme neprajem, ale stať sa to môže.

alami
3. mar 2009

miska - nečítam čo píšu ostatní, tak sa možno budem opakovať, ale možno by boli ochotní zaručiť sa svojim domom alebo bytom jeho rodičia alebo súrodenci a keď sa tvoj dom vyplatí, bude už vašim majetkom a potom môžete previesť hypotéku na tento dom - tak to robila aj moja sestra - hypotéku brali na dom rodičov, lebo kúpili dom starý, na ktorý by nedostali toľko od banky a keď ho prerobili previedli hypotéku na ich dom....

vroni
3. mar 2009

Andzi, vsimla som si 😉 (ze si pravnicka). Nepisala som, ze sa majetok deli na presne polovicky, ale ze sa po rozvode deli (dielom x) na obidvoch manzelov a to plati aj pre majetok aj pre dlzoby. Asi som sa nejasne vyjadrila... Pochopitelne, ze rovnica, ktora vychadza mne nemusi vyjst aj na sude, ale miska hovori o dohode vopred a tu by som ratala takto, lebo je logicka (a to je zase moj odbor 😀 ) Cudovala som sa tomu, ze podla miskinho napisaneho sa jej priatel chce zaviazat platit dlzobu bez toho, ze by mal nejaku zaruku, ze si miska nenajde o mesiac ineho a chlapa, ktory by tak lahkomyselne zaobchadzal so svojimi tazkozarobenymi peniazkami (u chlapa su tazko zarobene peniaze aj tie, co vyhral v sportke) ja osobne nepoznam (a to mam doma tiez dobreho exota na tomto uzemi) Ale v principe to, co miska chce je podla mna riesitelne, pokial bude buduci ex chciet spolupracovat (co asi nebude ☹ ) Pokial nie, tak asi az vela stastia na sude.....

xixi7
5. mar 2009

Dolezite nie je len riesenie, ale aj jeho papierove dotiahnutie.
Myslis, ze zvladnes sama povybavovat vsetko s tym suvisiace tak, aby manzel nefiguroval na liste vlastnictva, na zmluve o uvere, ktorou ste si brali hypoteku, vybavit suhlas banky ako zalozneho veritela, dalej ak by ste spisali zmluvu o pozicke s novym partnerom, tak treba mat predstavu ako mu tie splatky vratis (keby si previedla dom na inu osobu, tak on od teba tie peniaze nikdy nevymoze), nemozes sa spoliehat na to, ze o vratenie pozicky uz nikdy nebude mat zaujem (mozete sa napr. po 14 rokoch rozist)...alebo ci novy partner nechce figurovat na LV ako spoluvlastnik domu a na zmluve o uvere, tak budu jeho peniaze viac chranene, ale pre pripad vasho rozchodu nemusi sa chciet dohodnut a s nakladanim s domom budes vzdy potrebovat jeho suhlas.
Ake podmienky si dohodnete v zmluve o pozicke, kedy ti bude peniaze poskytovat, s urokom alebo bez a kedy nastane splatnost pozicky, aby to nebolo zo dna na den.
Podla mna by ste sa mali zverit do ruk pravnikovi, ktory podchyti aj taketo detaily. Ked ma mat dobry plat ako pises, tak by ste urcite mali obetovat nejaku sumu na to, aby ste jednak neboli vydieratelni buducim ex manzelom, aby ta dohoda o vysporiadani BSM nebola pre teba nevyhodna, ten dom predsa treba este splacat, ale aby ste boli aj navzajom voci sebe s partnerom chraneni.