Fiktívny prevod bytu kvôli pôžičke. Poraďte!

duska1122
10. okt 2009

ahojte ja by som potrebovala poradit priatelov ujo si chce zobrat pozicku so stavebneho sporenia, ale musi zdokladovat tych 500 000sk co od tial chce. tak sa rozhodol ze si akoze kupi babkyn byt. na papieri , cim by vysachoval priatelovu mamu jeho sestru s dedicstva. cele sa nam to nepaci. babka zatial zije, ale keby sa jej nieco stalo len by prisiel s papierom ze byt je jeho. vobec tomu nerozumiem , bojime sa ze babku nejak dobehne, oklame. tak neviem co proti nemu podniknut , vlasne chcem len vas nazor , nejaku radu. pomoc

dejna3
10. okt 2009

fiktívne - znamená, žeby prišiel zadarmo k bytu? 😲 neviem, aké máte, resp. aké má priateľ rodinné vzťahy, ale pokiaľ sa dá s babkou rozumne porozprávať, treba ju presvedčiť, že na to rozhodne nesmie pristúpiť... ako keby tých podvodov nebolo dosť každý deň v telke a väčšinou sú za nimi tí najbližší..... 😝

andzi
10. okt 2009

V prvom rade si treba uvedomiť, že výlučným vlastníkom bytu je babka a tá je spôsobilá si s bytom urobiť čo chce a nikto, teda ani ty, ani priateľova mama jej v tom nemôžete zabrániť. Kúpnu zmluvu podpíše babka a ak ju urobí šikovný právnik tak, že babka nedostane zaplatené, ale v zmluve bude uvedené, že bolo zaplatené, tak zmluva je platná a záväzná a v podstate nenapadnuteľná. Nezávidím situáciu, ale bohužiaľ. Počas života si každý nakladá s majetkom ako chce.

duska1122
autor
10. okt 2009

ved prave ona to nechce podpisat len sa bojim ze ju zmanimuluju narozpravaju jej blbosti, a neviem ci po dedkovi nejaku cast bytu nema aj priatelova mama lebo chceli aj od nej podpis, este to nepodpisala ani jedna, preto sa pitam ci sa da este teraz nieco robit, ze to vlastne je podvod

andzi
10. okt 2009

duska, tak keby mala priateľova mama podiel, to by bol ten lepší prípad, lebo ak je tam podielové spoluvlastníctvo, bez jej podpisu sa to previesť nedá. Teda, dá sa, ale nie celý byt, len babkin podiel.

duska1122
autor
10. okt 2009

no tak to by sa hu pokusil obyst, a isiel by za babkou rovno. to sa da kupit cast bytu a preukazat sa tym v banke?

andzi
10. okt 2009

áno, dá sa, ale či to bude postačovať v stavebnej sporiteľni, to neviem, aké majú zmluvné podmienky

duska1122
autor
10. okt 2009

to neviem ani ja ale beru si tolko ze hodnota bytu je vysia tak neviem