Leasing alebo úver? Čo by ste odporučili?

sirinka
8. dec 2008

ahojte, chystame sa kupit ojazdene auto a momentalne netusime, co je vyhodnejsie. ja mam pocit, ze v tom nie su takmer ziadne rozdiely. ake mate vy skusenosti? co by ste odporucili?

irenkat
8. dec 2008

ja by som dala prednost bezucelovemu uveru. myslim ze na leasingu sa viac preplati.

sirinka
autor
8. dec 2008

irenkat bezucelovy uver nam vychadzal s vyssim urokom. my dostaneme dobry urok od tej spolocnosti, v podstate rovnaky ci zoberieme uver alebo leasing, len neviem, v com potom spocivaju vyhody tychto produktov...

danu
8. dec 2008

sirinka hlavny rozdiel je ze pri uvere je auto vase ale pri leasingu po dobu platenia je auto leasingovej spolocnosti pokial auto nesplatite.

olinka6226
9. dec 2008

my sme kupovali jazdene auto a uver nam vysiel o 30tis lacnejsie ako leasing v tej istej spolocnosti a ako pise danu pri leasingu je auto do poslednej splatky majetkom leasingovky a pri uvere si majitelom ty a fin. spolocnost ma na auto len zalozne pravo.

susik77
9. dec 2008

sirinka: my sme tiez kupovali ojazdene a brali sme uver. ako sa uz pisalo, pri uvere je auto vase. keby vam ho ukradli pri leasingu, ze vraj by ste museli zaplatit cele auto a este aj nej. pokutu. leasing sa vyplati podnikatelom, kt. si to mozu odcitat z dani.

susik77
9. dec 2008

ked mame ten uver, mozeme to auto napr. uz teraz predat a bud splatit tymi peniazmi zbytok uveru prip. kupit nove auto. pri leasingu nemozes...

zuzidr
9. dec 2008

ahojte,som rada tejto téme,aj my chceme v januári kúpiť ojazdené auto,a keby ste boli zlaté,a napísali mi hoci aj do IP kde ste brali úver a kde vám vyhoveli.....nakolko sme jednu banku požiadali o úver,kde má manžel 7rokov účet,príjem má zlatý priemer,chceli sme 300tis. a povedali že máme malý príjem.pritom nič iné nesplácame 😠 ☹ ☹ ☹

nechápem ako niektorí dostanú aj niekoľko milionov,a nám nedajú na p.srané auto 😠 ☹

olinka6226
9. dec 2008

my sme brali od csob leasing - hoci sme brali uver na auto (spotrľebny). u nas nebol problem lebo sme davali 50% akontaciu. inak ak davas 30% a viac tak by ti uver mali schvalit. v banke od manzelovho cisteho platu pravidelne naklady ako najom bytu, potom zivotne minimum na 2 dospelych a 1 dieta a podla toho urci ci by ste boli schopni platit.. pripadne ak nie ste v registri ze ste nieco niekedy neplatili, pripadne platili neskoro a tak... ale skuste viac bank, niekde vam nedaju a niekde isto ano. ak teda plati ze nic nesplacate a tak... ale neviem ci celych 300tis.

susik77
9. dec 2008

nam dali v banke kde mame obidvaja peniaze uver na 380 tis. a platime aj hypo. dali nam uver na celu sumu-bezucelovy a stacilo len cez intern. bankovnictvo. peniaze sme dostali asi do 2 dni.

susik77
9. dec 2008

je ale pravda, ze teraz pokial to nesplatime, musime tam posielat nadalej nase platy-aspon mm-na neho to je. nesmie zmenit banku.

susik77
9. dec 2008

mame to na 5 rokov.

sirinka
autor
9. dec 2008

no my sme mali na fabcu doteraz leasing, predcasne sme ho splatili a pohoda...jediny mensi problem je prepis majitela v technicaku. a ked mas havarijne, to musi byt aj pri leasingu, tak ti aj tak vyplatia cenu auta. v tom by som tiez nevidela rozdiel.
inac pokial viem, auto nemozem predat bez suhlasu spolocnosti, ktora mi uver poskytla, ak je zalozne pravo na to auto. takze tam tiez velky rozdiel nevidim...
vidim to tak, ze pre nas je to asi jedno... my neberieme uver z banky, ale od nemenovanej spolocnosti, ktora financuje auta...mame u nich lepsie uroky ako z banky...

janik26
9. dec 2008

Ahojte.Leasing je výhodnejší pre podnikatelov kvoli vyšším odpisom,pri uvere sa dá odpisovat menšia čiastka.No mne osobne sa viac páči úver lebo som v technickom ja ako vlastník vozidla a pri leasingu leasingovka.To by malo mat vyhodu pri buračke,poistovna by mala platit vlastníkovi.No a pri neschopnosti splácat ti leasingovka vezme auto a pri úvere si ako vlastník možeš auto rychlo predat a splatit dlh. Aspon ja mam taku vedomost,možno sa mýlim 😕

sirinka
autor
9. dec 2008

janik ak si beries uver a zakladas pri nom to auto, tak nie...jedine pri bezucelovom uvere nie, ale tam su o dost horsie uroky.
a zase sa da poistit pre neschopnost splacat, to kto chce, ale viem, ze dnes su celkom ustretovi, da sa dohodnut na nejakom odklade, pripadne flexibilnych splatkach, aspon tam, kde sme mali leasing doteraz. im tiez zalezi na tom, aby ludia platili...aj ked trochu neskor.
a neviem celkom presne, ale tento predajca tam spominal, ze aj pri tom kredite bude poskytovatel zapisany v technickom, ale nepocuvala som celkom, tak neviem presne. tento tyzden to snad doriesime, asi zoberieme ten kredit, tak dam vediet...

janik26
9. dec 2008

Ja mam auto z bazaru,oni mi všetko vybavili,ja ani nevedel cez koho až ked prišli papiere zistil že quatro car a ja som zapisany ako vlastník,v splátke mam zahrnutú aj havarijnú a mam papier a tam rozpísane splátky a zvyšnú sumu,ked chcem doplatím zvyšok a pokoj. Držím palce nech vám to vyjde..

sirinka
autor
9. dec 2008

janik26 iba sa opytam, ked mas auto z bazara, havarijne ti vypocitali z ceny, za ktoru bolo to auto kupovane ako nove alebo z tej, za ktoru si ho kupoval ty?
nam najprv vypocitali z tej povodnej ceny, co bolo cez milion a ta splatka brutalna, skoro ako samotna splatka kreditu 🙄

ale pred chvilkou sa u nas situacia uplne zmenila, volal svokor, ze nam je ochotny poskytnut bezurocnu pozicku, takze uz sme nasli, co sme hladali... 😅

janik26
12. dec 2008

sirinka mne vypočítali havarijnú poistku ako na nové auto,vyjde to okolo 11tis. ročne ale je to zahrnuté v splátkach. Už sa aj vozíte na autíčku?

sirinka
autor
14. dec 2008

janik to ste mali super...nam to vyslo 36 tis. rocne, trosku moc...a tak nam ponukli na predajnu cenu, vraj najlacnejsia je 15 tis...
este sa nevozime, lebo stv.+pia mal nas mily predajca dovolenku, tak snad uz zajtra to klapne... 🤐 hlavne ze uz mame doma nove pneumatiky hehe...

monana
16. júl 2012

Ahojte maminky šoférky,
potrebovala by som poradit, nájde sa tu ochotná maminka, ktorá mi napíše konkrétne (aj ip) kolko vas stalo auto po vyplateni leasingu celkovo oproti tomu kedy ste ho kupili v hotovosti? Chceme kupit auto na leasing ktoré stojí v hotovosti 12 000 eur, na leasing by nas malo stat 13 400 eur - 3 roky splátok. Sa mi to nezdá, že tak málo, je v tom este nieco, nejaké iné poplatky navyše s ktorými mame rátat ? Velmi pekne dakujem za kazdu reakciu.

andreah25
17. júl 2012

@monana Ahoj, podľa toho preplatku čo si uviedla, by si lízingovka brala zhruba iba 3,5% úrok - to je len hrubý výpočet, no i tak sa mi to absolútne nezdá, pretože priemer sa pohybuje medzi 6 a 12% p.a.. Ak máš v ruke a chceš, pošli mi ponuku, čo Vám dala lízingovka a môžem sa na to pozrieť. Alebo si skús na tej ponuke vyhľadať údaj o ročnej percentuálnej miere nákladov a to číslo si daj krát výšku lízingu, t.j. krát tých 12.000,- eur a tak zistíš presne, o koľko lízing preplatíš. Plus si treba ešte prirátať havarijné poistenie, ktoré budeš musieť určite mať.
Ak sa chceš vyhnúť špekuláciám, alebo nechceš platiť havarijné poistenie, môžeš si zobrať úver na auto z banky, kde sa úroky pohybujú od 7,9% p.a. a jediné čo musíš banke predložiť je kúpna zmluva a po čerpaní úveru do troch mesiacov potom doložiť technický preukaz prepísaný na Teba, alebo manžela, ako nového majiteľa.

babulka100
25. jún 2013

@sirinka Ahoj Sirinka,citam tie vase diskusie,ja by som mala jeden problem,ktory musime riesit. od AAAAauto jeden nas kamarat vybral na leasing auto,my by sme to chceli aby to auto bolo na nasej mene,lebo my ho budeme splacat aj pouzivat,len nam banka nedala nikde uver,za to ten nas kamarat vybral na leasing nam auto,a chceli by sme aby bolo aj na nase meno,nevies my poradit ako nato,zevraj neda sa prepisat ani auto...nic take???...... To viem ze majitel auta bude stale ta spolocnost Qutro Car,a drzitel ten nas kamarat. Uz sa robia papiere technicky.....atd...ale bude tam jeho meno,popritom my budeme pouzivat aj splacat uver :-CCCC

babulka100
25. jún 2013

@babulka100 Ahojte mamicky slecny...Prosim poradte nam !!!!! ,citam tie vase diskusie,ja by som mala jeden problem,ktory musime riesit. od AAAAauto jeden nas kamarat vybral na leasing auto,my by sme to chceli aby to auto bolo na nasej mene,lebo my ho budeme splacat aj pouzivat,len nam banka nedala nikde uver,za to ten nas kamarat vybral na leasing nam auto,a chceli by sme aby bolo aj na nase meno,nevies my poradit ako nato,zevraj neda sa prepisat ani auto...nic take???...... To viem ze majitel auta bude stale ta spolocnost Qutro Car,a drzitel ten nas kamarat. Uz sa robia papiere technicky.....atd...ale bude tam jeho meno,popritom my budeme pouzivat aj splacat uver :-CCCC

froschka
25. jún 2013

@babulka100 vsetko ma svoje vyhody a nevyhody, ak je kamarat ozaj kamarat tak mu mozete verit snad ste si dobre vybrali a vedeli ste do coho idete. Podla mna by vam pomohla zmluva u notara ktoru by ste spolocne spisali a dohodli sa na nej ako to bude pocas splacania fungovat. Sikovny pravnik vam poradi riesenia... Radsej sa zabezpecte teraz lebo nikdy neviete co sa z ktorej strany moze nedajboze prihodit. Drzim palce

babulka100
25. jún 2013

To jedine sme aj my vymysleli,u notara. To musime urobit,ale tomu neverim ze da sa stym nieco urobit pokial Quatro Car je majitel auto,a drzitelom kamarat nas. Ked uver bude splateny vtedy spolocnost prepise na nase meno lebo overeny pospis bude u notara ze my sme platili uver,tak niak nie???

biba04
30. júl 2013

Na kupu auto je rozhodne lepsi uver, z jedneho prosteho dovodu, a to, ked mate auto na lizing a ukradnu vam ho, lizingovke vyplatia peniaze z havarijneho a vy nebudete mat ani peniaze ani auto...
ak mate zaujem, kludne mi napiste, ak budem vediet poradim ako co vybavit ci ako usetrit...
Usetrit sa da napriklad aj na splatkach...ak mate pozicku ci pozicku z nebankoviek, hypoteku, ci ine spotrebitelske uvery s vysokymi urokami ? 8 a viac % ? Viete, ze by Ste mohli mat uroky pod 8% ? Hypoteku pod 4% ?
Alebo Ste vlastnikmi nevyhodnych poistnych zmluv a peniaze, ktore setrite nie su zhodnotene tak ako by Ste si zelali ? Vlastnite leasing ?
Vlastnim licenciu NBS, t.z. ze viem kombinovat produkty roznych bank, cim dokazeme vytvorit ovela lepsie podmienky a Vam tak usetrit desiatky, stovky ci az tisice eur na
na Vasich uveroch. Staci, ak mi napisete. Ja Vam zavolam spat, prip. pridem az k Vam domov a spolu zhodnotime Vase zavazky a ak sa Vam to bude pacit, zadarmo pre Vas vypracujeme projekt, s ktorym usetrime Vase peniaze

strapatymajo
1. aug 2013

....

Ja by som napísal len toľko

/// úver ///

+ možnosť refinancovať úver kedykoľvek lepším
+ ste v technickom ako majiteľ
+ len jeden prepis
+ možnosť výberu PZP aj havarijného poistenia (KASKO) podľa seba / ak treba dá sa len vinkulácia voči banke/
+ lepšia orientácia na zmeny v sadzbách PZP a KASKO
+ pri totálnej škode ide dohodnutá poistná suma vám

- možno trochu viac riešia príjem a dokladovačky

/// leasing ///

+ asi ten príjem a viac to ide easy pri kúpe

- ste v TP ako držiteľ
- majiteľom sa stávate až po splatení všetkých poplatkov a splátok
- 2x prepis /prvý prepis ako držiteľ a majiteľ MV je leasingová spoločnosť/ , ak skončí leasing tak potom ste majiteľ MV vy /druhý prepis/
- problém pri poistnej udalosti

😉

silvinuska
25. nov 2013

---nesuhlasim kusok. Pri leas. mas moznost vyberu poistovni ci pri PZP aj pri KASKU 😉 Svojvolne oboje 😉 ........nechapem aky problem vidis pri poistnej udalosti pri leas. 🙂 uved priklad problemu

co sa tyka tvojho bodu pri uvere " + pri totálnej škode ide dohodnutá poistná suma vám " ....Je to logické pretoze nesplácate leas.(cize nejde leasingovke) ale splaca dotycny cize ide jemu. Ale nevidim v tom nejaku vacsiu vyhodu.
Priklad: Auto vybuchne - uznana totalka.
- Uver: splacam pozicku nadalej v banke, sice mam peniaze na ruku z poistnej udalosti ale splacam aj tak nadalej uver. A je na mne ci sa rozhodnem tieto peniaze ktore dostanem od poistovne vlozit do banky a predcasne splatit aspon cast pozicky alebo si ich pouzijem prave kde potrebujem.

- Leas.: splacam leas. nadalej leasingovke, sice peniaze poistovna dá leasingovke ale vyhodou je pre mna ze sa zbavim tak ci tak casti dlhu ktorý splacam leasingovke🙂 Akurat ze nepouzijem peniaze za vybuchnute auto z poistky na inu vec ktora sa mi zapaci. No jedno je iste, auto nemam tak ci tak- ci mam uver na neho ci mam leasing-pretoze auto proste vybuchlo 😉

Pre spekulantov je zase vyhodny leasing 😀 Jednoduchsie vybavenie nez uver- to pises spravne.

Čo sa tyka PREDCASNEHO splatenia: pri uvere to vyjde drahsie nakolko vacsina bank ma nastavene tak, ze z poziciavanej sumy sa pocitaju uroky. Dame priklad: zostava nam splatit istinu este 4500€. Banka si uctuje napr. 9% ur. cize 4500+405=4905€ plus kadejake poplatky okolo toho...

Pri leasingu: vacsina leasingoviek je nastavena tak, ze za predcasne splatenie leasingu je pokuta 1% zo zostatkovej sumy. Cize pouzijeme tu istu 4500€ a 1% z nej mas LEN 45€. Čiže 4500+45= 4545€ ... Dalsie poplatky uz nemas iba ten prepis ale nakolko ostava ti ta ista špz ktora bola pri prvom prepise dana, tak je to len tych 33€ ALE stale je to menej nez 405€. To je cele len priklad.

Čo sa tyka poistenia: tak ako pri uvere tak aj pri leasingu ma klient pravo si zvolit poistenie v ktorejkolvek poistovni aku len chce ako som uz spominala celkom hore.

ultra
27. nov 2013

treba si uvedomit ze pri leasingu neplatis nejaky dlh..leasingovke.......jednotlive mesacne platby niesu splatky za to ze leasingovka kupila za Vas auto a vy jej splacate peniaze za kupu..........ale vlastne platis PRENAJOM vozidla- az posledna splatka - tzv. odkupna je platba za kupu auta do vlastnictva. Preto si leasingovka pri poistnej udalosti vyuctuje kompletne vsetky svoje naklady a vam ostane menej ako keby vozidlo mali vo vlastnictve a poistne krytie by bolo vyplatene priamo Vam.

Na druhej strane - miektory predajcovia Vam daju nizsiu nakupnu cenu pri kupe na Leasing (dohoda s leasingovokou) a zvycajne byva aj nizsia poistka.

Leasing nieje iba pre spekulantov ale napriklad pre podnikatela ktory si moze dat vydavky do nakladov jednoduchsie ako pri kupe vozidla na uver.

Ja osobne som pri f.osobe - nepodnikatel - radsej za uver.

mdanko27
31. aug 2014

je možné odstúpiť od leasingovej zmluvy do 14 dní od podpísania

emilia788
7. aug 2018

Hlavne pozor na niektore bazary, vacsina predava leasingy a nie auta podla tych naozaj nefrovych zmluv, kedze jednoduchy clovek ci to nevie vypocitat.. co som si vsimol za dlhu dobu, jedine leasingy na urovni, ze su v normalnych sumach a clovek to zbytocne nepreplaca su asi od Darexu, co je velky bazar v Bratislave..