Môže ručiteľ domu požiadať o dražbu domu?

otrivinkajanka
10. dec 2008

Ahojte baby som zufala a na nervy!Svokor so svokrou su nam rucitelia a maju tretinovy podiel na dom ktory mame viazany hypotekou.Kedze sme mali teraz nejake financne problemy manzel nezaplatil cast hypoteky a svokrovi doslo domov,ze to nie je zaplatene hned mu volal a vyhraza sa,ze nam da dom do drazby ked nebudeme hypoteku platit.Preto sa pytam,ci moze rucitel ktory ma tretinovy podiel na dom dat dom do drazby ked je majetkom banky.Som taka na nervy,ze asi potratim cakam druhe dieta a tiez to nevyzera ruzovo.Dakujem za kazdu radu.

saara1
10. dec 2008

Ahoj. V zakone o dobrovolnych drazbach je uvedene, ze navrh na DD moze podat aj vlastnik. Ale co ked je vlastnikov viac, to neviem. Snad by mal byt suhlas vsetkych vlastnikov, ale to naozaj len hadam. Ak sa vsak bojis svokra, skus si zavolat do niektorej drazobnej spolocnosti a spytaj sa ich na to. Ale volaj tam s tym, ze ty si jeden z majitelov a chces podat navrh na DD prostrednictvom ich spolocnosti ale nemas suhlas druheho majitela.
Navrh na DD vsak moze dat banka. Za akych podmienok vam mozu uver zosplatnit a dat do drazby by si mala mat v zmluve alebo vo vseobecnych podmienkach banky. Urcite to vsak neurobia kvoli jednej nezaplatenej splatke. To by ich muselo byt viac a uver by mali najprv cely zosplatnit. Jednoznacne doporucujem komunikovat s bankou a ak ide o problem dlhodobejsi, dohodnite si zmenu zmluvy - znizenie splatok, predlzenie doby splatnosti a pod.

lienocka235
10. dec 2008

otazkou ostava.. preco ste sa neposjili s bankou .. ked ste nemohli platit splatky.. a nedohodli sa napr. na odlozeni splatok na par mesiacov a pod.
Banka je povinna kontaktovat rucitela ak dlznik pozicku nesplaca. otazkou ostava.. aky prijem maju svokrovci.. a ci to bude stacit na splatku uveru po odcitani zivotneho minima ci im budu moct stravat cele splatky uveru alebo nie.. ak sa uver nebude splacat cize ani oni to nebudu platit.. resp. im to nebudu mat z coho strhat.. tak potom sama banka pristupi k drazbe...

oni by mohli sice predat svoj podiel na dome ale muselo by to byt so suhlasom banky vy na ten podiel mate predkupne pravo
otazkou bude ako sa svokrovci dohodnu s bankou.. a aky maju prijem.. ci je vobec realne aby to uplatili..

zufali a na nervy su aj svokrovci.. nie je nic horsie ako ist rucit a takto dopadnut

otrivinkajanka
autor
10. dec 2008

tu ide o to,ze to bolo len tento mesiac a uz sa to doplatilo,lenze im medzitym dosiel papier z banky ja som len chcela vediet ci mozu bez mojho muza suhlasu dat do drazby dom ked vacsinovy vlatnik je on a oni maju len tretinu my nemame zyujem na tom,aby nam uver splacali ako rucitelia oni len sa stala necakana situacia a takto to dopadlo,ze sa svokor vyhraza drazbou on ma dochodok nieco nad 20 tisic ale to je nepodstatne ja len potrebujem vediet ci to mozu urobit

saara1
10. dec 2008

neviem ti dat presnu odpoved na tvoju otazku, ale co to ma tvoj manzel za otca? to je neskutocne takto sa vyhrazat. poslem ti ss

otrivinkajanka
autor
10. dec 2008

no vidis ja som strasne rada ze nam na jednej strane pomohli ale ze sa takto zachova po prvej nesplatenej splatke to som necakala ved dva roky to platime pravidelne keby sa aspom opytal,ze ci nepotrebujeme pomoc,ale takto sa zachova som uplne na nervy
ja ich na jednej strane chapem,ze sa zlakli ale riesit to hned vyhrazanim sa tak to som necakala ☹

lienocka235
10. dec 2008

nie otrivijanka nemozu.. a ak ma taky dochodok. tak jemu to mozu strhat aj z dochodku v drazbe sa pristupuje az na koniec... takze sa vobec nemusite toho bat...
a co sa tyka svokrovcov.. ja ta chapem.. ja mam takych co sa nam ani neodzdravia ani vnucatu ani nic. nikdy nedali ani 5 SK.. len stale od nas pytali.. a ja som k nim ani chodit nemohla ani nasa dcera.. takze.. mam svoje skusenosti...
bohuzial rodicov si nevyberame... ani jedna strana

zuzu13
10. dec 2008

jedine, že by to svokor odmietol splácať...a vtedy banka pristúpi k dražbe...ale vždy je dobré keď nie ste schopní zaplatiť, ísť do banky a oznámiť im to...kvôli jednej splátke dražiť nebudú...a ak im oznámite skutočnosť, že nemáte z čoho zaplatiť, tak verím, že vám vyjdú v ustrety... 😉

otrivinkajanka
autor
10. dec 2008

lienocka zuzu saara dakujem Vam lebo som uz na nervy mame 1 izbovy byt ktory chceme predat a splatit tu nestastnu hypoteku,ale teraz reality vobec nejdu tak musime nieco vymysliet dakujem trochu ste ma upokojili 🙂