Pôžička, banka, exekúcia. Čo mám robiť?

hana1236
18. máj 2009

Maminky mohli by ste mi prosim Vas poradit?Pred tromi rokmi som pre kamaratku spravila takuto vec.Chcela zacat podnikat a nedali by jej uver lebo nemala v tom case prijem.Tak sme sa dohodli,ze ja zoberiem na svoje meno pozicku,ona ju bude splacat a ruci ona svojim domom,polovicou domu.Rozbehla firmu,kamaratkami uz nie sme.Ale teraz po troch rokoch mi zacali chodit listy z banky,ze sa to nesplaca.Tak som ju kontaktovala telefonicky,povedala,ze to hned napravi.Ale ked mi uz prisla tretia upomienka,isla som za nou osobne.Nebola doma,na jej dome vsak visela cedula,ze na predaj.Tak a teraz vobec neviem co s tym.Neviem,ci moze predat tu nehnutelnost ak nou ruci.Neviem co mozem z toho mat ja,ci ma moze preto nahanat exekutor.Moj prijem je dost dobry.Neviem,ci by som to mohla nejak sudne dat doporiadku,ci by som uspela.Takze vlastne som v takom soku,ze neviem na koho sa obratit.Vyjadrite svoj nazor prosim na tuto situaciu,dakujem za rady.

lienocka235
18. máj 2009

moj nazor na tu kamaratku je nepublikovatelny...

ale banka skor siahne na prijem rucitela ako na odpredaj v drazbe zalozenej nehnutelnosti..

osobne by som v tomto pripade okamzite zasla za dobrym pravnikom.. resp. chod na modru strechu mozno tam ti niekto poradi.. su tam niektori dost znaly co sa tyka hypo a rucenia..

tin007
18. máj 2009

hana, ak som dobre pochopila, tak uver je kryty jej domom plus ty si ako rucitel. v takomto pripade, ak nebude ta tvoja kamaratka platit, tak zial bude banka peniaze ziadat od teba. v pripade, ak by sa stalo, ze by ti exekutor siahol na tvoje prostriedky, ze ti zablokuje ucty, resp. si priamo dlh stiahne, treba sa obratit na sud a zalovat tu tvoju kamaratku, tam by si mala dosiahnut to, ze ju sud zaviaze vratit ti tie uhradene prostriedky a to aj formou predaja toho jej domu. v pripade, ak by jej prostriedky (ci uz dobrovolne alebo z exekucie) a tvoje (rovnako dobrovolne uhradene, alebo z exekucie) nestacili na splacanie, tak moze banka pristupit k drazbe domu. je to komplikovane, odporucam obratit sa na pravnika (ja nim nie som), resp. existuju aj centra bezplatnej pravnej pomoci http://www.legalaid.sk/

lienocka235
18. máj 2009

teraz som si to dobre precitala... takze pozicku si brala ty ako na svoje meno

a ona je len rucitelkou v tom zmysle ze ruci castou svojho domu?

ak je to takto tak chod ihned za exekutorom kym ti zablokuje ucty...a dohdoni sa s nim na splacani...

okamzite daj urobit vypisy... kolko splatila ona.. kolko ty.. kolko je zostatok..

ms s nou nejaku zmluvu? ak ano daj to na sud.. a potom skus pdoat exekucne konanie..voci nej...

no neviem v kazdom pripade zajdi co najskor za pravnikom.. lebo je to dost vazna situacia..

tin007
18. máj 2009

hana, prepac, pomylila som sa, takze ty si ziadatel o uver aj dlznik, ona vlastne na zmluve vobec nefiguruje, akurat jej dom je predmetom zalozneho prava v prospech banky, tj. na liste vlastnictva v casti C je uvedena tarcha v prospech banky xxx, na zaklade vkladu zo dna x.
ak je to takto, tak potom ten dom moze predat iba so suhlasom banky, mozno chce urobit to, ze ked bude mat seriozneho zaujemcu, ktory jej da zalohu, tak nou uver predcasne splati (resp. ty, ona ti da na to peniaze), banka vystavi kvitanciu (tj. suhlas na vymaz tarchy - zalozneho prava) a bude to vybavene.
ak na liste vlastnictva nie je nic zapisane, tak si vo velkom priekaku, lebo zmluva je na tvoje meno - si dlznik a banku nezaujima a nebude zaujimat vasa sukromna dohoda.
ano, moze ta nahanat aj exekutor, ak nebude niekolko splatok po sebe zaplatenych (nehovoriac o tom, ze dlh bude navysovany o upomienky banky a sankcne uroky) a banka sa obrati na sud so ziadostou o vydanie platobneho rozkazu. na zaklade neho moze byt exekutor povereny na tvoje "nahananie"
mimochodom, mate vy dve medzi sebou nejaku zmluvu o pozicke? o tom, ze ty si jej tu sumu uveru potom pozicala a za akych podmienok ti ich ona vrati?

hana1236
autor
19. máj 2009

Baby je to takto,uver je na moje meno,rucenim je jej dom.Zalozili sme spolocny ucet,nan banka vyplatila 500tisic,ja na ten ucet som ale nemala vyberacie pravo.Takze ona si ich vybrala a pomaly splacala.Akym sposobom to ona splacala,uctom,ci vkladom neviem.Podarilo sa mi jej dovolat,povedala,ze uz bola v banke a dohodla sa na splacani,vraj to riesi.A nemam sa starat co ona robi s domom.Ze ma postaveny uz novy dom v inom meste...A ked mala na novy dom nema na splatky?Tak som do tej banky zavolala,vraj tam ani nebola,nic s nimi neriesi a ked som povedala o dome,boli prekvapený,vraj si to overia...Tak ak bude zase nieco nove vam poviem.

lienocka235
19. máj 2009

hana1236 má ten jej dom zapísanú v LV tarchu v prospech banky? skus si to overit da sa to aj cez net..

to je dost podstatné

lienocka235
19. máj 2009

a poziadaj o výpis z toho spoločného účtu na to máš právo a zájdi za právnikom..

a len tak preventívne si presun časť penazí na napr. manželov účet.. resp. na taký na ktorom nefiguruje tvoje meno
to či má iný dom v inom meste.. ak uviedla ktore sa da zistit tiez z katastra na nete

bubaczik
19. máj 2009

no my sme podobnu situaciu riešili asi pred piatimi rokmi,naštastie uspešne 😒 ale viac nepojdeme ručiť ani bratovi...a tak isto už ani peniaze nepožičiame..lebo ak chceš zbaviť "priatela" tak mu požič alebo mu chod ručiť!!
držim palce... 😉

lienocka235
19. máj 2009

ako hani...
halvne zajdi co najskor osobne do banky.. banky po dvoch troch upomienkach, ak dlznik /teda ty/ neprejavi volu sa dohodnut a zacat splacat tak posielaju tu vec exekutorovi a tam sa uz potom nabaluju aj navyse penaize pre exekutora a pod.. a rovnako sa mozes dostat do registra neplaticov a mat problemy ak budes potrebovat pozicku leasing a pod.
zajdi tam a dohodni sa s nimi zacni to platit a zajdi za pravnikom a nech on komunikuje s tou !priatelkou!

banka v prvom rade bude siahat na tvoj prijem

v tomto pripade uz vcera bolo neskoro...

bubaczik.. to verim ze to muselo byt peklo.. ono vacsinou na taketo doplati ten dobrak.. u nas je to bohuzial tak

kolenakova
20. jún 2013

ahojte prosim vas vedel by mi dakdo poradit prosim vas brali sme uver na ktoreho sme potrebovali rucitela tak nam isla rucit moja stara mama nakolko sme nevladali splacat tak nam to dali exekucne ale nie nam ale starej mame ktora bola rucitelka strhavali jej mesacne z dochodku lenze nakolko ochorela a zomrela dlzoba presla na jej dom ja chcem aby moja dlzoba bola na mne ale neviem ako vedel by mi prosim vas dakdo poradit?co mam robit?mam aj zmluvu stej pozicky a je poistena len neviem ci to bude platit aj na rucitela ze by to mohla zaplatit poistovna...prosim potrebujem to surne vediet a vopred dakujem za info

maznacik007
20. jún 2013

@kolenakova poistovna ti nepreplati nic ... to si ty poistena predpokladam ze pre pripad umrtia a nie rucitel... pokial ty nemas majetok a prijem tak banka bude exekuovat babkin majetok a dedici si to nasledne mozu vymahat od teba .... cez sud... a mas to ako platit teraz mozno sa dohodnut s exekutorom a nieco vyplatit a splacat to

andreah25
20. jún 2013

@kolenakova Mňa vždy ako prvé napadne pri takomto prípade - prečo ste to preboha nechali zájsť tak ďaleko??????
Zabudnite na nejaké plnenie od poisťovne - poistený je vždy iba žiadateľ o úver, prípadne môže byť aj spolužiadateľ, ale ručiteľ nie je.
Momentálne máte jedinú možnosť - celý úver vyplatiť banke naraz, alebo sa minimálne dohodnúť s exekútorom na splátkovom kalendári. A určite očakávajte, že priami dediči po babke to len tak nenechajú a budú chcieť náhradu škody ak im nejaká v súvislosti s vymáhaním vznikne.

amouramour
21. jún 2013

@kolenakova boze ako niekto dokaze nieco take spravit ako vy vlastnej rodine a hlavne starej mame????

kolenakova
21. jún 2013

dakujem za radu...na otazku preco sa to stalo je tazke odpovedat ked nieste v mojej kozi tak darmo budem daco vypisovat kazdy ma svoj nazor ja vam ho neberem a ani chudatkom sa nepotrebujem robit....chcela som len poradit a velmi pekne vam dakujem za info myslim tym maznacik007 a andreah25este raz dakujem a pani amouramour kritiku nepotrebujem ja som prosila o radu nie o kritiku....

kolenakova
2. júl 2013

este mam jednu otazku ked chcem dlh znova na seba a staru mamu ocistit tak da sa to?ved ja som hlavny figurant a ona iba rucitelka?veeelmi pekne vam vopred dakujem za radu....

silvinuska
2. júl 2013

Ked ze uver sa bral na vas napr. manzelia a stara mama bola AZ rucitelka tak exekutor musi prv siahat po cloveku ktory vybral uver t.j ty a manzel alebo neviem kto s tebou ked ze pises v mnoznom cisle ze ste brali. Ale dajme tomu ze len ty. Cize exek. prv blokuje banky(ucty), auta, nehnutelnosti tebe a ked zablokuje vsetko co mas, tak ti posiela UOZE (Upovedomenie o zacati exekucie). V nom ti pise, ze mas 14dni od prebratia na zaplatenie pohladavky(dlzna suma ktora bola v banke) + 10% trovy exekucie + prislusenstvo co je postovne atd co si zarata exek. Ak tuto sumu nenaskriabes do tychto 14dni od prevzatia UOZE tak nastupuje opäť to iste len s 20%-tnymi trovami exek. a samorejme vyssie vydavky na teba aplus uroky atd cize vyssia celkova suma. Exekutor prv zvazi co mu je najvyhodnejsie ci ti stahovat 1/3 z prijmu cize zrazky zo mzdy alebo stiahnut si to rovno z uctu po padnuti 14dnovej lehoty alebo predat auto alebo nehnutelnost atd. Samozrejme ked vidi exek. ze si nemajetna t.j ze nemas nehnutelnost, nepracujes iba napr. na dohodu alebo tak a nemas nic tak mas h neho poskytnutu moznost dohody o postupnom splacani. Ak ty nemas zaujem ani o splatky co je uz ullna ignoracia a neriesenie z tvojej strany tak vtedy by az mal siahat na rucitelov. Do vtedy pokial pre neho nie si nemajetna stale by mal iba upozornit rucitela, ze sa deje to, ze ty si dlznik a nesplacas. Rucitel by nemal byt prvy osloveny. Neviem preco to zaslo az tak daleko, je to samorejme tvoja osobna vec, presne ako pises. Nikto nevidime.preco a kvoli akemu dovodu ste to tak urobili, nestaram sa. No u nas to tak fungovalo takymto postupom ked som robila na ex. Prv som oboznamovala dlznika a az ked nedalo nijako pohnut s nim a bol pre mna nulovy, tak siahala som po ruciteloch a najblizsich. Dufam ze som to rozpisala polopatisticky hh😀 ospravedlnujem sa za chyby pisem cez telefon.

julina855
24. jan 2017

Maminky mohli by ste mi prosim poradit moj muz je rucitelom jednemu znanemu pravdepodobne ten dlznik ten dla splaca niekedi sem tam neplati teraz maju exekuciiu moze teraz sa to vsetko dalo dokopi uz sa to ptavidelne plati neni s mojim mandzelom probkem moze dostat uver v niektorej banke prosiiim viete mi ppradit dakujem sme zufali nevieme sa pohnut s yoho vsetkeho:(