Pôžička. Chcem vedieť váš názor!

duska1122
25. sep 2009

ahojte mam taky mensi - vacsi problem. priatelova mama si berie pozicku 150 tisic, a chce aby jej priatel rucil. neviem co si mam mysliet, som mu povedala ze nechcem aby to robil, ma to byt na 5 rokov. viem ze by jej chcel pomoct, a chapem to ale mam s toho strach ona neni najmladsia ma aj zdravotne problemy, a stat sa moze vselico. nechcem aby sme na to doplatili. ved 5 rokov to budem mat 3O a to som dovtedy chcela stihnut dieta. a teraz sa budem bat je to proste velky zavezok. nechcem takto zacinat nas zivot spolocny. a nechapem ako to jeho mama moze od neho chciet. zas ale na druhej strane sa bojim ci niesom sebecka, ze to zbytocne nafukujem, chcela by som vediet aj nazor niekoho nezaujateho. dakujem

akejka
25. sep 2009

tak keď ide ten byť kupovať - nech si vezme hypotéku, založí kupovanú nehnuteľnosť...
to je najlepší variant 😉

duska1122
autor
25. sep 2009

dik ste mile preberiem to s priatelom aspom o tych poistkachnech na tom nech trva. s tou hypo. neviem lebo to je nejakyych 30 tisic.

akejka
25. sep 2009

duska, min. výška hypo úveru je 150.000 SKK. Predpokladám, že byt, ktorý ide kupovať má omnoho vyššiu hodnotu, takže nie je problém zobrať si hypo na kúpu nehnuteľnosti...

duska1122
autor
25. sep 2009

ona tak hovorila ze to je odkupna hodnota

maznacik007
25. sep 2009

baby evidentne ide o druzstevny alebo statny byt co si priatelova mama ide odkupit.. podla mna tu je hypoteka zbytocna... ako myslim si.. ze nech si pozicia. .od vas od znamych tych 30 000 na odkupenie.. a nech si na kuchynu setri.. alebo si vezme... kuchynu na splatky.. s 0 percentym navysenym..
vyjde ju to lacnejsie...

tilly
25. sep 2009

hej, hypo ti dajú na 150tis. alebo na celú cenu bytu, je to výhodnejší úver ako spotrebný... a zakladá sa byt, čiže nepotrebuje ručiteľa...

my sme asi v inej situácii, ale keby potrebovala matka mm požičať 30 000 Sk na odkup bytu, tak by jej on tie peniaze dal a byt jej tiež poprerábal, niečo si platila z vlasného, niečo jej prispel ako jediný syn on, ale on je jediné jej dieťa, ona nemá nikoho iného, on nemá nikoho iného, čiže jej aj keby sa niečo stalo, tak to všetko zostane mužovi...

macka01
25. sep 2009

akejka,jedna otazka pre teba:ked z neakého dôvodu mi poisťovňa zaplatí niekoľko splátok za mňa(v pripade tej PN,)potom budem splacať ďalej sama,a tej poisťovni budem musieť vátiť to čo za mna zaplatila keď ja som bola v plat.neschopnosti či nie?Duska buď opatrná zvlášť keď už mate zlú skusenosť,ako si písala,že už jednu pôžičku za ňu musel platiť.

grettka
25. sep 2009

ono egoisticke su tu obcas niektore nazory.. treba brat do uvahy, ze mama si chce vyriesit bytovu situaciu, nie? Treba zvazit aj to, ci je priatel sam, alebo ci ma surodencov, v tom pripade sa o zodpovednost podelit. V pripade, ze je sam, tak situaciu zvazit. Padol tu nazor, ze nech si mama nasetri na stavebku.. odkupenie nehnutelnosti zrejme 5 rokov nepocka. Takze situaciu treba riesit aktualne, ako to odoznelo ten uver plus poistit. Alebo ak sporit, tak co takto brat len nevyhnutnu ciastku na odkupenie bytu a cast penazi dosetrit a kuchynu prerobit neskor?
Takisto si neviem predstavit svojim sposobom mamu "vydierat" tym, ze pozicat jej peniaze, ale byt prepisat na nich.
Ja som tiez obozretna, ale napriklad moja mama je chora, na dochodku, uver by nedostala a surodencov nemam, tak a mam sa na nu vykaslat? Tak to nejde. Nastastie odkupenie bytu je vyriesene, bolo to davno. ALe podobnu situacia mozno nastane, pretoze okna su v dezolatnom stave.
A dufam, ze ma nikto neukamenuje za nazor.

jalao
25. sep 2009

gretka , ty nie si v skole?? 😀 😀

maznacik007
25. sep 2009

grettka ale taktisto tu padlo aj to ze mama uz mala pozicku a jej syn ju musel platit... ako ono to zavisi od vela veci co nevieme ci je jedinacik.. ci tam s mamou byvaju.. atd.. atd..

ako pomoct samozrejme ano.. ale nova kuchyna za 120 000 nie je nevyhnutnost.. a ked to ma ohrozit ich zalozenie rodiny a kupu vlastneho byvania... tak potom treba o tom pouvazovat..

grettka
25. sep 2009

maznacik, ved osm pisala, ze zalezi od situacie. Ze riesit najprv odkupenie bytu. Samozrejme 12O tis. za kuchynu... hm... to je dost... 😉

duska1122
autor
25. sep 2009

ved ja nehovorim ze by jej nemal pomoct len sa bojim napr ze si budeme chciet zobrat aj mi hypoteku a nedaju nam ju. zatial neplanujeme ale 5 rokov je dost dlha doba v tomto ohlade.

vevusiatko
25. sep 2009

duska ono tohto by som sa baa pokial nemate vyriesenu bytovu situaci vy ☹ Ono napriklad jeden ucet za telefon moze byt problem a nie to este pozicka 😉 Ale tiez netvrdim, ze sa musite vykaslat na jeho mamku skor treba si dat pozor 🙂

kisska
25. sep 2009

ja si tiez myslim, ze komu inemu by som uz isla rucit, ked nie vlastnej mame. A hlavne, ked ide o kupu bytu, ved nakoniec ten byt, bez ohladu ci cely alebo cast, zostane vam. A neboj 5 rokov vam ubehne ako nic, len sa treba naozaj dohodnut, co v pripade, ze to mamina nebude vladat splacat. Ja by som skor neriesila, ci ist alebo neist rucit, ale ako to nastavit tak, aby to mama vladala platit, pripadne vy(pozicat len nevyhnutnu sumu?) . Odkupenie bytu do OV je podla mna velmi dolezita vec, ktora vam urcite pomoze, aj keby to bolo za 20rokov...

duska1122
autor
25. sep 2009

ved aj to nam to tak akurat vychadza, ziadny uver by sme neutiahli.ja neviem co mu mam povedat dnes sa mame o tom porozpravat ked pride s roboty. nechcem aby sa musel rozhodovat mezdi nami urcite to neni lahke. ale nemozem mu len tak povedat v pohode ved to nic neni

macka01
25. sep 2009

asi by som navrhla pôžičku len na to odkupenie bytu,30 tisíc nie je tak veľa.Keď ho bude vlastniť tak ďalší uver si už môže zaručiť tymto bytom.

sue
25. sep 2009

Mne môj otec tiež ručí... a stavím sa, že keby som tu riešila opačný problém, tak by sa tu hneď davy báb vrhli na môjho otca aká je to mrcha a načo si teda robil dieťa, keď mu nechce pomôcť aspoň tým ručením...

Taktiež je tu susedná téma, kde riešia, či rodičia deťom nepomáhajú... a prečo im pomáhajú...

A kde rodičia dostanú "splatené" to čo venovali oni nám? Pokiaľ je to zdravá, zamestnanná žena, tak sa treba poradiť v bankách, čo by bolo najvhodnejšie a potom s právnikom, ako to čo najlepšie zariadiť.

Duska, ty porozmýšľaj, či by si chcela, ako by sa tvoje dieťa rozhodlo... a v dnešnej dobe nechať "prepadnúť" byt kt.odkupná cena je 1000eur je veľká blbosť...myslite aj na budúcnosť...

draga
25. sep 2009

já bych to teda přítelovi klidně dovolila, je to jeho máma!!! a pokud je to na odkoupí bytu tak 100% jednou to stejně zdědíte 😉

maznacik007
25. sep 2009

duska a ako to bolo s tou pozickou predtym co si spominala?

duska1122
autor
25. sep 2009

to neviem ci ho zdedime asi skor nie. ale o to nejde vobec ja neviem ci by som o take nieco ziadala svoje dieta mozno fakt neviem mozno ak by to bola posledna moznost. to pred tym ho poprosila ci si nevezme pozicku a on suhlasil, to sme spolu este neboli ona to mala splacat ale od zaciatku to splacal on, a vsetko co on vlozil na ten ucet ona po case vytiahla a minula, tak som ho donutila aby si od nej zobral kartu a teraz to pomaly splacame a su tam aj dost velke poplatky. ale mal este jednu pozicku co bral koli nej a tu splatila trak je to 50 na 50.

maznacik007
25. sep 2009

a myslis ze bude schopna splacat mesacne no povedzme cca 4500 sk.. zo svojich prijmov?

ako ja som v tomto velmi opatrna lebo sme mali v rodine zlu skusenost... islo o sestry.. 😒

draga
25. sep 2009

duska ale tak to je zase jiná situace pokud už má s mámou takovou zkušenost tak to bych asi byla na tvém místě 😉

macka01
25. sep 2009

zaleží aj či je tvoj priateľ jedináčik či ten byt nakoniec zdedíte či nie.ak ano tak by som jej ho možno aj odkúpila,ale musela by si mať istotu že to tak je,to je ale len môj názor 🙂

vevusiatko
25. sep 2009

duska po tomto co pises asi to nie je doveryhodna osoba.... Inak riesila by som to asi tak ako pisala macka01 nech si zoberie pozicku kde netreba rucitela na tyh 30 tisic a hotovo a odkupi byt a nech setri par mesiacov a nech si spravi kuchynu 🙂

duska1122
autor
25. sep 2009

to neviem vidis to som sa ani nepytala po kolko to bude splacat. ona pracuje ale dnes je vsetko neiste, dnes je robota zajtra nebude. aj ja mam zlu skusenost s bratom ale od toho sa to dalo cakat a snou fakt neviem urcite sa bude snazit to je jasne ale stat sa moze vselico

vevusiatko
25. sep 2009

duska ono to chapem.... zisti si vsetko po kolko to bude splacat a hlavne ja by som sa asi na tu jej novu kuchynu vykakala ved vydrzi aj v starej 😀

grettka
25. sep 2009

duska, ked mate zlu skusenost z minulosti, tak by som nesla na jeho mieste rucit

emilyz
25. sep 2009

duska chapem tvoje obavy, najma, ak priatelova mama mala problem so splacanim byvalej pozicky a nemala problem s minanim penazi...aj ked teda neviem, naco ich minala, mozno fakt na nieco potrebne... znie to vsak tak, ze ich rozhadzala...
je pre vas vsetkych v rodine 30 tis. velka suma? Nedalo by sa poskladat sa na nu? Len sa pytam. Ono keby sa zlozili viaceri, mozno by sa ta pozicka dala obist. A s kuchynou by sa dalo pockat - ved vydrzi zatial aj so starou, nech si ju oblepi napr. tapetou, aj to je pekne, alebo ved nech si kupi nejaku lacnu z baumaxu za 10 tis. Preco chce kuchynu za 100 tisic, ked na nu nema? Nie je to prilisne vyskakovanie? v dnesnej dobe radsej nasetrit, ako brat same pozicky, obzvlast pre nu, ked aj 30 tis. je pre nu zavratna ciastka, tak ako chce splatit 150? treba to zvazit, pretoze tak, ako pises, ak si chcete zalozit rodinu, treba peniaze aj vam... bude to hnusne, ale ona uz deti ma a vy este nie a tiez na to mate pravo, nielen splacat kuchynu za 100 tisic...

jajka968
25. sep 2009

duska,
no stojí to za zváženie, ale je to aj o zodpovednosti, vzťahu vašom, zober do uvahy viac faktorov a podľa toho sa rozhodujte.

my sme pred 5-timi rokmi zobrali úver mužovmu bratovi 300000, vieš ako to dopadlo??? splácame ho my, nás totálne oklamal, nemám na neho žiadne slová, čo to je za hnusného a neviem ešte akého človeka. keď sme žiadali svokru, nech nám pomôže nejako tie peniaze od neho dostať, sa nám obrátila chrbtom a nepomohla ani švagriná. lenže netrvalo dlho a potrebovala od nás peniaze požičať svokra, no nepožičali sme za to, ako sa zachovala.

katrin21
25. sep 2009

ja by som nedovolila ani za nic.! nech si da kuchynu vramci svojich moznosti... naco je starej panej kuchyna za 150tis???? da sa vyskladat aj lacnejsia alebo u stolara spravit.... hough