Pôžička. Chcem vedieť váš názor!

duska1122
25. sep 2009

ahojte mam taky mensi - vacsi problem. priatelova mama si berie pozicku 150 tisic, a chce aby jej priatel rucil. neviem co si mam mysliet, som mu povedala ze nechcem aby to robil, ma to byt na 5 rokov. viem ze by jej chcel pomoct, a chapem to ale mam s toho strach ona neni najmladsia ma aj zdravotne problemy, a stat sa moze vselico. nechcem aby sme na to doplatili. ved 5 rokov to budem mat 3O a to som dovtedy chcela stihnut dieta. a teraz sa budem bat je to proste velky zavezok. nechcem takto zacinat nas zivot spolocny. a nechapem ako to jeho mama moze od neho chciet. zas ale na druhej strane sa bojim ci niesom sebecka, ze to zbytocne nafukujem, chcela by som vediet aj nazor niekoho nezaujateho. dakujem

grettka
25. sep 2009

draga 62

draga
25. sep 2009

stěhuju se na slovensko 3 roky k dobru 😀

macka01
25. sep 2009

no muži to maju do 65 a ženy asi do 60?to neviem presne

kili
25. sep 2009

snáď to závisí od počtu detí a tak, či už to neplatí?

maznacik007
25. sep 2009

moja mama je 59 rocnik.. a do dochodku pojde v 63 mala 4 deti..

mne sa zda ze teraz je to uz zrovnanae a pojdu v 65 vsetci.. a deti sa nerataju..

grettka
25. sep 2009

kili, uz to od poctu deti nezavisi, teda u nasej generacie... myslim, ze to plati iba pre zeny narpdene do r. 1960, tie mozu ist podla poctu deti sa im odrata rok, ale iba do poctu 4 deti. Inak je vek odchodu u zien 62. Cerstva info od kolegyne, ktora si pocitala, kolko este musi pracovat...

maznacik007
25. sep 2009

teda aby som bola presna 62 rokov a devat mesaicov.. prislo jej to na takom papieri zo soc. poist..

grettka
25. sep 2009

ale kym my pojdeme do penzie, tak budeme robit aj do 70... 😝

macka01
25. sep 2009

ono pomáhať a pomáhať je rozdiel,tiež si navzájom pomáhame so súrodencami môjmi aj mužovymi,ale nesmie to byť tak,že pomôžem teba a seba uvrhnem do problémov, nie?A peniaze sú háklivá zaležitosť obzvlášť teraz v čase neistoty.Škoda že duška nepíše,prečo ten prvý úver nesplacala,a či dodatočne nevratila synovi tie peniaze ak už aj mohla

sabiatko
25. sep 2009

duska, tak ked ste uz raz s jej splacanim mali problem, tak sa to asi da ocakavat aj teraz. nemyslim to v zlom, ale v pripade, ze by ste to nakoniec museli splacat vy a nemohli si tak dovolit zalozit rodinu... podla mna to za tu kuchynu nestoji. ja by som to riesila takto: nech si pozicia tych 30 000 sk na odpredaj bytu, vsak to je dolezite a ta kuchyna moze pockat, popripade si po splateni moze poziciat dalsich 30 000 sk a postupne si tak tu kuchynu vylepsovat.

duska1122
autor
25. sep 2009

to hej ta by mi dala.

macka01
25. sep 2009

aky vzťah s ňou máš ty?Keď má syn s nou taký blízky vzťah nebojíš sa ,že keď sa zoberiete bude vám kafrať do života?viem že to je od veci,ale napadlo ma to.Vzťah kde niekto tretí zasahuje má vždy problém,zvlášť ak by tvoj priateľ bol na jej strane viac ako na tvojej ☹

sabiatko
25. sep 2009

a co ze by ti dala... ked na to nema a nie je to nutne, tak sa predsa nebudete 5 rokov stresovat, ci to splati. keby islo o nieco naozaj dolezite, tak nepoviem, ale kuchyna? okrem toho ist za rucitela je velmi vazne rozhodnutie, tak by to nemala brat ako samozrejmost. ked vy budete nieco nutne naozaj potrebovat a tvoj manzel bude rucit, ktovie, ci si potom budete moct dovolit pozicku...

duska1122
autor
25. sep 2009

ja s nou mam taky vseliky vztah. nieje to ruzove ale neni to az tak zle je pravda ze syna dost ovplyvnuje ale ja sa nedam, este to tak aby sa do nas starala. ja ani neviem ci mam v tomto pravo mu nieco hovorit sme spolu dva roky ale niesme manzelia.

macka01
25. sep 2009

žijete spolu a plánujete si spoločnu buducnosť tak si myslím,že máš do toho čo vravieť,a v iných témach sa môžeš dočítať čoho sú niektore svokry schopné,tak si presadzuj svoje už teraz.Nezáleží či ste zosobášení,mnohí nie sú a to neznamená že si robí každy čo chce

duska1122
autor
25. sep 2009

ja viem ale ked jej povie ze nepojde rucit tak bude vediet ze to neni s jeho hlavy. a neviem aka potom bude ku mne

vevusiatko
25. sep 2009

duska macka ma pravdu.....ono treba si davat pozor aby si ty nedopadla najhorsie.... a ked tych 150 ci kolko tisic neppotrebuje tak je hlupost vyberat ten uver.....nech vyberie uver kolko potrebuje a spalti ho za rok a hotovo 😉

emilyz
25. sep 2009

neviem, mne sa napr. 30 tis. zda mala suma na to, aby to musela preplacat nejakym 10%-nym urokom alebo 100%-nym pri dnesnych klamstvach a vselijakych pozickovych spolocnostiach... ludia si niekedy ani neprecitaju zmluvu a miesto 30 zaplatia v konecnom dosledku 60 tis.
takze preto som navrhovala sa poskladat na tych 30 tis. v ramci rodiny.
niekto tu pisal, ze 150 tis. nie je vysoka suma - no ako pre koho. Niekto to dokaze vytiahnut ako cash z vrecka v hotovosti, niekto to nezvladne nasetrit ani za 10 rokov. takze preto sa to vsetko musi posudzovat v ramci toho, kto ma ake prijmy.
a zrejme mama duskinho priatela tie prijmy vysoke nema...

janinah
25. sep 2009

je to jeho mama a koho má o ručenie žiadať,ak nie najbližších? a ty /bez urážky/ si zatiaľ iba priateľka,teda cudzia osoba ich rodine a ktovie,či budeš niekedy manželka,takže toto nechaj na priateľa,on predsa vie,že si chce založiť rodinu. a teda,či to ručenie môže risknúť...

macka01
25. sep 2009

duska,a čo na tom že u nej budeš najhoršia,veď s ňou sa nechystáš žiť.A keď ten uver 150 tisíc jej syn zaručí,ona nesplatí,splácať bude tvoj priateľ,zoberiete sa,pre seba úver nedostanete,niečo povieš a myslíš že nebudeš za najhoršiu?Teraz alebo potom,to máš jedno,ale myslí na svoju budúcnosť nie jej,nech to znie akokoľvek sebecky.Kto pomôže potom tebe?Ona ti prepustí svoj byt keď nebudeš si môcť kupiť kôli nej svoj?Tlačila by som na priateľa a aspoň sa ukáže,na ktorej strane je,maminej či tvojej.Môj muž požičial tesne po našej svadbe tiež peniaze,samozrejme s mojím súhlasom,svojej meme, len som netušila že sa nebude mať ku splácaniu.Prešli 4 roky a nič.Ani sa nezmienila že teda ešte mi počkajte,akoby sme jej nič nepožičiali.RRaz chcel muž niečo väčšie kupovať,myslím satelitny komplet a bol dosť drahy.Povedala som mu ano,keď nam tvoja mama vrati,použi si tie peniaze na to.Pekne ju oslovil a ona sa spamätala.Neviem či mala na nas za to ťažké srdce že sme to chceli späť ale to je mne jedno.Ako sa hovorí:cudzie nechcem,ale svoje si nedám!!!!

emilyz
25. sep 2009

janinah: ale tu ide aj o podstatu veci.

tak, ako pise sabiatko: keby islo o nieco dolezite, tak je to ine.

Teraz si predstav, ze niekto z vas vazne ochorie a budete potrebovat peniaze na operaciu, liecbu. Z coho? Vezmete dalsiu pozicku? Kto ju bude splacat, ak ochorie ten, kto normalne zaraba?
A potom ho neposlete na operaciu len kvoli tomu, ze splacate nejaku kuchynu???

tu ide o celkovu financnu schopnost rodiny, a ta momentalne nie je dostacujuca na to, aby bud. svokra mala kuchynu za 100 tis.

takto by som rozmyslala ja z vlastnej skusenosti.

angyalok
25. sep 2009

duska ja som ti uz napisala aj do IP

Nedovol priatelovi aby urobil taku hlupost

janinah
25. sep 2009

keby šlo o milion,tak porozmýšľam,ale 150 tis. / o korunách je reč predpokladám/...a ďakujem pekne za takú nevestu,/ a už ani nepíšem,že LEN priateľku/ktorá by môjmu synovi nedovolila mi ručiť/to píšem ako budúca svokra/
macka,píšeš,že tlač na priateľa....dostáva priateľa medzi dve ženy,ktoré ľúbi,to sa ti zdá dobré,takto ho "vydierať"?
predpokladám,že je reč o normálnej rodine,teda dnes pomôže syn mame a zajta ak bude treba,tak pomôže mama synovi a jeho rodine,ste tu všetky veľmi mladé,tiež som ako mladá nevesta "šla hlavou proti múru",ale názory sa menia,ľudia dozrievajú,hrany sa obrusujú,nechcem nikomu rozkazovať,len poradiť chcem,lebo si myslím,že mám na to vek aj skúsenosti 😉

macka01
25. sep 2009

ako bolo napísané,150 tisíc nie je až tak málo,aby ona bola potom obmedzovaná a nemohla si kupiť byvanie pre seba.To nie je vydieranie,keď mu povie aby sa rozhodol.99%dievčat jej radí to čo ja.A keď niekto vstúpi do manželstva,tak mannželka musí byť viac ako mamička,to je fakt.Len oni dvaja budú si sami všetko riešiť,nie s mamičkou.Mlada alebo stara,každá máme nejaké skúsenosti a na základe toho radíme.Rozhodnúť sa musí sama a myslím,že s nami aj trocha súhlasí,takže?Ženy sa môžu aj rozkrájať aby sa zapáčili svokram,a nič z toho,vždy je nevesta ta najhoršia,tak prečo by sa mala trápiť či bude za dobrú nevestu či za zlú.Aspoň jej dá najavo,že s nou ebudu robiť ako chcu

akejka
25. sep 2009

macka01: keď za teba poisťovňa uhradí splátky, ty už jej to potom nemusíš vracať naspäť... 😉 Lebo ty platíš poisťovni počas celej doby splácania úveru mesačne poistné...jeho výška viď nižšie...

duska: tiež som potom pochopila, že ide o družstevný byt na základe nízkej odkupnej ceny...na kúpu družstevného bytu sa HÚ nedá poskytnúť...
takže zostáva ten bezúčelový spotr. úver...
ešte ak by si chcela info o výške poistného, tak je to približne takto:
1. pre prípad smrti - cca 1% z mesačnej splátky
2. pre prípad smrti a invalidity - cca vyše 1% z mesačnej splátky
3. pre prípad smrti, invalidity, PN - cca 2,5 % z mes. splátky
4. pre prípad smrti, invalidity, PN a straty zamestnania - cca 5% z mes. splátky

zuzana76
25. sep 2009

ja by som mu tiez dovolila ist za rucitela mame, ale ako tu niekto napisal, tusim Kisska, skor by som a zapodievala vyskou uveru a prisposobenim splatok, tak aby to mohla splacat a v pripade jej neschopnosti splacat uver aj vy, teda dolezite je to odkupenie bytu a kuchyna sa da urobit aj na etapy, nemusi mat predsa hned vsetko, a mozno by bolo dobre aj pospekulovat, ci napriklad niektore veci ako kuchynska linka, spotrebice nemoze vziat aj napriklad z Quatra katalogu, my sme tam kedysi davno kupovali chladnicku, pracku, no a tam sme nepotrebovali ziadneho rucitela, len nejaky doklad od zamestnavatela,ze sme zamestnani. Urcite existuju aj ine moznosti, nielen Quatro.

Inak trochu mimo temu, Duska a ty necakas babetko? Ved si predsa zalozila temu Nechcem kojit. Ak ano, tak treba brat do uvahy aj to, ze pojdes na matersku a preto by aj mamicka tvojho priatela mala uznat, ze sa velmi zadlzovat nemozete, ale samozrejme jej chcete pomoct, tych 150 000 teda na koruny, nie je az tak vela, keby mala ona stabilnu pracu, pripadne tvoj priatel a samozrejme by aj dost zarabal, to uz ale musite zvazit sami,aka je vasa financna situacia.

macka01
25. sep 2009

tiež by ma potešilo,keby 150 tisíc pre mňa nebolo veľa 😒

zuzana76
25. sep 2009

macka, no myslim si, ze ak dvaja ludia pracuju a maju aspon priemerny plat, tak to nie je az take hrozne- uver 150 000- ved to nie je ani na jedno auto-jedine ak ojazdene, ved ludia v sucasnosti splacaju aj ovela vacsie uvery - milionove a az na 30 rokov

emilyz
25. sep 2009

holky prepacte, ale drzme sa prosim faktov, ktore tu duska spomenula a nie nasich kriterii, ktore mame v hlave.

V prvom rade janinah, prepac, nie v zlom, ale musim ti hlboko odporovat. Pises, ze predpokladas, ze ide o normalnu rodinu. No neviem, co si pod tymto pojmom predstavujes. Ale snad kedze sa bavime o financiach tak financnu stranku veci. Ak si precitas pozorne, duska tu vysvetlovala, ze priatelova mama mala v minulosti problem so splatkami a musel to splacat priatel. Predpokladam, ze to nebola mes. splatka 11 tis. ale len nejakych mozno 2-3 tis. Ak mala problem vtedy s takouto sumou a dnes ma problem poskladat 30 tis., tak si povedzme rovno, ze zrejme je jej fin. situacia mizerna. No aj napriek tomu okrem odkupenia bytu (co sa da pochopit), trva aj na novej kuch. linke, hoc na nu nema. Syna si vola za rucitela - ak nebude vladat splacat, co sa moze stat - tak on to urcite zatiahne za nu ako minule.

Dalej holky pisete, ze si myslite, ze 150 tis. nie je vela. Ano, ale treba to splacat, to poprve. A podruhe - ak maju problem sa teraz poskladat na 30 tis., tak si myslite, ze pre nich nie je vela 150 tis.? Mne z tejto situacie vyplyva, ze tato rodina nema na rozhadzovanie a 150 tis. je pre nich dost. Nie kazdy zaraba velke prachy a niekto zije aj z vyplaty do vyplaty. O to viac by som sa snazila byt opatrna pre pripad, ze sa nieco stane tak, ako som to spominala vyssie - jeden z nich moze prist o pracu alebo nedajboze ochoriet. Vtedy bude prioritou co - kuchyna, alebo operacia? Na tu operaciu potom nemusi zvysit... 😖

macka01
25. sep 2009

zuzana, 150 tisíc nie je veľa ak si to zoberiem pre seba ,ak to mam platiť za niekoho iného a ja z toho nemám osoh,nehnevaj sa to je moc peňazí.Emilyz súhlas,veď takto to tu zdôvodňujeme aj my mnohé,len poniektoré su za to aby sa mladí vrhli do hroziaceho problému mi príde nepochopiteľné.Nech si každy našetri sam,alebo bohužiaľ,musí ubrať zo svojích nárokov