Pôžička. Chcem vedieť váš názor!

duska1122
25. sep 2009

ahojte mam taky mensi - vacsi problem. priatelova mama si berie pozicku 150 tisic, a chce aby jej priatel rucil. neviem co si mam mysliet, som mu povedala ze nechcem aby to robil, ma to byt na 5 rokov. viem ze by jej chcel pomoct, a chapem to ale mam s toho strach ona neni najmladsia ma aj zdravotne problemy, a stat sa moze vselico. nechcem aby sme na to doplatili. ved 5 rokov to budem mat 3O a to som dovtedy chcela stihnut dieta. a teraz sa budem bat je to proste velky zavezok. nechcem takto zacinat nas zivot spolocny. a nechapem ako to jeho mama moze od neho chciet. zas ale na druhej strane sa bojim ci niesom sebecka, ze to zbytocne nafukujem, chcela by som vediet aj nazor niekoho nezaujateho. dakujem

monikat75
25. sep 2009

ahojte, nechcem sa miešať do vašej témy, nečítala som všetky príspevky, len sem prispejem s mojou skúsenosťou v rodine - manžel išiel v minulosti ručiť trom kamarátom - veľmi dobrým, jeden z nich splatil pôžičku tak, že sme ani o tom nevedeli, druhý zmizok kamsi do Čiech a istý čas sme vybavili, že to zaňho splácala mama, ale keďže ani tej sa vôbec neozval, tak to nechala tak a samozrejme to prišlo na ručiteľov - čiže môjho manžela, čiže sme za tohto nemenovaného /ani mu neviem prísť na meno/ zaplatili nemalú sumu - požičali sme si z troch strán - bolo to vlani v máji a ešte doteraz to splácame a akoby toho nebolo dosť, tak aj ten tretí prišiel o prácu a tento mesiac sme už zaplatili prvú splátku aj zaňho - ide o 130 eur mesačne a budeme to platiť 2 a 1/2 roka a ešte s nami jeden ďalší ručiteľ, čo je pre nás dobre, inak by sme platili až 5 rokov
a to podotýkam že my sme rodina ktorá žije od výplaty k výplate, síce nehladujeme, ale žiadny luxus si nemôžme dovoliť, sami máme viacero pôžičiek, ale nejak to musíme zvládnuť, našťastie máme rodičov a svokrovcov ktorí nám pomôžu
čiže len toľko moja skúsenosť, sme si s MM povedali, že už n i k d y n i k o m u nepôjdeme ručiť, ani vlastným rodičom, čo ako sú k nám dobrí, lebo stať sa môže všeličo
a ešte som zabudla, s tým prvým, za ktorého sme zaplatili už celú dlžnú čiastku už prebehol aj súdny proces, ale keďže ho nikde nenašli, neprebral súdny príkaz, tak je to otázne, či vôbec niekedy tie peniaze ešte uvidíme...

macka01
25. sep 2009

tak tu to máte všetké čo jej radíte ísť ručiť,je to tá najväčšia somarina aka môže v terajšej dobe byť.Duška rob všetko preto aby si priateľa odhovorila

angyalok
26. sep 2009

macka01 uplne s Tebou suhlasim,mas pravdu ani ja by som urcite neisla rucit nikomu ani vtedy keby sa jednalo o rodinu
Ked sa jedna o rodinu je to horsie,radsej by som isla rucit kamratke ako rodine

duska1122
autor
26. sep 2009

tak sme sa rozpravali a povedal ze sa snou este porozprava tak snad je to na dobrej ceste aj ked este nieje uplne presvadceny. dala som mu prewcitat co pisete aby to videl aj s ineho uhla a myslim ze uz si neni taky isty ze jej rucit pojde

angyalok
26. sep 2009

duska ukazala si mu aj to co som pisala do IP?

duska1122
autor
26. sep 2009

ukazala jasne bol zhrozeny ze takto sa moze chovat vlasne rodina. to jasne aj mna zaraza, od cudzich sa to da cakat ale ze ti to urobi rodina to neviem pochopit..

angyalok
26. sep 2009

To co som Ti napisala koli tomu to nechcem sem na verejnost napisat aby potom s toho manzel nemal problemi,lebo nikdy nevies kto sem chodi a kto cita nase prispevky.

duska1122
autor
26. sep 2009

jasne chapem

rosinka
26. sep 2009

duska písala si, že aj prvú pôžičku platiť priateľ za ňu, a aj keby jej nešiel ručiť a ona si zoberie hypotéku, tak dávaj pozor, aby ho nezneužila tak, že aj tú druhú bude z ľútosti platiť za ňu. iné je brať si pôžičky a iné je splácať ich.

duska1122
autor
26. sep 2009

to nie to by si nedovolila chciet ked vie ako sme na tom s financiami

macka01
26. sep 2009

som rada,ak sme aspoň trošku pomohli k vyriešeniu problemu a k rozhodovaniu 😀

katka76
26. sep 2009

z druhej strany, ked si chcu mladi vziat uver, poziadaju tiez najskor svojich rodicov o pomoc, tak preco nie opacne. tych 150000 nevidim az tak strasne a predsa to bude potom uz jej byt a ako syn ma dedicske prava...

macka01
26. sep 2009

to nie je iste či to bude ich byt,to tu duska nenapísala takže možno nie,a má jej priateľ viac súrodencov nemusí dostať nič

dzio2
26. sep 2009

moja nerob to nedovolmu to poznam pripad v mojom okoli kamoska isla rucit kamoske pred 5r na 300tis vtedy boli natom fajn podnikali mali prachy pred rokom prisli o firmu aj o dom nemaju nic a tej kamoske ide teraz pokrku egzekutor bacha nato to nieje sranda 😕

enilora
26. sep 2009

Duska podla mňa sa s ňou porozprávajte ..odkúpenie bytu je potrebné ok..ale prerávať kuchyňu nie je asi až tak nutné je to podla mňa prepych.Povedala by som jej že na 30tis jej trebárs ručiť pojde ak treba, ale 120tis na prerábku to nesúhlasím tak a nech si vyberie čo che.Vysvetlila by som jej že aj vy možno budete potrebovať úver a chcete rodinu a pod.Ja by som tých 120tis na prepych tj podla mňa prerápka kuchyne neschválila ani svojej mame a nedovolila by som si to ani ja sama...Takže buď alebo...

ivmila
26. sep 2009

ahoj
ja si myslim ze to nieje velka suma a tych 5 rokov ubehne rychlo si myslim.
Je to jeho mama a myslim ze si zasluzi jeho pomoc. Neverim ze by sa vela platilo mesacne, ja by som sa az tak nebala. Ved aj my mladi takmer vsetci zijeme na dlh a nie na 5 rokov ale na 30. A to uz budeme mat okolo 50tky, kym sa toho zbavime..a co vsetko sa moze dovtedy stat? to nevie nikto. Moze sa nieco stat a nemusi... to je tazko

pancake
26. sep 2009

ja by som rucit nesla. som sebecka, ale moja rodina mi je prednejsia. a clovek nikdy nevie...
a ak je svokra este k tomu chorlava, tak by som vysvetlila priatelovi ze nech rata s tym, ze to bude musiet splacat, a potom si nebudete moct dovolit babetko...
my sme mali nieco podobne doma....
a ak sa svokra urazi, tak jej povedz nech ide ona rucit tebe, ze aj ty by si potrebovala prerobit byt. 😉

macka01
26. sep 2009

keby to mala bezuročnu tak to vyjde 2500 mesačne k tomu si tie uroky prirátaj myslím,že minim.3500 možno j vic bude splatka,ktomu platenie nájomného,to by musela zarabať slušné peniaze aby som sa nebala ísť jej ručiť.Ak zarába slušne tak si mohla našetriť na odkupenie,ak sa jej to nepodarilo,zarába málo a uver nebude vedieť platiť a kto ho zaplatí? 😲

tilly
27. sep 2009

ozaj, ešte mi tak napadlo, tú novú kuchyňu predsa nemusí riešiť hneď... a tých 30tis na byt nie je tak veľa, to nemá žiadne úspory? keby niečo? a kuchyňa sa dá riešiť potom, postupne

grettka
27. sep 2009

tilly, toto sme jej uz pisali viacere.... lenze.. vzdy sa to zvrtlo k teme, ze neist rucit...
Prakticke navrhy tu malokto berie na vedomie... 😉

sirinka
27. sep 2009

jezis, ved je to jeho mama...a ta suma je uplne mala... a keby sa jej nebodaj nieco stala, ze by nemohla splacat, tak toho syna predsa nevydedi, ten byt, aspon z casti by mu iste ostal...atd, atd...to nie je cudzi clovek a nie je to zavazok na polovicu alebo cely zivot....

karotky
27. sep 2009

Tak u nás byla podobná situace.Manžela vychovávala babička a mámu znal jen z návštěv,kdy přišla za svojí maminkou,když potřebovala(nenávratně)půjčit peníze.Tchýně se o nás vůbec nezajímala,ikdyž věděla,že budujeme podkroví(sama dělá v byt.textilu),nikdy se nezeptala,jestli něco potřebujeme apd.Když se nám narodilo mimčo,napsala manželovi SMS v tom smyslu,že by ho(Adámka) chtěla vidět.Tak jsme se nastrojili a vyrazli na návštěvu.Navštěva ale proběhla tak,že s námi stála hodinu na ulici,přizvala si sousedky,aby se přišly podívat,pak se s námi rozloučila a šla domů. 😅
Naposledy u nás byla cca před 2.roky(v té době umřela manželova babička/tchýnin sponzor),kdy přišla vyloženě jen za manželem s tím ,že potřebuje půjčit 200 000kč.Když jí řekl,že takový obnos nemá,vyrukovala na něj s tím,že když má barák,ať ho dá do zástavy.Naštěstí byl manžel duchapřítomný a připomněl jí,že nám nikdy s ničím nepomohla a byl jí dobrý jen pro to,aby jí tahal z průšvihů. 😝

duska1122
autor
27. sep 2009

no pre nas to neni az taka smiesne mala suma. tak sme tam dnes boli sa snou porozpravat. uz som ho skoro presvadcila ale ona vytiahla tromf zacla plakat takze.... inak ze to berie cez stavebko. bude to splacat po 1400 sk, s tym ze po dvoch mesiacoch splati medziuver to je polovicka pozicky. a inak berie 200 000 nakoniec

macka01
27. sep 2009

sirinka keˇje pre teba malo 150 tisíc tak jej ich pošli,lebo pre bežných ľudí to je dosť veľa

duska1122
autor
27. sep 2009

noooo 😀

dzio2
27. sep 2009

macka suhlasim stebou

flamenga
27. sep 2009

pre mňa je 150.000 Sk strašne veľa peňazí 😅

macka01
27. sep 2009

ako môže za 2 mesiace splatiť polovicu? písala si že to má na 5 rokov to mi nejak nesedí,a nemôže po odkupení bytu urobiť zmenu v zmluve že ťarcha z tvojho priateľa by prešla na ten byt a ďalej by ručila s ním?niečo také som kdesi počula

duska1122
autor
27. sep 2009

no s tych penazi co si pozicia polovicu vrati 😒 neviem to by bolo dobre keby sa to dalo skusim sa popytat. dik za typ. inak ani mne to nesedi ze to splati za 5 rokov ale nechcela som do toho rypat

macka01
27. sep 2009

duska to nie je rypanie,ide aj o teba a overiť si fakty je normáne