Vaše dlhy a splátky

buducamama
24. aug 2009

Ahojte baby, chcem sa vas opytat, ako je to s vasimi dlzobami a dlzobami vasich partnerov, lebo ja mam pocit, ze pri terajsej nasej financnej situacii deti mat nikdy nebudem 😒 Ked si predstavim moj buduci zivot, tak to ked si vezmem hypo na 1-izbovy byt tak dovi dopo...

tromboska
24. aug 2009

Cau buducamama.......mi citas myslienky??????
Akurat som myslela na to, ze taka tema tu nie je....a ze mozno by sme si aj v tom vedeli poradit.

...asi zacnem verit na telepatikus 😎

buducamama
autor
24. aug 2009

No vidis to trombozka 😀 Lebo ja som uz zufala a rozmyslam len nad prachmi tak ma to zaujima. Mozno tu aj ocakavam od tejto temy nejake povzbudenie, aj ked som si vedoma, ze v takejto fin. situacii mat deti je nezodpovedne. Len sa bojim, aby to aj niekedy bolo lepsie. Take reci, ze zmena partnera za prachaca...Ja nie som zlatokopka a sme spolu z lasky. Alebo mi miesto deti bude musiet stacit nas pes aach jaaj.

nelynka
24. aug 2009

tato tema sem nepatri, patri do volnej diskusie

lenka20
24. aug 2009

zaujimava temicka, ahojte 😉
no, nie som sice financny poradca ale v pripade, ze je situacia nie ruzova a deticky predsa chcete, tak si dajte nejaky cas, kedy sa bude setrit a odkladat na ,, dietatko ,, takze nejaku fin.rezervu mat budete ked to pride a povedzme si otvorene - naozaj dietatko tak vela ,, stoji ,, ? ved oblecko sa da zohnat za par korun, nemusi byt znackove.. kocik tiez nemusi byt novy.. rodina urcite pomoze s vybavickou..plienky nemusia byt pampersky... mozte sa uz dopredu dohodnut s rodicmi ze vam niektory opatri babo aby ste sa mohli vratit do prace cim skor... nase mamy to vsetko zvladli, myslim, ze aj nasa generacia je schopna.. ked sa troska chce..
myslim, ze ked na to clovek mysli uz takto popredu tak to svedci o zodpovednom pristupe a s tym sa uz da kadeco vymysliet 😉 drzim palce..

elizabeth333
24. aug 2009

Ahojte.
Rada sa ku vám pridávam.Máme deti,požičky,do toho všetkého kríza,strach,čo sa može stať,keby náhodou....Zvládame všetko veľmi ťažko.Na pomoc rodičov a rodiny sa veľmi nespoliehajte.Nám napríklad nepomáhajú ani finančne,ani postrážením detí,dokonca sa napočúvame iba to,že sú zlé,neposlušné a nedá sa s nimi vydržať.Asi tak.Takže sa trápime ako sa dá a ťažko sa tomu verí,pretože od tých najbližších človek očakáva najviac pochopenia a aj pomoc.Zatiaľ to zvládame,ale nie s okúzlujúcimi predstavami do budúcnosti.Aj napriek tomu,som rada,že deti máme.
Asi som ťa,buducamama,veľmi nepotešila.Prajem ti však veľmi veľa šťastia,aby sa ti vo všetkom iba darilo.

maruska22
24. aug 2009

Ahojky...tak ja som taketo obavy mala presne pred rokom...zostala som necakane tehu, vobec sme s manzelom nemali vyriesene byvanie, obidvaja sme chodili do prace, ale nejako sa nam setrit nedarilo, ja som este k tomu externe studovala...tiez to bolo vseliake, ale riskli sme to, vzali sme si uver, svokrovci maju nastastie velky dom, tak sme si tam zacali prerabat jedno poschodie...bolo to zlozite, ale teraz nelutujem, ze mame drobca 🙂 finance je to sice vseliake, materska je v dnesnej dobe ozaj mizerium, ale snazim sa kvoli tomu nestresovat 😉 tiez malemu nekupujem znackove veci, vela som mu kupila cez inzerat, ale nemam pocit ze by mu nieco chybalo, babo potrebuje hlavne vela pozornosti a lasky 🙂
Takze buducamama zelam ti hlavne pozitivny pristup k zivotu, vtedy sa problemy zvladaju lahsie...prajem vsetko dobre 🙂

zuzana355
24. aug 2009

ahojte kočky tak toto je tema dneška 😉
ani u nas to momentálne nie je ružové brali sme sa nezabezpečený bez akýchkolvek úspor tak povediac narýchlo lebo sme museli ale samozrejme aj z lásky 😉 😀 ja som bola po skončení strednej školy hned som išla na matersku a muž musel veeeeeeela pracovat a teraz už mame druhého drobca a mam pocit že sme urobili dobre prechadzame životom ako sa dá manžel je síce velmi malo doma ale snažíme sa detom dat všetko čo chcu nie vždy sa to dá a vieme sa zatial zaobesíst aj bez dovolenky hoc už by sa aj zišla ale ako písala lenka 20 dieta nestojí až tak vela a ak sa chce dá sa ušetrit na vela veciach 😉

držím prsty aby ste sa správne rozhodli a zasa nie vždy je dobre ak to človek odkladá a planuje aby sa nestalo to že potom deti neprídu vobec a budete to lutovat.

buducamama
autor
24. aug 2009

Dakujem dievcence za povzbudenie, snad raz aj my budeme mat deti, zuzana355 mas uplnu pravdu, aj nad tym rozmyslam, ze co ak to budem odkladat a potom bude problem takyto 😖 No a k tomu studujem aj ja externe, takze by som skoncila vysku po tridsiatke. A s tym ratam, ze moje dieta bude mat veci lacnejsie, znackove ziadne, pouzity kocik, ale v tom problem nevidim, dietatu je to fakt jedno. Rozmysĺam aj nad zmenou prace, tak ak to vyjde tak by bolo super, lebo tento plat co mam postaci fakt len na najnutnejsie vydavky. A vlastny byt v nedohladne, vyzera to, ze budeme v podnajme cely zivot. Od rodicov peniaze pytat samozrejme nechcem, s tym tak isto nepocitam, ze by nam nieco zafinancovali.

janette4
24. aug 2009

Ahojte.Buducamama,pred pár rokmi som myslela takto aj ja a to ani nebola kríza.Plánovali sme síce spoločné bývanie,ale stále sme to odkladali,že najprv čo najviac našetríme.Keďže do 30ky mi moc nechýba,nakoniec sme pochopili,že bez hypotéky to asi nepôjde.kúpili sme byt,prerobili,zariadili, čo to splatili a asi po 2rokoch sme sa rozhodli pre bábo.A neľutujem.Tiež to samozrejme nie je ružové,ale káko tu niekto napísal,dieťa nestojí až tak veľa.aspoň prvých pár rokov.Môj syn má veľa vecí kúpených mmb alebo mma, dokonca ja v seond-hande,kde sa dajú kúpiť krásne značkové veci za lacno.
Našťastie,mám fantastických rodičov,ktorý nám pomáhajú,ako sa dá.Vždy keĎ prídu,donesú Matúškovi mliečko, ovocie,zeleninu,alebo oblečenie,alebo mi dajú peniažky,aby som mu kúpila,čo potrebuje.S varovaním je to horšie,lebo bývajú v inom meste a pracujú na 3zmeny.druhý rodičia nemajú záujem.takže môj skorší návrat do práce nehrozí.ale hovorím si,že dieťa som plánovala a chcela,tak spravím všetko pre to,aby sa o pár rokov nemusel za svoju rodinu hanbiť.tiež sa snažíme dať mu všetko to,čo sme my ako deti nemali,a nie vždy sa to dá.stáva sa,že keď manžel zo svojho poplatí,čo treba,náhodou nedajbože príde nejaký nedoplatok,ťahám nás celý mesiac ja z rodičovského, ktorý ,je veru riadne nízky.
Zaujímavé ale je,že teraz,keĎ máme málo peňazí,dokážeme ušetriť viac,ako keď sme boli mladý,bez detí,bez akýchkoľvek finančných záväzkov.

zuzana355
24. aug 2009

buducamama vieš čo ja prestne mam bratranca a so ženou su spolu už 9rokov obaja maju 35 a deti ešte nikde a maju tolko požičky ☹ že už ani asi nebudu mať stale to odkladali a teraz už sa z toho nevedia vymotať a podla mňa teraz sa už zadarí aj ovela horšie ako keby boli mladší a človek ma aj menej zdravotných problémov 😖

držím vam palce a nech vás naozaj neodradia požičky či hypoteky my ich mame tiež aj hypoteku aj leasing aj stavebne a zvládame to snažíme sa a dufam že to už bude len lepšie a lepšie 😉

buducamama
autor
24. aug 2009

To si vravim stale aj ja, ze ved kolko ludi ma splatky, my sme teraz v tom az po usi 😢 Snad sa z toho nejak vyhrabeme.
Inak janette4, ako pises v poslednej vete, je to inak sranda, clovek sa dokaze uskromnit casom, to zas moj priatel rozhadzuje na kadeco peniaze a potom, ze nie su, riadi sa heslom, ze zijeme len raz, aj sa mi to pacilo, ale to sme nemali tolko splatok, teraz je to hroza. A mina na take, ze McDonald a pizze a kraviny. To ja som nepoznala pokial som ho nestretla, vzdy som si vedela pekne nasetrit. Teraz za najom vynalozime najviac prachov .

pancake
24. aug 2009

baby a kolko tak miniete mesacne na stravu? ja by som sa chcela vratit domov na Sk, a bojim sa ze by sme nevyzili. netusim kolko co stoji,preto by som chcela vediet kolko penazi z rozpoctu minate na jedlo.
vdaka.

zuzana355
24. aug 2009

no panceka tak strava robí vela a keď žiješ v zahraničí tak neviem síce kde konkrétne ale mam kamošky čo su v anglicku,irsku v amerike a dokonca v taliansku a hovoria že u nás je všetko ovela ale naozaj ovela drachšie a nie len strava ale dokonca ked idu domov tak si nakupia aj mlieko pre deti aj plienky lebo je to tam o polovicu lacnejšie. 😉

buducamama
autor
24. aug 2009

Ja nemam sajnu kolko miname, ale po najme je to druha najvyssia polozka. Ked to musim tak skaredo napisat-vsetko sa prezere. A v zahranici nezarobis dost? Nemas aj nieco nasetrene? Ja mam taku vykonstruovanu predstavu, ze zahranicie-vela penazi 😀 Samozrejme nic v zlom pancake.

pancake
24. aug 2009

presne takto to robim aj ja. ked idem domov, tak mam nabalene so sebou aj plienky aj mlieko pre maleho. vsetko tu je ovela lacnejsie.preto sa bojim vratit. doma z rodicovskeho prispevku neviem ci by som dokazala kupovat plienky, mlieko a este stravovat rodinu. 😢 😢

zuzana355
24. aug 2009

buducamama ach jaj ale tak toto si musíte doma vyjastniť ked aj on chce mat deti musí začať šetriť a nemiňať zbytočne peniaze lebo ty budeš šetriť a on miňať tak to potom nebude mať žiaden zmysel.

buducamama
autor
24. aug 2009

zuzana355 no ved to 🙄 Ale z mojho platu sa ani usetrit neda, plus skola, takze na to dieta to vidim fakt najskor o 5rokov.

zuzana355
24. aug 2009

jeminku pancake ja som ta premenovala sorry 😉

pancake
24. aug 2009

buducamama musis si rozmysliet co chcete. a spolocne. bud sa uskromnit v malichernostiach alebo setrit korunky na vybavicku. 😉

zuzana355
24. aug 2009

no tak to je pravda lebo keby si mala čakať ešte 5rokov nevieš čo bude do vtedy všetko sa može stať a može byť lepšie a može byť ešte horšie takže doležite je sa porozpravat doma a dohodnut sa vy dvaja medzi sebou.

sirinka
24. aug 2009

jedno dietatko nie je velka fin. zataz... a rozhodnutie ci byvat v podnajme alebo zobrat hypoteku na vlastne...vyska splatok je takmer rovnaka, takze urcite by som sa rozhodla pre vlastne byvanie...

ja mam este tri sestry, byvali sme v trojizbovom byte a jeden cas sme zili s minimalnej mzdy, nemali sme sice ziadne modne novinky ani hracky z reklamy a netvrdim, ze sme po tom netuzili. ale ked dokazes dat svojim detom lasku, zazitky, dobrodruzstvo, to "chybajuce" materialne ich nebude mrziet...vsetko sa da...

grettka
25. aug 2009

sirinka, nepovedala by som, ze vyska splatok za ponajom a hypo je rovnaka..... clvoek si dvakrat rozmysli, ci da za splatku garsonky 15000 plus mesacne poplatky (voda, sipo tel. a podobne) dalsich 5000, alebo bude docasne v podnajme, kde si zaplati 10000 za jednoizbovy byt aj s kuchynou a bude este chvilku odkladat peniaze....urcite je lepsie byvat vo vlastnom, to je pravda... ale niekedy skutocne fakt financie tlacia a ine riesenie nie je len ten podnajom. (aktualna tema, riesime toto uz asi rok, stokrat sme to prebrali nielen doma, ale aj s kolegynami v praci, pretoze nie som jedina, ktora to riesi)

duska1122
25. aug 2009

tak toto riesime aj my. ked si predstavim ako vela sme uz netrieskali do podnajmu. ale aspom sme spolu. moj priatel je rozumny co sa penazi tyka ale na mna vela mina. nechce si dat povedat ze nic nepotrebujem. a jedlo no to je samostatne kapitola ked sme po vyplate tak miname vela ked dva tyzdne pred vyplatov tak staci aj malo 😀 ale potraviny su strasne drahe. neviem si predstavit v tejto situacii mat dieťa. ale nastastie sme sa spoznali skoro mam 25 takze to par rokov este pocka 😅

emilyz
25. aug 2009

buducamama tak si treba stanovit priority, teraz sa mozete rozhadzovat na McDonald a o 5 rokov si budete bit hlavu o mur, ze sa vam nedari mat deti, lebo uz mate vela rokov atd.. vsetko sa da nejako vyriesit, kazdy nejako musi zacat a postupne sa da vsetko. Len treba spojit sily a nie, ze jeden setri a druhy sa rozhadzuje.

karelka
25. aug 2009

dievcata to mate uplne jedno.pred par rokmi sme sa rozhodovali ci uz dieta alebo este nie,bolo treba auto,hrozila rekonstrukcia domu...na vsetko by bolo treba uver a pozicku...a co potom jeden plat a materska....?a ako to dopadlo?pozicka na auto v polovici,uver na dom a do toho vrestadlo 😀 a kriza?vesela to pesnicka,ale ideme dalej,niekedy mam depku otvorit postovu schranku,ze kuk,ze by upomienka?tych este pride,polozim medzi ostatne a idem s krpcom von 🙂 je pravda ze musim aj pracovat ale zase aspon nevypadnem uplne z kola a vela veci kupujem vonku,hlavne malemu,ale da sa,tiez som mala hrozu ze ako to zvladneme ale...drzim sa hesla:usmej sa zajtra moze byt este horsie

nadhera
25. aug 2009

par rokov dozadu sme boli sami, dopadli to tak, ze obaja sme mali prijem necelych 5000sk/spolu/. tak sme rozmyslali-zaplatime pozicku za byt, inkaso alebo sa najeme? boli to hrozne casy 😒

bellada
25. aug 2009

buducamama - mat dieta po 30tke dnes nie je ziadna rarita a ak nemas ziadne zdravotne problemy, netreba nato pozerat tak tragicky, chvilku sa este da pockat, zacat setrit, planovat....
co sa tyky podnajmu, vela zalezi aj v akom meste to je, BA ma podnajom priserne drahy, to naozaj skor hypoteku a splacat svoj vlastny byt, ako davat do cudzieho vrecka a nemat valstnu strechu nad hlavou, my sme sa rozhodli pockat, zobrali sme hypoteku, kupujeme si vlastny byt a ked sa perstahujeme, budeme riesit babo a to mam po 30tke, rodicia byvaju daleko, pomahat nebudu, tak to budeme musiet zvladnut sami...
vsetko sa da, ak sa chce, to si vzdy opakujem 😀 😉

silvia123
25. aug 2009

nemyslím si že treba čakať, prvé dieťa je lepšie mať pred tridsiatkou, ono žena o tom ani nemusí vedieť, ale problémy jej začnú až keď bude chcieť byť tehotná, v mojom okolí veľmi veľa budúcich mamičiek má problém s otehotnením a pod., moja segra je mladá a už dva krát potratila, nie je to sranda...keď som bola v pôrodnici takej dvadsať ročnej babe vyberali maternicu... proste dnes je svet nezdravý, všade chemikálie, rakovina a problémy, možno som pesimista, ale vychádzam len z toho čo vidím okolo seba. Ja som sa tiež najskôr snažila zabezpečiť a nehrnula sa do tehotenstva bezhlavo, to akože schvaľujem každému, ale všetko niečo stojí, ja som preto obetovala dovolenky, výlety, užívania mladosti, proste som šetrila aj s manželom a som rada, že sme to všetko v pohode stihli a to do manželovej tridsiatky. Pokiaľ nemáš manžela milionára, tak treba vždy niečo obetovať na dosiahnutie niečoho iného. Držím palce v rozhodnutí, možno by bolo dobre si ísť aj do zahraničia čo to zarobiť, pokiaľ ste bez záväzkov, aj to je riešenie alebo radikálne šetriť na bábätko.

saska73
25. aug 2009

buducamama toto si chce sadnúť s tvojim partnerom na vážnu debatu, zobrať ceruzku a papier a všetko si pospisovať, aký máte dohromady príjem, čo dáte za podnájom, čo za stravu,....My sme boli v podobnej situácii pre 4 rokmi, podnájom sme mali celkom lacný 6800 Sk, lebo to bol byt kolegyne, rok sme takto vydržali a nakoniec si povedali, že lepšie je splácať hypotéku, zvolili sme na 30 rokov a splácame niečo vyše 7500 Sk mesačne ( tu pozor, lepšie je splácať malú čiastku veľa rokov, ako sa ponáhľať so splatením úveru, čím skôr). Svadbu a veci okoo nej, svad. cestu sme si financovali sami a ocitli sme sa 100 000 v mínuse. Vyhrabali sme sa z toho, nerozhadzovali sme - žiadne obedy v reštauráciach, varila som doma a balila si aj do práce - na strave sa dá nenormálne veľa ušetriť, žiadne kupovanie malinoviek, kde kade - pekne vodu do fľašky. Z kozmetiky Clinique, Estee Lauder, Nivea som presedlala na lacnejšiu z DM drogerie. Ale ani sme sa totálne nezavreli doma, to by sme sa z toho scvokli - pekne na výlety do prírody sme chodili, aj na rôzne podujatia.

Neodkladaj bábenko na neskôr, pretože každým rokom klesá šanca normálne otehotnieť, viem o čom hovorím, vyše 2 rokov sa nám nedarilo napriek dobrému zdravotnému stavu. Veci pre bábetko kúpiš dobre a lacno na mimibazari, ci mimiaukciach, existuje aj charita alebo predaj veciciek v materských centrach. Ako tu kočky spomínali - bábo potrebuje hlavne vašu lásku.
Predpokladám, že tvoj partner nie je tvoj manžel - nechcem tu moralizovať ale je dobré si vztahy vyriesiť ešte pred narodením dieťatka a zobratim hypoteky ( pretoze my napr. teraz riešime prepis hypotéky a vlastnictva bytu na oboch a bude nas to stat 7000 Sk ale je to nevyhnutne, lebo keby sa mojmu manzelovi nieco stalo, nemam narok na byt), pretože sa tu mnozia témy, kde píšu zúfalé ženy, že ich partner opustil. To ťa ale nechcem strašiť, len ma napadajú všetky možné varianty do budúcna.

emilyz
25. aug 2009

suhlas so silviou a saskou, niekedy sa mozes zacat snazit a vobec sa to nemusi podarit hned.
Co sa tyka toho setrenia, ta obeta - dovolenky atd, ako pise saska, tak aj tam sa da vela usetrit, len to chce si fest zatat zuby a odopierat...