Ako sa rieši hypotéka a výživné na dieťa na súde?

ariel258
19. okt 2012

Dobry den. Mozno mi niekto budete vediet odpovedat. Ked matka zije s dietatom sama a plati hypoteku na byt. Ako sa to riesi s vyzivným? ze ci sa deli ta ciastka na polovicu /matka,dieta/ alebo ako to vlastne funguje? Cize hypoteticky, ak by to bolo tak ze matka splaca hypoteku, dieta sa pocita do toho ako výdaj aj za neho, cize keby to bolo 500e mesacne tak to dieta ma napr polovicu 250e s tej hypoteky plus este výdaje ktomu ako je strava oblecenie atd cize mozno 150e mesacne (odhadujem neviem presne ak sa mylim tak sa ospravedlnujem) takze dokopy 400e (hypoteka,strava,oblecko...) plus minus, takze rodicia by mali po spravnosti prispievat kazdy tych 200e ? Rodicia by mali prispievat rovnakou sumou na dieta. Alebo je to v niektorych pripadoch inak?
Dakujem velmi pekne za radu.

dupinka
19. okt 2012

pokiaľ som to pochopila správne (neviem, o čo presne ide - určenie výživného na dieťa????) tak výdavok je matkin. Dieťa je spolu posudzovaná osoba, ale samotný výdavok patrí matke + matka má výdavky na dieťa, ktoré jej je zverené do starostlivosti.
Nie je to napísané " po lopate", tak ťažko konkrétne vyjadrenia.

liz_lemon
19. okt 2012

@ariel258 chces vediet, ake bude vyzivne, ak matka plati HU? vyzivne sa plati na dieta, HU sa tam podla mna nerata, pocitaju sa tam len vydavky, ktore su na dieta, ako strava, oblecenie, skolka/skola, konicky, lieky...

kristiii
19. okt 2012

@ariel258 nie som teda odborník, ale pokial viem tak okrem vydavkov priamo na dieťa /strava, oblečenie.../ sa do výdavkov na dieťa zarátava aj polovica nákladov na bývanie-inkaso, elektrika... /ak teda žije matka sama s dieťaťom/, ale či sa tam ráta aj hypotéka to fakt neviem, snád si tvoj dotaz prečíta aj niekto kto má s týmto skúsenosť.

ariel258
autor
19. okt 2012

dupinka ano ide o urcenie vysky vyzivneho. ze co vlastne si moze dat matka do "nakladov za dieta"
ci sa tam rata aj hypoteka ktorou splaca vlastne byt v ktorom spolocne byvaju aj s dietatom. ked povie na sude ze ju so vsetkym stoji dieta napr 700e mesacne/to pocitam aj s HU ak by tam dieta spadalo/, ze moze pozadovat vyssiu sumu od otca na vyzivne?
...polopate...no ked sama sa z toho neviem vymotat a neviem to spravne formulovat 😀

ariel258
autor
19. okt 2012

@liz_lemon ano presne ze ci sa zapocitava do nakladov za vyzivne aj HU ktorym matka vlastne splaca byt.

ariel258
autor
19. okt 2012

@kristiii lenze tu je situacia taka ze ten HU si brala vlastne koli bytu v ktorom byvaju. takze neviem nahodou ze ci sa nahodou nepocita do toho aj toto. a to sa pocita aj elekrika??

kristiii
19. okt 2012

@ariel258 hodím sem jeden link, dúfam že sa jeho autorka nenahnevá, je to z inej podobnej diskusie: https://www.modrykonik.sk/forum/rozvod-a-sudy/mate-zoznam-vydavkov-dietata-k-ziadosti-o-vyzivne/ Je to niekoho zoznam výdavkov na dieťa pre potreby súdu, mňa samotnú čaká pojednávanie o výživnom, takže z neho budem určite brať nejakú inšpiráciu, ale to inkaso, elektrika a pod. to sa tam zarátava určite-teda polovica samozrejme, chlap má predsa platiť polovicu výdavkov na dieťa, a to dieťa niekde musí bývať

ariel258
autor
19. okt 2012

@kristiii urcite sa nenahnevam 🙂 ja to chapem a je to spravne, ved dieta ma dvoch rodicov a rovnako by mali prispievat obaja a aj rovnaku starostlivost ak je to ovsem mozne. ja len koli tomu, ze matka dietata si vyuctuje pomali aj
to ze sa na neho pozerame...🙂 a platit jej na kozmetiku a na gelove nechty a podobne veci jej hadam platit nemusi. takze chcela som len vediet ze ako to vlastne funguje

liz_lemon
19. okt 2012

@ariel258 HU sa tam urcite nerata, takisto ako sud nezaujima, pri stanoveni vysky vyzivneho, ake zavazky ma otec s novou rodinou (dalsie dieta, HU a pod)

kristiii
19. okt 2012

@ariel258 jasné, ja som doteraz ani vobec nepochopila, že ty píšeš o priatelovej či manželovej byvalej, ja som skor myslela že sa pýtaš za nejakú kamarátku 😀 , takže ja tiež neposudzujem, neodsudzujem, len píšem čo o tom ja viem a popravde moc toho neni. ja čakám že mi v pošte od súdu príde nejaký zoznam alebo niečo aké výdavky po mne chcú zdokladovať, to im donesiem a hotovo 😉 ja to sama poznám z oboch strán, síce ja sa budem musieť súdiť o výživné, ale na druhej strane sa moj priatel akurát nedávno tiež súdil o výživné na svojho syna z prvého manželstva a tiež si po ňom jeho bývala pýtala takú pálku až som kukala. a to ešte platí malému poistku a spláca požičku čo si spolu brali okrem alimentov. takže vidím obe strany mince 😉

sissy27
19. okt 2012

@ariel258 no ja keď som riešila výživné, uviedla som položku "bývanie - xxx€" a nikto neriešil, či v tom mám alebo nemám zarátanú hypotéku (pre upresnenie - nemám), ako doklad bol výpis z účtu, ale tam nie je uvedený účel, iba č.účtu, kam táto položka každý mesiac ide a pochybujem, že z toho by bolo niekomu jasné, čo to vlastne je... záleží od konkrétneho sudcu, ako sa na to bude pozerať, môže byť, že to uzná ako nutný výdavok, aby dieťa malo strechu nad hlavou...
btw. keď sa zamýšľaš nad tým, či suma, ktorú tvoj priateľ platí na dieťa, je prehnaná alebo nie, skús si odpovedať na otázku - akú sumu by si požadovala ty, keby sa jednalo o výživné na tvoje dieťa? stačilo by ti 100€ alebo aj menej? a naozaj nerieš jej gelové nechty alebo kozmetiku - čo ona teraz nemá právo na nič, lebo je "ex"? možno to má zadarmo od kamošky, nikdy nevieš... a nesúď, aby si raz nebola súdená ty sama... 😉

ariel258
autor
19. okt 2012

@sissy27 nie neriesim ze je jeho ex🙂 v zivote sa stane vela situacii kedy sa karta otoci, ano mozno dopadnem aj ja tak🙂 clovek nikdy nevie co ho caka. neodsudzujem nikoho, a ani nesudim. kazda matka ma pravo aby si nasla cas aj na seba, len ma mrzi jedna jedina vec. priatel prispieva matke presne sumou 300e ktore nema urcene od sudu, len na nejakej ich "osobnej dohode" plus 50e poistku. financne to uz ale nezvlada a chce to znizit aspon o 100e menej. matka ale zase sa mu vyhraza ze s neho vybucha co sa len bude dat... co je dost smutne 😒 on sa o svoje dieta zaujima, stara sa, berava si ho tolko kolko mu ho ona len dovoli zobrat... je tiez nestastny a my vsetci s nim ☹
vyplakava mu ze nema peniaze, ale myslime ze najmenej jej teda neplati.raz neskor zaplatil koli financnym problemom, a chodili mu spravy ze nema z coho zit, ze si musi zaplatit telefon, nema si z coho vsetko platit. chodi si vyobliekana ako herecka, stale v inom/ja to prajem kazdej,len nech je aj dieta tak "zaobstarane"/,a teraz bola na dovolenke. vsetko stoji peniaze. na dietati to ani len nevidno, stale nosil tie iste veci kym sme mu mi nezacali kupovat oblecenie. a ved priatel tiez nema plat 1000e.sme z toho smutny ☹ a keby nahodou sa toto stane niekedy mne, tak sa budem snazit len hlavne o to, aby mi dieta chodilo, ciste, upravene, nepotrhene a nie v 2veciach. a aby mu nic nechybalo. a vsetky peniazky ktore by som dostala aj keby to bolo len 50e nezobrala by som pre seba ani cent. 😢

ariel258
autor
19. okt 2012

@kristiii ano som jeho priatelka 😀 ja to taktiez chapem z oboch stran, aj s tej keby som bola ja v takej situacii tak sa budem snazit pre moje dieta vyboxovat co najlepsie podmienky. ale urcite sama vies, ved aj pises ze niektore zeny matky dokazu byt jesitne a pytaju si pomali este viac ako je clovek schopny zarobit. a to je uz smutne ☹

sissy27
19. okt 2012

@ariel258 koľko rokov má dieťa?

ariel258
autor
19. okt 2012

@sissy27 4roky, a chodi do statnej skolky kde sa plati mesacne pod 50e cize od rana do 5 je o neho "postarane" tam,

kristiii
20. okt 2012

@ariel258 fúúúha tak to je teda ozaj pekná sumička, aj ked teda samozrejme neviem kolko zarába tvoj priatel ale nám keď v čechách rátala kolko by mal zhruba platiť bývalý na malého tak vravela že cca 20% z jeho príjmu ak sa rodičia nevedia dohodnúť, jasné že závisí aj od výdavkov ale podla toho sme sa my aj dohodli na sume. toto sa mi tiež nepáči na ex mojho priatela že jej platí pravidelne a ešte kupuje malému kopu vecí a potom ked si poňho príde tak ona je vyčančaná jak z katalogu a malého mu odovzdá vo vyrastených veciach, tak prvé čo musí je ísť si ho k sebe domov prezliecť. ale to sú už zas iné prípady...ja tiež nevravím že by sa mamina čo zostane sama s dieťaťom nemala o seba starať ale v prvom rade by sa za alimenty mala postarať o dieťa. ono je jasné že matky chcú väčšinou pre deti /pre seba 😖 / čo najviac a chlapi platiť čo najmenej /česť výnimkám/ ale v zásade by malo ísť o nejakú rozumnú dohodu v rámci reálnych možností oboch strán. len dvaja ludia čo spolu nedokázali žiť sa už potom ťažko dohadujú...

krprtka
20. okt 2012

@ariel258 ahojky, do výdavkov na dieťa sa počítajú náklady na bývanie (elektrina, plyn, voda, inkaso...)- vydeľ si mesačné výdavky počtom osôb v domácnosti/mesiac, potom strava, hygienické potreby, lieky, škola, krúžky, športové potreby, kultúrne vyžitie. Výdavky dieťaťa majú prednosť pred ostatnými. Čo sa týka HU a iných pôžičiek, asi je rozhodovanie rôzne a neexistuje vzorec. Závisí aj od toho, s kým býva dieťa a či ten HU slúži na zabezpečenie bývania pre dieťa.