Ako súd vyrieši spoločný dar po rozvode?

Zodpovedané
19. mar 2019

Dobrý deň,

s manželom sa práve rozvádzame. Ak som dobre pochopila, tak bude čoskoro nasledovať deľba spoločného majetku.

Máme jeden pozemok. Na kúpnej zmluve som uvedená ako kupujúca ja a manžel. Bol kupovaný do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Peniaze ale naň dal jeho otec a to tak, že priamo vložil svoju hotovosť na účet predávajúcich, teda pôvodných majiteľov pozemku. To bolo pred 6 rokmi.

Brali sme to odjakživa ako svadobný dar. Na pozemku stál starý dom, ktorý sme asanovali. Investovali sme do pozemku a odvtedy veľa času a práce.

Minulú jeseň, keď som sa definitívne rozhodla, že chcem rozvod, začali môj muž a jeho otec žiadať moju polovicu pozemku späť. Predložili mi Dohodu o úprave práv k tomu pozemku, kde ma žiadajú, aby som svoju polovicu bezodplatne vrátila. Odvolávajú sa na nejakú Zmluvu o pôžičke, ktorú údajne oni dvaja spísali ešte pred kúpou pozemku. Samozrejme si to vymysleli. Podpísaní sú na nej len manžel, jeho otec a ako svedok otcova sestra. Ja nie. Ja som o tejto Zmluve o požičke doteraz nič netušila. Nikdy ju nikto nespomínal. Ve ked neexistovala. Zmluva nie je notársky overená. Som predvedčená, že ju spísali účelovo až teraz a dali tam starý dátum.

Ja to beriem tak, že to bol dar od jeho otca nám obom. Dar sme užívali 6 rokov a teraz kvôli rozvodu ho chcú späť. Viem dokázať, že rozpad manželstva som nezparíčinila ja. S jeho otcom mám doteraz slušný vzťah.

Ako by dopadlo súdne konanie?

Rozhodol by súd v ich prospech alebo v môj?

Ďakujem

Dobrý deň,

starostlivo si uchovajte kópiu zmluvy o pôžičke, pretože v zmysle zmluvy o pôžičke je najskôr veriteľ povinný pôžičku poskytnúť a až potom, ako ju poskytne, je dlžník povinný ju vrátiť.

Zdôrazňujem to preto, že ak Váš svokor sa zaviazal poskytnúť v zmysle zmluvy peniaze Vášmu manželovi a on ich nedal na účet manžela, tak Váš svokor nemá nárok na vrátenie pôžičky. A ak Váš svokor priamo poskytol peniaze predávajúcim, tak je to z jeho strany dar pre vás oboch a vy dvaja ste ten dar pretransformovali do kúpy pozemku.

Okrem toho, nežiadajú po Vás vrátenie pôžičky, ale bezodplatný prevod polovice pozemku, ale Vy nevlastníte polovicu, ale spolu s manželom vlastníte 1/1.
Hlavne ale nič nepodpisujte a nechajte to na súdne konanie.

Ďalším dôležitým faktom je, že ak Váš manžel si zobral údajne pôžičku, tak bez Vášho súhlasu je táto zmluva relatívne neplatná, no dovolať sa jej môžete len do 3 rokov, ale svedčí to o antidatovaní.

A ak ide o súdne konanie, tak všetko je vec dokazovania, preto ak viete preukázať, že Váš svokor vám obom poskytol dar, tak pozemok v dôsledku uzavretia kúpnej zmluvy patrí do BSM a máte nárok na 1/2.

Okrem toho, môžete to pred súdom interpretovať aj tak, že Váš svokor svojím konaním pristúpil k záväzku z kúpnej zmluvy, a tým, že to neboli Vaše prostriedky, tak ste sa bezdôvodne obohatili, no toto bezdôvodné obohatenie sa premlčuje v 2-ročnej premlčacej dobe, resp. ste povinní mu zaplatiť odmenu za pristúpenie k záväzku, no táto odmena je tiež už premlčaná v 3-ročnej premlčacej dobe.

A na záver ešte jeden fakt: pozrite sa, aká je lehota splatnosti pôžičky, pretože ak nie je lehota pôžičky stanovená, tak je pôžička taktiež premlčaná.


S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu