Darovacia zmluva a jej možné napadnutie

886633
6. feb 2015

Ahojte.rada by som poznala vase nazory,mozno skusenosti,cenne rady...s partnerom som 12 rokov,mame dve deti.pred tymi 12 rokmi rucil bratovi na uver..no mlady,sprosty...samozrejme,ten uver nesplacal,a po rokoch nam ostal s exekuciou na krku.
Pred par rokmi umrel svokor.rodicovsky dom sa prepisal na svokru,kedze moj partner aj jeho brat maju tu exekuciu..ich sestra,su traja surodenci dokopy,tlacila na svokru,aby dom napisala na nu,aby ked svokra umrie nesiel podiel bratov exekutorovi.svokra prepisala,darovacou zmluvou....dozvedeli sme sa to po roku.treti surodenec,ten to este ani netusi...vztahy s nim nemame nijake,pochopitelne,kvoli tej exekucii..tu sme uz za neho medzicasom vyplatili,bola to suma za ktoru si kupite mensi byt...tie peniaze uz nikdy neuvidime,ani nase deti.co vsak robit dalej? Napadnut darovaciu zmluvu? Informovat svagra,ktory nam sice narobil velke financne problemy,ale tiez ma deti,a tie maju tiez pravo na cast domu,nie? Moj partner zaujal postoj,ze nech sa sestra zadrhne...v podstate ma pravdu..mate niekto podobnu skusenost?

sissy27
6. feb 2015

@886633 človek si za života môže robiť so svojím majetkom čo chce... nárok na vrátenie daru by mala svokra ešte počas života v prípade, že by sa k nej obdarovaná správala nejako nevhodne... ale takto nemáte veľmi čo napadnúť...a hlavne keď už ste ten dar (dedičstvo) raz odmietli - mali ste to riešiť vtedy, keď sa dom prepisoval len na svokru, vtedy ste sa mali biť o svoj podiel aj za cenu toho, že by padol na exekúciu... švagra informujte a pekne sa mu poďakujte, že vďaka jeho lajdavosti ste sa pripravili o podiel z domu..

pribinak
6. feb 2015

No dala by sa ta zmluva napadnut, ak by ste dokazali, ze napr svokra v case podpisania darovacej zmluvy mala nejake vazne psychicke problemi, je napr psychiatricky pacient a svagrina na nu vyvijala natlak, ale toto je veeelmi tazke

sue
6. feb 2015

@886633 ja by som sa asi porozpravala so sestrou a mamou na muzovom mieste. Ze dlh je vyplateny, nie je dovod drzat majetok "krivo" rozdeleny...a rozdelit to na tri diely... Dalej sa zaridit podla vysledku prveho rozhovoru. Obavam sa,ze sudom by ste nevyriesili nic, ostava sa len spoliehat na sestrin zmysel pre spravodlivost...

lubicaregecova
6. feb 2015

bol povolený vklad darovacej zmluvy do katastra?

886633
autor
6. feb 2015

Dakujem za reakcie.
@sissy27 S prepisom na svokru sme suhlasili,dlh v tom case vyplateny nebol nechceli sme,aby na dom siahol exekutor.na svagrinu to prepisala rok nato,potajomky,mozno by sme doteraz nevedeli,keby sa nepreriekla svokra.
@pribinak svokra je psychicky zdrava,oficialne🙂)

@sue bohuzial,taky zmysel u nej nenajdeme...keby bola ferova,prepis netaji,a bud surodencov vyplati,alebo teraz,po vyplateni dlhu spravodlivo dom rozdeli.ona sa k tomu postavila tak,ze na vyplatenie nema,a tym to pre nu konci.z pravneho hladiska je to ok,z moralneho.....noooo,ma charakter...

sissy27
6. feb 2015

@886633 obávam sa, že vaše práva končia pri vete "súhlasili sme s prepisom na svokru" ... súhlasili ste, lebo VY ste mali problémy, lebo vtedy VÁM to tak vyhovovalo... svokra, pokiaľ nebola pozbavená svojprávnosti, má nárok naložiť s majetkom ako uzná za vhodné... keby ho darovala / predala niekomu cudziemu, tiež by ste sa dožadovali "svojho" podielu? predpokladám, že nie... ale že sa jedná o švagrinú, tak to už je iné? a dobre som pochopila, píšeš o partnerovi, nie o manželovi? lebo v tom prípade ty nemôžeš napadnúť absolútne nič, aj keby bolo čo...

886633
autor
6. feb 2015

@sissy27 nepovedala by som,ze suhlasili preto,lebo my sme mali problemy a nam to vyhovovalo .keby nesuhlasime,nas diel by si vzal exekutor,a my by sme mali po starostiach.takto sme vyplatili dlh za svagra a nemame ani podiel z domu.

stefka33
6. feb 2015

@886633 Ja by som sa obrátila na vašom mieste na právnika. Nie ohľadne svokrinho domu, ale ohľadne dlhu, ktorý ste vyplatili za švagra. Počula som, že tieto veci sa dajú napadnúť a v nejednom prípade sa ručiteľ domohol svojich peňazí súdnou cestou naspäť.

886633
autor
6. feb 2015

@stefka33 ano,svagra sa chystame zalovat,islo o znacnu sumu penazi,obavam sa vsak,ze sa ich nedockame..on ma kooooopu dlhov a exekucii,nic nevlastni,sice podnika,ale Oficialne minimalne zarobky...to je tazke..ale dakujem za rady.

sissy27
7. feb 2015

@886633 podstatné ale zostáva to, že ste súhlasili s prepisom domu na svokru, tým to pre vás hasne... súhlasili ste pri plnom vedomí, bez nátlaku, všetci dospelí, svojprávni... a ja sa pýtam - keby svokra dom darovala / predala cudzej osobe a prípadne peniaze oplieskala na dovolenkách alebo kdekoľvek, tiež by ste rozmýšľali, ako všetko vrátiť späť?

sara00
7. feb 2015

ahojte,
chcela by som poprosit o pomoc!!!
som vlastnicka domu, s muzom sme sa pred tym rozviedli a a pred rokom sme sa dali dokopy ze sa zmeni.. no nezmenil .. ide o to ze ked bude na neho polka domu prepisana tak tam bude prerabat inak nie.. ze on bude driet a na prazdno.. lenze kedze sa stupnuje jeho agresivita ahnev, .. tym ze krici a udre hocikedy maleho.. a dnes som zavolala aj policiu.. Da sa napadnut darovaciu cast co je prepisana na neho? 😢

sara00
7. feb 2015

ahojte,
chcela by som poprosit o pomoc!!!
som vlastnicka domu, s muzom sme sa pred tym rozviedli a a pred rokom sme sa dali dokopy ze sa zmeni.. no nezmenil .. ide o to ze ked bude na neho polka domu prepisana tak tam bude prerabat inak nie.. ze on bude driet a na prazdno.. lenze kedze sa stupnuje jeho agresivita ahnev, .. tym ze krici a udre hocikedy maleho.. a dnes som zavolala aj policiu.. Da sa napadnut darovaciu cast co je prepisana na neho? 😢

oli18
7. feb 2015

@sara00 veľmi chaoticky si to napísala. Napíš presne, inak ti nik neporadí 🙂

kata1981
18. mar 2015

Dobry je tu niekto kto vie poradit ako dalej co mozem urobit preto.Moja neboha mama mala zahradu na deditskom konani smeju dali na otca stym ze pojde na predaj a peniaze sa podiela rovnakym podielom lenze moj otec daroval zahradu najmladsiemu synovi a ja ako starsi brat co mozem preto urobit.

bubelko
18. mar 2015

@kata1981 ist za pravnikom a napadnut darovaciu zmluvu 😉

kata1981
18. mar 2015

DAKUJEM
@bubelko

patrik008
2. jún 2015

Napadnutie darovacej zmluvy exekútorom.
Má niekto s tým praktické skúsenosti?
Darovala som byt po rozvode synovi, ale pocas manzelstva sme mali pozicku.Ex prestal platit.
On nic nema,iba staly prijem. Ja som mala ten byt. Moze exekutor napadnut darovaciu zmluvu a vziat byt ?

susteklubomir
9. mar 2017

Dobry deň. Chcem sa opytať ako to funguje. Moja babbka darovala mojmu otcovi pozemok. Je to jeho svokra. Na ten darovani pozemok co mu darovala moja babka sa zavesil exekutor a dal naň blombu. Otec dlh nesplaca a samozrejme že dlh narasta. Otazka znie. Može babka darovaciu zmluvu zobrat smeť bez toho dlhu? Ďakujem za rady