Mám dať dieťa do jasiel?

barbibednarikova
19. jún 2015

Ahojte maminky, naskytla sa mi prilezitost pracovat u nas v miestnej skole, no dcerka bude mat v septembri len rok a nema ju kto strazit. Zvazujem moznost dat ju do jasli, pytaju si 270 e, co vo vseobecnosti nie je vela, ale z ucitelskeho platu? My staviame, chcela by som prispiet do rozpoctu..
Poradte! Dakujem, Bara

zuzik307
19. jún 2015

co sa tyka financnej stranky, do troch rokov dietata mozes poberat bud rodicovsky prispevok, alebo prispevok na jasle do vysky 230 €...ja osobne by som rocne dieta do jasli nedala, moja isla o rok neskor ☺ treba pocitat aj s chorobnostou, prvy polrok je viac doma ako v jasliach, samozrejme nie je to pravidlo...

kikushaa
19. jún 2015

ved ale mas narok nadalej na rodicovsky prispevok do troch rokov+ten plat, ci sa mylim? alebo teda ako pracujuca matka mozes poziadat o ten prispevok na starostlivot co by malo byt od noveho roku 280e, to by ti malo pokryt cele jasle a teda + ten tvoj plat. Ak trepem, opravte ma niekto. 😀

janinah
19. jún 2015

peniaze sú jedna vec,na druhej strane sú choroby,každodenné stresy s budením /v zime za tmy/,a poháhľaním sa po práci domov,s druhou smenou doma,to čo teraz robíš celý deň budeš musieť stihať po práci,roboty neubudne,manžel je asi stále na stavbe...po zaplatení príspevku ti ostane koľko ? 300-400 eur? stojí to za to? sama si odpovedz....treba však zvážiť,že prácu v mieste bydliska ti tak skoro neponúknu,aké budeš maš možnosti o rok,dva?.....ja osobne by som do práce nešla v takom prípade,dieťa má rok len raz za život a to je vek,kedy má byť s mamou,kolektívu detí si ešte užije dosť /aj bacilov od nich/

tinka1987
19. jún 2015

Nas maly isiel do jasliciek, ked mal 9 mesiacov a dodnes je z neho taky moj cicik 🙂. Je to skoro dietatko nas potrebuje, ale peniazky treba, tak si vyber.... ☹

adka629
19. jún 2015

ja som ani jasle nezvazovala..mala som moznost dat dcerku od 2,3 roka do skolky..a dobre som urobila, ze som nedala..zaciatkom jula bude mat 3 a teraz vidim..ako velmi sa uci a aky vplyv na jej spravanie ma nasa rodicovska vychova..prave teraz je v obdobi, ked je neskutocne ucenliva a neviem si predstavit, zeby tuto moju rolu prevzala na seba nejaka vychovavatelka v skolke..ale samozrejme, ak by som musela..bolo by to ine..no nastastie nemusim.. 🙂 a az teraz viem..preco ma byt matka s dietatkom doma 3 roky.. 🙂

darina1952
19. jún 2015

@barbibednarikova ahoj, ja som bola v podobnej situácii... v práci sa moja pozícia mala uvoľniť, pretože kočka čo to robila končila prácu na dobu určitú, a tak som uvažovala že sa do práce vrátim a malého dáme do jaslí... Netrvalo to dlho a rozhodla som sa do práce vrátiť - dôvodov bolo viac - finančný bol jedným z nich a tiež som už potrebovala zmenu prostredia lebo kolobeh domácnosti mi už liezol na nervy 😀 a mala som ponorku 😵
Malého som dala do mestských jaslí - náhodou tam pracuje jedna kamoška, tak som jej zavolala - povedala ako to tam je aký majú detičky režim a bola som aj za vedúcou jaslí a tá mi jasličky aj ukázala - herňu, spálňu,... hneď sme sa aj dohodli. Samozrejme zabralo aj to, že sa poznám s ich zamestnancom, lebo by ma inak dali na čakačku. Ale aj tak som jasle vybavovala 3mesiace vopred. Od 2.1. nastúpil malý do triedy k menším deťom mal 15mesiacov- ešte ani sám nechodil . Bola som so starostlivosťou max. spokojná a príspevok ÚPSVaR 230€ úplne pokryl náklady školné + strava. A na ďalší rok od septembra chodil do triedy so staršími deťmi.
Čo sa týka chorobnosti - nebolo nič strašné a možno bol chorý za celý čas len 2x. Jasličky mal veľmi rád, krásne sa socializoval 😉
A teraz keby som bola v podobnej situácii, určite by som znovu zvolila jasličky.

zuzana76
19. jún 2015

v skolstve vela nezarobis, dieta moze byt casto chore, budes chybat, takze nezarobis ani tolko, ak ti to za to stoji, tak chod pracovat

0silvia0
19. jún 2015

ak ti ju nemá teraz kto strážiť, kto ti bude tolerovať ako učiteľke neustále očr-ky? Kolegyne ťa budú mať asi radi, ktoré ťa budú musieť zastupovať 🙂
V takomto veku potrebuje dieťa matku, osobu, ktorá bude 24 hodín denne napĺňať jeho potreby. Matku, s ktorou si bude neustále budovať svoju citovú a hlbokú väzbu. Ty tieto privilégiá chceš odovzdať iným ženám?
Ak nie ste vo finančnej núdzi a nemusíš odísť od takéhoto malého dieťaťa, nerob to, raz ti to môže byť ľúto. Deti veľmi rýchlo rastú a raz môžeš fakt ľudovať, že si nevyužila každú minútu byť v úplnej blízkosti svojho dieťaťa. Na socializáciu, kolektív, bacily má tvoja dcéra naozaj času dosť... teraz si stredobodom jej sveta TY

janickacrazy
19. jún 2015

Ja by som si našla skor opatrovateľku ako jasle, sestra dávala malého do jaslí od roka, vkuse bol chorý, dva týždne v jasliach, 2 týždne na ATB doma a tak sa to striedalo, pričom jasle musela platiť, aj ked tam nebol a okrem toho zhánať niekoho, kto sa onho postará, kedže ona na OČR nemohla ísť, lebo v tej jej robote sa to fakt nedalo. Nakoniec malého odhlásila z jasieľ a strážila jej ho švagrina, stálo ju to menej penazí a malý odvtedy vobec nebol chorý. je kopa mamičiek na MD, ktoré si rady privyrobia.

belllinka
19. jún 2015

Dcéru som dala do súrkomnej škôlky keď mala 1 rok a 9 mesiacov a dobre som urobila. Keby som vedela ako sa jej tam bude páčiť, dám ju aj skôr. Nastal u nej obrovský pokrok čo sa týka rozprávania, samostatného jedenia, obliekania, za mesiac bola odplienkovaná. Za toho pol roka, čo tam chodí bola iba 1 týždeň doma chorá. Škôlka ma síce stojí 400 eur, ale vybavila som si príspevok na starostlivosť 230 eru, takže je to v pohode 🙂

lennkka17
19. jún 2015

ani sa nenazdas, dcerka vyrastie a budes lutovat ze si snou nestravila viac casu 🙂 teraz je v najkrajsom veku ked sa bude vela noveho ucit. treba sa jej venovat, pokial to teda nie je nevyhnutné ist pracovat a viete vyzit aj bez toho tak urcite by som radsej ostala doma a uzivala si matersku kym sa da 🙂

ivka8255
19. jún 2015

Ja som dala dcéru do jaslí od dvoch rokov, aby som si mohla hľadať prácu a neľutujem. Je veľmi šikovná a veľa nového sa naučila, mne pomohol návrat do práce aj keď len pol úväzku. Vďaka tomu sme zvládli aj choroby a maródovanie. Držím palce, aby ste sa dobre rozhodli a boli spokojné obe 😉

misinka26
19. jún 2015

Pozri keď nemáš na výber nie je o čom ... môj malý šiel do jasiel keď mal rok a pol, jasné aj som si poplakala aj som sa trápila, že je chudáčik odtrhnutý od mami... ale nadalo sa inak, stavali sme a proste druhý plat chýbal ... teraz po roku som rada, že sme to takto urobili... dom sme v kľude dostavali, financie pomohli, ja som mala priestor na sebarealizáciu, malý sa naučil v jasliach také veci, čo by som ho nikdy doma nenaučila, všetko bolo fajn aj je fajn, sme si oveľa vzácnejší ... a keď ti štát prispeje 230€ a od nového roka 280€ ani nepostrehneš finančnú záťaž ... A moja mama mi stále vravela, že my sme museli ísť povinne od roka do jasiel a sme tu 🙂 Takže hore hlavu o nič neprídeš 🙂

egiginka
19. jún 2015

By mi srdce puklo rocne dieta dat do jasli:(.... na co son potom chcela dieta:(.. co su to 3 roky:(, 2,5... vsak to brutal rychlo utece a potom ti bude luto, ze si nevidela vsetko:(.... navyse dieta potrebuje mama aj e ergeticky a aj sa najviac od nej uci..... ked tak na par hodin do tyzdna opatrovatelku, ale aspon robit len par dni:(.....

zuzka38
19. jún 2015

keby si prispievala slusnymi peniazmi, mozno by to za to stalo, ale toto co si popisala vs. odlozene dieta v jasliach o ktore nikto cely den nezakopne, to by mi teda za to ani nahodou nestalo

dugyna
19. jún 2015

Ahoj na jaslicky ak sa zamestnas mozes poberat statny prispevok tusim vo vyske 230 eur, funguje to tak ze posielas vzdy doklad o zaplatani jasli na preplatenie cize spatne ti preplatia tych 230 a ostatne si musis doplatit..ale ak poberas tento prispevok na jasle tak nemozes poberat rodicosvky prispevok.

druha vec je ze ak mala bude mat len 1 rok je velmi mala, susedia nam nami tiez davali malu takto to jasiel cca od 1 roka a kazdy den to bol ranny plac, srdce mi trhalo...ale samozrejme nesudim ak sa neda a ze niekoho tahaju financie ..teda ze inak by nevyzil tak ok..

ale myslim si ze vzdy je moznost utiahnut si troska opasok alebo to riesit nejako ina ako od tak maleho dietka ist do prace.
musis pocitat s tym ze kedze mas 1 dieta moze sa stat ze po nastupe do kolektivu od jesene do jari bude cca kazde dva tyzdne mozno chore..(ak nema starsieho surodenca od ktoreho by vychytalo a nabralo imunitu predtym) cize kolko budes realne pracovat a kolko bude realne na OCR doma s dcerkou...to sa moze odrazit aj na vzathu v praci s kolegami..
a takisto dohadovanie o varovanie chorej dcery sposobit problemy doma..

taktiez doma nastane ina situacia budes pracujuca matka s malym dietakom, po praci moes byt unavena...tiez tam nastane iny postu ako ked si matka na MD ci RD...dietatko po navrate z jasli bude vyrazne dozadovat tvoju pozornost kedze ta cely den nemalo..moze sa to odrazit aj na tvojom manzelskom vztahu..budete si musiet prerozdelit opat inak doma povinnosti atd...

a este vec k tomu..dcera je podla mna este prilis mala na zariadenie...prva dcera isla ako 3 rocna do skolky a chodila vzdy na obed domov (nespava od 1 roka nemala som na vyber) druha dcerka isla do jasli ale u nej sme mali ine dovody - kolektiv vyslovene pytala (chcela ostavat so starsou v skolke s detmi) a aj zo zdravot.dovod , cize ako 2,7 mesacna nastupila do jasliciek ale iba na 3 dni v tyzdni a na pol dna, cize chodi od 8-12h a to 3 dni v tyzdni.problem sme nemali zvladla to hned od zaciatku bez problemov, neplakala a tesi sa tam..ale uz vie ktore dni ostava doma :P
zdravotne to tiez zvladla ok (ale vychytala ako mensia od starsej dcery)
neviem vsak ci by sa tak tesila do jasliciek ak by nevidela ze jej strsia sestricka chodi tiez k detickam do skolky.

ak naozaj nie si na tom finacne uplne hrozne aj ked staviate, ostan s malou doma a uzivajte si jedna druhu, mate na to malo casu...3 roky utecu ako voda..a uz nikdy nebudete mat na seba tolko casu ako teraz pocas tych 3 rokov...to utecie ako voda a treba si to uzit.
ak uz by si fakt zvazovala skus radsej este rok pockat.

Snad som pomohla pri rozhodovani

miku1
19. jún 2015

Ak s ňou nemá v prípade potreby kto byť, tak jasle vhodné veľmi nie sú, nakoľko malá bude určite viac doma chorá ako zdravá v jasliach.....Máš síce možnosť ďalej poberať rodičák, alebo si vybaviť príspevok od štátu, ale v konečnom dôsledku, keď bude malá chorá, tak aj tak budeš musieť riešiť nejakú opatrovateľku k nej. Takže na tvojom mieste riešim skôr nejakú pani, ktorá ju bude strážiť u vás doma, a budeš platiť len jej, nie aj jasle aj opatrovateľku.....

evittam
19. jún 2015

Ja neviem, prečo ju tu všetky strašíte chorobami a podobne. Každé dieťa je individuálne a záleží od imunity. Môj syn začal chodiť do jaslí keď mal 2 roky - od septembra a ja už som dávno chodila do práce - predtým mi ho strážila kamarátka s ďalšími deťmi. Syn bol možno raz chorý a aj to len sople a prechladnutie. Potom ďalší rok už išiel do škôlky a tiež žiadna vážna choroba. Dnes už chodí do školy a chorý bol naposledy hádam pred 4 rokmi. A nie je jediný, poznám viac takých detičiek.

lenulienka86
19. jún 2015

Ucila som tri roky na strednej slole, uplna pohoda lahoda z casoveho hladiska. Ked porovnam s mojim terajsim zamestnanim kde pri 40h uvazku stravim v praci aj 50h tyzdenne. To sa da. Ako ucitelka mas kazde tri mesiace prazdniny, /ok dovolenku si cerpete/ fakt nie je o com uvazovat. Nastup. Najlepsie by bolo keby ti dali znizeny uvazok... ale aj keby nie, 22h si oducis. A mozno ti kvoli babatku upravia rozvrh v tvoj prospech, cize len doobeda. Nikto nepovedal ze presne tri roky musi byt mama s dietatom doma. V minulosti to tak nebolo a v zahranici to tiez tak nie je. A tie reci, ze dieta ma rok len raz.. aj tak ty s nim stravis ovela viac casu cez prazdniny a po veceroch ako vsetky ostatne mamy.
Jasle ti preplati takmer komplet stat. Marodovat mozes bez akehokolvek tlaku vyhadzovom. Ziadne vikendy sviatky nocne, este snad pomoze aj muz alebo ina rodina. Chod do toho.

maruskach
19. jún 2015

Ahoj.Pokial chces pracovat, tak by som na Tvojom mieste za tu sumu jasli nasla skor opatrovatelku.Urcie menej stresu pre Vas aj pre dieta.Nemusis prenasat, budit, obliekat.To na rannej pohode nepridava. A v pripade soplikov atd, nemusis riesit, co s dietatom, kto sa postara.Kamosa mi hovorila, ze mala dieta v jasliach, kde bola jedna zdravotna sestricka na dochodku na 5-6 deti.. Ze uz by to neurobila.A kedze staviate dom, urcite nedudes platit sukromne jasle...A ak si ucitelka, asi nebudes pracovat do 16:00, takze honoram pre opatrovatelku moze byt aj nizsi.Rozhodni sa podla svojich pocitov, my Ti mozeme dat vsetci iba svoj pohlad.Vela stastia.

koskaaa
20. jún 2015

Nemam rada reci typu....dieta ta do 3 rokov potrebuje matku vyslovene potrebuje, najviac sa uci, len ty ho mozes naucit co treba....Podla mna su 2 typy zien: 1, tie ktore si matersku dovolenku + rodicovsku dovolenku uzivaju, maju radi domaci stereotyp + vsetko co k tomu patri a 2, su zeny, ktore domaci stereotyp nebavi a potrebuju aj kolektiv ludi + pracovat, aby nemali depky!
Poznam zeny, ktore si to zariadili tak, aby boli doma 9 rokov, no mna by asi porazilo!!!
A ako pracovali nase mamy? Od pol roka sme boli v jasliach a ja myslim, ze to na mne ziadne stopy nezanechalo!!! Mam vzdelanie, kladny vztah k detom a vyborny vztah k rodicom!!!
Poznam aj take maminy, co su doma s detmi do 3 rokov a kazdy den na kavicke v miestnej kaviarnicke a deti priputane ku kociaru, no tak to uz mi je len vychova!!! Starostlivost o dieta je aj v niecom inom, ako sa len on starat doma do troch rokov. Dietatu je potrebne sa venovat cely zivot, a nielen ked je doma do troch rokov. A mas kopec casu sa mu venovat, ked pridete z jasliciek domov, potom si ho poriadne uzi...To je len novodoby vymysel, ze ked nie si doma do 3 rokov na rodicovskej, si ´zla´ matka a dietatu nedavas potrebnu vychovu, neviem, kde to vsetci nabrali...
Aj tak, kto nevie vychovat svoje dieta, moze s nim byt doma aj cely zivot, aj tak mu to nepomoze...rozne vymysli typu: moje dieta je hyperaktivne, ma syndrom AHDH (aj ked to ziadny doktor nepotvrdil) atd..., rozne mnoziace sa diagnozy tohto typu....
Ja ta v nastupe do prace plne podporujem, svagrina tiez tak chodi (od roka veku malej od februara) a mala este chora nebola, vôbec jej doma nechcela papat a v jasliach, ked videla ostatne deti, sa to krasne naucila. Ja tiez vidim na mojej 1,5 rocnej dcerke ako sa doma nudi a vyslovene s nou musim chodit do detského kolektivu k inym detom, zboznuje deticky...Na detskom ihrisko sme aj 2x do dna... Raz do tyzdna sa aj chodine hrat do skolky (nebyvame na SVK) je tam asi 20 deti s inými maminani a pocas celej doby, co tam je, ma ani nehlada, ani jej nechybam (aj smutno mi z toho bolo🙂
Ak budes pracovat, dostanes príspevok od UPSVaR az do vysky 280 E na jasle, ako pisu baby vyssie, je to podla nakladov, na zaklade blocku, alebo budes dostavat tych 203 E rodicovksu davku ako doteraz...
Urcite to vyslusaj, ved ak sa nebude dat, mozes pracovny pomer kedykolvek ukoncit dohodou a nastupis opat na rodicovku ´dovolenku´... :D

dasenka26
20. jún 2015

Jasle Ti preplatí štát, do 280 eur je to teraz, samozrejme treba vydokladovat a treba doložiť aj to že si zamestnaná. Takze ak zarobíš aspon 500eur tak sa ti to oplatí. Síce prijdeš o rodicovský ale dostaneš plat a výdavky na jasle budeš mať preplatené. Choroby dieťaťa su daľšia vec, naše boli po nástupe do jaslí 3x po sebe choré a to tam chodili 1x do týždna. Ale raz si dieťa imunitu musí a ked bude mať 3r tak to bude mať za sebou a už nebude stále choré. Ja keby mám prácu tak idem hned. Stereotyp doma ma ubíja 🙂

lauricka
20. jún 2015

na jasle dostanes prispevok, takze to nie je z ucitelskeho platu. Ale aj tak, ak by som neumierala hladom, asi by som si to rocne dieta este nechala doma. To musis Ty vediet.

lulula1990
20. jún 2015

@barbibednarikova ja si myslim, ze ti to za to nestoji. Cas na materskej velmi rychlo leti, ani sa nenazdas a pojde dieta do skolky, treba si ten cas uzit, mozno to bude len raz za zivot, nikdy nevies. Keby slo o nejake lepsie miesto tak by som o tom uvazovala, ale viem, ze plat ucitelov nie je bohvieco. Dalsia vec je, ze dieta moze byt castejsie chore, predsa len bude v kolektive. A ta najhlavnejsia co by ma trapila - bolo by mi velmi velmi tazko dat rocne dieta niekam ,,prec"...teraz panikarim ked si dokoncujem VS a som od maleho 2x do tyzdna mimo aj to nie cely den, ale je to na tebe.

sense
20. jún 2015

Zijem v zahranici, kde je materska 14 tyzdnov....ja som sa vratila na ciastocny uvazok do prace ked mala dccera 8 mesiacov a chodi 2 dni v tyzdni do jasli, teraz ma 26mes. a od septembrea bude chodit 3x do tyzdna do jasli...a uprimne ako niekt. matky nechapu pracujuce matky , ja by som sa zas asi zblaznila byt len doma ....chora casto nebyva, nevravim ze vobec nie ale virus ruky nohy usta mala este pred nastupom do jasli, sarlach dostala na dovolenke, a prechladnutie tazko povedat ci by mala alebo nemala keby do skolky nechodi, kedze chodime na plavanie tkaze nemusi byt pravidlom ze dieta po nastupe do kolektivu byva castejsie chore ... , vyvojovo je dost vpred co sa tabuliek tyka (nie nemam dokonale dieta) a ako jedinacikovi jej aj prospieva byt v kontakte s inymi detmi a nie len dospelymi ludmi...

ak sa nevies rozhodnut spis si pre a proti...porozpravaj sa s manzelom co on na to hovori....dietatu sa mozes plnohodnotne venovat aj po praci a vyjdes so stereotypu...

Nech sa rozhodnes akokolvek pre tvoje dieta budes nadalej tou najlepsou matkou....

lucinka0503
20. jún 2015

Náš malý išiel do jaslí keď mal rok a vôbec to neľutujem,je v opatere skvelých sestričiek a hlavne je v kolektíve detičiek.Veľmi rád tam chodí a to ma teší. 🙂

kuceravasue12
20. jún 2015

ahoj v rodine mám učiteľky a bože tie platy, to už nie je ani smiešne to je smutné....ja byť tebou radšej zostanem doma...hlavne keď máš ešte také malé bejby

tetapetra
20. jún 2015

Ako krkavcia matka, dala som dieta do jasiel, ked malo 16m. Preco? Lebo sme chceli stavat a brat hypo. Ale zase 3 roky na MD je podla mna vela. Ano, bolo mi to niekedy luto. Neviem ako ty, ja som do jasiel chodila ako 9m. Vstavala som o 5! Som tu, netrpim ziadnym posttraumatickym sokom 😉 Rozhodni sa sama a ako pisala jedna mamicka aj tak budes pre svoje dieta naj mama

betunka39
20. jún 2015

Ja som malu mala nahlasenu do jasli od pol roka. DO prace som aj musela isť, hlavne koli tomu ,aby som si udržala pracu aj miesto, lebo po troch rokoch doma, si to neviem predstaviť, čo by som potom robila, kedže u nás sa to meni stale . Ale aj z finančných dovodov. Ale ,kedže mi to nakoniec vyšlo tak, že manžel chodi na turnusy, tak bol ľ týždne on s malou, potom sa mi na to podujali svokrovci. Ale dnes by som sa rozhodla inak, dala by som ju ako ročnu do jasli, aj ked byvame 22 km od mojej prace a jasli. Jasle ti štat preplati vo vyške myslim 230-270€, zvyško ty, čo u nás by ro bolo asi nejakých 25€ za strvu. Takže, ak ozaj to chceš skusiť, tak ju daj, Neboj nebudeš prva, ani posledna. Ak chcete stavať a potrebujete peniaze, tak to stoji za to ALe zvaž aj to, že ti bude chora, či ju budeš mať kde nechavať LEbo kamiška si muslea najimať opatrovateľky, lebo sa z prace tolko nemohla uvolniť.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz