Načo mám nárok v prípade, že prevádzka zostane zatvorená?

Zodpovedané
16. mar 2019

Dobrý deň,

pracujem v prevádzke, kde je potrebný odborný zástupca. Bez neho nemôže byť otvorená. Nastala situácia, že terajší odborný zástupca dal výpoveď a majiteľ nemá zatiaľ nového.

Načo mám nárok v prípade, že prevádzka zostane zatvorená?

Čo bude s ostatnými zamestnancami?

Ďakujem

Dobrý deň,

mám za to, že zamestnávateľ s Vami alebo so zástupcami zamestnancov, ak ich máte, neuzavrel osobitnú dohodu o tom, ako riešiť takúto prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Preto uvádzam nasledovné: Ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, v zmysle ktorého "Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Tu Vás ešte chcem upozorniť, že určite nejde o prestoj podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce.

Situácia sa môže vyvinúť tak, že zamestnávateľ bude chcieť so zamestnancami uzavrieť dohodu o zmene pracovných podmienok a to napr. že vám bude prideľovať iný druh práce za inú mzdu alebo miesto výkonu práce bude na inom mieste ako doteraz (uvádzam to preto, lebo nepoznám pomery u zamestnávateľa), avšak najkorektnejším riešením zo strany zamestnávateľa by bolo to, že ak nenájde odborného zástupcu a bude musieť zrušiť túto prevádzku, tak s Vami musí skončiť pracovný pomer buď výpoveďou podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 1 Zákonníka práce alebo z rovnakého dôvodu s Vami uzavrieť dohodu o skončení pracovného pomeru, pričom máte nárok na odstupné podľa počtu odpracovaných rokov.

Dohoda o skončení pracovného pomeru Vám priznáva o jedno odstupné viac ako výpoveď (trvajte na uvedení dôvodu skončenia pracovného pomeru), no výpoveď Vám poskytuje výpovednú dobu, počas ktorej neviete vykonávať prácu a zamestnávateľ Vám musí poskytovať náhradu mzdy podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce a ešte aj odstupné. Konečné rozhodnutie nechám na Vás.


S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu