28 deti v predškolskej triede

petruska78
2. sep 2014

Ahojte, nase dieta je v skolke spolu s dalsimi 27 detmi v triede, z coho vychadza rovnica 28 deti na dve ucitelky, aj to su obe len 8-14h, rano od 6 a po 14.30 taha uz len jedna, jedna starsia je uz vyhorena mam pocit ze caka na zasluzily dochodok, ta druha pani ucitelka - myslim ze je v pohode. starostim sa, ako si tieto dve pani poradia so svorkou 5-6 rocnych deti, kde len podla mojej vedomosti su 3 chlapci co strhnu pozornost na seba ci chcu alebo nie. no a grafomotoricka priprava buducich prvacikov, a podobne akcie, neviem. dufam ze maju na to nejaky system, pretoze nas prvy syn siel do skoly absolutne nepripraveny, nevedel (ani stale nevie) drzat ceruzku, zaviazat snurky, vsetko mozne aj nemozne co zvacsa prvaci vedia mu chybalo a bol to horor. samozrejem ze necakam ze skolka urobi vsetku pracu za nas rodicov, urcite ze nie, ale predsa len je to pedagogicko/vychovne zariadenie a nie 'iba' odkladaren deti. este chcem spomenut, ze vlani ich bolo okolo 20 v triede a bolo to fajn, mali pekny program pripraveny, naucili sa kopu basniciek pesniciek atd, to sme boli radi ze idu vpred. zaujimal by ma vas nazor, pripadne ak je tu aj mamicka ucitelka - skolka alebo zs ci sa da zvladnut taka kopa deti este pri zachovani zdravia deti rocivo a uciteliek,a co s tou predskolskou vychovou, pripadne mate niekto tolko deti v triede je to v pohode? (ide o statnu skolku)

simca06022011
4. sep 2014

@hradnapani vobec nie su pretazeny, problem je ze prehadzali osnovy tak, ze tie deti to nechapu a potom su z toho problemy.. akurat som sa o tom s jednou pani ucitelkou rozpravala.. deti su podla mna iba inak prestimulovane, lebo v tejto dobe vela info, pocitace, telka.. u ans neexistovalo aby pri nastupe do skoly sme vedeli citat /pisat.. ved nas to ucili v prvej triede... ale ako sme sa so smiechod dozvedeli, pomaly je to tak ze na matike sa ucia najskor delit a potom scitovat a nakoniec je z toho chaos ze dieta sa tu amtiku nikdy nenauci ;) a to viac, ze ucitelia su menej aktivni a rodicia prilis aktivni 🙂

elanor
4. sep 2014

Nechapem co to tu riesis?
Za nasich cias nas bolo v skolke min. 32, a tiez boli na nas "len" 2 ucitelky. A vsetko bolo v pohode.
Ked sa ti nepaci, zober decko a daj si ho do sukromnej, tam je tusim na jednu ucitelku max. 10 deti. Ked sa ti nepaci ani to, no tak zostan doma a pripravuj ho do skoly sama.
Rieseni situacie mas niekolko a miesto toho aby si bola bud spokojna, alebo sa zariadila inak, tu vyplakavas nezmysli.
A prepac, ale nadavat na skolku, ze ti dieta nenaucili zavazovat snurky a drzat ceruzku, no tak to snad nemyslis vazne??? A kde ste boli tych 6 rokov ty s manzelom, nez isiel do skoly??? Ked bol male dieta, to si akoze nikdy nekreslil? Nikdy pred skolkou nedrzal ceruzku abo farbicku v rukach??? To ste ho mali naucit vy dvaja - rodicia, zavazovanie topanok tak isto... A kopu inych veci. Sa spamataj trosku...
Neviete si decko k nicomu naucit, ale neschopna je skolka... Mas teda naozaj zaujimave myslenie... Az nato, ze ta skolka v tomto pripade za nic nemoze...

sorciera24
4. sep 2014

@simca06022011 a preco hadzes vsetkych do ejdneho vreca? len pre tvoju jednu skusenost?...ja som mala dieta aj v sukromnej skolke a teraz je v statnej....statna sa mi zda ovela lepsia, viac sa detom venuju....hoci ich maju ovela viac, ucia ich to, co ucili nas....moj maly tu skolku miluje....to nie je o mestskych ci sukr. skolkach....poznam kopu sukr. kt. su na nic a statne super a naopak..... ja mam skor pocit, ze naozaj tu poniektore cakate, ze ich pomaly budu v skolke ucit recitovat Hviezdoslava 😕 a pritom to, co maju skutocne pred vstupom do skoly vediet ich ucia..... a to, ze mozno tvoja dcera je zvyknuta na ine maniere (teraz sa neuraz), a preto pisti, no hold, pride do skoly, zas si bude zvykat na ine a pod. .....sorry, ale ja som napr. tie rozmaznane deti a hickave mimcky v sukromke neznasala...co tie mali za pozaidavky....no, dovidenia......
esteze mas stale moznost volby a daj si ju do sukromnej, ekd myslis, ze tam su kvalitnejsi pedagogovia (ale poviem ti tajomstvo.....to nie je len o tom;))

simca06022011
4. sep 2014

@sorciera24 ja prave nemam rozmaznane dieta ani nahodou, takze si recicky o tom, ze matky co davaju deti do sukromnych skolok by chceli od skolky neviem co nechaj pre niekoho ineho. Ja si myslim, ze ked pride dieta prvy krat do skolky, maju ho pekne privitat a pozdravit, deti maju na zaciatku predstavit a uviest ku kamaratom a nie toto co ma tam cakalo. Neviem ake maniere mas na mysli, ale ked dam male dieta niekam, tak ho tam neodkladam, "ved niekde sa tam prehra/daju mu jest/postrazia" ale naozaj chcem aby z toho nieco mala. Nikde nepisem o tom, ze ma vediet Hviezdoslava, ani pisat, ani citat... ale basnicky, hry, kreslenie a podobne veci ku skolke patria... ked niekomu vyhovuje, ze 4-5 rocne dievcatka nevedia pekne rozpravat hhmmmkaju a emhkaju v pohode, ja si myslim, ze ak na to nie je zdravotny dovod, nema to tak byt.. zatial to v tejto MŠ funguje tak, ze pridem po malu (je tam teraz treti den) a sedi sama niekde v kute s papierom a kresli si sama, ked sa spytam co robili, tak "nic", doobeda boli kriedovat na dvore a pootm si len kreslila. Nie na to ju tam davam, aby sa jej nik nevenoval.
Zaujimave, ze v nasich byvalych jasliach neboli ziadne hickajuce mamicky... to je fakt zaujimave🙂)) prave naopak, boli tam dost aktivni, aj prisni a vytazeni rodicia. Moja sa nauci to co vidi/pocuje, cize ked vidi pistanie cely den a potom dramy pri prichadzani/odchadzani, ktore nik neriesi, tak to hodnu chvilu bude opakovat.. Ja som s touto skolkou znechutena, su tu este dalsie mestske v okoli, ale ale... nevyhovuju pre mna viac menej v nicom - vela deti/malo uciteliek, pracovna doba/ na hambu tejto skolky totalne neboli pripraveni na zaciatok noveho roka, na konci augusta nevedeli povedat nic, neoznacene nic, rodicia tam bludia kazdy den ako teliatka a nik nic nevie, v pondelok vraj rodicovkse nebude, potom zrazu bude a nik o tom nevedel... do dnes neviem kam a co budem platit, nevedeli to ani mamicky v satni, neviem kde moje dieta spi, jedine co som nasla je rozpis co budu papat... co v sukromke som nezazila, tak pardon..som rozmaznana :P Ocakavam, ze naraz vysypu informacie co ma rodic vediet, pred nastupom do skolky a nadalej informacie o tom co robia/co budu robit. Je to ale skoro hodnotit po par dnoch... ale prazdne nastenky, prazdne steny, prazdny web bez programov a kadecoho mi napovie vela. A to jedine ze niektori ludia tam maju vlazny vztah k praci ;)
A poviem ti aj ja tajomstvo, nie vsetko je o kvalitnych pedagogoch, ale o pristupe cloveka co sa tomu dietatu ma venovat... a nechat 3r dieta stat ked pride do novej triedy a nepovadat mu ani ahoj, tak to hovori o vsetkom ;) Detto o ucitelkach co nechaju dieta rumadzgat pri mame bez akejkolvek intervencie/pomoci, kym sa nakoniec matka s dietatom neotoci a nejdu domov, tiez hovori o niecom... to som si pozrela dnes napriklad rano, vec ktoru som v sukromnych jasliach nevidela ani raz.... aj place velmi rychlo mila ucitelka poriesila, pripadne este pred placom rychlo dieta odniesla a ani so to male nestihlo vsimnut ze je mama prec, ked bolo smutne vystiskala, dala hracku alebo nieco.. ale to vies, to je o pristupe a nie o vzdelani ;)

simca06022011
4. sep 2014

@sorciera24 ej som sa rozpisala, pardon... ale aby si pochopila, mne nevadi to ze to nie je "sukromne", mne vadi ze sa tam podla nevenuju tomu co maju, tak ako maju... pretoze by to nevyzeralo ako cirkus

sorciera24
4. sep 2014

@simca06022011 ja chapem, co chces povedat, ja som len chcela poukazat na to, ze mas len jedinu skusensot.....a toto sa ti mohlo stat niekde inde v inej skolke, ci uz mestskej ci sukromnej...ze to, o com pises nie je o sukromnych a mestskych skolkach....lebo pristup mozes mat aj taky aj tak....tak ako som uz pisala..... ja napr. mam lepsiu skusensot so statnou, ale nebudem hovorit teraz na vsetky sukromne, lebo su aj skvele sukromne skolky ako aj mestske a naopak....akurat si mala smolu, ze si antrafila na nic moc skolku, kt. je akurat statna..... a preto pisem, ze teraz je moznost volby, cize mozes odtial dieta vziat.....a dopredu si si o tej skolke nic nezistovala? nejake referncie predtym ako si ju tam dala? lebo ak to tam takto funguje, tak asi nielen tento rok, ci? (lebo ja osobne nepoznam skolku, kde sa neucia basnicky, pesnicky, kreslit a vsetko toto.....ale mozno taka je...neviem.....)

babulka82
4. sep 2014

@petruska78 aj našich je 26 .

baby a spavaju ešte vaše decka v predškolskej triede? Myslim či ich davaju spat alebo už nie?

horana
4. sep 2014

My sme napr. presne ten pripad ze sme po 2 zlych skusenostiach so sukromnymi kde som chcela dat primarne prave kvoli menej detom, skoncili napokon uplne stastni v statnej. Bolo tam sice viac stadovosti, ale omnoho lepsie metodiky a skusenosti, zaroven ta disciplina bola taka zdrava, nemohli si sice robit co chceli, ale krasne ich pripravili do skoly + vyborny cely kolektiv : z vela deti je vacsia sanca najist si skutocne dobrych kamosov. Nehovorim ze to nemohla byt nahoda ako hrom, mohla. Ale ani menej deti nie je zaruka kvalitnejsieho venovania.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
4. sep 2014

@sorciera24 referencie nie su o mestskych skolkach tu ziadne (ani online, ani medzi ludmi, lebo kazdy ma iny nazor a vacsine ludi sa tieto mestske skolky pacia, co ja nechapem). Viditelne sa to variuje od "dietata k dietatu", lebo kazde dieta je niekoho ineho dieta.... v sukromnych som bola uz dvoch s malou, jasne, isla z prvych prec, ale kvoli tomu ze sa mi nepacila hygiena a deti tam boli az prilis chore. Druhe boli ukazkove... ale toto je uplne vrchol, teraz mi mala odplakala pol hodinu doma a nechce sa odo mna pohnut... ide ma porazit. Ona zrazu nechce chodit na gymnastiku, zrazu nechce ist s otcom na bicykel.. revy, ze chce byt so mnou doma a hrat sa a do velkej skolky uz nejde... no UZAS... vytocena som bola hned ako som tam prisla, neda sa tam dnu vobec dostat, vyzvanat mozeme aj 15 minut.. na porazenie. Zaujimave, ze ked niekto iny pride otvoria sa dvere hned, ked vybehnem ja hore opreta pri zvonceku sa vykecava vychovavatelka a rehoce sa mi do ksichtu, ci nas niekto nakoniec pustil hore... bohaca.. dnes adrenalin...

A este som aj mimo temy.... fajne...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzana76
4. sep 2014

@cherries znizuje sa uroven, na nizsom stupni sa napr zacinaju ucit nasobilku az v 4. rocniku a predtým to bolo uz v 3. , a takýchto veci je kopec, aj na CUJ znizujeme uroven

zuzana76
4. sep 2014

@simca06022011 ucitelia praveze nie su menej aktivni, musíme ovela viac suplovat dokonca aj ucebnice, ktore neexistuju, vymyslat cvicenia, kopec aktivit, dnesne deti su praveze velmi pohodlne, napr. su na ture a volaju rodicom, ze nevladzu vyjst na kopec nadmorskej vysky 500 m a pod.

simca06022011
4. sep 2014

@zuzana76 no tak ste viac aktivni, co sa tyka nahanania "ucebnych pomocok" a aj birokracie... ale tu je rec hlavne o skolkach, kde ma byt podla mna este v preferencii vztah toho dietata ku kolektivu a nejaka motivacia, alebo ako by som to vyjadrila... trenovanie pamati, ucenie basniciek, spravania, zabava... ucenie je na skolu a tam tiez najviac spravi ako dokaze ucitel motivovat deti, ale verim, ze spolupraca ucitel/rodicia je velmi podstatna. U nas je problem presne v tomto, mam o dost mladsieho brata a ten vkuse na telefone, on nedokaze ist ani len na skolsky vylet, po dni vyrevoval do telefonu... ale chyba bola vo vychovavateloch na vylete uz davnejsie, zacal mrncat... zavolali oni sami rodicom a samozrejme ti fujazdili po synacika (uz v podstate jedinacika) 🙂)) A pritom by mali tie deti vediet zabavit takou formou, ze si ani nespomenu... prioritou skol by malo byt autoritou, nie len cirkus humberto, kde si decka vylozia nohy na stol, chytia telefon a maju ucitela na haku... za mojich cias sa to riesilo inak ;) na strednej uz to bolo este horsie, tam kludne riaditel aj policajtov zavolal ak porusili studenti skolsky poriadok a nikto sa nehandrkoval s nikym... a to vzdy boli drzi prave rodicia, dokonca jeden moj rovestnik doniesol otecka do skoly a ten (otecko) preplieskal (doslova) v kabinete triednu ucitelku.. normalka, ved chuligan dostal 5ku a ocko to nevedel prezit ;) A teraz aj takyto "vzorni" ludia, vychovani vo viere, ze "ja som poloboh" su rodicmi a ich deti su duploveni mali bozikovia ;)
A daksia vec, ked dieta nevladze vyjst na kopec aku telesnu vychovu maju? Mne sa vzdy velmi ratalo znamkovanie tohto predmetu, resp. vyhovel/nevyhovel... ked dieta nezabehne okolo telocvicne bez odpadavania, ako moze absolvovat? ;) Tu tiez zlyhal ludsky faktor ;) Lebo vo vela veciach sa povoluje...

zuzana76
4. sep 2014

@simca06022011 lenze nemozes nic, lebo rodic dieta ospravedlni, ucitelke povie, ze dieta je vycerpane a hotovo

sorciera24
4. sep 2014

@simca06022011
@zuzana76 no presne....mobil v skole, bezna vec.....ale kto za to moze?.....ja neviem ako vy, ale ja som prvy mobil dostala na 18tku, cize v maturitnom rocniku...prezila som 18rokov bez neho.....dnes, nemozes tomu dietatu siahnut na mobil, elbo je to jeho majetok!.....a ty mu ho nemas pravo vziat....cize motivacia je fajn.....velakrat ide.....ale ak je dieta podporovane v tom, vsak co ams mobil, je tvoj......vytiahne mobil a mozes aj stojku na usiach urobit a ono ta ma v pazi....dnes vdaka rodicom nemozem pouzit riesenia ako boli ekdysi.....lebo dnes rodicia totizto ucitela ako autoritu podkopavaju.....a ziskat si ju je naozaj velmi tazke....... (niekde sa da....ja si na strednej urcim pravidla, kde mi tie deti radsej ten mobil nepuziju, nez by mali pykat za to...pisomkami alebo inymi....)....ale nie vsade su take jednak rozumne deti a mnohe na inych skolach to maju fakt v pazi.....lebo vsak oni mozu vsetko, rodicia zariadia....no, uz sme mimo temu;)
a ano ludsky faktor podla mna zlyhava....celkovo....resp. uz zlyhal.....mam pocit, ze dnesnej spol. nic nevyhovuje......kedysi vsetko klapalo a vsetci boli spokojni a myslim, ze skolstvo bolo celkovo kvalitnejsie.....

simca06022011
4. sep 2014

@sorciera24 u nas to fungovalo tak (ja som mala mobil napr. prva v skole, mala som 15-16rokov,a le to boli take fakt sms/hovor ), ze mobil sme mat mohli (na vlastne riziko, ze ho niekto ukradne!) ale oficialne sa nemohol pouzivat pocas vyucovania, cize ziadne vytahovanie cez hodinu, ani cez prestavku a bolo to v skolskom poriadku, cize ak sme to porusili kludne nam ho do konca vyucovania mohli zobrat a kedze to bolo v pravidlach skoly, ani proti tomu nemali ako rodica protestovat... a ja vidim na kolegoch a mame, ze ich to aj obtazuje ked im deti za kazdu somarinu doslova vypisuju a vyvolavaju pocas dna, neviem preco to nezatrhnu.. ved ked sa nieco stane, tak aj vyucujuci zavolaju rodicom, alebo si ten telefon mozu zapnut a pouzit.. ale tie deti su na nom nalepene vkuse... internet je uplna beznost uz teraz v mobile... hroza 🙂) hovorim aj pri mojej malej.. uźe citat / pisat to nevie este, ale pouzivat mobil uz vie dokonale.... a co taky moj brat.. co ma teraz 17 a do 14 vlaci so sebou vzdy tablet... a nie hocijaky.. nosi sa s nim ako pav, po skole, na vyucovani... a nikomu to neprekaza, mama s tym nedokaze nic urobit... (aj ked nechapem na co ho nakoniec kupovala)

sorciera24
4. sep 2014

@simca06022011 ved to, ze rodicia si vydobili take zakony, v skolskom poriadku mame zakaz pouzivania mobilov.....cize, ekd pouzije mozes mu dat nejake vychovne opatrenie (pokarhanie a pod.)....ale to je pre nich nic.....vziat mu ho nemozes, rpave kvoli vlastnictvu majetku!.....a to ti poviem, ze detom i rodicom su momentalne pokarhania nic.....viac ich zaujima to, ze preco by ucitel mal siahat na majetok....a ked to doma nevysvetlia,a le vysvetlia tymto sposobom, aj sk. poriadok sa moze schovat....a pokuty sa za to nedavaju 😀

dasa71
4. sep 2014
Používateľ dasa71 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od dasa71.

bezpecnost musi byt vzdy na prvom mieste!.. naozaj netreba zabudat...

simca06022011
4. sep 2014

@sorciera24 ani take riaditelske pokarhania apotom znizene znamky pravdepodobne... ale to i poviem ze to vidno na spravani deti velmi... a je to skoda :(