3,5 ročný syn nerozpráva

barbora59
17. feb 2015

Ahojte baby,mozno sa tu uz takato diskusia nachadza, nasla som ale len stare..Potrebovala by som si pokecat s mamickami, ktore maju s detmi rovnaky problem,potrebujem pocut rady a skusenosti. Syn ,velmi velmi zivy,z oci mu nic dobre nejde,typicky chalan,vek 3 roky 5 mes a problem s recou.Niekedy sa mu usta nezavru aj pol hodiny,ale to je taka čínstina,NIC zrozumitelne.Co rozprava zrozumitelne-,mami,tati,mami tam je pes,cem cajik,necem tam,necem papat,garaz,pod tam,cem toto,placem.atd..vsetko rozumie, chodime do dialogu-resp teraz sme zacali,ale to je take 2krat do mesiace 25min.Diagnozu napisali specificke oneskorenie vyvinu reci..tak nejak(?)Vysvetlili mi ze slovo specificke v tomto znamena ze nerozprava a nevedia dovod lebo psychol.vysledky su ok.Ak som to teda spravne pochopila..Skolku navstevuje mesiac,predtym jasle.V skolke vsetko ok,zapadol, je spolocensky,toho som sa nebala.Psychologicke testy vysli v poriadku.Ked robime doma ulohy napr-Mam papier s obrazkami cinnosti,ked sa spytam kde chlapcek kope loptu,kde sa dievcatko cese,vsetko ukaze našupu ,napodobni.Zvieratka vie vsetky ale len zvuky ako robia.Vyslo ze v hlave to ma v poriadku,stym som aj ratala lebo nikdy sa mi nezdal niaky iny.Akurat sa mi zda az moc zivy,vsetko hrr,hrrr..Som uz nedockava,kazdy den nato myslim a pytam sa kedy zacne,co ak nezacne..DAKUJEM VAM za cenne rady .

sonyt
18. feb 2015

ahoj,nie ste sami,moj maly ma 2 roky 8 mesiacov a akoby si o nom pisala-uplne to iste,cinstina a par zrozumitelnych slov..inak tiez rozumie vsetko,je spolocensky,do skolky este nechodi..mam este 3 dalsie deti-dcery ,vsetky v 2 rokoch rozpravali vsetko a cisto ako dospelacky..malemu sa venujeme,v tom to nie je..svagrinej sa syn rozrozpraval az v 4 rokoch,moje krsniatko tiez a su sikovni obaja a kamoskin syn okolo 3,5 a patri medzi nadpriemere inteligentne deti..tak dufam,ze nic nie je stratene a nasi to tiez dobehnu..doktorka mi povedala,ze podstatne je,ze rozumie a ostatne uz pride samo..tak cakam..

anuska74
18. feb 2015

Jaj dievčatá, veď to je úplne normálne, že malým deťom všetko komentujeme , rozprávame, ale prestante dávať rady , že stačí až v 4 rokoch. Ak sa matke niečo nezdá, hlavne ak už má jedno staršie dieťa a a vie ako reč prebieha, tak treba vyhľadať odborníka , áno aj v 2 rokoch. Ak dieťa nemá v poriadku úplne porozumenie, tak vám nebude rozprávať o sto 600. Takže je rozdiel v OVR, alebo narušený vývin, tzv. dysfázia .

jolinka
18. feb 2015

@meluela my sme chodili do Detskeho integracneho centra, ktore bolo dotovane samospravou, takze vsetko bolo zadarmo, logopedia bola raz za 2 tyzdne, s tym ze dcera bola vnutri asi 2 hodiny, ona to priam milovala, doslova jej bolo luto ked sme uz nepotrebovali chodit 🙂 Robili s nou nielen logopediu samu ale skor celkovy rozvoj porozumenia lebo ona nerozpravala, lebo nerozumela ...to su ale zriedkave pripady, vacsinou dieta rozumie a nerozprava lebo problem je produkovat rec, to co dieta pocuje nevie povedat, to prepojenie medzi uchom, mozgom a recovymi organmi nema dobre. 😉

bibistec
18. feb 2015

no sice podla mna neskoro to riesis ale super ze riesis, urcite sa musis dostat na logopediu my napr. chodime od 2 rokov a velmi velmi nam pomohli, v zivote by som to nebola dosiahla sama s malou. u nas bol problem v svaloch akoby boli nerozcvcicene, ale ta diagnostika trva aj vyse hodiny. aj sedenia su po 60 minut. cize urcite cim skor chod, na usne by som ani nesla ak nema problem, strata casu ta logopedicka vie aj toto zriesit a pripadne ona odosle.

richelina
18. feb 2015

@mooonika1975 na jednej strane máš pravdu, sama logopedička mi povedala, že veľa rodičov sa s deťmi aktívne nerozpráva, nečítajú knihy, skôr pozerajú tv, rozprávky... Na druhej strane, sú rodičia, ktorí sa môžu aj na hlavu postaviť a nejde to.. Väčšina ľudí hovorí: rozhovorí sa..
@barbora59 Z mojej skúsenosti, synov otec mal tiež oneskorený vývin reči(začal v 3 rokoch).. Syn do 2 rokov nepovedal cielené slovo, občas ta,da, ho- to bolo všetko.Doktorka mi na to len, že sa mám s ním rozprávať. Vždy som šla ako obarená z amb., čítala som mu, spievala som mu, rozprávala, ukazovala. Veľakrát som bola zúfalá z toho.V 2 rokov povedal mama, tata, baba. V 2,5 roku som ho objednala k logop., kt. mi veľa vecí vysvetlila, všimla si i jeho špec. správanie, takže ďalšie vyšetr. u psych. kvoli autizmu. Našťastie teraz má už vylúčený autizmus, ale diagn.od log. vývinovú dysfáziu. Komolí slová, niektoré hlásky nepovie vobec a aj tie čo vie správne, väčšinou v slove povie nesprávne. Bude mať 5 rokov a nepovie žiadnu riekanku, netvorí súvetia, povie ibakrátke vety 2slová, neskloňuje, nepoužíva predložky. Sme na čakacej listine v dialogu, dúfam, že sa trochu posunie vpred. Intelektovo je na úrovni svojich vrstovníkov, zvláda všetky úlohy, je spoločenský. Každý mi vravel, že keď pojde do školky, rozhovorí sa. Áno niektoré deti sa rozhovoria, ale u môjho to ide veeeľmi pomaly. Najhoršie je, keď sa mnou ide hádať, že niečo povedal správne. A jeho malá 2ročná sestrička opakuje po mne všetko a tak mu raz hovorí : povedz ako- on hovrí tato.. Aj napr. to- znamená čo, prečo, to.. a niekedy neviem čo mi hovorí, hladám významy..Snažíme sa pomaly rozprávať, v krátkych vetách, cvičíme pred zrkadlom s jazykom, cvičíme slová, vety. Keď sa hráme, komentujem všetko. Minule som ho opravila cestou doškolky, na takéto povie teteto a chytil jedy a už nechcel ani do školky.
K tovjmu synkovi, cvičíte doma? Dostali ste odporúčania ako sa s ním rozprávať? Prednedávnom som natrafila na logop. malovanky, docela sa mi páčia, sú tam slová na urč. písmená, vety, niečo na priest.orient., na jemnú motor... Väčšinou odporúčajú aj log. cvičiť jemnú motoriku. Napr. navliekať korálky, ja som nasypala hrach, šošovicu a triedime, kresba tiež podporuje, riekanky- melodickosť- ľahšie si zapamätá-závisí od dieťaťa(moj syn nejaví záujem).. A berieme napr. b- komplex(odp. nám ho logop) a esprico(omega3mastn.kys,dha, horčík), alebo predtým som mu kupovala iba samost. omega3mast.-názov si nepamätám. Ten esprico mi odpor. neurol.- kvoli pozornosti.a reči..
Držím palce

jolinka
18. feb 2015

@barbora59 skus este otestovat porozumenie syna... 😉 poviem ti ako.

lebo vela rodicov ma dojem ze dieta rozumie "vsetko" ale to porozumenie nemusi byt primerane k veku a dostatocne. Takisto vela deti s narusenym porozumenim to dokazu kamuflovat, ze sa bud opru o nejake zname slovo z vety alebo o znamu veci ci situaciu. Casto porucha porozumenia vyplava na povrch az ked dieta rozprava zlozitejsie vety.

Takze ...daj na zem jednoduche obrazky alebo realne predmety... trebars hrncek, varechu, kluce, loptu, auticko, obrazok slniecka, mesiaca, dazdnik ...atd. ak mate nejake pexeso kde je jeden obrazok jeden predmet... 😉 😉

3,5 rocne dieta by uz malo rozumiet a vybrat spravny obrazok ci predmet na otazky typu:

Co svieti cez den na oblohe?
Z coho sa pije_
Na com sa jazdi?
Cim sa odomkyna?
S cim hrajes futbal?
Co si vezmes, ked vonku prsi?

a podobne.

mooonika1975
18. feb 2015

@jolinka
lenilo nelenilo, rodič je aj poslaný od pediatra, na odporúčanie materskej školy, na odporučenia školy
u

.... vôbec nehovorím o tebe, ja to zovšeobecňujem, podľa vnímania okolia, podľa skúsenosti, nejdem hovoriť, čo robím, aby si nemala pocit, že som múdra 😲 😀 , hovorím, sú oneskorenia reči, za ktoré rodič nemôže ... tam zrejme patríš ty so svojou malou , za veľa problémov môže sám rodič .... a to je so správaním, s kreslením a s obezitou u detí a tak podobne, to je myslené u detí, ktoré nemajú žiadnu špeciálnu poruchu ... dúfam, že sa chápeme 🙂 🙂 🙂

danieli
18. feb 2015

@barbora59 aj by som chcela vediet co s nim 😀 ale nie, ja sa tesim, ze zacina hovorit, jasne, ze je to velmi neskoro, ale pojde to, este velmi dlho potrva, kym zacne hovorit zrozumitelne aj pre inych, ale komunikovat chce, snazi sa, nebolo by to o tom, ze nehovori lebo nepotrebuje, inak cem necem je aj u nas presne rovnako, este mame posim a neposim a nejake dve tri dalsie slovesa, pred mesiacom vsak neboli slovesa vobec, vidim, ze napreduje, len jednoducho to ide pomalsie, mna strasne otravovalo ked mi niekto spomenul, "neboooooj ved on zacne z jedneho dna na druhy cele vety hovorit", nuz vedela som, ze to tak nebude, ale tie nase milimetrove pokroky su uzasne a dnes zarval, ze bagej (bager), rovnako je velmi zivy, neobsedi ani sekundu, nas je rychly, on robi vsetko s takym nasadenim, ze by snad lietal ak by to bolo mozne, takisto vkuse melie, my to volame spanielcina 😀 tu a tam nieco zrozumitelne, vedie si dialogy aj pri hrani, nuz a byva aj dost podrazdeny, ked mu nerozumieme, snazime sa to zamedzit tym, ze pod ukaz co myslis, hovor viac, povedz mi to inak, a milion dalsich otazok, aby sa vedel vyjadrit, kolkokrat sme sa nerozumeli a on chudak nestastny, lebo chcel, ale my sme nerozumeli

nicemary
19. feb 2015

ja som so synom chodila do dialogu, to mesacne sanatorium mu velmi pomohlo. zaujimave, ze tam ani tak velmi necvicili logopediu, ale skor celkovu motoriku - napr. deti museli kazdy den este aj doma za ulohu vyfarbit A4 vymalovanku, vela cvicili s rukami, prstami, nohami, celym telom. Doma sme potom vela cvicili - napr. skakanie na jednej nohe, dopredu, dozadu, doboku, gymnastika, cvicenie s prstami na rukach atd .
Urcite ti aj nejake cvicenia mozu uz teraz poradit. A vsetky druhy sportov su vyborne...

michaela1711
20. feb 2015

my máme 2 roky aj 3 mesiace a chodíme Logopedičke dali nám rôzne cvičenia ktoré robíme počas dňa. Veľa čítame, hráme sa spolu a venujem sa mu viacej. Zatiaľ sme boli u logopedičky prvý raz a trénujeme druhý deň sám od seba povedal na somárika ia ia. Ale zatiaľ robíme len malé pokroky myslím si že to pôjde k lepšiemu.