3 ročný chlapec. Mám ho dať do škôlky?

nikusska11
11. nov 2010

dobrý deň. mám problém alebo dilemu.mam chlapca v marci bude mať 3 roky.neviem či ho mám dať od nového roku do škôlky.je veľmi rozumný až veľmi.doma sa nudí a len pozerá tv.nemá sa s kým hrať.ja som doma na materskej s 3mesacným syncekom.nemám už na neho tolko casu 😒 .je mi to ľúto.chcela by som mu to nahradiť len neviem či škôlka je to správne

anjelicek26
11. nov 2010

Saska chodila od 2,5 roka do skolky a bolo to uuuplne v pohode, velmi rada tam chodila, vela sa naucila. Ak si nie si ista, tak ho daj zatial len na pol dna, nemusi tam ani spinkat... ked bude pripraveny, sam ti povie, ze tam chce aj spinkat... budes mat doobedie volne z malym, nieco upraces, navaris... je to predsalen odlahcenie... vobec neuvazuj, ze ho nechas doma - bohvie, kedy budu mat zasa miesto. A keby sa mu nepacilo, tak to mozete riesit, ze ostane doma... no nie? Treba vyskusat. U nas z toho Saska velmi vela ziskala.

nikusska11
autor
11. nov 2010

@anjelicek26 dakujem za odpoveď.kúsok si ma ukľudnila.asi to skusime.

dajna11
11. nov 2010

@nikusska11 aj moja dcerka chodila od 2,5rokoch do školky...tiež somju dávala na poldna...až mi učtielka povedala že mala je v pohode,neplače,na mna sa nepýta aby som ju nechala aj spať. a bolo to v pohode...učili sa,cvičili,mali pohyb....naučila sa pekne jesť sama...našla kamošov.....ja som len rada aj ked mi srdce trhalo ked som ju tam dávala.

nikusska11
autor
11. nov 2010

@dajna11 mne už teraz chýba. dakujem za názor

dajna11
11. nov 2010

@nikusska11 no ale aj tak skor či neskor bude musieť isť nie?aj ja mám doma 3mes,.bábo a vidím ako mám málo času na dceru,aj ked je velka,ale bola zvyknutá že sa točím okolo nej,a teraz to už nieje možné.....školka sa mu bude páčiť,uvidíš...skús iba na pol dna....lebo zasa väčšinou deťom vadí práve to spávanie v školke..

skuste1983
11. nov 2010

Ahojte. Náš malý šiel do škôlky v 3,5 roku a doma mimčo. Aj keď boli ochotné staré mamy, vydupala som si "svoje" a šiel. Nikto ho nikdy nenaučí toľko a tak, keď je doma. Dieťa potrebuje rovesníkov a nie babky, ktoré skočia, ako deti povedia. Teraz sa teší a má viac kamarátov a priateľov, ako keby bol len doma. Aj ty si oddýchneš a zo začiatku nebudeš vedieť, čo s voľným časom 🙂. Prajem pekný deň.

junovka
11. nov 2010

@nikusska11 jednoznacne som za skolku od januara.Moje deticky ked jedna mala mat v juli 3 roky a druha ked mala mat v maji 3 roky, tak do skolky uz sli v marci 🙂 Drzim palce, aby si mala aj miesto prenho v skolke, lebo dnes je taka vselijaka doba s tymi miestami v skolke. 😒

katecameron
11. nov 2010

ja by som nedala lebo ti bude domov nosit choroby a to male ti bude furt chore najskor v aprili maji ked bude teplejsie skor urcite NIE

dadis
11. nov 2010

@nikusska11 aj ja som jednoznacne za skolku, staci na doobedie, aj mne tak maly chodi, s chorobami to nie je u nas vobec horsie nez minuly rok (zatial bol 1x tyzden doma, a 1x 2dni)...ved uvidis, ak by si ho tam dala a bol by castejsie chory, mozes potom pockat do septembra...ale to bude potom to iste..raz si tym to dieta musi prejst...
ja mam na rozdiel od @katecameron iny nazor, ak nastupi v aprili, alebo v maji, bude uz kolektiv zohraty a nebude mat tolko casu na adaptaciu (musis ratat min 2-3 mesiace) a potom su prazdniny...ja by som dala rozhodne od januara...a teraz by som zacala davat preventivne Imunoglukan, zacne posobit az po 3 mesiacoch uzivania 😉

benne
11. nov 2010

@nikusska11 určite áno, nám to veľmi finančne nevychádza, ale tiež som dala dcéru do škôlky od septembra, práve kvôli tomu, že som na nu nemala dosť času a je to super, vidím aj ako rýchlo napreduje a večer je vyčerpaná po skvele strávenom dni. Jednoznačne áno 😉

zuzkat1
11. nov 2010

sice sa ma to este netyka,ale planujem druhe mimi v blizkej buducnosti ak sa nam to podari tak malu dam do skolky az ked bude mat 5 rokov, planujem si ju nechat doma ak budem pokracovat v materskej

benne
11. nov 2010

@zuzkat1 aj ja som tak plánovala 😉 a už je tam

zuzkat1
11. nov 2010

@benne mozno aj ja zmenim nazor,ale to by som na nej musela vidiet ze sa doma veeeelmi nudi a ze skolka bude pre nu lepsia...lebo ja sa bojim ze ked sa mi narodi mimi a hanku dam do skolky aby to nevnimala ako ze ju som odsunula...

benne
11. nov 2010

@zuzkat1 no, ked som sa musela venovať malému a malú som len okrikovala, že nech je tichučko, prípadne, nech sa hrá sama, že teraz musím kojiť a pod. tak to som práve vtedy mala pocit, že ju odsúvam (ved som aj musela, kvôli malému 😔 ) Ale tak ako píšeš, sama uvidíš, ved ja som pred rokom bola tiež presvedčená, že skôr ako v 4 rokoch ju od seba nedám 😀 a konečne odkedy chodí do škôlky mi už nevraví, "mama, nespievaj 😠 " ale "mamka, akú si zaspievame? 🙂 "

zuzkat1
11. nov 2010

@benne nemala rada ked si jej spievala? moja je januarova, takze ja ju dam..ak ju dam skor, tak az v septembri... no ale este musim splnit ten bod, ze druhe mimi🙂

benne
11. nov 2010

@zuzkat1 ja si spievam hocikedy, aj sluch mám, hoci oktávu len jednu, ale ona proste, že "mamka, prečo spievaš", tebe, "tak už nemusíš..." 😀 a moje spevácke sebavedomie na bode mrazu, no ale minule sme si spievali celú cestu do školky, ľudia sa obzerali, "...pláva kačka po jazere..." a "...prší, prší..." (slnko svietilo). No a to len vdaka škôlke 😀

zuzkat1
11. nov 2010

@benne 😀 ze tak uz nemusis😀 som sa zasmiala🙂 aj ked tebe to asi nebolo vtedy smiesne🙂

katecameron
11. nov 2010

@dadis no ono to mas tak niektore deti byt chore nemusia ale vacsina ano zalezi od toho aku ma imunitu a kolektiv je zohrati uz aj v januari to by muselo chodit od septembra aby nebol zohraty kolektiv
ale tvoj nazor OK ja nemam dobre skusenosti zo skolkou zalezi aj od skolky do ktorej pojde jednoducho ja u nas nie tu ucky v skolke nedovolia detom ani prezliect pancusky ked maju mokre v zime co v konecnom dosledku by mali urobit oni a nieto detom este zakazat ked sa chcu same prezliect 😖

dadis
12. nov 2010

@katecameron ved, kazde dietatko bude raz za cas chore, ved to je normal, napr. minuly rok na jesen boli mali viac krat chori nez teraz, nikam som ani nechodila, iba do parku, raz tyzdenne chodil matko na 1h do kolektivu na cvicenie a predsa sme mali dost onicom zimu, bud to doniesol manzel z roboty, ja som bola od jesene do jari 10x chora a deti ani neratam, takmer stale...ale dala som ho do skolky s tym, ze ked to bude neunosne...na cas ho necham doma a potom na jar ho tam skusim dat znova...a cuduj sa svete...zatial klop klop...minule ked mladsia Saska zacala soplikovat skor, tak som ho nechala pre istotu doma, nikam sme nesli, kludovy rezim, na dalsi den to dostal a za 2 dni uz mu nic nebolo..mohol ist do skolky...uz ma asi po minulej zime zrelsiu imunitu a treba jej dat priestor zabojovat...napr. byt doma, liecit sa, oddychovat, 1mala prechadzka denne...tak sa s tym nauci organizmus bojovat sam (no minulu zimu to bolo strasne, viac sme boli doma, nez cokolvek ine)...ale vidim, ti co chodia do prace...dieta ma zelene sople, pokasliava, idu k lekarke, ved aj kvoli OCR, len tak doma z prace nemozu zostat, MUDr.vidi zelene sople, hned da v naj pripade Pamycom, dieta je po tyzdni ako rybka..vsetci spokojni...ale moj nazor je, ze radsej byt 2 tyzdne zavreta doma, ale nechat telo sa naucit zabojovat s infekciou same...ine ak ma celkove znamky infekcie, tam uz su ATB potrebne...na to je materska skvela...ale tiez sa neda byt donekonecna, ze? 😀

a je mi luto, ze mas take zle skusenosti zo skolkou..to je jasne, ze na to potom pozeras takto, chapem...ja mam tiez urcite vyhrady..ale inak v celku ok, maly tam doslova rozkvita 😀

kazdovci
12. nov 2010

@nikusska11 ja som v podobnej situacii, s malym rozdielom, ze starsi syncek chodil uz aj do jasliciek, kym som neotehotnela. ked sa mala narodila, mala som v okoli nazory, ze by do skolky nemusel nastupit kedze som doma, ale nedala som sa a som velmi rada. Olinkovi je v skolke medzi kamaratmi lepsie, 3 rocne deti uz potrebuju spolocnost seberovnych, aby z nich nevyrastali mamickari alebo take zmensene kopie dospelakov. a povedzme si pravdu, ktora mamina si nechce "uzit" aj druhe dietatko, prve blabotania a pod, a to sa velmi tazko zladuje s aktivitami pre 3 rocnych....takze hor sa do skolky starsi surodenec🙂🙂🙂 a VOBEC to nie je o tom, ze ho odstrkujeme kvoli mladsiemu, to by sa skor dialo keby ostali doma, nemohli by sme sa im naraz naplno venovat

juliagregor
12. nov 2010

prispejem svojou troškou...starší mal 3 roky, ked nastupil do škôlky a dvojičky mali vtedy rok...musím napísať, že škôlka mu neskutočne pomohla, čo sa týka výslovnosti, slovnej zásoby, ale prvý polrok bol neskutočný..týždeň v škôlke a dva týždne bol chorý..od neho samozrejme ochoreli aj chlapci a nonstop sme sa trápili...
moja rada znie, dieťa dať do škôlky, ked má surodenec aspon pol roka, predsa väčšie deti lepšie znášajú choroby a ked tak, tak maximálne na 4 hodky, cez spánok sa deti viac nakazia...
ale zase neviem, ako daleko máš škôlku a či ti 4 hodky riešia situáciu, lebo ráno obliecť dve deti, utekať do škôlky, domov, vyzliecť, navariť a bežať zase pre neho...

dai
12. nov 2010

no, ako dieta bude znasat skolku po zdravotnej stranke sa asi tazko odhaduje- moja mala chodi uz skoro rok a realne chora este nebola ( ani predtym nebyvala chora...) - pritom v skolke chodia kazdy den von , jedno ake pocasie ( mimo teda lejaku ) Do skolky nastupila ako 2.5 rocna...
ja keby som v tvojej situacii tak dam tiez starsie dietatko do skolky... Vacsina 3-rocnych deti potrebuje kolektiv vrstovnikov , vela sa v skolke nauci, maju tam na neho cas, citi sa dolezite svojimi zazitkami, ktore moze rodicom porozpravat, ma novych kamaratov etc. ... Zaroven tebe zostane cas sa naplno venovat aj druhemu dietatku bez toho aby si to prve ukracovala ( tiez zalezi od druheho dietata ake je narocne - ja si neviem predstavit popri mojej malej prvych 6 mesiacov sa starat este o dalsie dieta, kedze ona bola a stale je klasicke narocne dieta... keby musim tak musim, teraz som ale rada ze som tych 6 mesiacov naozaj mohla byt len s nou )
Ak sa rozhodnes pre skolku, daj si zalezat s vyberom tej spravnej - kde dbaju nato ze chore dieta nevezmu do skolky, kde maju dobru vyzivu, bohaty program, na ucitelku nie je vela deticiek ( u nas je 1 ucitelka na najviac 5 deti napr. ) - nech sa ide muz aj s dietatkom do skolky pozriet, ako to bude dieta vnimat etc. ... o co viac si das pozor pri vybere tej spravnej skolky, o to menej starosti budes nasledne mat 😉 ( a o to spokojnejsie bude dietatko v skolke )

tatiana1985
12. nov 2010

@nikusska11 jednoznacne ho daj do skolky 🙂 ... ked sama na nom vidis, ze sa doma nudi, vies co vsetko robia deti v skolke? co vsetko sa ucia, zaujimave, tvorive, zabavne, atd atd atd,,,
co ty doma urcite nevymyslis a ani na to mozno nemas energiu 😉
..ja dalsie mimo tak skoro sice neplanujem, ale aj keby som planovala, od 3rokov by som malu urcite dala 😉 😉

lienka1
12. nov 2010

ja som za skolku, nas maly chodil do sukromnej od roka, rychlo si zvykol a v pohode znasal. Teraz ma necele dva roky a tvori take vety, co casto ani trojrocne deti nepovedia a hlavne je socializovany a uz ziskal aj aku-taku imunitu...

majka508
12. nov 2010

Ja som tiež jednoznačne,za škôlku-Majka mala tiež tri rôčky,keď išla ,ale išla so svojimi kamarátmi,ale aj tak bolo skoro dva týždne slzičky,ale chvalabohu teraz je všetko super,pani učiteľky má veľmi rada a keď prídeme domov,veľmi rada o svojich zážitkoch rozpráva,Naozaj sa tam krásne hrajú,zabávajú,spinkájú,papajú a to všetko so seberovnými.Verím,že naozaj budeš mať viac času na svojho druhého drobčeka a aj na seba,teda aspoň to si len myslím.lebo mám len jednu slečnu.Nech sa darí.

voskovka
12. nov 2010

ja som za školku....a vobec nelutujem....ma to svoje vyhody a nevyhody... 🙂
nevyhody-od septembra bol už 5krat chory,za každym doniesol niečo ine 🙄 a automaticky mi ochorel aj mladši syn.
-ranne vstavanie-musime skor aby sme sa stihli naranajkovat,obliect a ja ho vozim na druhy koniec mesta.
vyhody-najviac som šťastna z toho že mojmu synovi školka prospieva a velmi 🙂 zistili mu klinefelterov syndrom a ma aj
tremor ruk zatial nevedia z čoho.a od času čo chodi do školky-je to poriadne zlepšene-mesiac už mame
vysadene lieky na skušku....
-mam viac času na druheho syna ktoremu sa plne venujem
-v byte mam poriadok a čas na varenie,prechadzky s mladšim,čas na seba
-naučil sa kopec basničiek ktore doma spieva mladšiemu a ten už tiež čosi na seba "nalepuje" 😵
-celkovo je v reči vylepšení,v hravosti-nevedel sa totiž hrat niektore hry a teraz nie je problem a dokonca sa hra
spolu s mladšim.
To je len zopar veci,dalo by sa popisat....a kašli na to ak si bude niekto mysliet že si krkavčia matka že si ho dala do školky a ty sediš doma....deti potrebuju kolektiv a tie 3roky su tak ok na trošku samostatnosti.....
a ako napisala majka aj naš rad chodi do školky,pride domov a už sa ma pyta že kedy pojde do "Školy"-on tomu tak hovori.... 🙂

melanche
25. jan 2011

ahojte. momentalne mam tiez obrovsku dilemu. odkedy sa nam narodila mladsia dcerka, ta starsia je trochu odstrcena. ona bola vzdy narocne dieta, bola stredobodom pozornosti. no a teraz na nu nemam tolko casu, vymyslat program. uz na nej vidim ako strasne sa nudi, ona nutne potrebuje kolektiv. boli sme este pred porodom za riaditelkou jednej skolky a uz od januara by bola prijata. ale to som nechcela, to je dost skoro kvoli babatku. no ale od marca je prijata. ale teraz sa zacinam bat. sice mladsia je kojena, ale zazraky to nerobi. strasne sa bojim ze ponosi kadejake bacily. akurat bude len cerstvo zaockovana. ja neviem ozaj co robit. ale doma sa uz ideme zblaznit, ona sa uz tak nudi, ze vkuse len zle robi. tak strasne tie deti potrebuje. ja som potom tiez nervozna a to tiez nie je dobre.kamaratov rovesnikov ma len v inom meste, tu nema moc nikoho. co robit? risknut to? len kvoli babatku sa bojim. pripadne je tu niekto kto si tym presiel? rozmyslam aj nad alternativou dat ju len na pol dna. aj ked bacily su tam aj rano.

velerybka
25. jan 2011

ahojte, mnohé už bolo povedané ale možno by som ešte rada povedala niečo z môjho pohľadu mamy a niečo z pohľadu učiteľky.
moje deti chodili veľmi rôzne do škôlky. najstaršiu Mišku, som dokonca dávala do jasieľ, dnes by som to nespravila . (Hoci viem, že je to pre mnohých rodičov niekedy jediná možnosť ako vyriešiť svoju napr.finančnú situáciu .) A tak to bolo vtedy aj u nás z pohľadu mojich svokrovcov . Syn ten šiel do škôlky až v štyroch, tak som to videla ako správne pre neho, snažila som sa počúvať čo potrebuje a dcéru som potom , poučená, dávala do škôlky iba na dopoludnie. Asi som jej chcela vynahradiť to, čo som jej nemohla dať ako menšej. Ale do škôlky sa vždy tešila. So synom to bolo inak, ťažšie sa adaptoval, býval chorý, nakoniec som zmenila škôlku a tam sa cítil výborne. Najmladšiu dcérku som dala do škôlky od 3.5 roka a ona to zvládala výborne aj zdravotne.
Ak by som mohla vyvodiť istý ,,záver,, tak mi vychádza , že deti sú rôzne a je dobré keď dá matka na intuíciu. Nezdá sa mi , že by dieťa strádalo keď sa mamička venuje druhému dieťatku, ono môže dobre napodobniť čo robí, naučí sa starostlivosti o dieťa, súrodenca. Trošku môže pomôcť, podať plienku, hračku, jednoducho byť spoločníkom pomocníkom, len mu neklásť príliš veľké úlohy s tým, že je väčšie a staršie.
A keď sa na to pozriem ako učiteľka, keďže obe tieto strany zastupujem🙂, tak naozaj dieťa v treťom roku prekonáva istú hranicu medzi svetom rodiny a svetom ,,tam vonku,, čiže rovesníkmi. Túži (opäť je to ale individuálne ale v mnohých prípadoch je to tak) , že sa obzerá po niekom s kým by sa hralo, s kým by si mohlo vymieňať skúsenosti, zážitky jeho detského sveta. Škôlka je také prvé sociálne spoločenstvo. Kde si deti nielen na rozumovej úrovni, vymieňajú skúsenosti z rodín. U nás je to tak a u Vás ? aha takto... prvé konflikty, hľadanie riešenia pomocou učiteľky.. spoločné zážitky..v škôlke je to fajn ak je pre dieťa dostatok tepla, porozumenia, ...a k tomu patria aj prvé detské choroby ale to je už zase priestor pre niekoho kto sa tomu rozumie🙂 Prajem dobré rozhodovanie a veľa pekných zážitkov s vlastnými deťmi.

susik77
25. jan 2011

Ja by som Veroniku tak rada dala do skolky...ale tu je strasne plno ☹ A v celom okoli, aj tam, kde pracuje manzel. Vyzera, ze bude plno aj tento dalsi rok a kedze som na rodicovskej, ju zoberu asi az do predskolskej od 5 rokov 😢
Ona je narocna, je vidiet uz teraz, ze nevie ako sa spravat medzi detmi a boji sa ked je niekde viac deti. Mam strach, ze ked pojde len do predskolskej ze sa nestihne vsetko naucit kym pojde do skoly. -hlavne sa adaptovat...S 1 dietatom sa sice zahra, vyblazni ale s viacerymi ma problem...
Mate s tym niekto skusenost, ze vase deti sli az od 5 rokov do skolky? A ako si zvykli? Este rozmyslam nad tym, ist od septembra ciastocne pracovat aby mi to fin. vyslo na sukrom. skolku, manzel ma odhovara, ze nech sa radsej venujem detom...mladsia ma v sept. 2 roky...

olivova
26. jan 2011

@susik77 - no , ak je naozaj dobra skolka, vobec sa nemusis bat je do nej dat, p. ucitelky si s nou poradia...naucia ju hrat sa aj s ostatnymi, pripadne prekonat strach...