3 ročný syn priveľmi fabuluje. Máte aj vy také dieťa?

dadis
28. okt 2010

Moj maly mal v auguste 3 roky, priblizne v lete zacal "andersenovat" rozne veci...ze byva na Ihlickovej ulici, ma tam dom...a dokazal tu temu neuveritelne rozvijat do detailov...odvtedy sa "prestahoval" do domu pri dialnici, kde ma formulu (momentalne je v servise 😒 ), z okna vidime na intraky...tam hovori, ze ma robotku, ze riaditel je Dusan (manzelov sef sa tak vola, ale on povie ze to je iny Dusan), ze kolegyne su pani ucitelky a tak...nejako ho v tom nepodporujeme (ze by sme ho chvalili, alebo by sme sa na tom zabavali), ani mu to nezakazujeme, neprehovarame ho, ze to nie je pravda, vypocujeme si ho... dnes mi hovori ucitelka v skolke, ze jej hovoril, ze mame doma velkeho sasa (klauna), ze sa smeje a rozprava...nie je to uz prilis? Fabuluju v tomto veku aj vase deti?

xlucia
1. nov 2010

moj starsi tak isto
haluziiii o dusu a do takych detailov, kde kto ho nepozna, ten mu vsetko uveri
mame z toho niekedy az srandu, ake situacie z toho vznikaju...

zitaje
1. nov 2010

@dadis Bud rada, ze ma tvoje dieta taku fantaziu! Moje deti to robia obidve, teda starsia uz ma jasno v tom, kedy si vymysla a kedy nie 😎 , ale male deti cca. do 5-6 rokov (tusim) maju problem uvedomit si, co je realita a co je vymysel. Ved to je take krasne obdobie! Ja by som to urcite nechala tak, uzivajte si tie jeho vymysly! Deti si casto vymyslaju take veci, po ktorych tuzia, takze to moze byt este aj inspirativne takto pred Vianocami 😉
Moja mladsia ked mala cca. 2 roky, vsetkym ukazovala, ze preto ma velke brusko, lebo tam ma babo, a narodi sa ked sa vyspinka. 😀
Urcite je to v pohode.

dadis
autor
4. nov 2010

@xlucia
@zitaje
no to ste ma potesili, ze nie sme v tom sami..ja mam pocit, ze to robi preto, aby rozpraval...velmi rad sa s nami rozprava, ked sa minu temy zo skutocnosti, tak aby nebolo ticho, tak si vymysla...

mimkao
5. nov 2010

@dadis aj môj 5 ročný syn zase stále "chodí s mojím bratom do Rakúska, a stále dostávajú pokuty, lebo nie je pripútaný v sedačke, tak potom si môj brat kúpil helikoptéru, a tam ich už policajti nekontrolujú. A jeho najlepší kamarát dávid(nepozná žiadneho Dávida) mu stále kupuje zmrzlinu a pozerajú doma u "Dávida" Finleyho..."
samozrejme, že nič z toho neni pravda. Nepamätám si už tie kvantá jeho výmyslov, ale ten kto nás bližšie nepozná nemá šancu vedieť, že to nie je pravda, čo môj syn natára... 😒

dadis
autor
6. nov 2010

@mimkao Presne takymto sposobom si "rozpravkuje" aj Matko...som rada, ze je to normalne...a brata sme tu "mali" minuly tyzden, Mareka (tak sa vola 11rocny brat jeho kamarata z chalupy), ale vraj toto je iny Marek, iba jeho brat, nie Alexov 😀 😀 😀

petusko
6. nov 2010

podobneho vymyslenika mame doma. neskutocne veci narozprava jednym dychom, velakrat to nema ani hlavu ani patu. a tiez si myslim, ze len potrebuje putat pozornost, ked sa s nim nerozpravame. akonahle zisti, ze sa s nim nik nebavi, tak zacne : a Paťo /nemame v rodine ziadneho/ mi hovoril ze...... a vymysla do nemoty. Nechavame ho tak, vypocujeme ho, ale ked sa mi zda, ze je to uz vela, tak mu poviem, aby rozpraval pekne, lebo mu nik nerozumie.

mimkao
6. nov 2010

tiež si myslím, že je to kôli tomu, aby dieťa bolo zaujimavé. Nie v zlom, ale tak milo zaujimavé. Že je schopné hocičo spraviť, povedať, aby upútalo. Aj keď viem o prípade, kde si dieťa natoľko vymýšľalo, resp. malo bujnú fantáziu, až samé nekôr nevedelo rozoznať, čo je realita a čo len jeho fantázia, takže s ním museli chodiť ku psychiatrovi.
Ale ináč je to vraj úplne normálne a dieťa z toho vyrastie.

zitaje
6. nov 2010

@mimkao no lenze do isteho veku je to praveze celkom ok a normalne.
Ja by som sa na tieto vymysly rozhodne nepozerala negativne, ved deti sa hraju, to je ich hlavna "pracovna napln", ved nikto sa nepozastavuje nad tym, ze dievcata krmia a ukladaju babiky, a pritom to tiez nie je naozaj. Tak preco by mali vadit vymyslance?! Skor by som sa snazila to nejak zhmotnit - u nas sa osvedcilo spociatku kreslenie, neskor pisanie rozpravok (svojich vymyslov). Moja velka jeden cas (vrcholilo to asi vo veku 4-5 rokov) zila vo svete vil, este pred cca. dvomi rokmi im pisala listy a vecne s nimi komunikovala. Ked sme boli v lese, hladali sme skriatkov (viete, byvaju v korenoch stromov 😉 ). Ona ich obcas aj zbadala, ale potom sa vzdy rychlo schovali. Ja som mala smolu, lebo oni sa ukazu len detom, i ked aj ona casto zahliadla len koncek ciapocky. 😀

kattom
19. jan 2011

dadis - myslim, ze v jeho veku sa nemusis zatial velmi znepokojovat.. nas Kubko bude mat v marci 4, vyse roka, roka a pol mame komplet imaginarnu rodinu - uja petanga, tetu petangovu, babo, auta, psov, uja jura, tetu jurovu.. bezne im akoze telefonuje z mobilu, len tak zacne na ulici mavat, ze aha isiel petang na aute okolo.. vonku venci imaginarneho psa a pod.. nerobi to kazdy den.. nerobi to cely den.. niekedy ich nespomenie aj dva tyzdna, inokedy 4x denne. nejako sme to zatial neriesili.. dcerka ma 2 roky a uz prevzala od Kubka telefonovanie petangovi.. obaja chapu, ze je to vramci hry a ked sme sa s kubkom bavili, on vie, ze petang naozaj neexistuje, "to iba akoze, vies mami".. my sme radi, ze ma fantaziu a vie si vymyslat svoje hry..

daniela1974
19. jan 2011

@dadis JA ked som bola mala, tak som skocila z vrchu garaze dole a rozbila si bradu ale lekarom som tvrdila, ze som sla po chodniku a bol tak strasne velky kamen a ja som zakopla a vyletela do vzduchu a letela vzduchom az za murik a za murikom bola velka jama a tam padla a urobila som "spagat" 😉 a v spagate som dopadla udajne na bradu a tak si ju rozbila.
Ja som si neuveritelne vela vymyslala a ostalo mi to do dnes, mam strasne velku mieru domyslania a zvelicovania ale nemam z toho problemy len casto v diskusii pouzijem vyrazy ako Skoro som povedala a napadlo ma namiesto toho ze by som klamala tak do neba volajuco akoze co som si myslela ze som aj na plnu povedala. Bude mat pekny zivot. Ja ho mam tiez. Sama so sebou. neboj. 😉

jaaty
20. jan 2011

Myslím, že je to úplne normálne a keď sa tým neohrozuje zdravie dieťatka (napr. presvedčenie o tom, že vie lietať a vylezie napr. na skriňu) tak to netreba riešiť. Možno občas mierne usmerniť.
Ja som si včera vypočula od našej Hanky rozprávanie o tom, aké to bolo keď bola v inkubátore, mala hadičku v nošteku, pichali ju do ručičky, atď.....a vôbec to nebolelo a potom sa pozerala von oknom 😀 😀 😀 😀 😀 .
Pospájala fotky kamoškinho synčeka, ktorý sa narodil predčasne a je teraz v inkubátore, atď
Najviac si vymýšľa fantazíruje večer, keď si k nej sadnem a má spinkať -to jej pusa ide aj 30-45 minút vkuse 😠

ivett1
20. jan 2011

ahoj...myslim, ze to je uplne normalne ...aj moje deti fantaziruju ...moja Viki, ked mala nieco vyse 3 rokov v skolke vysvetlovala ucitelke, ze nam zhorel byt, ked mama piekla babovku a boli u nas hasici...inak babovku zvyknem piect, ale mame elektricku ruru a pouzivam nastavenie casu pecenia🙂...a v tom case mala velmi oblubenu rozpravku Janko a Marienka (o perníkovej chalupke), hlavne cast ...sup jezibabu do pece... 😀 😀

sisinka76
21. jan 2011

tiez si myslim, ze to je normalne a patri k veku 😉 moj starsi syn je teda tiez chodiaci Andersen, najnovsia prihoda - bola som pre neho minuly tyzden v skolke a ucitelka, ked ma zbadala, tak mala oci vypulene, prisla ku mne a hovori mi - a nie ste v nemocnici? ostala som prekvapena a ona pokracovala - vsak Samko mi rano hovoril, ze maminku aj s bracekom zaviezli do nemocnice a ostanu tam asi mesiac....no, staci? takze ja tomu nechavam volny pribeh 😉