3 ročný syn sa v škôlke pokakáva a hrozí mu vylúčenie

sonya16
4. sep 2012

ahojte. Náš 3-ročný synček má nejaký blok a kakať na nočník alebo na wc nechce ísť, radšej to drží a keď už nevydrží 😀 pustí do gatí. Dnes bol druhý deň v škôlke a dvakrát sa pokakal, raz na dvore a raz v triede. Bola som upozornená, že ak to bude ďalej pokračovať, vylúčia mi ho zo škôlky. Prosím, poraďte mi, ako ho mám naučiť kakať. On sa už vedel pekne pýtať, ale asi pol roka mu to nejde. Ľudia z okolia mi vraveli, že v škôlke sa naučí, ale začínam mať obavy a pochybnosti. Nemôžem si dovoliť zostať s ním doma a aby s ním ostával 78-ročný dedo, to asi nie je najlepší nápad. Každú radu ocením 😉 Skúšame aj easylax, ale to je dosť nákladné a zatiaľ to k ničomu nevedie. Ďakujem za každú radu. ☹

anjelicek26
4. sep 2012

@ani3012 - inak ako je to s pocikavanim? Ako dlho po nastupe toleruju nehody? Nas maly posledne dni aj nehodu denne 😖 Ako ucitelky salam parky, ze je tam jedine dieta pod tri roky bez plienok, ale aj tak 😖 Doma nehody nema absolutne, pocas spanku sa im tiez nedocika. Ale medzitym sa nepyta :( Je to docasne? Chodi treti tyzden a rad... neplace, spinka, papa... ale teda nosim dvoje oblecenie kazdy den 😖

ani3012
4. sep 2012

@anjelicek26 to sa až tak nerieši,stane sa aj predškolákovi 😉 niekde zoberú aj s plienkou ,niekde proste len prezlečú a ide sa ďalej....

anjelicek26
4. sep 2012

@ani3012 - no u nas v skupine su aj dvaja takmer trojrocny chlapci a dve takmer 4 rocne dievcatka komplet v plienkach, takze vynimka by nebol... ale plienku mu dat je hlupost, on drzi aj 4h... len ho treba poslat na zachod a on je mulica tvrdohlava, on nepojde, kym fakt fest nemusi, co moze byt aj 10 minut po tom, ako sa ho clovek spyta a potom treba chytro ist a to asi nestihaju 😖 Zajtra to musim prebrat, dnes som riesila milion inych veci... ze vraj sa docika len, ked su vonku. Ma nebavi kazdy den prat ocurane veci 😝

miriamkac
4. sep 2012

@sonya16 my sme si prežili...veeeľmi podobný prípad, až na to, že sme mali a aj máme v škôlke zhovievavejší prístup. Doteraz má s vyprázdňovaním syn problém a je schopný sa krútiť...ale len vtedy, keď je niečím zaujatý a proste sa mu nechce na wc. U nás bol problém ten, že ja som mu "vzala"plienku spolu s jeho bratom, až na to, že on nebol na to ešte pripravený a prestal kakať....a keď to na neho došlo, tak to bol schopný vtiahnuť do seba, takže potom ho až zapekalo. Skúšali sme aj po dobrotky, aj po zlotky, smola. Pomohla len trpezlivosť. Nikdy som také niečo ako preháňadlo nepoužila, ale po konzultácii s pediatričkou (keďže ho zapekalo, tak nám predpísala Duphalac sirup to je na zvýšenie perilstaltiky čriev) a tak som ho večer posadila na nočník a on večer v kľude...keď mal pokoj sa vykakal sam...samozrejme ooobrovske pochvaly potom....a tak pomaly sme sa upravili. No a dnes v škôlke sa mu tiež stalo... 😖 Takže nie je to záležitosť na jeden týždeň....držím palce

raona
4. sep 2012

@sonya16 a prečo si ten problém neriešila este pred nastupom do skolky ?? ako dávat malému pol roka klystír, to je čistá blbosť.. vzala by som ho k lekárke.. na vine nie su asi v skolke....... moj nazor.....

dm1
4. sep 2012

@anjelicek26 u nas pocikavanie pokial to nie je dennodenne vobec neriesia len povedia ze mal nehodu musia byt nahradne veci prichystane a na spanie ak mava nehody tak treba tu podlozku jednorazovu

inak nas isiel do skolky 2 mesaice pred 3 rokmi a mna upozornili rovno na zaciatku ze ak dieta nebude zvladat cikanie, kakanie tak bohuzial nemozu ho tam nechat

anjelicek26
4. sep 2012

@dm1 - pri spinkani sa nepocika, len vonku akosi nepovie ani bu ani mu, ze musi cikat :( Doma sa pyta a chodi sam... hadam je to fakt len docasne :( Mne prave vravia, ze je sikovny, na to, ze je najmladsi, 4 deti este komplet prebaluju z ich triedy... nahradne veci mu nosim, len posledne dni sa to mnozi, tak bud ho menej dozoruju, alebo proste nahoda 😖 Uz aspon viem, na co mame tolko nohavic, ked kazdy den treba dvoje 😝

dm1
4. sep 2012

@anjelicek26 nas na zaciatku uplne odmietal chodit cikat ked isli aj ostatne deti musela ho davat solo a ked si on povedal a niekedy proste nestihol.... ale uz sa naucil chodit s detickami a pravidelne a nehody uz nebyvaju

dioptas
4. sep 2012

@sonya16 trošku z mojich vlastných skúseností, keďže mám rovnaký problém... ráno na lačno nech vypije pohár vody a asi po pol hodine ho daj sadnúť na nočník. Sadni si k nemu, čítajte si obľúbené knižky ale hlavne sa s ním o tom, prečo nechce kakať porozprávaj. Hlavná je ale pravidelnosť. Po určitom čase si vypestuje návyk. Trojročného dieťa je už schopné ti povedať prečo nechce kakať. Nemá na ritke trhlinky, ktoré mu spôsobujú bolesti pri vyprázdňovaní? Inak, teraz je obdobie sliviek. Ak ich má rád, tak super-papať čo najviac a zapíjať vodou 🙂 alebo ich dať do vody a po 3 hodinách ten výluh piť. Nám ešte pomohlo obmedziť čokoládku... A pridať vlákninu a piť veľa vody. Ak vám to bude vyhovovať viac večer, urobte si z toho večerný kakací rituál 🙂 Neboj, chce to len čas a pohodu, netrestať ho. Držím palčeky

sendy182
4. sep 2012

@anjelicek26 no a učiteľky ich nemôžu ich dávať pravideľne na WC pred raňajkami po raňajkách, pred prechádzkou po prechádzke pred obedom po obede atď ......deti si na to zvyknú 😲

anjelicek26
4. sep 2012

@sendy182 - ja neviem, on je tam uplne najmladsi, je tam len treti tyzden, teda vlastne v zacviku a poslat ho treba raz za 4h... takze asi 3x za ten cas, co tam je. Mne to neprijde pravdu povediac ako prehnana robota. A aj tak sa posledne razy 1x z tych troch, co musi - pocika.

sendy182
4. sep 2012

@anjelicek26 určite je šikovný no možno vidí že ostatné deti nemusia ísť .....no a asi mu to ani nik častejšie nepripomenie....pretože niektoré deti aj zabudnú sa napiť alebo ísť vycikať a učiteľky tiež 😕

jonas17
4. sep 2012

@sonya16 moja do škôlky nechodí, ale s kakaním máme podobný problém. v januári sme boli v nemocnici a odtedy mi nekaká normálne. tak raz za 3 dni, ked už nevie udržať, inak zadržiava. boli sme na gastre, u nej je to psychické. v tej nemocnici, po týždni na infúziach, bola zapečená, tak kakala s bolesťami a teraz má strach, že to bude zase bolieť. berieme probiotiká, veľa-veľa a stále ich zvyšujeme. druhý mesiac.kakanie sa pomaly a isto upravuje. u nás strava nie je problém, malá neje čokoládky, sladkosti, len zeleninu, ovocie, mäso, vlákninu, pije vodu, kojím...u nás to nie je zápcha zo stravy. a v prvom rade, neviem, aké mlieko pijete, ale na gastre kázali vynechať mlieko. to som nepočula prvýkrát, že mlieko upcháva. okrem toho čokoláda, ryža a varená mrkva...

sendy182
4. sep 2012

@sonya16 určite ho nechaj aspoň 2 týždne doma......skús ho naučiť na rituál ráno keď vstane tak na nočník keď nechce na WC.....potom umyť zúbky atď keď sa nevykaká ráno tak po raňajkách zase ho posaď na nočník či mu netreba kakať, alebo ho nebolí bruško atď......pri tvrdej stolici vylúčila by som čierny čaj, banány a čokoládu........dostatok vlákniny, mliečnych výrobkov, harmančekový čajík, postrúhané ovocie a veľa vody.......a zas pred obedom posadiť.......z prechádzky posadiť......nech sa aj vyciká......pochváliť.....motivovať.....suchý zadoček........žiadna rybacia mastička atď........a do večera s kľudom nacvičovať......nemôže chodiť do škôlky keď sa pokakáka pravideľne.......malá nehoda sem-tam.......sa ešte dá........skús mu dávať len slipky a neaké pančušky cez deň......a môžno sa mu zapáči na WC hneď ja som mladšieho syna nemohla dostať na WC bál sa že tam spadne a v škôlke v pohode chodil na WC.....obe deti som naučila skoro na nočník....dieťa si zvykne na rituály.....a režim no a ty máš výhodu že má pevnú stolicu tak neako pred tým ho presvedčiť že aspoň na nočník......

dm1
4. sep 2012

@anjelicek26 no ved to je divne lebo nasi chodia cikat velmi casto prave preto aby neboli nehody pred ranajkami, po ranajkach, pred vychadzkou, po nej, po obede, pred spankom.... dokonca mavaju aj take ze sa napojia akoze do vlacika spievaju a vsetci idu spolu sa vycikat a umyt. Ked si na to deticky zvyknu je ovela menej nehod veru

petka82
4. sep 2012

@sonya16 My máme rovnaký problém. A to má môj syn už 4,5 roka. Riešili sme to už všetkými možnými spôsobmi. (rozprávaním, vysvetlovaním, odmeny, krik, aj bitka.) Hádam už ani nie je spôsob, ktorý by sme nevyskusali. Celá rodina sme z toho na prášky. (vrátane starých rodičov) Rady typu: Ja by som ho umyla studenou vodou a pod. môžu prísť len od ludí, ktorí v živote tento problém neriešili. Moj syn škôlku miluje od prvej chvíle. Nikdy v nej neplakal, každé ráno (aj v nedelu 🙂 ) ma budí s tým, že či ideme? Takže čo sa týka vedomostí a všetkého ostatného na škôku určite pripravený je!!! Preto by som ho doma nenechávala.

Učitelky v prvej škôlke som upozornila hned a začiatku, že tento problém máme a že na nom pracujeme. (návšteva lekárov, urológa, psychológa) Chápem, že niekomu nemusí byt príjemné utierať zadok môjmu synovi, a preto som povedala, že ked sa to stane, môžu mi kedykolvek zavolať a ja si hned prídem po neho. Pracujeme z domu a tak to nie je pre mna az taký problém. Lenže pár krát sa stalo, že ked sme prišli prenho do škôlky, on stál s holým zadkom nad záchodom so stiahnutými gaťmi a všetky ostatné deti sa nanho cez dvere pozerali a sa mu smialy. Ked nás ucitelka zbadala, vzdy akoze na poslednu chvílu pribehla. Mne ho prišlo strašne ĺuto, ale on bol s tým v pohode - jemu boli tie deti ukradnuté. Ked som o tom hovorila psychologičke, bola z toho zhrozená. Neskôr sa mu deti začali vyhýbať a ked som sa pýtala učiteliek či je problémom toto, alebo či je na deti zlý, povedali mi, že nič z toho. Že same nevedia prečo to je, že ho deti proste odmietaju. Že je to možno preto, že prišiel do ich triedy ako nový. 😠 😠 😠

Môj syn sa nikdy na škôlku nestažoval, neplakal, len nam bolo s mužom stále divné prečo nám nerozpráva o nejakých kamarátoch. Ked sme sa ho na to pýtali, povedal len, že nikto s nim nechce byť kamarát. Nakoniec sme sa rozhodli pre zmenu škôlky. Išla som za druhou pani riaditelkou., povedala o svojom probléme a tá sa mi ho rozhodla zobrať s okamžitou platnostou. Po 2 dnoch už v novej škôlke spával a našiel si v nej veľa kamarátov. 🙂 🙂 🙂

Nehody sa nám sem tam ešte stanu, ale je to ovela lepšie. Su týždne bezproblémové.... a potom sa sem-tam objaví čierny týžden. Tiež len verím, že to jedného dna uplne prestane. 😉

Mám tiež 2 ročného synčeka... a ten sa mi napríklad inde ako do nočníka ani nevykaká. 😉

luciahromadkova
4. sep 2012

Moja skusenost aj prave ta dlhorocna skolkarska... problem ako sama pisete trva pol roka..., teda v prvom rade riesit problem, ktory je treba riesit s pediatrom, urcite neprehlbovat psychicke problemy liekmi, klistírmi a pod, mozno skusit radu psychologicky...
Este piste, ze vedel pouzivat nocnik sam, pol roka ma problem, ma problem len s velkou potrebou alebo aj malou? niekedy sa totiz stane, ze dieta z nejakej priciny skratka sa vrati na nizsiu uroven, teda dieta odplienkovane, zrazu potrebuje plienky napr. stres, narodenie surodenca, problemy v rodine, nejaký negatívny zazitok dietata, choroba, uraz a pod. teda treba zvazovat vsetko
Problemy, ktoré si dieťa sa prinasa do MS sa takmer nikdy nevyriesia v skolke, naopak sa adaptacnym obdobim prehlbia, teda urcite by som neobvinovala len ucitelky, aj ked si myslim, že je treba z ich strany pristupovat velmi citlivo, k dietatu, jeho problemu... je vsak pravda ze ucitelka pri 23 detoch nemoze sledovat riesit problemy len 1 dietata a teda jednym z rieseni je prerusenie dochadzky dietata do MS, kym sa problem nevyriesi.
Ak mate pisomne rozhodnutie o prijati dietata do MS, dieta nie je mozne vylucit, iba ak opakovane zavaznym sposobom porusujete skolsky poriadok /co nie je vas pripad/, alebo vy sama nepoziadate o ukoncenie dochadzky dietata do MS. Dochadzku dietata v takomto pripade mozno iba prerusit, z dovodu ze dieta nie je samostatne v pouzivani toalety, ale tiez len po vasej vzajomnej konzultacii s riaditelkou skoly. Ak mate rozhodnutie o prijati dietata na adaptacny pobyt na urcitu dobu, po tomto obdobi riaditelka ak ma dieta dany problem nemusi vydat rozhodnutie o prijati do MS a vase dieta ukonci vzdelavanie v MŠ po vzajomnej konzultacii prave pre spominany problem.
Skuste vy sama mozno viacej spolupracovat s ucitelkami, konzultovat problem s riaditelkou, zostante par dni po dohode s riaditelkou a ucitelkami v MS. Spolocne najdete ako by sa dal problem riesit, ale hlavne vase dieta bude mat nejaky cas istotu, ze ste tam a eliminujete jeho stres a budete mu pomahat s pouzivanim toalety priamo v MS. Chapem, ze musite pracovat, ale myslim ze problem trapi aj vas a vase dieta vas potrebuje a potrebujete problem vyriesit, aby ste nemuseli zostat doma dlhodobo, alebo nemuseli uvazovat nad inym pre vas neprijatelnym riesenim.
Verim, ze vas problem je len docasny ale urcite riesitelny, aj ked asi bude potrebne navstivit pediatra, psychologa a spolupracovat so skolou 😉

petka82
4. sep 2012

A ešte jedna rada od psychologičky. Dieťa za to nikdy netrestať!!! (ľahko povedať, ťažšie sa dodržať 😒 ) Detom sa maju vysvetlovať veci cez rozprávky. Napr. rozprávka o zvieratku, ktoré malo rovnaký problém. Nám to načas pomohlo. 🙂

dm1
5. sep 2012

@petka82 veru my sme skusali tiez vsetko od rozpravok kde sme to stale vsuvali aby sa o tom hovorilo, neustale vysvetlovanie, chvalenie ak sa podarilo.... Vobec sme ho netrestali boli sme stastni ze sa vobec po totalnych krcoch, placi a behani sem a tam vobec vykakal.... U nas to trvalo nastastie asi mesiac potom sa to zlepsilo a teraz kaka uplne bez najmensieho problemu.

bodka13
5. sep 2012

@sonya16 prečítala som si iba tvoj prvý príspevok a príspevok od @xlucia
...nám maminám sa takéto upozornenia od učiteliek zle počúvajú ,sme citlivé na svoje deti ....ale skúsme sa vžiť aj do ich kože,jej úlohou je naše deti niečo naučiť a nie stráviť doobedie umývaním pokakaných detí a pritom sa tým ostatným v triede nemôže venovať 😒 ... nebrala by som to zle,ale by som sa to snažila riešiť-vedeli ste o tom už pred nástupom do škôlky,kam má prísť dieťa už naučené ny vykonávanie potreby-nehoda sa môže pritrafiť,to je iné 😉

bodka13
5. sep 2012

@sonya16 prečo mu dávaš klistír ? ...to sa potom nečudujem,že sa bojí kakať - spomenula som si totiž na pocity po podaní klistíru pred pôrodom 😒 ....idem čítať ďalej

bodka13
5. sep 2012

@rainbow0508 ale možno jej to tá učiteľka tak ani nepovedala,len ju upozornila že ak sa to nezlepší môže byť dočasne vylúčený 😉 ....však vieme ako sa dajú niektoré citlivé témy nafúknuť 😉 😒

bodka13
5. sep 2012

@anjelicek26 to pocikanie sa mu možno "podarí" aj tým že je veľmi zaujatý hrou,proste nemá čas utekať na wcko 😉 😀 stávalo sa to na začiatku aj našim,ale pravidelný režim chodenia na wc v škôlke rýchlo pomohol a nehody už neboli 🙂

sonya16
autor
5. sep 2012

hej, rozoberali sme to s pediatričkou, predpísala nám nejaký sirup na báze preháňadla. Problém vidím v tom, že zhruba pred pol rokom bol malý chorý a mal problém so stolicou. Odvtedy sa bojí, že ho to bude bolieť. Od dnes skúšam lentilky. 😀

rainbow0508
5. sep 2012

@bodka13 aj to je mozne...

sofinka333
5. sep 2012

@xlucia
@sonya16 No ale ved to nie su jasle, a ked ma tam ucitelka 20 deti tak ak sa jej dietatko pokaka 2x za den a nie je to problem dvoch dni ale ako pises problem pol roka, tak zrejme problem bude inde ako v MS. Ja by som na tvojom mieste navstivila psychologicku, gastro, ... proste nejake odborne vysetrenie, .. moze to mat uplne banalnu pricinu. NO vylucenim by som sa asi ani ja nevyhrazala, ale pri nastupe do MS dieta uz ma zvladat sebaobsluzne cinnosti- jedenie, prezliekanie, WC, ... skus sa poradit s obvodnou lekarkou, pretoze ked to uz trva pol roka, treba to naozaj riesit. Urcite by to bolo ine keby sa zrazu pokakal v skolke a doma by to nerobil, to by malo urcite len zo stresu, ale ak si si bola vedoma ze sa pokakava, tak naozaj sa nehnevaj, ale nemyslim si ze je vhodne ho dat do skolky. Skus aspon tyzden este si ho nechat doma a pokus sa ho naucit sa pytat. Drzim ti prsty

sara07
5. sep 2012

skús mu dať čas...to sa zrovná..a malo by sa samo bez liekov a doplnkov...všetci na neho tlačíte musíš..možno sa aj snaží tak velmi že mu to nejde..skús mu dať do škôlky odvykacie plienky, dostat v Dm , sú tenšie, majú na bokoch suchý zips,, čiže ich stiahneš ako normálne bavlnené nohavičky,,,,ked sa sa pokakaká tak sa len na bokoch povolia a pekne dajú dole...a v podstate sú to odnaúčacie plienky nie normálne ak by namietali učitelky,,,a čo takto ho dávat častejšie na záchod,,podarí sa raz,,ako najlepšie sa dietata zbaviť ,,to je tiež systém

sara07
5. sep 2012

@sofinka333 sofinka fakt ti mooooc držím palce aby si mala vzorné dieta ktoré bude všetko to čo píšeš zvládať perfketkne ked pôjde do škôlky,,,,niekedy aj ked sa neviem ako snažíš tak to nejde...ved si pozri len fora čo sú tu..

m.a.r.t.i.n.a
5. sep 2012

Náš malý nastúpil min.rok v septembri do škôlky ako 3ročný a v októbri ho na mesiac vylúčili. Normálne písomne od riaditeľky. Mal problém so zadržovaním stolice, chodili sme na gastro aj k psychologičke. 😖 😒

verka1978
5. sep 2012

@sonya16 My sme riesili problem so synom ked mal 2 a 3/4roka a mal ist do skolky. Kakal iba do plienky bud si ju vypytal. Alebo sa schoval do kuta alebo do skrine a tam sa vykakal. Inak nie. A straaaasne tuzil po velkom smetiarskom aute. tak sme mu slubili ze ked bude kakavat na zachode tak ho dostane, na wc sme mu dali stupienok, male modre sedatko-to ho nejako inspirovalo a o mesiac uplne kakal na zachode. Ale tiez sa mu pacilo fabrebne sedatko a snazila som sa mu nedavat jedla ktore zapekaju-banany,... Skor mu nukat jedla ktore ju zmakcia. Ale neviem ci ti nejako moj pribeh pomoze, mozno na inspiraciu. 😉