3 ročný syn sa v škôlke pokakáva a hrozí mu vylúčenie

sonya16
4. sep 2012

ahojte. Náš 3-ročný synček má nejaký blok a kakať na nočník alebo na wc nechce ísť, radšej to drží a keď už nevydrží 😀 pustí do gatí. Dnes bol druhý deň v škôlke a dvakrát sa pokakal, raz na dvore a raz v triede. Bola som upozornená, že ak to bude ďalej pokračovať, vylúčia mi ho zo škôlky. Prosím, poraďte mi, ako ho mám naučiť kakať. On sa už vedel pekne pýtať, ale asi pol roka mu to nejde. Ľudia z okolia mi vraveli, že v škôlke sa naučí, ale začínam mať obavy a pochybnosti. Nemôžem si dovoliť zostať s ním doma a aby s ním ostával 78-ročný dedo, to asi nie je najlepší nápad. Každú radu ocením 😉 Skúšame aj easylax, ale to je dosť nákladné a zatiaľ to k ničomu nevedie. Ďakujem za každú radu. ☹

dannizeta
3. okt 2012

Chúďa dieťa! Nemôžem to ani čítať celé...veď môže mať následky!!!! 😠 A ešte Lentilky hej? Veď čokoláda upcháva! Žiadny klistír,zmeniť životosprávu,papať veľa ovocia a hlavne jogurty, aby mal v brušku dostatok laktobacilov,tie pomáhajú správnemu vyprázdňovaniu.Sa čudujem že toto mamina neovláda...Dúfajme,že sme pomohli a už sa TOTO nikdy nezopakuje... ☹

spachtos
5. okt 2012

@sara07 Najprv si zisti, ako to v skolke funguje. Je tam jedna ucitelka s minimalne 20 detmi. Riaditelka ma tiez svoju triedu a dalsie ucitelky, ktore prave vtedy su v skolke, maju tiez svoje triedy. Takze ziadny iny pedagogicky dozor nie je k dispizicii. Upratovacka je, konkretne v nasej skolke ,v pracovni, na dvore, v inej triede, takze by som musela zobrat vsetky deti a hladat ju po skolke. Okrem toho ,nie je zodpovedna za deti. Ja osobne som niekolkokrat umyla pokakane dietatko, nerobi mi to problem, nehnusi sa mi to, ale ked je to hovienko dobre rozmazane po ritke a povtlacane /sorry/, neda sa to len tak utriet ani oplachnut sprchou, to treba posuchat rukami. Som ochotna to urobit, ale raz za cas a nie denne alebo nebodaj niekolkokrar denne. Nie je to v naplni mojej prace a dieta, ktoremu sa to stava denne naozaj nie je pripravene na skolku. Taketo veci sa robia v jasliach. Dieta, ktore pride do skolky by malo ovladat tie veci, co tu uz boli spominane. A naucit ich to mama pocas materskej dovolenky. Ma na to tri roky. / neplati to samozrejme v pripade, ze dietatko ma zdravotny problem/. A urcite sa neda porovnavat koktanie s pokakavanim. To sa cudujem, ze psychologicka pouzila takyto priklad. Kakanie sa postupne vyriesi / niekedy je to blok, niekedy zle navyky, za co mozu casto rodicia/, ale koktanie je casto dlhodoby, dokonca celozivotny problem.

sara07
6. okt 2012

@spachtos prečítaj si príspevok od Petki, tam práve tomu dietatku pomohla škôlka a prístup kamarata, môžem ti povedat že niekedy sa môžeš aj roztrhnúť a nejde to aj ked máš na to tri roky,.....my sme denne niekolkokrát nacvičovali obliekanie nohavíc, nešlo nám to, mohla som aj stát na hlave aj neviem čo, jednoducho sa mu nechcelo , motivovalo som ho atd,,,a v škôlke bol dva dni a sám si ich začal obliekat, som tomu rada,ano sú aj pripady ked matka na to kašle ale u nás som sa trápila fakt denne, tiež sme nemali záujem kreslit, prišiel zo škôlky a sám si pýtal, a mohla som mu kresliť, omalovanky riešit,rozprávky puštat kde také zvieratko s lienkou kresli, nič...
no u nás vidím viac persolnálu a cez obed sú dve na triedu, a ešte by som chcela vedieť ako sa vôbec dá určit či dieta má zdravotný problem s kakaním, do škôlky kde chodí Matuš je dieta ktoré sa doma pýta všetko,aj sa ide sám posadit na nočník ale v škôlke aj ked sa mu páči a teší sa, neplače, prospievamu,,,tak jednoducho sa nepýta a má nehodu,,kdo je na vine teraz

spachtos
6. okt 2012

@sara07 Na urcenie zdravotneho problemu je lekar a hadam na to pride pri vysetreniach. A potom to treba nejak riesit a nie po pol roku sa cudovat, ze v skolke navrhnu vylucenie.
Ak ma ten chlapcek obcas nehodu, pisala som, ze to sa da tolerovat, ale nie denne, ci dokonca niekolkokrat denne.
Ak Tvoj syn zvladol obliekanie po dvoch dnoch, to znamena, ze Tvoje usilie predsa nevyslo nazmar. Na detoch je vidiet, kedy a ako sa im rodicia venuju. To obliekanie nie je myslene tak, ze dieta si chyti nohavice a sup skoci do nich, ale vie aspon si ich chytit a snazi sa ,jasne, ze si nevedia vyvratene tricko prevratit spat alebo prevliect cez hlavu, problemy im robia ponozky, ale vidiet, ked sa o to snazia a nieco robia a ked len sedia a cakaju, ze vsetko sa spravi samo.

sara07
6. okt 2012

@spachtos vieš problém je v tom že takto rieši tetno problém lekár citujem petku :

Vy tu všetci píšete ako by ste to riešili, ako by ste išli k lekárom a pod. Z mojej skúsenosti vám poviem, že vás každý lekár odbije, lebo povie že do 5 rokov nemáte čo riešiť. Či sa vám to páči, alebo nie. Dieťa na to musí prísť samo. A príde na to samo určite skôr v škôlke, kde má priklad z iných detí v jeho veku, ako doma kde nanho z každej strany tlačia rodičia, starí rodičia... a každá návšteva známych sa začína " Ahoj.... moje zlatíčko a aký si mal dnes den! A gate? Boli suché? "

zrovna minule som čitala článok od mudr že do 5 rokov to mudr fakt neriešia, takže sú dva riešenia matka bude doma a budú sa trápit a spraví sa to alebo ako v prípade petky v pohode sa to vyriešilo v ústretovej škôlke kde dieta neodpísali ale pomohli mu

erucikaerika
19. okt 2012

@sara07 to je tá lepšia možnosť ked sa nájde škôlka kde bez problémov umyjú deti ale prevažná väčšina MŠ to rieši tak že dieťa jednoducho vylúči. Zákon je na ich strane a rodič sa môže aj rozkrájať nezmôže nič. MŠ uzavrie dochádzku na neurčitý čas kým dieťa "nedozreje". Takže až také jednoduché to nieje. A vôbec nie v tom prípade keď rodič pracuje a zrazu nemá kam dieťa dať. Rodičia vedia že v škôlke sa deti skôr odnaučia od takýchto nehôd ale škôlka si aj tak urobí posvojom. Takže pre nás rodičov neostáva nič iné iba ísť za lekárom či v tom nieje niečo iné. či je po psychickej str. všetko o.k. alebo ako deťom pomôcť skôr pochopiť že prečo sa nesmie pokakať. A je to omyl ked si myslíš že lekár odbije rodiča že do 5 rokov má dieťa čas. Vlastná skúsenosť..

sara07
19. okt 2012

@erucikaerika chápem čiže Hlava XXII ako ja hovorievam..to je taká súper kniha od Hellera ---------nič o detoch
sú mudr a sú mudr, ja nejak napr mám viac negatívnych skúsenosti ako dobrých

lula26
21. okt 2012

U nás prijímajú do škôlky deti od 3 rokov s podmienkou, že majú osvojené hygienické návyky. Občasné nehody sa stanú, ale keby sa dieťa denne a možno aj niekoľkokrát pokakalo, vôbec by som nepozastavovala nad tým, že ho z MŠ vylúčia.

mirka_martin
15. mar 2013

Ahojte!

moj syn ma 6 rokov, bez plienok je uplne vyse 3 rokov..
dnes nad ranom asi okolo pol 7 ... z izby potichu zakrical.."mami idem kakat".... tak siel ako vzdy sam. ako som v stala..prisiel za mnou do kupelne s pancuskamia a slipami- s peknou "vonavou" nadielkou 😕 bola som z toho trosku v soku a on zahanbeny..ze sa mi to bal povedal, pretoze je uz "velky chlapec" ako vzdy hovori..
vraj to necitil, ze ho to zobudilo-uz bolo neskoro... 😒
som mu povedala, ze je to ok, ze to sa obcas stava..ze sa za to nemusi hanbit.. neviem, ci je to psychikou-priprava do skoly... alebo ze by mal zapchu a zrazu to tak na neho prislo?
mate s tym niekto skusenost pri väcsich detoch?

dakujem

anjelicek26
15. mar 2013

@mirka_martin - ved to bolo len raz ;) Nepanikar, neries, ked to budes riesit ty, on to bude riesit dvojnasob... nehoda. Nic viac.

nicolas261
14. jan 2014

Ahojte , tak moj syn chodil od 1,5 roka do jasliciek, vsetko bolo ok , sikovny aj na zachod sa naucil ked mal cca 2,5 roka. Ako 3 rocny nastupil do skolky a zacal sa zly sen ked je doma je vsetko ok aj cez prazdniny ale ked je v skolke sa pokaka , nie vzdy ale niekedy aj dva krat , najprv nam povedal ze mu pani ucitelka dala po ustach a podobne veci , dosly sme tam trosku sme pstali na nich zly ze si to neprajeme a zrazu sa maly nepokakaval , teraz po prazdninach to zacalo znova a ked sa ho spytam preco , povie mi ze lebo. Tak naozaj neviem.

toncika1
28. feb 2014

@nicolas261 Ahoj, mne sa stalo nieco podobne. Maly mi chodil od 1 roka aj 3 mesiacov do jasliciek. Vzdy ho chvalili aky je sikovny. Posledne mesiace sa uz nepokakaval ani nepopisaval. Teraz od dvoch rokov aj 3 mesiacov ho zobrali do skolky. Prvy den bol super, nepopisal sa ani nepokakal. No na druhy den sa pokakal. Aj na dalsi den sa pokakal aj na dalsi. Pisat chodil na zachodik, len s kakanim mal problem. Po tyzdni a pol sme dostali od riaditelky papier o preruseni, ze nesplna hygienicke navyky. Tak teraz neviem, ci mal dost casu sa adaptovat, alebo co sa vlastne deje. Mam podozrenie, ze sa pokakaval stale iba pri tej istej ucitelke. Posledny den bola ta ista ucitelka cely den - rano aj poobede a nas maly sa pokakal dokonca dva krat a este sa jej k tomu aj popisal. Nerozumiem tomu. Druhy tyzden uz rano ani neplakal a tesil sa na deti, posledny den vsak isiel do skolky s placom a skoncilo to troma nehodami :(. Viete niekto poradit co s tym?

xlucia
28. feb 2014

@sonya16 ako ste vtedy pochodili?

nicolas261
28. feb 2014

@toncika1
Ahoj , vyriešila som to tak ze malému som nakúpila hračky , dala na skrinu a povedala som mu ze každý deň dostane jednu ale len vtedy ked sa nepomáha, zabralo to ale kaka vecsinou doma a do škôlky nechce chodiť:(

sonya16
autor
5. mar 2014

@xlucia akosi sa to poriešilo samo. Bola som s malým na rôznych vyšetreniach, chirurgia, gastro, psychologička, magnetická rezonancia, dokonca aj pri liečiteľovi a nič. Nakoniec sme ho presvedčili že v lekárni už nemajú ani klistýr ani čípky a vtedy sa začal snažiť sám a zistil, že ho to nebolí, lebo asi toho sa bál. Odvtedy ho každý deň keď prídeme zo škôlky dávam na nočník, lebo sám pôjde len piškať, takže na toto musíme dozerať. Sám nechce ísť, ale keď už sedí, vykaká sa 😀

kacoorka
27. aug 2014

ahojte tak som citala vase prispevky moja dcerka ma buduci tyzden nastupit do skolky a teda problem je jasny nekaka do zachoda ani do nocnika ale do gatiek,ked ju vymaknem ze zacina tlacit tak ju schmatnem a posadim a nema problem,vykaka sa a v pohode,teraz sa presne bojim ze ked sa pokaka v skolke mi ju vylucia,rozpravala som sa aj s doktorkou a ona jej dohovarala tiez nezabera krik,tlapot po riti ani odmeny za vykakanie sa uz som zufala, mam doma mladsiu este, dokoncujeme dom a plus babo cakame neviem ako to bude ona vzdy zneuzije situaciu ked som pri mladsej alebo tak utecie skryje sa a kaka

klya
1. sep 2014

@kacoorka Nehnevaj sa, ale zrejme ešte nie ste pripravené na škôlku. Zas aj my maminy by sme mali byť trošku chapave. Predstav si, že by to učiteľke v škôlke robili takto všetky detičky. To by celý deň musela len pozorovať a odchytavat, kto práve tlačí 😉

spachtos
1. sep 2014

@kacoorka pokial si doma, nie je problem, pockaj s nastupom do skolky pol roka, zatial sa to nauci

dasenka
1. sep 2014

@sonya16 ja som mala s malou problém takýto istý... bola som u psychologicky, na gastre a vsetky, naozaj VSETKY rady z internetu odmena aj trest a pod. mi nepomohlo. Nakoniec ucitelka pohrozila, ze bude musiet mat plienku a aj som si od kamosky vzala nejake plienky ako vystrahu, jednu sme doniesli aj do skolky na vystrahu a cuduj sa svete, toto jedine zabralo. A este teda aj to sme sa dohodli, ze ked bude pekne kakat, tak plienku dame nejakemu babatku a ona ho bude moct aj prebalit 😀 sme si to doma skusali potom 🙂 No a teraz KONECNE slecna kaka ako sa patri 😉

korijak
4. jún 2015

Ahoj sonya16 mam ten isty problem so synom ma 5 r tiez sa pokakava no radsej to drzi a tlaci ako by mal ist na,toaletu tiez mu menim slipky.aj tri krat denne kaka po troske male tvrde hovienka. Som stoho uz zufala taha sa,to uz pomaly rok zijem v nemecku bola som s nim na,odborne vysetrenia ultrazvuk ,vzorka vykalov odber krvy no vysledky boli v poriadku skusala som to uz vselijak po dobrom po zlom niekedy aj tyzden ho necham doma pozorujem ho ako sa sprava komunikujem s nim preco nechce chodit na toaletu.ale marne takze,teraz to uz riesim cez psychologicku dufam ze,tento problem sa,vyriesi myslela som si ze len moj syn ma,taky problem. Radu ti neposkitnem nuz len byt trpezlive
@sonya16

mukicica
24. jún 2021

Dobrý deň, Ahojte!
Dobre viem, že ak Vaše dieťa vyhodia zo škôlky kôli pokakávaniu tak to majú dať aj písomne? Nie je postačujúce ak vám zavolá učiteľka ani nie riaditeľka 🥴

klip0
24. jún 2021

@mukicica samozrejme všetko písomne