4,5 ročné dieťa mi dáva zabrať

dzinka777
19. sep 2020

Ahojte.mam 4,5rocneho syna.na jednej strane je to velmi velke dobracisko.so vsetkym mi pomaha,velmi rad mi pomaha v kuchyni,rad pecie,vari so mnou.vsetko v kuchyni robi so mnou.rad umyva riad.ked vidi nejaky flak na zemi umyje ho,pripadne kuch.linku.vsetko po sebe krasne uprace.ak vyleje caj,podlahu umyje,pripadne stol.taktiez rad vysava podlahy.ak sa napapa riad ulozi do umyvacky,pradlo mi vesa na vesiak.v tomto smere je strasne uzasny.ale podme na tu jeho zlu stranku.je naozaj pomaly vo vsetkom v jedeni,v obliekani a strasne vela rozprava.ked mu nieco poviem,napr.chod si umyť zuby,on pôjde ale o minutu,dva.najprv musi tolko kecat,ze az zabudne co ma robit.pripadne nieco ho ine zaujme a uz sa hraje s tym co ho zaujalo a na zuby zabudne.to je iba priklad.stale mu vravim,ze mne nevadi,ze sa chce nieco opytat,pripadne sa. Pohrat s tym co ho zaujalo,ale najprv si musi umyt zuby.ked mu poviemm,ze nieco nemoze,napr.striekat vodu na macicky,lebo sa vody boji,on aj tak bude.pocka ked odidem a striekne.alebo mu vravim,ze ked sme u starych rodicov,ze nemoze v chlieve zatvorit okno na sliepocky,lebo im je horuco,.ked pridemene na dalsi den aj tak to okno zatvori,ako keby zabudol ze to nemozenemozerobe to stale ten isty kolotok starkym,ze to nemoze.

tatisna
19. sep 2020

@dzinka777 podla mna mas super dieťa, uzivaj si ho, vacsina bab to ma ovela narocnejsie...

dzinka777
autor
19. sep 2020

Ospravedlnujem sa za poslednu vetu.ked prideme k starkym,on aj tak to okno zatvori,ako keby nato zabudol,ze nemoze.to je iba zase priklad.toto napominanie a robenie si po svojom trva kazdy den,len stale ina situacia.problem je aj v tom,ze ked mu nieco poviem urobit,spravi to ked mu to poviem na 2-3krat aj to zareaguje lebo uz kricim.uz ma to nebavi stale to iste mu hovorit,toto nemozes robit a on to aj tak spravi,potom mu zas opakujem a on ako keby ma mal uplne v prdeli.dokym neskricim.pristupujem k nemu chapavo,stale mu vysvetlujem ze nas rodicov musi respektovat.ale v poslednom case uz na nho zjapem ako blazon,ze dookola mu musim stale to iste opakovat.maly ma aj tresty,nepocuvne ide bud do izby,alebo sa s nim nepohrajem,alebo zakaz rozprávky a aj po zadku niekedy dostane,hracku mu zoberiem
Na druhej strane sa vieme pekne pomojkat a vela sa rozpravat o tom co sa moze a co nie

dzinka777
autor
19. sep 2020

@tatisna lebo mne pripada,ze nas vobec netespektuje kedze pocuvne az na 2-3x aj to uz musim skriknut.ale myslim,ze on ma stanivene hranice.ked nepocuvne u starkych dam mu este 1sancu sa opravit (niekedy) a ked zase spravi hlupost nakladam ho do auta aby sa poucil a ide sa domov.pripadne mu v aute poviem,co nemoze robit u starkych a ked to spravi aj tak,hned sa ide domov.myslim,ze naozaj tie hranice ma stanovene,len mi vadi ze mam pocit,ze nas netespektuje

ayanamirei
19. sep 2020

@dzinka777 poviem ti to asi takto - ty vobec netusis ake to je mat dieta, ktore dava zabrat 😉 mas doma rozkosne zvedave dieta, ktore ma malicku poruchu pozornosti a ty miesto trpezlivosti a doslednosti po nom ziapes a bijes ho a davas mu tresty...

dskjhfdlkdjhl
19. sep 2020

@dzinka777 Mas uplne normalne dieta, popracuj na sebe a bude Ti lepsie.

drobcek26l
19. sep 2020

Ešte má len 4 roky možno to je len obdobie. Mne ale takéto správanie strašne pripomína môjho syna. Ten má teraz 8 a už druhý rok v škole bojujeme s poruchou pozornosti. No presne to takto začínalo. Proste keď som mu niečo hovorila čo môže nemôže, pripadalo mi to akoby ma vôbec nepočúval, vždy si išiel aj tak po svojom a tiež neskutočne rád rozprával aj teda stále rád rozprava.
No nič s tým nenarobiš. Len asi počkať čo z toho vyrastie. Aj ja čakám a čakám,...😁

panelacikova
19. sep 2020

@dzinka777 počkaj si ešte tak cca 7-8 rokov a potom si to "môžeš hodiť...." lebo teraz máš ešte úžasné dieťa... moja je pohodlná celý svoj život (má necelých 11). je inteligentná, vnímavá a veľmi múdra, ale lenivá ako voš... celý svoj život. nie, nepomohol dobrý príklad, ani prosba (pomôžeš mi?) ani krik, ani trest, nič... ak chcem mať niečo urobené, musím si sama.. a to má necelých 11... takže môžeš ostať pokojná, tvoje dieťa je jedinečné a ostaň v kľude, inak sa o tých pár rokov (puberta) zblázniš...

tatisna
19. sep 2020

@dzinka777 keby som Ti napisala co stvara moj takmer 4 rocny, neverila by si mi ze este niesom na psychiatrii. Ak su popisane problemy vase najpalcivejsie, tak fakt gratulujem k zlatemu chlapcekovi. Naozaj to nemyslim ironicky.

dzinka777
autor
19. sep 2020

Ďakujem baby.zajtra vstanem a budem chapavou maminou a stat pri nasom drobcovi dokym nespravi to o co ho ziadam,doslednost musi byt.naozaj ste mi otvorili oci ked si pomyslim kolko dobrych vlastnosti ma a na tom ostatnom budeme musiet zapracovat

evkars
19. sep 2020

Nevidim na nom ziadne hrozne chovanie, to ze nepocuvne na 1,2,3x...no a co ani ty hned vsetko neurobis...my mame na tie nase deti tolko poziadaviek a prikazov, a ked to nesplnia tak sme kriticki a oni nas lubia takych aki sme...uzivaj si ho aj s jeho muchami, lebo ver ze pridu este tazsie obdobia ako napr puberta

eliska13
19. sep 2020

@dzinka777 podľa mňa ho pomaly berieš ako dospelého veď je to dieta trocha zvolni🙂

jeliz59
19. sep 2020

Ja mať také dieťa....

eliska13
19. sep 2020

@dzinka777 opakovať čo má spraviť budeš ešte pekných pár rokov.Mas úžasné dieťa nechci od neho niečo nereálne je to malé dieťa netrestaj ho zbytočne.

bajka16
19. sep 2020

😂 Môj muž je presne taký istý ale myslím že pri tvojom synovi je to taka drobnosť ze by som sa nad tým ani nepozastavovala je super vychovaný 😉 ale je to ešte dieťa nechaj ho byť aj tým dieťaťom nechaj ho robiť kúsok ťa aj neposluchnut ved má len 4,5 roka to ma iba poslúchať a pomáhať ti? Zbytočne si ničiš nervy tie si šetrí na jeho pubertu 😀

meluela
19. sep 2020

@dzinka777 mam 4.5 rocne dieta a som rada ked chyti zachvat zlosti menej ako 5x za den a ked je ochotna sa obliect, ako-tak zje obed a zaspi pred 22.00 😀 zuby som rada ked mi otvori usta a neutecie mi z kupelne, opakovat to musim aj 9 rocnemu inak zabudne a este aj slipy skontrolovat ci ma, lebo si kludne oblecie naholo gate. ale tak my mame aj nejake oficialne diagnozy. potrebujes trosku oddych a mozno nejaku kvalitnu knizku o rodicovstve si precitat. pozor na to, aby si mu nevyrobila zbytocne nejaku traumu prislis prisnou vychovou

hradnapani
19. sep 2020

ale 4 rocne dieta neurobi nic na povel, ta minuta dve su uuuuplne v pohode, kebyze sa s nim dopravas hodinu, tak nepoviem. Naozaj je to zlate dieta a mozes byt stastna, ze riesis len taketo prkotiny. Nechaj ho zit a ty zvolni, prosim 🙂

andreatytler
20. sep 2020

@dzinka777 Boze, az som zasla ked som citala co on vsetko urobi... ze, po sebe uprace a ked vidi flak, tak ho umyje... ved to je uzasne. Nemam skusenosti so starsimy detmi ale citala som vela prispevkov od nich mamiciek lebo sa chcem pripravit a poviem ti ze tvoje dieta je uplna nadhera. Bud hrda ze sa ti podarilo ho takto vychovat a dakuj bohu ze ma taku naturu. Rob, to co si robila doteraz, bude z neho skvely clovek.

lauriema
20. sep 2020

@dzinka777 Som sa tak smiala, keď som to čítala 🤟😀Kde je problém vlastne? Máš úžasného syna, toto je len jedno obdobie, skúša co si môže dovoliť

matapo
20. sep 2020

...presne ako ti baby pisu, uzasne dieta, nezabudaj ze je to dieta a nie stroj, nebude ta pocuvat na prve slovo, to ani nemozes cakat, je to male dieta !!! Chce a nielen ze chce ale aj potrebuje skusat, spoznavat,...nemoze dostat vsetko len pokynmi toto sa smie a toto nie a musis to respektovat. Chce skusat sam a objavovat, to je normalna potreba deti a hlavne tych malych. S pomalostou a ukecanostou sme aj my bojovali, a aj bojujeme a to uz mam skolaka. Ale ne je to boj v pravom zmysle slova skor vyrovnanie sa so situaciou ze moje dieta musi v kuse rozpravat a stale ma potrebu ma o vsetkom oboznamovat, a zabudne rovnako ako ty pises, ide si umyt zuby, zakeca sa, alebo ho zaujme nieco ine a uplne zabudne ze mal smer kupelna a zuby, to iste pri obliekani, jedeni,... . Ale v skole funguje ako ma, je sikovny, bystry a dokonca velmi rychly 🙂

marianeta
20. sep 2020

@dzinka777 toto je dieťa ktoré dáva zabrať? Sa zobuď.. Chces ho asi dokonalého v každom smere.. poviem ti to sprosto ale jednoducho- ani pes sa na povel nevy....ie.

martinka13
20. sep 2020

Toto nerobi ani moj 11 ročný🙂)))))

ivky
22. sep 2020

nepouzivam slova "to nemozes"....ale vysvetlujem preco sa to robi tak a to inak...ak to pochopi, nebude to robit. ak sa mu nezda, zeby dovod bol naozaj dôvodom, treba skusit aj inak vysvetlit. ine slova, ine dovody... a ze nepocuvne na prvy raz? mne pomaha, ked mu vopred poviem co sa ide robit cize neocakavam okamzite splnenie...Napr este sa dohraj a potom si pojdes umyt zubky....alebo dokonci si lego a potom sa ideme obliekat...A vysvetlovat, preco sa obliekame/prezliekame/zuby umyvame...ak nezabere, povedat dalsi dovod (vzdy jeden nech to stiha pochopit)