4 ročná dcéra vylúčená z vianočnej besiedky

kobylamodra
11. dec 2018

Ahojte. Dozvedela som sa od ucitelky, ze na vianocnu besiedku do skolky mozeme prist, ale ze dcera (4 roky) bude v publiku, lebo ze im kazi vystupenie a nechce spolupracovat a posediet. Uznavam, ze je narocnejsia na spolupracu. Ale chcela som sa spytat, stalo sa to uz niekomu?

eva112014
1. mar 2019

@marfikchov Ahoj! Ako sa ti darí s tým žiakom, ktorý ani nožnice poriadne nevedel držať? Jeho rodičia stále sa chovajú rovnako?

kobylamodra
autor
4. mar 2019

@eva112014 Ahoj. Momentalne od Vianoc mala do skolky nechodi. Riesime novu skolku, logopedicku, ale to je este v procese a aktualne najskor od septembra. Do starej skolky zacne zase chodit od buduceho tyzdna a budem to sledovat (cize v tomto zatial nic nove). Nove je akurat to, ze po sviatkoch rozposlala riaditelka rodicom anononymny dotaznik s otazkami predovsetkym na spravanie a profesionalitu uciteliek. Z toho vyplyva, ze som rozhodne nebola jedina, co sa stazovala. Zacala som viac o skolke komunikovat aj s ostatnymi mamickami a vacsina ma podobne skusenosti. Diky za opytanie 🙂

eva112014
4. mar 2019

@kobylamodra Super! Tak sa predsa čosi deje. Už ten dotazník zo strany učiteliek je pokrok! 👍👍👍

marfikchov
5. mar 2019

@eva112014 bojujeme každým dňom. Chlapec má svojské chovanie, do prác sa dobrovoľne nezapaja, len keď to majú ako úlohu všetci, dobrovoľne nič, kde sa niečo udeje zlé, tam je, a vedomostne to tiež nie je bohviečo, posledný príklad: robili si pracovný list ŠKD o prevencii zdravia a cvičenie bolo, že chlapec ochorel a že za kým by mal ísť, ak chce vyzdravieť. Na obrázkoch boli 4 ľudia, poštárka, kominár, lekár a krajčírka, on nedokázal pomenovať povolania, našťastie označil správneho. Tým chcem povedať, že matka a aj on sám tvrdia, ako doma pracujú, ako si doma čokoľvek vyrába, ale z toho, ako sa prezentuje v škole, tomu ťažko uveriť.

kobylamodra
autor
5. mar 2019

@marfikchov tusim si pisala, ze je to prvacik. musel nejako prejst zapisom... ja mam z toho, co pises pocit, ze bud je on a jeho rodina jednoznacny zanedbany a socialny pripad a potom by si mala ty/skola adekvatne konat, alebo tam je iny problem. mozno sa chalan hanbi alebo sa v skole z nejakeho ineho dovodu sprava inak ako doma. mozno chalanisko citi, ze ho ucitelka nemusi/nepadol jej do oka 😉 ak ti krivdim, vopred sa ospravedlnujem

katrinka8
5. mar 2019

@kobylamodra - na zápise sa dieťa pýtajú, ako sa volá, či vie kde býva, má niečo nakresliť, ak vie, podpísať sa (nemusí), narátať, do koľko vie (moja vedela do vyše 100 a na zápise povedala, že vie do 6 a keď jej povedali, nech naráta, narátala do tých 6, kamoškina detto, tá ale povedala do 12), čiže také základné ozaj veci. Plus berú do úvahy stres. Isto im bolo jasné, že dieťa vie narátať viac ako do 6 (doteraz netuším, prečo povedala práve do 6, dokonca som si ešte myslela, že keď bude rátať, tak normálne bude pokračovať. Ale nie, narátala proste do 6)...

katrinka8
5. mar 2019

@marfikchov - asistent by nepomohol?

marfikchov
6. mar 2019

@katrinka8 do klubu asistenta nedostane žiadna vychovávateľka a
@kobylamodra sociálne zanedbany nie je. Je to však rodina, kde otec je Ind, komunikuje v angličtine, aj chlapec sa narodil Írsku, po poslednom incidente som si utvorila obraz, že je neurotic, kým matka je tak flegmaticka, pokojná, že snáď ju tie jej deti ani nevytocia. Môj dojem, ale môžem sa mýliť, je, že deti sú tam velitelia, keď sa mu chce robí, keď nie, tak nič.... Triedna povie, aby si otvorili šlabikár, všetci sú nachystani a on jediný nič a dokázal by tak sedieť aj do konca vyučovania, len už to tempo vadí aj deťom. V klube nejaké časové ohraničenie nemáme, jedine, že ak prídu po dieťa a nedokončia si. Pri upozornení matky, že dieťa používa vulgarizmy, neriešila, prečo to používa a že to používať nesmie, ale od koho to má, u nich sa hovorí anglicky a vulgarizmy sa nepoužívajú. Jasné, že to mohol a určite počul v triede, ale kým iní to použijú v tichosti, aby ich nik z dospelých nepočul, tak on vždy keď si spomenie. Je logické, že upozorním vždy rodiča toho dieťaťa, ktoré na vlastné uši počujem... A tak ďalej, je toho spusta, ale zhrnula by som, že oni nie sú objektívni a vinníkov hľadajú všade inde. Tiež je to trieda, kde sa takýchto 'vyvrhelov' stretlo viac, ale od septembra mám pocit došlo k nulovemu posunu

letfenixa
6. mar 2019

@kobylamodra Zapis je formalna zalezitost. Zazila som dieta, ktore nepoznalo farby, ziadny geometricky tvar, nevedelo drzat ceruzku, ... Ano, bolo zanedbane v tomto smere. Do skolky isiel, len ked chcel.

katrinka8
7. mar 2019

@marfikchov - aho, no to hej, do klubu veru nie...
Inak, mi napadlo, raz som videla takú Zámenu manželiek, a tam bola rodina, kde otec bol Ind. Tiež to tak fungovalo, že dieťa stred vesmíru, taký malý veliteľ (ona bola Slovenka, žili ale kdesi vo Viedni, či kde) - ale môže to byť zhoda náhod, len mi to napadlo, že on sa tam tak vyjadroval, že som vyrozumela "medzi riadkami", že to je taký ich štýl. Ono to môže spôsobovať aj tá kultúrna črta vo výchove takéto správanie, ako píšeš. Ako, nemusí, ale môže to aj tým byť.

eva112014
7. mar 2019

Dieťa má vychovávať, teda vychováva ten, kto trávi čas s dieťaťom. Kto to je? Vo väčšine rodín, otec je ten, kto pracuje! Čiže asi matka! Viac by malo mať to dieťa "slovenskú" výchovu, ako "indickú".

katrinka8
11. mar 2019

@eva112014 - len pri zmiešaných manželstvách, kde je aj to kultúrne/náboženské pozadie iné sa to môže líšiť, tam je viac faktorov, ktoré to ovplyvňujú. Malo by mať... podľa koho/čoho? Každá rodina je iná, inak funguje, to sa nedá asi zovšeobecňovať.