4 ročná dcérka nechce sama jesť

judy81
27. jan 2012

Ahojte maminky, mam strasny problem, dcera bude mat v aprili 4 roky a vobec nechce jest sama, ked bola mensia jedla, nebol problem.Ale uz asi rok nechce chytit pribor do ruky,ani chleba do ruky,stale sa dozaduje aby som ju nakrmila,uz som ju nechala pri jedle aj hodinku nenajedla sa vobec a 20 min na to kricala plakala ze je hladna, som zufala,a v skolke tiez neje sama, vzdy ju ucitelky alebo kucharky nakrmia ako tak.

judy81
autor
31. jan 2012

@mamavera dakujem za podporu a mas 100000 % pravdu, vazne som jej chcela ulahcit to stahovanie a aby si zvykla u deda doma, asi som to dobre pototo🙂 ale dufam nie je neskoro napravit par veci, sak pomaly rok a pol byvame tu a uz si urcite zvykla mala 😀

gabika_c
31. jan 2012

judy81 to že ti 1-2dni nebude jesť nič sa jej nestane len nech pije ale sama a uvidíš čo či začne si brať sama alebo nie lebo to len naozaj trucuje moja piškota malá 🙂

ivce
4. feb 2012

@judy81 tak jak válčíte holky? 🙂

judy81
autor
4. feb 2012

@ivce uplne uplne zleeeee ☹ malo papa sama, sice uz nieco zje sama,ale nie vela☹ a kazde jedno stravovanie je boj o kazdu lyzicku co da do uts sama.....bud to bude lepsie, alebo ja neviem...schudne a nebude vladat 😒

anjelicek26
4. feb 2012

@judy81 - ale neschudne, len s tebou cvici. Co znamena boj o kazdu lyzicku? Nedavaj jej viac pozornosti, ako si zasluzi, lebo vlastne zasa bude mat to, co potrebuje - mamu na stopkach sledujuc kazdy jej pohyb. Neje - neje. Bude hladna - bude. Pocka si do dalsieho jedla, medzi tym maximalne OVOCIE, nic ineho - ziadne keksicky, jogurtiky na chut. Nepopusti. Lebo ak teraz pustis, tak si prehrala. Uvedom si, ze s tebou cvici 4 rocne dieta. Prilis ju milujes, prilis jej ustupujes. Ale toto nie je vychova 😖 Dieta je len dieta a mama je ta, co robi pravidla.

Co by schudla a nevladala jaaaaaj toto fakt neries, vzdy sa este naje tolko, aby hladom nepomrela. Aj keby pol kila schudla zabit ju to nezabije, ved vazi dost. Ked sa "zlomi" ten jej odpor, bude zas jest normalne a dobehne to.

Fakt bud pevna.

judy81
autor
4. feb 2012

@anjelicek26 som pevna som.....a ked nechce jest tak jej to vzdy zoberiem a ked je hladna tak jej to zohrejem a zas jej to polozim na stol.....maximalne poobede ma ovocie po obede, vsetky keksiky som zjedla ja co sme mali doma 😀

katecameron
4. feb 2012

no az ta to potesi moj bude mat 5 a nechce jest sam skoro nic jedine sosovicovu polievku a mozno nejaku buchtu obcas chlebík ale varene jedlo ani za nic

mamavera
5. feb 2012

@judy81 ideš na to správne, anjeličej26 ti výborne radí, ale daj veľký pozor, aby malá to, čo robíš nebrala od teba ako trest. NESMIE!!! na tebe poznať, že si nahnevaná, lebo nejedla! Dieťa vycíti tvoje obavy, že schudne a nebude vládať! S úsmevom jedlo vyhoď, neponúkaj jej ho znovu, to trošku vyzerá ako trest. Samozrejme, ak nezje obed, na večeru jej môžeš dať to isté, myslela som to tak, aby nedostávala na olovrant to, čo jedla na obed, skrátka aby to nezaváňalo tým - nič iné nedostaneš a ak to nezješ, budeš hladná! To v žiadnom prípade, to by bolo zase vydieranie z tvojej strany. Jedlo je úplne prirodzená vec, netreba o nej nejako zvlášť rozprávať, nech to najmä nerieši zvyšok tvojej rodiny, musíte všetci ťahať za jeden koniec povrazu. Nič sa neboj, že schudne, deti dokážu byť v tomto veéééľmi vytrvalé. Ale ty to zvládneš. 🙂 🙂 🙂

judy81
autor
5. feb 2012

@mamavera dikes za podporu, samozrejme na olovrant nema to co nezjedla na obed 🙂 ona totiz po obede,po 3 lyzickach do pol hodiny si pyta jest,ze je hladna🙂 vtedy jej dam nedopapany obed 😀 a na olovrant si vzdy vyberie sama co si prosi, ale ten olovrant aspon aj zje 😝 a vecera je zasa o inom, vtedy zas nic nechce len malinko a po pol hodine je zas hladna 😀 spekuluje, caka kedy ju nakrmim aby som mala pokoj, ale ja som schopna jej kazdu pol hodinku vylozit veceru kym sa nenaje 😠

mamavera
5. feb 2012

@judy81 tak už chápem 🙂 , ale pokojne jej vysvetli, že keď sa nenaje, tak bude hladná, pretože ty jej nebudeš o chvíľu zase vykladať jedlo, neostal by ti čas na nič iné. Skrátka sa snaží s tebou točiť 🙂 . Ale myslím, že je to na dobrej ceste. Ale keď nezje obed, v žiadnom prípade jej ho o pol hodinu neponúkaj!!!! Ona to vie, že jej ho dáš a zase točíte celý deň o jedle a to predsa nie je cieľom. Čo nezje, vyhodiť!!!Nekomentuj to vôbec, naozaj obed vyhoď najlepšie pred ňou, ale neupozorňuj ju na to. Neboj sa, ona si to všimne...do ďaľšieho jedla NIČ!!! Polovica z detí, ktoré majú problémy s jedlom nepozná pocit hladu,V materskej škole deti tieto cirkusy robia výnimočne. Veľmi skoro pochopia, že do ďaľšieho jedla nič nedostanú. Vydrž!!!! Úspech sa dostaví.

ivce
6. feb 2012

@judy81 souhlasím s @mamavera nemluvit o jídle, nevyhrožovat, nepřesvědčovat. Nabídnou, když nechce vyhodit, další jídlo bude svačinka apod. A´t se to nezvrhne zase pro změnu do toho, že tě bude vytáčet požadováním jídla co půl hodinky 😉 ale jak je vidět, nakonec si sama do úst dokáže dát, že? 🙂

lenusiatko
29. jan 2013

@judy81
Mamavera to nazvala presne, my sme si doma presli niecim podobnym. Z jedla bol vecny cirkus a ked moja dceruska uz treti den nic nejedla, zacala som ju krmit. My mamy k svojim detom nevieme byt objektivne a mozno im tym aj ublizujeme. Oni nas uz davno prerastli a my to este ani netusime. U nas sa tiez kakavkovalo, vitaminovalo, dokrmovalo, vyberalo, preberalo, za noc 10x hore, az ma to uplne odrovnalo a narusila som si nervy. Nikto mi neporadil, nepomohol, vlastne som si o pomoc ani nepytala, lebo som to ani nevedela pomenovat. Az ked sa mi narodil syn, som vedela, ze takto dalej nemozem. On vzdy vsetko zjedol sam a rychlo, jednoducho musel prezit, lebo na neho neostal cas a pozornost. A co nam pomaha? Ako pise Mamavera, jedlo na stol 5x za den v presny cas, ziadne vyberanie, presne vymedzeny cas na jedenie a ziadne reci okolo toho. Nehovorim, ze to funguje 100%, ale najma mne sa ulahcil zivot a o to ide. Moja dcera tiez zvykla pojedat kazdu hodinu 3 lyzicky, ale kde sme? To som vkuse v kuchyni, riady stale spinave a vsetko sa tocilo okolo jedla. Nie, nemoze to takto fungovat. Treba byt pevny a vydrzat, raz nam za to podakuju. Ja viem, ze u dcery v skolke deti nedokrmuju. Jasne, ze za to platime peniaze, ale to take male dieta nechape. Toto je umorna cesta, ale verim, ze na jej konci bude jasny vysledok 😀