5 letá dcera není schopna říct jméno, adresu, věk

lv
29. nov 2012

ženy nemáte některá radu, jak na 5-letou holčičku, své jméno-adresu-věk říkala dřív jak naučenou básničku, snad od 2let, jako každé děcko, najednou když s ní komunikujeme dospěleji, není schopná to říct - řekne křestní jméno /u toho se kroutí, hopká, šišle, kňourá..je vidět, že je jíí to nepříjemné a odvádí pozornost/, když se zeptáme jak se jmenuje dál, příjmení, řekni to celé - jen kouká..a kde bydlíš je "v růžovém domečku", na ulici neodpoví, když už jí napovíme neví číslo a plete si ho s věkem, prý je jí 11 😨 ...v klidu opravím, vysvětlím a zeptám se za hodinu a zas ☹ na preventivní prohlídce u pediatra to z ní páčili snad 10min a nevypáčili.

monyccka
29. nov 2012

@simonk_a101 😀 😀 😀 nuz asi poznas pramalo deticiek.. nikomu nepotrebujem nic dokazovat a s tebou sa nebudem natahovat, tvoje argumenty su biedne. Poznas slovicko "zaostalost", no buhozial pouzivas ho uplne nevhodne. Bohuzial o objektivnosti nie je mozne hovorit a myslim, ze oznacit niecie dieta podla popisu jednej situacie za zaostale je veeeelmi daleko od odbornosti ale aj od sedliackeho rozumu.

kaja73
29. nov 2012

@simonk_a101 fakt sa neda takto sudit-moze sa jednat o problem-su diagnozy kde dieta zacne zabudat to co uz vedelo 😖 ,ale moze sa jednat aj o povahu-proste sa jej nechce spolupracovat.
A k tomu co vie a nevie dvojrocak-moj stari syn v 20m vedel mena a priezviska celej rodiny,susedov,psov,vedel komplet svoju adresu a aj adresu staryc rodicov, od 2 a pol roka poznal vsetky pismena,v necelych 3 rokoch poznal vsetky planety nasej sustavy,vedel ako funguje krvny obeh,dychacia sustava ,cital od 3 a pol roka........-a nie je genius-dnes ma 14 rokov a je normlanym ziakom na 8r gymply a nicim nevynika nad ostanymi spoluziakmi.
Mladsi bude mat zanedlho 3 roky a vie akurat mena a priezviska nas a starch rodicov-nic ine z toho co vedel stasri nevie-nebavi ho to,nechce to vediet,ma ine záujmy -kresli,modeluje,hra sa s autickami-proste klasika chalan-je uplne iny ako bol jeho brat-ten aj spaval s encyklopediami v jeho veku.

nice202
29. nov 2012

aj moja rozprava od roka a v roku a pol uz hovorila plynule. Teraz sa ani nepozastavim, ked ostatni hikaju, ako ona krasne hovori. Skoro ako dospela. A to si naozaj nevymyslam, ale je to tak. Vie takisto mena a priezviska a aj adresu kde byva, adresu kde byvaju stary rodicia. Cize mi pride zvlastne, ak to v piatich rokoch niekto nevie. Skor by som sla na nejake testy.

monyccka
29. nov 2012

@lv a na oslovenie reaguje normalne? v inych cinnostiach ste nezaznamenali zmenu? pises, ze je to maly "general", co podla mna moze byt aj dovodom, ze nechce odpovedat n taketo otazky - lebo si to nezorganizovala ona.. Skuste sa pred nou vy s manzelom rozpravat o menach a adresach ale nezapajajte ju do toho..len tak nenapdako, aby to videla - ze minule sa ma ten a ten pytal, ako sa volam a ja ze ....... a ze byvame tam a tam a manzel by mal byt nadseny, ze super, tak uz budu vediet, k nam trafit. A tam debatu ukoncite, nech sa tym nepresyti. A zopakovat o tyzden znova podobnu scenku..Mozno sa chyti a bude sa jej to zdat prirodzenejsie, ked sa jej na to niekto opyta. V podstate nas deti tieto info nepocuju hovorit, len vyzadovat. Cize jej to moze pripadat divne a neprijemne, akoby ste od nej chceli nieco, co sami nemusite vediet..neviem, ci pisem dost zrozumitelne..tazko takto cez net..

monyccka
29. nov 2012

@nice202 mas velmi sikovnu dcerku a ochkanie okolia na to, co dokaze je uplne namieste. Vobec ale nie je nutne, ani tabulkove aby to dietatko v tak nizkom veku vedelo. Naozaj je v poriadku ak sa len uci rozpravat, pomenovavat predmety a osoby. V piatich uz ma vediet ropravat plynulo, poznat farby, pocitat do 5 a nakreslit postavu, dom atd.. je toho mnoho, no stale su "dovolene odchylky" oboma smermi.. Nie je nutne stresovat pri kazdej malickosti v ktorej sa dieta nepodoba na okolie..

kitinka76
29. nov 2012

@simonk_a101 moje Terez v roce a půl skládala věty za tří až čtyř slov. A geniální není, jen ukecaná 😀 😀 jméno a adresu uměla ještě před nástupem do MŠ (tam nastoupila ve třech letech)

nice202
29. nov 2012

@monyccka toto co tu pises o 5 rokoch, tak moja uz ovlada. Vie sama pocitat do 15 slovensky, anglicky, spanielsky, farby takisto. Kreslit nevie a je to jej najneoblubenejsia cinnost. Preto by som asi aj ja stresovala, ak by v piatich rokoch nevedela odpovedat na take otazky, ako pise vyssie. Samozrejme, ze to nemusi nic znamenat, ale este som sa s takym nestretla

simonk_a101
29. nov 2012

@monyccka ten sedliacky rozum si si mohla odpustit a o odbornosti sa radsej nebavme... dufam ze to nie ty si pisala o tom ze si psychologicka?? Ja som sa len vyjadrila ako sa mi to javi, a urcite som sa nevyjadrila : Iv, tvoja dcera je zaostala vybav jej sanatorium nic z nej nebude ok??? Slovo zaostalost je velmi skarede ale naozaj sa mi tu nechce rozpisovat vsetky mozne diagnozy, ci? Tu vzdy kazdy caka, ak ma matka problem ci s ucitelkou, ci lekarkou a tie najlepsie riesenia su: zmen skolku, zmen lekarku, nepocuvaj ich , tvoje dieta je v poriadku.... naco stale klamat. Kde inde sa clovek dovzie objektivnu aj ked krutu pravdu ak nie tu? Netvrdit ze ja mam v tomto pripade pravdu, ale myslim ze mam pravo vyjadrit svoj nazor. Nech vie ako to vidia aj ostatni , nie len ti co chcu ukludnit matku.

monivo
29. nov 2012

Jdeme s dcerou začátkem prosince na 3letou preventivní prohlídku a tak jsem se ptala, na co se jí budou ptát a mimo jiné právě na celé jméno a adresu. Což mě překvapilo. Pamatuji si, že na tohle se ptají u zápisu do 1. třídy. Takže asi by to podle doktorských tabulek děti vědět měli. Jméno ví, ale adresu jsme jí tedy zatím neučili. Přijde mi to zbytečné.

adelka21
29. nov 2012

@simonk_a101 vypálit diagnozu mentální zaostalost takhle od boku, tomu se říká frajeřina 😀 😀 😀 😀 toto je zase můj názor 😀 😀 😀

simonk_a101
29. nov 2012

@adelka21 ooo ... v dnesnej dobe sa este frajeruje? :D :D :D

adelka21
29. nov 2012

@simonk_a101 no, asi ano 😀 😀 😀 vlastně určitě ano 😀 😀

adelka21
29. nov 2012

@simonk_a101 promin, nic ve zlém, ale fakt jsi mě pobavila 😉

monyccka
29. nov 2012

@simonk_a101 ak diskusne forum pokladas za zdroj "objektivnej pravdy" a podla par viet vyfabulujes diagnozu "mentalna zaostalost", nemam dovod dalej reagovat na tvoje prispevky, ani zdaleka sa nechytam na tieto tvoje schopnosti 😀

simonk_a101
29. nov 2012

@monyccka jeeeezis pre boha.... potrebujes si nieco dokazovat na fore??? ja som ta neprosila reagovat, ja nie som zakladatelka diskusie. ale stojim si za tym ze som nic nefabulovala a bol to len moj nazor, ze to nie je normalne a ak by som stretla 5 rocne dieta ktore nevie tieto zakladne informacie tak by som si myslela ze bud sa tomu dietatu vobec nevenuju alebo je zaostale.... a ze to poviem na plnu hubu tak pardon. nikoho nesudim a ani som to nedala nikomu na pepier. zaujalo ma to tak som zareagovala a hotovo. hahaha bavim sa aj ja ako sa dokazete poniektore rozcertit 😎

cerez
29. nov 2012

Mentálna zaostalosť? Koho konkrétne si mala na mysli? Snáď nie to 5 ročné dieťa? Ďalej by som už na tvojom mieste nepridávala príspevok, lebo mentálna zaostalosť sa tu prejavuje u niekoho iného!

lv
autor
29. nov 2012

@simonk_a101 děkuji i vám za reakci, nejsem z těch, co si přejí jen ujištění, jak bezvadné mám dítě a doktoři /či učitelé atd./ o její genialitě neví a jejich názory jsou špatné.. možná se jedná o nějakou odchylku v psych.vývoji, možná jsem jen popsala situaci já špatnými slovy - že toho není schopná, zřejmě je tedy mentálně zaostalá po své matce. Lékařky jsem se zeptala hned při zmíněné preventivní prohlídce, problém v tom neviděla.

llluckaaa
29. nov 2012

Holky kliiiid. Můj čtyřletý syn na otázku, jak se jmenuje, odpovídá, že je šikovný chlap 😀 . A přiznám se, že já ho neučím říkat, kde bydlí. K čemu by mu to bylo? Zná své jméno, příjmení a město a to je podle mě tak akorát. A určitě mi nepřijde mentálně zaostalý 😀 Pokud by tomu tak bylo, asi by nebyl schopný rozpoznat většinu dopravních značek, rozeznat druhy aut a podobné vychytávky, které pořádně neznám ani já 😀

lv
autor
29. nov 2012

@monyccka líbí se mi to, líbí se mi to, líbí se mi to...děkuji za vaše příspěvky, úplně jsem si dceru dokázala představit, že je jí zřejmě trapně, když jsem se vyptávala, asi si nebyla jistá, když to jednou spletla atd..každopádně zkusím to úplně vynechat, případně sehrát scénku se zvířátky, nebo s tátou..komunikuje plynně ve větách, problémy jí dělají trochu předložky /za, pod/ a určení času včera-zítra, velmi přesně a krásně kreslí, takové proporce u zvířat já nedokážu, třeba koně, žirafy, ví kde bydlí babička, bratranec, sleduji tabulky psychomot.vývoje na různých stránkách a vcelku odpovídá.

lv
autor
29. nov 2012

ráda bych opět poděkovala všem za názory a rady, ve spoustě příspěvků jsem našla kus pravdy, tedy to že se dcera stydí, není si jistá, když to jednou popletla, je jí to nepříjemné a nechce spolupracovat..jinak je to zcela průměrné děvče s průměrnými znalostmi, tím myslím, že když něco není dokonalé v této oblasti, zase vyniká v jiné.

petkula
29. nov 2012

@lv já myslím, že je to jen dočasné, že se dcerce prostě nechce. Vždyť jsi psala, že ve dvou letech tohle všechno říkala, takže má teď prostě takové období a čím víc se na ní tlačí, ať to řekne, tak se zatne a nepoví to 😉 Když tomu necháte chvíli volný průběh, určitě si na to zase vzpomene a řekne to sama od sebe 🙂

petkula
29. nov 2012

@lv syn taky donedávna říkal, kolik mu je let a teď to prostě neřekne za žádnou cenu 😉

renkol
29. nov 2012

to je v pohodě. to náš syn zase někdy na otázku jak na něho volají maminka nebo tatínek? tak řekne: Stůj, svítí červená. 😀 😀
A doktorce řekne, že si to má přečíst v kartě, že tam je to napsaný.

renkol
29. nov 2012

Nebo je jeho oblíbená věta, že už to jednou říkal, že to opakovat nebude.

llluckaaa
29. nov 2012

@renkol 😀 😀 😀

llluckaaa
29. nov 2012

@renkol Náš malý taky: "Já už jsem ti to říkal, ale ty mě vůbec neposloucháš. Musíš dávat pozor." 😀

renkol
29. nov 2012

@llluckaaa Jako bych slyšela našeho. A když nemá náladu tak bary rozlišuje - normální x holčičí, škaredá x pěkná a nebo má všechno černý.

renkol
29. nov 2012

Jinak myslím, že můj syn bude taky mentálně zaostalý když nerozlišuje fialovou a růžovou. 😀 😀 😀

monyccka
29. nov 2012

@lv dobre kresli? ma proporcionalne zvierata? Chvalit chvalit chvalit, robit vystavky a k tomu pisat - toto si nakreslila, ked si mala....rockov. Toto si nakreslila teraz a mas tolko a tolko rockov. Napiseme na zadnu stranu tvoje meno, aby vsetci vedeli ze taketo krasne obrazky kresli moje sikovne dievcatko anicka hruskova... atd 🙂 a mozno casom sama dojde s tym, ze mami, napis, kolko som mala rockov ked som to nakreslila. A skusila by som sa pridat - nakreslim obrazok a na zadnu stranu budem pisat (samozrejme s komentarom) meno aj vek.. Mozno aj zvieratka, babaiky, tatko, babka, dedko kamaratky ktokolvek by mohol byt pri tomto napomocny.. zapojit ich aj bez toho ab yo tom vedeli, ved ide len o podpisanie obrazka. A ked mala uvidi, ze poznat svoje meno a vek na nieco sluzi, mozno sa o to bude zaujimat aj sama..

lv
autor
30. nov 2012

@monyccka díky za tip, zatím obrázky podepisuje zkratkou jména sama a vystavujeme je po bytě, chválíme ji hodně, i ostatní, protože kdo její obrázky vidí, žasne. Budu tedy ke jménu přidávat věk.