5 ročná dcéra je v škôlke smutná

nelinka2009
20. okt 2014

Ahojte, zacinam byt zufala... Moja dcerka bude mat v decembri 5 rokov a uz 3 rok navstevuje MS. No prvy rok chodila velmi malo a druhy polrok bola cely doma - zdravotny stav. Druhy rok sa to zopakovalo, takze pol roka doma. Teraz nastupila az od 1.10. nikdy nebol ziadny problem, od prveho dna sa do skolky tesila, nikdy neplakala, dokonca sa tam pytalaa, ked musela byt doma. Mala tam oblubene kamosky a tie tento rok uz sli do predskolskej zatial co moja dcera nie. od 1.9 do ich triedy teda nastupili uplne nove deti, a tie co poznala odisli. Neviem si rady, dcera chodi do skolky smutna, netesi sa tam, ale neplace. tvrdi mi, ze sa tam nudi... je pravda, ze som mala mensi spor s pani ucitelkou, ked mi tvrdila, ze dieta je chore aj ked nebolo, ale vyriesili sme to. Neviete ci je mozne na zalk. posudku od psychooga premiestnit dieta do predskolskej? Ci je mozne aby predskolsku opakovala? Nechcem aby sa tam nudila, a divadielka ma uz okukane... Zda sa mi, ze by potrebovala viec podnetov. V triede patri medzi tie najstarsie deti a hlupa nieje. Len ju nebavi kreslenie, takze to jej moc nejde, ale s jemnom motorikou inak problem nema... proste len chcem vediet co by ste robili... Chcem aby bola znova taka stastna a spokojna ako tie dva roky, ked tam ani poriadne nechodila. Teraz sme konecne vyriesili imunitu a toto... Pomozte prosim...

janinah
21. okt 2014

určite by ma zaujímal názor psychologa...a šla by som s ním za riaditeľkou školky

luciferkax
21. okt 2014

u nás deti nedelia, ostávajú v triede spolu, tretina detí je v predškolskej triede dva roky po sebe....

babulina
21. okt 2014

my sme mali odporucanie od psychologa na presun do inej triedy, ale riaditelka zlahka prevratila oci a nas sice chape ale pre nu to je velka komplikacia, nakoniec sice sa nam podarilo presun uskutocnit ale bola to nasa silna iniciativa nie papier od psychologa co ju presvedcilo
na vasom mieste by som sa pokusila porozpravat s riaditelkou, ci by sa v predskolskej triede nenaslo jedno volne miesto, to ze by si ju zopakovala viackrat je velakrat casta prax, takze toto ako argument urcite neobstoji

rakywanda
21. okt 2014

papier od psychológa ti bude asi na dve veci, to nie je žiadna páka na preradenie. ak tam riaditeľka nemá miesto, tak čo? dieťa, ktoré má predškolský vek dá do strednej triedy, lebo ty máš papier psychológa? jednoducho je to tak, že ak zaplnia triedu predškolákov deťmi (robia to podľa dátumu narodenia) tak smola, tie ostatné musia ísť inam. počty na triedu jednoducho nepustia. u nás bola aj taká vec, že deti, ktoré išli na rok do školy nechodili vôbec do triedy predškolákov lebo tam nebolo miesto. tento rok je taká situácia, že v triede predškolákov sú 4-ročné deti, lebo samotných budúcich školákov je tam 10 a triedu treba naplniť do 22.

poviem ti to takto: ak malá chodí do škôlky len od 1.10. dnes je to ešte veľmi krátky čas, aby si zvykla na nový kolektív. ak by sa ti ju tento rok aj podarilo preradiť do predškolskej, čo ti to pomôže? tvoja tam zostane aj ďalší rok (v predškolskej môže byť aj 2 roky), kamošky pôjdu do školy a znova ju bude čakať nový kolektív - nové deti, situácia sa ti zopakuje. myslím, že preradenie nič nerieši, len odďaľuje. Porozprávaj sa s učiteľkou ako pomôcť malej začleniť sa do kolektívu.
držím palce.

sendy182
21. okt 2014

@nelinka2009 ja by som šla za učiteľkou a riaditeľkou....porozprávala sa.....možno sa dá urobiť výnimka....veľa záleží od učiteľov.......držím palce....povedz im pravdu tak ako nám

0silvia0
21. okt 2014

@nelinka2009 ak sa voľné miesto v triede predškolákov nenájde, budete sa musieť zmieriť s daným stavom. Moja dcéra tak isto mi v škôlke často rozprávala, že chce byť chorá, aby mohla byť so mnou doma 😒 Sú deti, ktorým je lepšie v domácom prostredí ako v škôlke a sú deti, ktoré potrebujú nutne kolektív na vybláznenie sa.
Vidím v tvojej popiske, že je to tvoje jediné dieťa, takže chápem, že ťa to trápi a pravdepodobne ste na seba silne naviazané. Ale v škôlke a škole nebude nikdy nič spravodlivé a také, ako si rodič praje. Treba si na to zvykať. Kopu vecí som musela prehltnúť vo výchovno-vzdelávacom systéme mojich detí a kopu prekážok sme museli absolvovať a ešte aj budeme musieť. Napríklad dcéra bola 2x v škole v prírode a starší syn ani raz. On to veľmi ťažko niesol a bolo mu to nevýslovne ľúto (proste nemal ústretové učiteľky, ktoré túto formu vzdelávania jednoducho odmietli). Čo som s tým mala robiť? Syn mal vždy smolu na učiteľky, ktoré s nimi nechodili na žiadne výlety a dcéra mala šťastie na učiteľky, ktoré sa deťom venovali nadštandartne. Tak isto mal syn v škole smolu na kolektív. Najprv mal v triede dobrých kamarátov, neskôr sa však poodsťahovávali, prešli na iné školy a zostal v triede bez dobrého kamaráta. Dokonca im do triedy prišiel nejaký viackrát prepadnutý grázlik, s ktorým sa museli ako trieda vysporiadať. Dá sa s tým niečo robiť?
Ďalej sa rozpisovať nebudem, ale aj dieťa sa musí učiť adaptovať na nové situácie, ktoré nie sú vždy také, ako si ono aj rodič predstavuje. A aj v budúcnosti sa dieťaťu môže stať, že bude musieť fungovať v kolektíve, kde nemá žiadne spriaznené duše ani kamarátov.

horana
21. okt 2014

@nelinka2009 Kedze tvoja dcerka nepojde este zrejme od skoly buduci september, podla veku, a nepises ze uvazujes o predcasnom zaskoleni, nie je praveze lepsie ked si najde kamaratov a skusi zapadnut do koho konkretneho kolektivu s ktorym raz pojde do ZS? Teraz keby si dosiahla preradenie do predskolskej, buduci rok by sa jej zrazu aj tak vsetky kamosky stratili a keby sa nenudila aj teraz, nudila by sa potom - vsetko to opakovat.
Ono je to nieco za nieco, teraz sa bude mat lepsie, buduci rok (a z dlhodobeho hladiska keby sla s tymi novymi potom aj na ZS) horsie. Ked sa v skolke ako takej nudi, mozno by pomohol psychol. posudok ci nie je nadpriemer. intelig a teda ci neuvazovat o predcasnom zaskoleni a potom uz by ten tlak na predskolksu triedu bol adekvatny. Ked sa tam ale nudi len preto ze tam nema kamosky, tak asi nie je uplne ten spravny dovod (ako vysvetlujem vyssie, aj tak by jej odisli a lespie ked si na tychto sucanych, jej buducich bude uz teraz zvykat a najde si postupne kamosky tam). Necakat zazraky zo dna na den, tvoja dcerka papierovo chodi do skolky 3. rok ale fakticky je len zaciatocnicka co sa tyka tych socialnych masovych interakcii vo velkom kolektive...je malo zvyknuta na to robit co musi aj ked sa jej to nepaci, napr. to kreslenie, su dve cesty, bud sa to nauci mat rada, nakolko s tym este v 1. triede ZS toooko pracuju doaleluja stale hodne kreslia...alebo sa rozhodnes ist cestou sukromneho zariadenia, kde si budes moct trosku viac vyberat comu sa bude venovat...

nelinka2009
autor
21. okt 2014

Dakujem vam všetkým... Velmi ste mi pomohli... Moznoupustm od toho preradenia, ale psychológa navštívim... Nieco sa tam deje... Je to veľká zmena oproti tomu, ako savilakedy tešila... Uz sme objednané, tak držte palce.

nelinka2009
autor
10. dec 2014

vyriesene preraadena... od januara

NESKUTOCNA VDAKA ZA LUDSKY A PROFESIONALNY PRISTUP PANI RIADITELKY PILARIKOVEJ