5 ročné dieťa bolo svedkom agresívnej hádky rodičov

zozo111
20. máj 2013

Ahojte, prosim vas o vas nazor. Nase dieta (skoro 5r) bolo svedkom agresivnej hadky nas - rodicov. Dodatocne - hodinu potom som mu vsetko vsvetlila, ze aj dospeli sa hadaju obcas ako deti za hluposti. Kludnejsie zaspal. Ale viem, ze ho to dalej velmi trapi, ze rodicia po sebe vrieskaju. Je mi jasne, ze je to hrozne, ale tentokrat sa to nedalo vyhadat medzi 4 ocami, bohuzial. placem ako male dieta,a je mi to velmi luto. Ako mu pomoct vysporiadat sa s tym šokom? dnes ho berieme na vylet, na zmrzku, chceme sa mu venovat viac, mam pocit, ze to isto nestaci. Bojim sa navyse, ze to bude rozpravat v skolke, ako sa rodicia velmi hadali, kricali, buchali ☹ Bohuzial, nie prvýkrat... Mam manzela nervaka, preto sa to nie vzdy da nacasovat, ked nie sme s dietatom...
Ako ste vy riesili nieco podobne? ako rozumne a bez natlaku vysvetlit dietatu, ze to co sa deje doma, ma doma aj zostat a nie to vyrozpravat v skolke? da sa to vobec aspon trochu ovplyvnit?

sisaha
20. máj 2013

@zozo111 myslim, ze tieto riadky treba adresovat manzelovi nervakovi... Nemozes chciet po dietati, aby bolo ticho.. Hlavne si to musi uvedomit tvoj muz, kedy uz prekracuje hranice beznej hadky.

sissy27
20. máj 2013

@zozo111 hmmm a tebe nejak nedochádza, že to, čo sa deje u vás doma, netreba tutlať a zametať pod koberec, ale riešiť? akože manžela ospravedlňuješ, že je nervák a preto má správať sa tak ako sa správa? je dospelý, keď sa nevie ovládať a spracovávať svoje emócie, tak nech vyhľadá odbornú pomoc...a neviem, ty si šťastná v takom vzťahu, kde sa asi vznášaš 3cm nad podlahou, aby si náhodou manželovi nervákovi nedala dôvod na krik? lebo teda nie že by mi na vlastnom dieťati záležalo menej ako na sebe, ale v prvom rade po mne nebude niekto nepríčetne vrieskať...

luci78p
20. máj 2013

@zozo111 ak to tvoj muž nepochopí,ber to dieťa preč a navždy - ako jeho mama mu daj šancu vyrásť v klude a láske a nie v hádkach a nervoch ,odrazí sa to aj na ňom,to mi ver

marcelatje
20. máj 2013

@zozo111 myslím že ak by to dieťa povedalo v škôlke je to ten najmenší problém 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

eeffka
20. máj 2013

@zozo111 doteraz za 5r zivota dietata ste sa ani raz nepohadali? Ja doma vrestim priebezne, som povedzme vznetlivejsej povahy 😀 😀 😀 a ze vrieskam,a nic sa nedeje som dcere vysvetlila uz ked mala asi 2,5r, nie ze 5...
sa hodite hadat s muzom pred dom?
Na hadke je pre decko podstatne ze vidi nielen vrieskajucu cast ale aj to ze mamka s ockom sa potom k sebe maju. pride mi zvlastne ze sa to snazis ututlat.

hradnapani
20. máj 2013

@zozo111 tak, na zaciatok je aspon dobre, ze si mu to nejako vysvetlila. Mne ako dietatu nikto ziadne hadky nevysvetloval a to bolo na tom to hrozne, lebo som vobec nechapala a len to prehlbovalo chaos. Myslim, ze staci raz vysvetlit, po tej hadke a viac sa v tom nerypat.
ALE: zacat pracovat na sebe ako rodicia, aby sa taketo nieco neopakovalo. Nervacke vybuchy nie su pred dietatom namieste (teraz sa nebavime o zriedkavej hadke dvoch ludi, ktorym obcas prasknu nervy, aj to patri k zivotu). Ak sa to bude opakovat, nepomoze vam ziadne vysvetlovanie ani dodatocne riesenie traumy. Dieta zije tu a teraz, ale pamatat si bude vsetko...

salamistka
20. máj 2013

tiež som nervnejší typ človeka, ale tak naše hádky nezvykli byť nejaké ostré, skôr len výmena názorov bez kriku a agresivity, ale aj to som radšej stopla, lebo som si povedala, že načo strácať čas hádkou nad niečím bezvýznamným, keď sa máme radi a ten čas strávený hádkou môžeme radšej stráviť spoločne pri hre a aby dcéra videla, že ak sa v niečom nezhodneme s mužom, nemusíme si to vykričať, ale môžeme sa o tom porozprávať pokojne...
samozrejme, pri návale emócií je lepšie to nepotlačiť v sebe, ale skôr svoj hnev preorientovať na neživé veci, vyplakať sa, zhboka dýchať a pod.
a odkaz pre tvojho muža: žiadny problém nie je taký strašný, aby kôli nemu muselo naše dieťa trpieť...to dieťa to dnes možno nevníma až tak negatívne, ale možno keď bude dospelé, bude reagovať podobným neprimeraným spôsobom a tak sa veru nežije v rodine ľahko...

miriam11
20. máj 2013

@zozo111 tiez mam obcas nervy, som dost vybusna, ale vzdy mi moj mozog "zareaguje" a ked je tam mala, nikdy sa s muzom pred nou nehadam. Radsej si to "vyvrestime" neskor. Neviem, ake situacie su u vas, ale moze byt, ze v tom momente sa to nedalo a nedalo sa ovplyvnit to, aby dieta vsetko nepoculo... Teraz je uz tazke nieco napravat, akoze sa nic nedeje. Deti totiz, aj citia, vnimaju urcite veci o ktorych si myslis, ze ani netusi. Bohuzial, tusi. Ktovie teraz uz je neskoro lamentovat, neviem, co vsetko ste si pred nim vykricali a on si to vo svojej hlavke nejako poskladal podla seba. Skuste si s muzom slubit, ze pred nim uz nebudete vrestat a hadat sa. Ak sa to da, tak vobec. Neviem samozrejme, aky mate vztah, ale toto manzelovi treba riadne vysvetlit, nech sa ovlada. Ked to nedokaze, nech vyskusa psychologicke cvicenia u psychologa. Dusevny vyvin dietata v tak malom veku ma velmi, velmi vyznamny vplyv na cely zivot. To, co my povazujeme za bezne, normalne a vsak niekedy sa to stava moze dieta brat uplne z ineho pohladu a dat vacsi vyznam ako je skutocny. Preto pozor na to. Dajte si zavazok, aspon budete motivovani. Teraz je ta prava prilezitost. Ucime sa cely zivot, pokial manzel nema zaujem, tak kvoli dietatu by mohol vrieskat aspon vtedy, ked tam maly nie je.

jarkapa
20. máj 2013

@zozo111 Nie všetko treba riešiť hneď rozchodom ako ti to tu viaceré radia. Každý máme niečo v rodine. Každý chlap je v niečom "blbec". Neni len také jednoduché sa zbaliť a odísť, pretože verte či nie, ten chlap jednoducho bude dieťaťu chýbať. Ja by som to zase tak tragicky nevidela s tou hádkou. Jednoducho treba dieťaťu vysvetliť, že aj to patrí k životu, nebudeme sa predsa len "mojkať", ale že sú situácie, kedy aj ku hádke dôjde. A keď by to aj náhodou povedal v škôlke, nič sa nedeje, bohvie ako žije p.učiteľka a spol. a každý mám svoje súkromie, svoj život a ostatných do toho h...o. Takže podľa mňa sa nič tak hrozného nestalo. Aj to patrí k životu 😉

kvetinka245
20. máj 2013

Hadky patria k životu, na jednej stane nie je dobre ak dieta v zivote nezazije hadku medzi rodicmi, potom sa vo vyssom veku tažsie s konfrontaciu vyrovnava. Treba dietatu vysvetlit, že vymena nazorov je uplne normalna a neznamena ze sa rodicia nemaju radi, prave naopak, ubezepcit dieta, ze aj ked sa vyskytne obcas nejaka nezhoda, že maminka s tatinkom sa maju naporiek tomu radi, Este jedna dolezita vec... okrem vysvetlenia nezhod medzi maminkou a tatinkom je dolezite, aby sa maminka s tatinkom pomerili pred dietatkom, povedali si Prepac a nezabudli sa pomojkat, a to iste s dietatkom, to ho ukludni. PS agresivne hadky vynechat. snazit sa neriesit pred dietatkom.

moonlight1210
20. máj 2013

skus mu nabuduce, ked sa bude schylovat k hadke (mozno to uz vies vycitit, kedy sa to v nom vari) povedat: nebudem sa s tebou teraz hadat, vysvetlime si to potom. a iba nenapadnym gesto ukaz na dieta, aby pochopil, preco a dieta si to nemuselo vsimnut. aby si to naopak nevztiahlo na seba, ze ono je pricinou.

inak beznym hadkam by dieta malo byt svedkom. aby chapalo, ze aj to patri k zivotu. a nesmie byt vynechane potom ale ani z uzmierenia rodicov. musi tomu byt rovnako pritomne. uci sa tak tiez hadat a chapat, ze hadka by mala byt zakoncena uzmierenim. ze o nic zle nejde, ide o vymenu nazorov a nedeje sa nic tragicke (aby z toho nemalo strach ani teraz, ani neskor v partnerskom zivote).
a samozrejme by to zase nemalo byt casto - teda rodicia by sa mali snazit nehadat prilis casto, aby ani dieta sa neucilo vsetko riesit hadkou.
nemalo by byt svedkom hadok s vulgarizmami, ponizovanim, vyjadrenim pohrdania partnerovi a podobnym patologickym veciam.

haslerka27
20. máj 2013

ako hadky patria k zivotu,ale myslim,ze nie agresivne....a uz vobec by dieta nemalo byt ich svedkom...clovek sa pohada,zakrici,ale nie nadavky a agresia....ja mam v tomto jasno..hadka je jedna vec a nasilie druha...my sa doma skor poskriepime...snazim sa o to aby sme si ton vedeli udzrat,ustrazit...aj kvoli dietatu aj kvoli susedom.manzel je flegma,ja som taka prchkejsia..my sa hadame,ale nie nadavame a agresivne sa spravame...snazte sa tlmit,vyhybajte sa utokom,nech dieta nezaspava rozstrasene, uplakane a vystrasene.moja dcera zaspava vzdy kludna a pokojna.....a ak ma manzel nejaky problem,ideme do kuchyne a za zatvorenymi dverami si povieme face to face,nie cez cely byt,normalne co nam vadi.teda ja hovorim,a manzel pozera a je.... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

janinah
20. máj 2013

vy dvaja ste dospelí,vy dvaja ste rodičia..ono je len dieťa...máte rozum?resp. manžel má rozum?..mali sme v rodine vzdialenej niečo podobné-nevera a následne hádky, 4r. dieťa sa začalo príšerne zajakávať,má dnes 20 r. a zajakáva sa stále a to rodičia potom robili čo sa dalo,chodili za logopedmi a kdekade...toto chcete?alebo niečo podobné? 😒

henkodamianko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz