5 ročný nevie R. Ísť s ním k logopédovi?

zajo79
15. júl 2009

ahojte,

5rocny syn nevie "r"...do skoly ide az o rok, ucitelky v skolke nehovorili ze mam ist s nim logopedovi, vraj to ma cas este...

nemate nejake riekanky, alebo ako mam trenovat s nim?

chodi byvalemu manzelovi na vikendy, tam ho v kuse buzeruju a opravuju, aby sa to rychlo naucil, on sa tak sustredi, az zabudne aj to co vedel.
😠 😠 😠 😠

ist s nim logopedovi? alebo pockat? alebo trenovat doma???

marcca
15. júl 2009

zajo,
my máme podobný problém...ale nie je to iba "r", ale aj "l" alebo niekedy fakt drevený jazyk...
chodíme k logopedičke, začali sme v septembri - simi mala 5 rokov, teraz ide do školy a stále "r" nevieme ale sme na dobrej ceste 😅
čím skôr tým lepšie, nám logopedička povedala, že sme mali prísť skôr...chodíme cca raz za mesiac, cvičíme doma podľa papierov, ktoré nám dá a lepší sa to...ono najhoršie je, že tie deti to majú už zafixované, napr. u dr. vždy pekne opakuje, ale keď pri bežnej reči sa zabudne a rozpráva tak, ako bola zvyknutá dlhé roky predtým 🙄
takže čím skôr tým lepšie 🙂

garfieldmail1
15. júl 2009

Já jsem se naučila "r" taky docela pozdě, asi taky kolem 5.roku. Logopeda bych doporučila, ne proto, že už musí "r" za každou cenu umět... 😉 Ale mamka tam se mnou prý byla jen jednou, logopedka zkušeně poradila, jak to máme trénovat a uměla jsem to raz dva 🙂 A dostala jsem za to velkou chodící panenku! Mám ji dodnes, zatím v krabici, snad bude další dítě holčička 🙂 nebo ji schovám pro vnučku 😀 😀 😀

macca5
16. júl 2009

Trnky,trnky trpké tvrdé,
kto tie trnky trhať bude.
Trpazlíček trnky trhá, trhanie mu trvá,trvá.

Ja by s ním na tú logopédiu zašla,odborník Ti najlepšie poradí,usmerní.Musí prvom rade vedieť čisto povedať l a sikavky.So st. synom sme absolvovali iba 5 sedení a bolo po probléme.Držím palce. 😉

leteku
16. júl 2009

Ahojky. Ja by som na tú logopédiu tiež šla, v septembri to budem riešiť aj u mojej malej a to bude mať len 4 roky ale už sa mi prestáva páčiť jej slovný prejav.

mimomu
16. júl 2009

ahoj zajo,my sme s viki zacali chodit ked mala 4 roky a presne za rok sme skoncili a trvalo by to este kratsie keby nasa logopedicka bola zdrava.mala dake problemy.viki nevedela-teda skor sa jej nechcelo dvihat jazycek na pismenko l a r jej tiez neslo.tak najprv sme cvicili l-to naskocilo skoro hned a neskor sme presli na r-najprv to bolo nezazivne ale ked naskocilo,tak ju to zacalo bavit.momentalne vie povedat uplne vsetko,len to l jej niekedy nie je rozumiet,tak ju trochu opravujem.urcite chod zcnite po prazdninach,lebo cim skor,tym lepsie si myslim.
nasa rozprava dost vyrazne a preto bolo dobre aby jej rozumeli vsetci.nie je to este 100percent.ale takych 97perc.je to dobre. 🙂 krasny den.

marcca
16. júl 2009

mimomu - teraz už malá stále dáva ten jazyk hore? lebo naša stále ako jej príde a ona rozpráva strašne rýchlo a vtedy si vôbec nedáva pozor 🙄 ale už je to oveľa lepšie 🙂 "r" ešte stále nevieme 😒 , chodíme aj teraz cez prázdniny, tak keby chcelo naskočiť do septembra 🙂

renca3
16. júl 2009

my sme trenovali tiez ked este nemal 4 roky slova ako trna, srnka, trpaslik, ale ucila som ho najprv tdnka, sdnka, tdpaslik. kazdy den zopar krat a casom naskocilo aj "r". u logopeda sme neboli.

zajo79
autor
16. júl 2009

diiik, v septembri uz aj idem.

bets
16. júl 2009

mna by zaujimalo, ako sa uci L. 4r. dcera este nevie povedat R a L. To R ma az tak zatial netrapi, ale rozmyslam, ze koli L by som od septmebra zacala s nou chodit k logopedovi.
Je potrebne nejake odporucanie od pediatra, alebo ma zoberie logopedicka, ktoru si vyberiem?

mimomu
16. júl 2009

bets,pismenko l sa zacina opakovanim.....la la,lo lo,lu lu, le le,potom nasleduju a postupne sa pridavaju aj ostatne pismenka.laco,lenka,luskat,levik,lavica........MILION ich mame v zosite 😉
marca,nedava ho zakazdym hore,pretoze aj viki rozprava strasne rychlo a logop.prikazala spomalit tempo reci,lenze to je takmer nemozne. 🙂

tutifruti
16. júl 2009

My sme boli s Alžbetkou, ked mala 3 roky, pretože dávala jazýček medzi zúbky a veľmi "chutne šušľala", ale báli sme sa, že si to zafixuje a bude zle vyslovovať... Logopedička zlatá, dala nám papiere na nácvik slov, dala návod, ako jej máme lyžičkou pomáhať správne dať jazýček... Stačili tri návštevy a cvičennia doma a bolo...
Určite choď, už len preto, aby nemal problém, ak ho stále niekto napomína, aby z toho nebol v "strese"...
Nerobte z toho prílišnú vedu.... príliš na to neupozorňujte, myslím, že ak ostatné písmená vyslovuje správne, a nejde mu len to r, tak sa ho naučí... Treba mu to aj tak povedať, že všetko má svoj čas....

marcca
16. júl 2009

bets - odporúčanie od pediatra potrebuješ 😉 u nás inak sa dalo aj cez škôlku, ale moc dlho to trvalo, tak sme si to vybavili cez pediatričku 😎

mimomu - my máme takisto milión cvičení 🙄 a u nás je problém ju pri tom udržať sústredenú dlhšie ako 10 min... 😝 a veru po tých cvičeniach bolí jazyk aj mňa 😀 a spomaliť je nemožné, to je pravda 🙂

tutifruti - aj naša dávala jazyk medzi zuby a veru má to tak zafixované a čím neskôr, tým horšie sa od toho odúča 😒

tutifruti
16. júl 2009

No nasa Alžbetka mala dokonca podľa logopedičky klenbu podnebia zlú od cumľa... vraj to vidno.... a vraj také deti majú s výslovnosťou problém.... No a cvičiť 10 min správnu výslovnosť.... nemožné 😅

titkovamiriam
16. júl 2009

jasne ze k logopedovi,sa cudujem že v skolke ho uz neposlali u nas logopedicka chodi kazdy tyžden,alebo sa k nej da ist individualne.

zajo79
autor
16. júl 2009

u exa ho zacnu buzerovat z r ...a on potom kazi aj L.

a ked mu hovorim,aby ho nenapominali..tak mi povie ze napominat ho treba. chudak tomasko....

tak pojdem logopedovi, hadam to pomoze

titkovamiriam
16. júl 2009

neboj pomoze,najstarsi chodil no nie na r ale č,š,ž a akmoškin s rrrrr a naučil sa

vanja
17. júl 2009

zajo určite nečakať, ale ísť. K logopédovi je možné chodiť s dieťaťom od 4 rokov, pretože menšie ešte nespolupracuje. A čím je menšie tak skôr sa mu jazýček bude dať rozhýbať.

katka_e
20. júl 2009

Ahojte,
ja som síce písala o synovom rečovom "probléme" v téme MOJE DIEŤA NEROZPRÁVA....síce rozpráva,ale nevie povedať R,L,K.Kamión je tamión,kolotoče sú tolotoče,zamieňa L a K a T.
Ale začali sme navštevovať logopedičku,verím,že sa toho rýchlo "zbavíme".

detta
24. júl 2009

ahoj zajo - urcite chod cim skor 😉 .....ja s najstarsim chodim asi rok. a som na seba nasrata, ze som ho nezobrala skor 😠 ....kvoli tromu dostal aj odklad v skole......on ma problem (s, c, z) , no je to uz ovela lepsie 😀 ......a mladsi syn bude mat 5 v septembri a tiez nevie R. uz som hovorila s logo a ze ho mam priniest.................. logo hovorila, ze ked dieta nevie R do 5. rokov, tak je to este v pohode, ale potom to uz treba riesit.........a ex nech mu nemota hlavu 😠 , logo ti poradi co a ako 🙂

tilly
27. júl 2009

my nevieme povedať R a Ž (Ž povie, keď ho upozorním, ale sám od seba málokedy, len žžžžuvačku keď chce, tak to povie, lebo inak mu ju nedám)

asi ešte rok počkám, ak sa to nezlepší, tak to budeme riešiť

vitty
28. júl 2009

Ahojky, já jsem nečekala na vyjádření doktorky a šla jsem k logopedce už když měl syn 4 roky. Mluvil dost dobře, jen to r se prostě nechtěl naučit. Udělala jsem dobře, po páté návštěvě se s námi lékařka rozloučila a my měli o jednu starost méně ještě před předškolní třídou. 🙂

andy80
28. júl 2009

prý se to řeší v pěti letech. Můj malý neumí ř jinak mluví snad od roka krásně a pořád, ale to ř ne a ne a to má snahu se to učit. Ptala jsem se doktorky a ta mi řekla, že na logopedii se posílá až v pěti letech, že se to do té doby určitě naučí sám, tak uvidíme.

jankajs
3. aug 2009

mala som v skole prvacika, ktory nevedel povedat R... pri uceni pismenok sa ho naucil pekne citat, ale v beznej reci ho stale zabudal spravne pouzivat... asi v tretom az stvrtom rocniku to prebral do praxe.... jeho sameho to velmi netrapilo a maminu este menej, ale asi by som to nezanedbavala.... v slohovej praci alebo len tak, pri beznom pisani, kedy si dieta samo pre seba diktuje a tvori vety potom pise ako vyslovuje... tam je to uz problem, lebo je to chyba, ktora sa hodnoti... logopedicka moze pomoct a casto to nemusi mat trvale nasledky, ked sa ide vcas. Ono v skolke sa im dobre povie, ze dieta ma este cas.... ale v skole, ked zacne preberat mnozstvo noveho a dve az tri pismenka tyzdenne, to sa potom cas na logopeda hlada tazko plus sa dieta este zatazi novym ucenim, ktore uz mohlo mat uspesne za sebou. 😉

womenne
4. aug 2009

zajo určite chod čim najskor ja som sama nevedela r ked som šla už do 1 triedy,strašne som sazato hambila,a bolo stym dost problemov.ale naučila som sa to ale mam tu smolu že ho niekedy zabudnem použivat hlavne ked rychlo ropravam.Vraj je to kvoli tomu že som sa ho naučila dost neskoro.

sibirka
1. sep 2009

Ahojte ja chodím so synom na logopédiu od 3rokov hovoril rýchlo svojou rečou ako sa povie a aj sa zajakával,koktal atd a tak som sa išla poradit aby sme potom nelutovali že sme išli pozde.Dnes má 7 rokov a už chodíme ku druhej logopedičke,tá prvá to brala akoby hrou rozprávala sa s ním hocičo a išlo to u nej velmi pomaly s nápravou stále ma uistovala že je to v pohode chodili sme len raz do mesiaca a to som si myslela že som urobila pre neho maximum rozprávali sme a cvičili aj doma až kým syn nenastúpil do 1 triedy a učitelka nás upozornila že malý zle rozpráva a bude mat problémy a ked som jej povedala že chodíme na logopédiu od 3 rokoch a že je to už lepšie tak nám to povedala že je to slabé a máme zmenit logopedičku urobili sme to a nelutujem.Za rok čo chodil ku druhej nastala rapídna zmena k lepšiemu chodíme raz do týždna a je pri nej pol hodinu alebo aj viacej a doma aspon 3 krát po pol hodine cvičíme ale tá druhá logopedička mi povedala že možno malý nebude nikdy čisto rozprávat lebo už dlho bol zvyknutý na svoju reč aj jeho jazyk alebo to bude dlho trvat kym sa to napravý jednoducho sa to potcenilo a tá 1 logop.to otflákla.Takže sa nedaj odbit že to ešte netreba na to má čas atd.Ked sa jedná len o to r možno ale ked je aj iná porucha chod skor.