5 ročný syn by chcel ísť do školy

lenka6309
8. apr 2021

Hladám skúsenosti iných mamičiek z podobnými detičkami.Preto ak máte skúsenosti prosím ozvite sa.Syn má 5r (je Novembroví) Chodí do MŠ od 2,5 roka jedná sa o malú dedinskú MŠ ktorá je spojená z málotriedkou.Syn nám už asi rok píli uši s tým že chce do školy.Pýtala som sa p.učiteľky v MŠ či poobede spáva tvrdila že niekedy áno niekedy nie,doma nespáva približne viac ako rok pretože nechce.Ráno keď ideme do MŠ hovorí že tam nechce ísť,dôvod uviedol že chce byť so mnou a nudí sa tam.Avšak akonáhle sadneme do auta že teda ideme už ,je v pohodke teší sa aj keď tam prídeme tak bezproblémov ide do triedy.Pýtala som sa učiteľky či sa nudí,odpovedala že jej nepripadá žeby sa nudil.Z chodením do MŠ nikdy nebol žiadny problém ,nikdy žiadny plač ani žeby akékoľvek problémy.Syn je povahovo veľmi komunikatívny,priateľský,v kolektíve je veľmi obľúbený a od mala je bezproblémový.Avšak je trošku iný ako ostatné deti,rečovo je natom vynikajúco rozpráva zrozumitelne,súvislo,p.uč v 3rokoch bola celá ,,paf,,z neho že komunikuje inak ako rovesníci+je veľmi slušný,múdry.Zaujíma sa o veci ktoré deti v jeho veku asi nepreberajú,naposledy sa pýtal na smrť..pýtal sa čo sa stane z človekom ktorý zomrie,a prečo ľudia umierajú,v MŠ sa povadil z predškolákom kôli tomu že ten chlapec nevedel aký je deň a syn samozrejme vedel kedže pozná dni v týždni.Pozná dni v týždni,mesiace,ročnečné obdobia,vie počítať len do 10 sčitovať aj odčitovať,pozná x/y básničiek a pesničiek.Doma sa nechce hrať spoločenské hry,vie sa zahrať pexeso aj človeče nehnevaj sa avšak odmieta sa to hrať pretože vraj ,,čo ak prehra,,naposledy si písal písmenka a nepodarilo sa mu to neak pekne,začal revať a znovu skúsiť nechcel,na otázku prečo neskúsi znovu odpovedal že ,,čo ak sa mu to zas nepodarí,,Rozplače kôli úplným blbostiam ako napr.že sa mu nedá obuť topánka,alebo že sa mu dajú zapnúť gombíky na svetry a mnoho ineho.Včera som ho vyzvala že ak chce môžme si skúsiť napísať neake písmenka,povedal že nechce že on sa to chce učiť v škole.Podotýkam že doma nepíše písmenka,nepozná abecedu,vie len počítať a pozná čísla do 10+sčituju a odčituje.Vždy keď sme niečo takéto robili bolo to len na jeho podnet ak chcel inak nie.Skúsili by ste test školskej zrelosti pri takomto dieťati?je v poriadku to že sa rozplače že sa mu nedá obuť topánka?nieje to znak emočnej nezrelosti?Do školy chce ísť,napriek všetkému chce.Obávam sa tej emočnej stránky,sociálne je vyzretý myslím že až príliš.Som na vážkach a neviem sa rozhodnuť ,má 5r a 4mesiace museli by sme požiadať o predčasne zaškolenie a nadruhej stránke zas nechcem aby strávil ďalší rok v MŠ ak sa tam nemá kde posunúť.

pribinak
8. apr 2021

No však chod na testy a uvidis. Ale ja osobne by som novembrové dieťa do školy nedala. Niektorí spolužiaci budú viac ako rok starší a ti budú v triede udávať tempo

Venuj sa mu doma viac, kúpte si všelijaké pracovne listy, je ich na trhu dosť. Daj ho na krúžok napr anglina.

majamat
8. apr 2021

toto je podla mna individualne a je vhodne to posudit v solupraci s psychologom, poznam dievcatko, co bolo oktobrove,a lebo novembrove a tiez islos kr a nema prpblem.

veronikaszabova
8. apr 2021

Tiez by som novembrove dieta do skoly nedavala. Ak sa v skolke u vas nudi, daj ho do inej skolky, kde su v triede len predskolaci.

lenka6309
autor
8. apr 2021

@pribinak joooj toto s ním robíme doma vkuse,pracovné zošity kde sú geometrické tvary vyfarbuje priraďuje,labyrinty ,atď..lenže to pozná už a nechce to robiť dokoliečka.Na angličtinu chodí v MŠ.

magdalenal
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
8. apr 2021

@lenka6309 sama sa nemôžeš rozhodnúť, že dáš dieťa, ktoré nedovŕšilo k 31.8. tohoto roku 6 rokov do školy. Posúdiť to musí odborník. Ale aj emočná zrelosť je súčasť pripravenosti na školu. To, čo si opisovala, že sa rozplače pre hocijakú hlúposť, že sa nechce o niektoré veci pokúsiť, lebo sa bojí neúspechu, je dostatočným dôvodom na to, aby išiel do školy až o rok. Nejde len o vedomosti, niektoré deti v štyroch, piatich rokoch čítajú, majú z niektorých oblastí pomaly encyklopedické vedomosti, no neznamená to, že sú do školy pripravené. Tak, či tak to musí posúdiť detský psychológ, takže sa objednaj, lebo niekedy sú tam dosť dlhé čakacie doby

lucia147852
8. apr 2021

Moja má čerstvé 4. Vie rátať do 20, napísať niektoré slova, sčítavať do 10, dni v týždni, vedie take diskusie a otázky že len cumim odkial to má. Do škôlky nechodí. Do školy by som ju skôr nedala. Radšej inú škôlku, kde bude viac vyťažený. Načo brat deťom detstvo? Do školy sa ešte nachodí dosť.

lenka6309
autor
8. apr 2021

@magdalenal presne tohto sa bojím,on chce lenže on nevie čo ho čaká.A tie testy,sú relevantné?dokáže psychológ to posúdiť za povedzme 1hodinu čo strávi s dieťaťom?Nechcem mať výčitky že sme sa zle rozhodli

0silvia0
8. apr 2021

@lenka6309 tvoj syn ale nevie posúdiť teraz, či by ho to v škole naozaj tak bavilo, ako si predstavuje. Mám decembrového syna, tiež bol na tom veľmi dobre čo sa týka komunikácie, písmenká, artikulácia výborná, čítal ako predškolák encyklopédie, všetko ho bavilo a zaujímalo. Príchodom do školy jeho nadšenie veľmi rýchlo vyprchalo, lebo zrazu MUSEL robiť to, čo ho až tak nezaujímalo.

kittykat22
8. apr 2021

@lenka6309 urcite moze. Moja sestra chodila od 5r do skoly a mala vzdy vyborne vysledky. Dnes je uz na strednej. V PPP poradni ti pani povie, ci tvoje dieta moze do skoly. Bude robit testy - niesu vobec tazke. Bude opisovat obrazky, dokreslovat veci zrkadlovo, bude sa zistovat ci ma potrebne sustredenie. Ale ak to vsetko ma, nie je dovod aby nesiel do skoly skor 🙂 Ale myslim ze bez odporucania z PPP poradne to nepojde - a este sa moze stat ze vasa spadova skola nebude mat kapacitu a syna ti nevezmu. Pretoze uprednostnia deti ktore tam buduci rok nastupit musia. Inak zavolaj do tej PPP poradne uz teraz. Neviem ako u vas, ale u nas sa caka na termin aj 2 mesiace

elizabet173
8. apr 2021

@lenka6309 áno, psychológ to posúdiť dokáže, má na to svoje metódy. A výčitky mať nebudeš, lebo ako som spomenula vyššie, ty sa nemôžeš rozhodnúť bez toho, aby to dieťa psychológ do školy odporučil. A dobre to opísala @0silvia0, že si tvoj syn tú školu idealizuje. Teraz sa bojí niečo napísať, lebo čo ak sa mu to nepodarí, pri neúspechu plače, o pol roka by s ním učiteľka nediskutovala, či to chce alebo nechce napísať. Aj prehru by zažil a na tú by ho bolo dobré pripravovať už teraz. Je jedno, či budete pretekať v behu alebo v skladaní niečoho, raz vyhrá on, raz ty.

magdalenal
8. apr 2021

@lenka6309 to nie je o hodine s psychológom, neboj.... skôr ako bude mať 6 rokov aj tak nemôže ísť do školy, pokiaľ to neodporučí psychológ. a 5ročné dieťa predsa nevie čo je pre neho dobré a vhodné. to že povie, že chce ísť do školy neznamená, že je pre neho aj vhodné. Dieťa ešte nemá úsudok, ktorý máme my dospelí. Z toho čo píšeš je úplne normálny 5ročný chalan, šikovný, vnímavý, ktorý sa ofučí, nahnevá, rozplače, keď sa mu niečo nedarí. Dieťa nemá kompetenciu rozhodnúť o tom, či má/nemá ísť do školy. Zbehni za psychologičkou a uvidíš čo ti povie, budeš pokojnejšia

lenka6309
autor
8. apr 2021

@elizabet173 áno áno viem že nejde len o vedomosti,popísala som to len preto aby ten kto to bude čítať tento príspevok aby mal lepšiu predstavu o ňom.Knižky má rád ale nieje zas zahltený do nich,on sa radšej pýta .Má x otázok na témy ktoré ja veľakrát musím premýšlať ako mu to stručne a jasne vysvetliť,vždy prekvapí tou spätnou komunikáciou tá je na vyššej úrovni je súvislá,zretelná tak sa baví aj s tými deťmi v MŠ a oni mu častokrát nerozumejú.On nevie čo by ho v tej škole čakalo,intelektovo mi pripadá že by to bolo okej ale tie emócie...+je maličký oproti rovesníkom,lenže vysoký nikdy nebude ja aj manžel sme nízky čiže určite by tam boli aj posmešky od iných detí.

anesim
8. apr 2021

Nedavala by som do skoly, mala som v triede dievcatko, bola najsikovnejsia z triedy ,to ano, ale emocne to nedavala. Ak dostala dvojku , tak plac. Dostali dve ulohy namiesto jednej, tak plac, ze ona to nestihne. Nieco si nahodou zabudla, tak plac. Niektore deti boli o takmer 1,5 roka starsie. Ona mala v prvej triede este len 6 (tusim v novembri) a niektore deti , kt isli neskor , tak mali za 3-4 mesiace 8 rokov a bolo to poznat.

lulu0123
8. apr 2021

Ja mam septembrovu a je tiez velmi sikovna,ale tiez sa kvoli kazdej blbosti rozplace.Podla mna emocne jej pomoze byt este rok v skolke.Lenze my zas mame v skolke skvelu predskolsku pripravu,takze sa urcite nebude nudit ani buduci rok.Chodi na balet a anglictinu.Co ju velmi bavi a nenudi sa.

veronikavaneska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
romanka_369
8. apr 2021

@lenka6309 moj maly tiez chodil do skolky ako 2,5 rocny velmi sikovny chlapcek..narodil sa na zaciatku decembra ale do skoly som ho nedala skor..tiez chcel ale povedala som si ze nic mu neutecie ak rok pobudne v skolke..naopak ako teraz chodi do skoly ho to moc nebavi a uz by chcel byt dospelak 🤣..

lenka6309
autor
8. apr 2021

@kittykat22 ano jasne viem že treba test školskej zrelosti ,len ho tým nechcela trápiť zbytočne.Ale asi to skúsime teda .Je jasné že on o sebe nerozhoduje,nevie čo by ho tam čakalo.Chcela som len zistiť či má niekto podobné skúsenosti a či prípadne niekto dal aj 5r dieťa do školy +či to spätne neolutovali

erika_230
8. apr 2021

Ja mam dceru novembrovu vedela citat ale do skoly isla ako 6 rokov 10 mesiacov. Nechala som ju uzit si este skolku. Ja som ani nerozmyslala nad tym ze by isla skor

elizabet173
8. apr 2021

@lenka6309 áno, opísala si to výborne, aby sme nemali len jednostranný pohľad. Je vidieť, že svoje dieťa veľmi dobre pozná, pozeráš sa naň triezvo a chceš pre neho to najlepšie. To, že je nižšieho vzrastu, by som vôbec neriešila, rozumná učiteľka si to ustráži a teraz nie sú raritou v škole ani deti postihnuté, ktoré zaostávajú v kadečom a majú asistenta, takže myslím, že jeho výšku nikto riešiť nebude. Aj keď je pravdou, že o rok by zrejme výškovo viac zapadol.

jarmila2010
8. apr 2021

A nemôžeš mu nájsť nejakú škôlku,kde funguje klasická predškolská trieda? Tam sú,už dosť odlišné aktivity,ako v menších triedach...u nás sa chodí na exkurzie,do knižnice,plávať..aj na dopravné...majú predškolské prác.zosity zamerané na viac oblasti,chodia na týždeň do školy v prirode...proste,majú ten život aktívnejší a zaujímavejší...teda,mimo korony...

slnieckko
8. apr 2021

@lenka6309 vedomosti sú jedna vec ale ako baby písali tá emočná zrelosť mu môže spôsobiť problémy, spolužiaci budú od neho aj o rok starší. môže síce vedieť čítať a písať ale tá sociálna interaktivita medzi deťmi mu môže uškodiť ak sa včas nenaladi na ich vlnu a úroveň, aj to nezvládanie úloh ak sa rozplače a zatne aby ho to neznechutilo úplne, v škole pracovať musí či nevie alebo nechce a ak má prežívať sklamanie s ktorým sa zatiaľ nevie vyrovnať odtrpi si to aj on, aj ty, aj učiteľka. Môj syn mal tiež problém s emocnou zrelostou tiež sa za blbosti rozplakal a nervacil, bol to jeden z dôvodov na odklad a dobre sme spravili... Dieťa sa pýta do školy lebo si potom pripadá veľké, múdre, "dospelé" ale reálne netuší čo to obnáša, v cpppap by ti určite poradili čo ďalej.

lenka6309
autor
8. apr 2021

@veronikavaneska Ďakujem za napísanú skúsenosť 🙂 Tie testy vôbec netuším ako prebiehajú,pri najstaršom synovi sme to neriešili vôbec lebo on je zas úplnen,,z ineho súdka,, Na angličtinu chodí v MŠ.Je to škôlka spojená z málotriedkou takže v kontakte aj zo školákmi,a myslím že ten podnet prišiel práve odtial.

kacena4
8. apr 2021

ahoj ja mam podobnu skusenost, uz viem ze nerozhoduju vedomosti ani to ze sa dieta v skolke nudi (to je chyba skolky ze mu neprisposobi program) do skoly musi ist zrele dieta aj po emocionalnej stranke prave tem plac a odmietanie - co ak bude tak pracovat aj v skole/ teda zenebude chciet pracovat? alebo zisti ze di to inak predstavoval a nastanu velke problemy. chodte do cpppapna testy a uvidite ako na tom je, lebo bez ich odporucania k skorsiemu zaskoleniu sa do skoly nedostanete drzim palceky

lenka6309
autor
8. apr 2021

@romanka_369 😂😂😂zlatý😂a keď bude dospelák možno by bol radšej dieťa ktoré nič nemusí🤭

cairka
8. apr 2021

A nie je u vás škola, kde je aj nultý ročník? Teda oni to nejako premenovali, tuším prípravný. To je taká stredná cesta medzi škôlkou a školou.

heleninamama
8. apr 2021

@lenka6309 Mám takúto dcéru, bola tiež predčasne zaškolená. Pri testoch školskej zrelosti jej robili aj IQ testy, vyšlo jej cez 130 vo februári a podobne aj v auguste, keď sme testy opakovali. Psychológ odporúčal zvážiť školu, vraj napriek intelektu je hravá a príliš decká, emočne nezrelá... Ale aké má byť sotva 6-rocné decko, ak nie hravé?
Šla do bežnej školy - zvažovali sme aj školu pre deti s intelektovým nadaním, ale toto nám vyšlo vhodnejšie. Nikdy sme to neoľutovali, vždy excelovala a školu zvládala v pohode aj napriek tomu, že v triede boli deti aj o rok a pol, dva staršie. Stále ma svoje muchy, dodnes je viac intelektuálne ako citovo zameraná. Teraz je na 8-ročnom gymnáziu.

lenka6309
autor
8. apr 2021

@jarmila2010 bývam na dedine,patríme pod Hliník nad hronom tam berú deti len ktoré sú odtial kôli kapacitám .Chodí do vedľajšej dediny cca 6km ho vozím aj z dcérou.Najbližšie mám už len okresne mesto ZH a tam by mi ho isto nezobrali keď už ani v tom Hliníku čo mám bližšie je to vlastne ,,väčšia dedina,,

kittykat22
8. apr 2021

@lenka6309 ano sestra ma, vobec nikto nelutuje. Isla bezne s detmi a nikdy sa to neriesilo ze je mladsia. Ma mraky kamaratok, je spolocenska, oblubena a skoro vobec sa neucila pretoze jej to fakt islo. Nebol s tym ziadny problem. Nikto nelutuje - nikto to neriesi 🙂

lenka6309
autor
8. apr 2021

@slnieckko Ďakujem,asi vyskúšame to cppap nech nás nasmerujú 🙂