5 ročný syn robí stále zle v škôlke

macik30
25. máj 2017

Baby už som sem viackrát písala a prosila o radu, bohužiaľ, nic nepomáha. Mam syna 5 ročného. Neustále robi v škôlke zle. Neposlucha učiteľky, nerešpektuje pokyny a co je najhoršie blíži deťom. Učiteľky mi kazdy den referujú co zase vyviedol a rodičia ostatných deti sa už tiež sťažujú. Už neviem co robiť, nakoľko doma s nim vôbec nemam problém. Ani ked ideme niekam na ihrisko medzi deti alebo do centra. Tento problém je len v škôlke. Psychologicka mi tvrdí ze je úplne vporiadku len potrebuje viac pozornosti aby sa nenudil, neurológ to iste. Zmeniť škôlku sa nedá všade naokolo je plno, nezoberú mi ho. Nechať ho zo skolky doma síce možem len neviem ci je to riešenie nakoľko už ma ísť do predškolskej triedy. Doma ma 2 ročnú sestru tej nikdy neublížil sprava sa k nej pekne. Ja už fakt neviem co mam robiť. Už nevladzem chodiť von mam pocit ze všetci na mna ukazujú prstom ze to môj syn je ten galgan a neviem si ho vychovať. Naozaj sa snažím no už neviem co ďalej ........😥

macik30
autor
25. máj 2017

@janickacrazy dakujem za radu urcite nad tym budem tiež viac uvažovať.

mamutka
25. máj 2017

@macik30 mozno by som si ho nechala radsej zatial doma. Upokoji sa a od septembra mozno zacne spokojnejsie. Asi by to chcelo aj inu ucitelku, taku co chape tieto zivsie deti.
Ja som raz pocula staznosti na syna, povedal spoluziacke v skolke nieco otrasne, ze sa jej vyhrazal a pod.. Pritom syn je slusnak, citlivy, niekedy utiahnuty, inak hodne aktivny. Sla som sa rovno pytat ucitelky, ako to cele bolo, s malou dusickou a na jazyku som mala co navrhnem, aby sa to uz neopakovalo a ta len mavla rukou, ze cele to bolo inak, ze princeznicka z triedy sa rada hra na hviezdu, provokuje, ale ked na nieco pride, tak je cukricek chudatko ukrivdena. Ze herecka najvacsia. Proste do nemoty provokovala, az jej syn vykrical nieco, lebo uz sa to nedalo znasat. Pritom taka chutna poslusna babiky, co sa vzdy slusne pozravi. Ale ina ucitelka by to mozno videla/povedala inak, takze aj u vas toto moze byt otazne, ze kto zacina.... Nasa ucka si proste vsimla co slecna nenapadne robi a neobvinila hned toho, kto vybuchol a prudko reagoval.

belasy_motylik
25. máj 2017

Prečo ho neskúsiš nechať doma? Evidentne v škôlke trpí, kulminuje sa v ňom z toho napätie a ventiluje to tak, ako vie. Môže to prerásť do nejakých neurologických problémov, alebo porúch správania a potom by to už nebolo jednoduché riešiť.

belasy_motylik
25. máj 2017

@gir predškolská dochádzka nemá pre "začlenenie do kolektívu" nijakú dôležitosť, pokiaľ sa tým "začlenením" nemyslí naučiť dieťa bezmyšlienkovite poslúchať autoritu, potlačiť v ňom jedinečnosť a svoj pohľad na veci, stádovitosť a kolektivizáciu, lebo ak áno, tak má predškolská dochádzka v tomto zmysle význam. Pre mňa je pojem "začlenenie do kolektívu" úplný archaizmus, ale keď už, tak je to vlastne socializácia, ktorej obsah nijaké u nás prevažujúce predškolské ani školské zariadenie nespĺňa.

soninkaaa1
25. máj 2017

@macik30 Nedá mi nereagovať na túto komunikáciu, pretože pred dvomi rokmi sme mali podobný problém. V škôlke mal 2 staršie učiteľky, ktoré mi ho odovzdávali takmer vždy s komentárom, že bol zlý, bez problémov mi všetko rozprávali pred ním v šatni a pred inými rodičmi (robila to hlavne jedna), čo bolo veľmi nepríjemné. Každé ráno chodil s plačom. Dohodli sme si aj stretnutie po škôlke poobede, aby sme to riešili, čo a ako ďalej, bola som už aj ja zo všetkého na nervy. Počas nejakých prázdnin, deti zlučovali a dali ho do inej triedy, kde zrazu bez akýchkoľvek problémov chodil, vchod bol z druhej strany škôlky. Prázdniny skončili a opäť som zabočila k dverám jeho triedy a koniec...nárek, plač, odpor. Vtedy som si povedala dosť, šla som za riaditeľkou, že by som bola rada, nech ho preložia do inej triedy a porozprávali sme sa. Doplakala som sa u nej, všetko jej povedala, že raz som vošla bez zvonenia do triedy a len počula, ako môjho syna oslovujú priezvisko (nezdá sa mi to byť normálne v škôlke a ešte takým tónom, aký to povedala), že je všetko len zlé, ani raz ho nepochválili, strašili deti pred spaním, pokiaľ rozprávali, keď niekto niekho udrie, dostávajú na ruku čiernu rukavicu, sedia pri stole hanby, zlé deti vraj pôjdu do druhej škôlky a učiteľky majú na kľúčoch aj kľúč od tej škôlky....atď atď atď..Proste všetko som to riaditeľke povedala! Od vtedy riaditeľka chodila každý deň na "kontrolu" do ich triedy a čuduj sa, zrazu cca po týždni bolo všetko v poriadku a môj syn chodil bez plakania. Prestali mi hovoriť veci v šatni pred ním, keď tak si ma zavolali dnu,ešte kým syn pri mne nebol. Myslím si, že to bolo celé o učiteľkách, ktoré ho nemali radi a môj syn mal nálepku, že je zlý a nech robil čo robil, ak pri tom bol, bolo to na neho. Našťastie v našej škôlke si učiteľky nevedú jednu triedu po celý čas, ale majú ich len 1 rok, až posledné dva roky majú rovnaké učiteľky. V novej triede bez problémov, hoci sem-tam rožky vystrčí, ale to sú deti a je to normálne. Nemajú s ním žiadny problém. Nedaj sa znechutiť, neobviňuj tvojho syna, keď ráno idete do škôlky, rozprávajte sa o tom, ako by sa mal správať, neubližovať. Viem, že učiteľky po zásahu riaditeľky dávali môjmu synovi "dôležité úlohy", napr. že keď deti zaspávajú, on má dohliadnuť či sa nerozprávajú a mal sedieť na ich stoličke. Cítil sa dôležito a to na neho platilo. Keď niekde išli, chodieval čo najbližšie k učiteľke, proste učiteľky začali predchádzať tomu, aby došlo ku konfliktu medzi ním a nejakým dieťaťom a začali mu dávať najavo, že on je dôležitý, pretože má nejakú zodpovednosť a konečne prestali upozorňovať na zlé správanie. Keď niekomu budeš hovoriť stále len, že je zlý, sám tomu uverí a nebude mať snahu byť lepší. Podporuj tvojho syna aj pri najmenšom úspechu, zaveďte "smajlíkovo" na chladničku, za každý "bezproblémový deň" daj dobrého smajlíka, aby videl, že to má nejaký zmysel a napr. za 3 dobrých smajlíkov vymysli malú odmenu..zmrzka, prechádzka v prírode...hocičo 🙂 Veľmi držím palce, je ťažké bojovať proti učiteľkám, ktoré na dieťati sedia, ale z vlastnej skúsenosti viem, že to ide. Ak ho budú mať rovnaké učiteľky aj budúci rok, byť tebou,žiadam o zmenu triedy.

namornicka
25. máj 2017

Učiteľky často vešajú na nos rodičom blbosti, ktoré by oni mali vyriešiť cez svoju pracovnú dobu. Čo ja s tým zmôžem, že on robil hento a tamto v čase pobytu v škôlke? Je tam od toho učiteľka aby to riešila, zatiaľ čo ja si riešim svoje pracovné problémy v rámci svojej pracovnej doby. Ja som mala pred rokmi tiež niečo podobné, proste každý deň mi niečo vešali na nos, samozrejme že som synovi dohovárala. Potom som im raz povedala, keď som už bola z toho unavená, že nech mi referujú iba taký problém z ktorým si nevedia rady a vyriešime to spolu. Odvtedy je (takmer) kľud. Samozrejme keď sa deje niečo vážnejšie tak to riešim. Ale nežalujú mi každú somarinu. A už som si aj odvykla príliš sa pýtať. Prídem vyzdvihnúť dieťa a dovi - dopo.

soninkaaa1
25. máj 2017

@namornicka @macko30 Áno, aj toto je pravda. Do tej triedy chodila aj vnučka inej učiteľky zo škôlky a môj syn jej vraj v ten deň ubližoval a tá druhá učiteľka (starká toho dievčatka), ktorá ho zhodou náhod mala predošlý rok, mi to začala v šatni vyčítať, že môjho syna dobre pozná.. Na to som jej stroho odpovedala, že od toho, aby nerobil zle, sú tu JEHO PANI UČITEĽKY a tie tomu majú predchádzať, keď vidia, že sa k niečomu schyľuje a ja jeho správanie v škôlke z práce neovplyvním. Ja som sa s ňou viac nemala o čom vybavovať, keď ona jeho učiteľka v danom roku nebola a bol pokoj.

gir
25. máj 2017

@belasy_motylik Začlenenie do kolektívu má zmysel aby sa dieťa naučilo rešpektovať autoritu. Nenám pocit že by niekto brzdil osobnosť dieťaťa keď požaduje aby v škole sedelo v lavici a dávalo pozor alebo rodič vyžaduje aby ho dieťa poslúchalo. Tvoj názor mi pripadá že ho píše niekto,kto nemá deti. Neviem si predstaviť že by ma doma deti nerešpektovali a neposlúchali. Ako by malo vyzerať vyučovanie, deti by písali úlohy poležiačky alebo s nohami na lavici?

reklamka
25. máj 2017

@gir - preco nie je viac uciteliek ako ty, precooooooo?

belasy_motylik
25. máj 2017

@gir dieťa sa má naučiť rešpektovať autoritu v domácom prostredí. Tam má byť základ a gro výchovy, rešpektovania, aj socializácie. V tom sa hádam zhodneme obe. Dieťa mám. A predstav si, že aj pedagóg som 🙂

0silvia0
25. máj 2017

@belasy_motylik tiež si myslím, že individuálny prístup rodiča dá dieťaťu viac ako stádovitosť v škôlke a memorovanie básničiek. A ak má dieťa dokonca súrodenca, tak to má vyhraté, nakoľko sa naučí aj primeraným komunikačným zručnostiam.

tortelinka
25. máj 2017

@zltyslonik predškolská príprava nie je povinná🙂

gir
25. máj 2017

@belasy_motylik Áno, prvoradá je rodina ale dieťa musí rešpektovať aj iné pravidlá. V škole sme poslúchali učiteľa, doma rodiča a nemám pocit že by to brzdilo moju individualitu. Dieťa musí rešpektovať autoritu podľa toho v akej pozícií je a to je vec ktorú si nevyberie. S praxe len spomeniem napr. ideme na prechádzku - deti sa držia za ruku - ideme v rade. Ako brzdím individualitu dieťaťa? pobytom vonku na čerstvom vzduchu podporujem jeho zdravie - držaním za ruku pestujem a utužujem kamarátske a medziľudské vzťahy - chodením v rade rešpektujem pravidlá cestnej premávky. Máš pocit že je dieťa obmedzované? Ak učíš, vieš si predstaviť keby si každé dieťa robilo čo chce?

lula26
25. máj 2017

ja s kolegyňou máme v triede "len" 12 detí. A medzi nimi jedno, ktoré vôbec nerešpektuje žiadne pravidlá a ubližuje iným deťom. Akokoľvek sa snažíme, aj tak sa stane, že ho neustriehneme a niekomu ublíži. A viete čo je najhoršie? Vysvetľovať popoludní rodičovi, prečo je jeho dieťa poškriabané, bohužiaľ , niekedy aj pohryznuté. Cítim sa previnilo, ako by som to urobila ja. K dieťaťu pristupujeme citlivo, v dobrom dohovárame, nič nepomáha. Preto si myslím, že nie je správne zvaliť vinu na učiteľky v škôlke. Príčiny treba hľadať aj inde.

gir
25. máj 2017

@reklamka Ďakujem

macik30
autor
25. máj 2017

@lula26 ano preto stále opakujem ze vôbec neviním učiteľky. Sama viem ze môj syn nieje neviniatko. A prosím mozes mi kľudne aj do IP napísať ako to riešite s tym chlapcom, pripadne aj jeho rodičmi? Pripadne co na to jeho rodičia? Velmi pekne dakujem

juliet86
26. máj 2017

Nic no chodit k psychologicke a hladat spolocnu cestu so synom psychologickami ucitelkami