6 ročná dcéra ma pubertu

livia293
21. máj 2018

Ja uz neviem ako dalej...ak ma niektora z vas taky isty problem alebo ste si tym presli tak ako ste to zvladli?....Ide o to: mam doma 6 rocnu dceru a teraz sa nam narodil syn ...ma dva mesiace...nie je to o ziarlivosti na neho pretoze toto obdobie trva uz dobry rok....Nevie sa zmestit do koze...strasne vystraja,skace,nereaguje na upozornenia,nepocuva a neskutocne reve za kazdu somarinu ...doslova somarinu...jej sa nieco nepodari na prvy krat tak zacne plakat,place ked ma ist rano do skolky,rozrevala sa aj na kruzku mazoretiek lebo jej nesiel jeden cvik,,,reve lebo jej spadne retiazka na bicykli,reve ked jej poviem ze ma ist jest,...proste neustale plac...za vsetko co vam len napadne reve...uz stracam trpezlivost...treba mi hlavne okolo maleho teraz a prave ked ocakavam od nej nech je aspon ticho aby ho nezobudila akokeby narokom vrieska , z trucu trieska dverami do izby ako pubertacka,,,a nepomaha ani ked sme jej s kludom aj ja aj manzel vysvetlovali iste veci nepomohlo...aj ked sa jej spytame nech nam vysvetli co sa deje preco place tak NIC...proste sa zatne a nepohne s nou nikto...ked som s malym manzel sa jej snazi venovat alebo sa s nou chce rozpravat aj posanti s nou ale to trva max. 5 minut a vzdy to pokazi ona tou svojou trucovitou povahou....uz aj od inych clenov rodiny som sa dozvedela ze na nu nemaju nervy....fakt neviem ako z toho nekonecneho kruhu von :(

chmurkaxy
21. máj 2018

ahoj,mame to iste (Filipko ma 5). Vrci jak tiger, vyhraza sa nam kadecim a je zly. Mam tu z konika kamošky, co majú rovnako velke deti a tych detí to robí viac. Tak dufam,ze obdobie. Drzim paste!

livia293
autor
21. máj 2018

@chmurkaxy
no zo mna sa asi zchvilu stane alkoholicka lebo mne sa tak ulavi ked zalahne do postele a ja si vylozim nohy s poharom vina v ruke :D potrebujem nachytat energiu ked malemu pojdu zuby ale ona mi k tomu nepomaha 🙂 este je schopna vyliezt z postele o pol 10 ze je hladna ...akokeby som jej nedavala jest

sono2
21. máj 2018

@livia293 tak ja práve myslím, že žiarli. Ved si uvedomovala tehu nie? To presne aj ten rok sedí, že to trvá. Pomôcť ti nedokážem. Mám rok A pol ročnú živú, teda neplače, ale máme zase iné. Tak len pevné nervy A vínko si daj😀. Ja si veľakrát predstavujem, že ako by som fungovala, keby wdw máme teraz malé. Muž to tak povie, že mať ešte jedno také tak sa už hojdá😂😂

dai
21. máj 2018

@livia293 myslim ze je to vekom - ja mam 6rocneho prvaka - ten sice neplace ale zato sa nezmesti do koze, strasne skusa hranice... tiez mame mimino ale urcite tiez neziarli, vacsina jeho spoluziakov sa sprava podobne. Verim ze je to len obdobie a prejde to

kubkovamama
21. máj 2018

@livia293 my to isté,až na ten vek syn má 9r,narodila sa dcérka min.rok.Puberta to nie je...a presne ako si napisala,že nemyslíš,že je to žiarlivosť,tak veruze áno,je to obyčajná žiarlivosť,ktorú si starší súrodenec neuvedomuje.U nás to vyvrcholilo cca keď malo miminko pol roka.Dvtedy sa starší super učil,všetko robil sám a zrazu jedy,nervy,plač,trieskanie dverami,3-4ky a poznámky v škole.. v afekte sa hádzal o zem,už vyskakoval aj do mňa...pretiekli mi nervy a šup k psychologicke.Rozhovory,testy a vysledok-ziarli až strach.Pritom malú ľúbi,nosí ju,stará sa,kŕmi,kocikuje..ale skrátka už nie je on ten prvý,jediný mamičkin a nevie to v hlave prehodnotiť a samozrejme 6-10r decko si to neuvedomuje.Poradila nám naopak ako ty robis-mimino dať mužovi a ty sa venuj výhradne iba dcére.Aby ste mali čas na seba iba vy dve.Same choďte von,na výlet,predĺžený víkend,aby cítila,že stále je "tvoja",lubena a zboznovana,že stále si tu pre ňu rovnako ako aj pred minimom a treba s ňou o tom nenápadne hovoriť tak aby ona vynikla,Napr.viem,že teraz som s tebou trošku menej,ale miminko musím prebalovat,kŕmiť,uspavat,nie ako teba,ty si taká úžasná,že sa vieš sama najesť,vycikať,umyť...tak ju vyzdvihnúť oproti miminku.Ze je proste tá naj.☺Uvidíš,ono to prehrmi,ale potrvá to pár mesiacov

livia293
autor
21. máj 2018

@kubkovamama
Ironia 😀si predstav ze aj toto sme vyskusali..ja som maleho dala muzovi a malu som vytiahla do.mesta do Lidlu ze chcem.ist iba s nou ze aj popozerame ci nejake saty nemaju a tak a nechcela ist ..nakoniec som ju presvedcila ale nemala naladu...aj sme jej presne povedali ze maly sa nevie sam napapat a vycikat atd...nezabera ...je to v prdeli 😀

majka99999
21. máj 2018

@livia293 moj ma buduci mesiac 6 a tiez sa za vsetko fuci. Posluchnut na prvykrat? Ha, to by som od princa vela chcela. Kritizujem alebo si dovolim odmietnut jeho poziadavky? Musi si viazat snurky sam? Bud je to otravne alebo tresne dverami. Tiez ma mladsieho brata (3,5 roka ale ma), urcite tam je ziarlivost, ale videla som to u viacerych jeho spoluziakov zo skolky. Ja uz sa "tesim", ako sa buduci rok bude ucit pisat, asi mi vypadaju vsetky vlasy. 😂 Teraz sme mali vikend len pre seba, lebo malkac siel k nasim, tak sa najskor fucal, ze nesiel aj on, potom na ihrisku boli jeho kamosi a mali tam len mamy a teda muz bol jediny tato, tak ked robil brankara aj ostatnym chalanom (striedali sa v kopani na branu), tak sa ofucal, radsej siel k plotu trucovat. Upozornili sme, ze nie je za ciarou, ked striela, fucanie... A aj ten mensi to prebera, tiez sa zacina fucat.

katulienkax
21. máj 2018

Bože to akokeby ste o mojej písali, už aj babka stráca na ňu nervy...

gabika235
21. máj 2018

@livia293 mame doma to iste. Mám 8 rocnú a tiež tak rok vystrája. V septembri sa nam narodilo babatko a odvtedy je to este horsie. Nechce sa ucit, nechce papat a potom trucuje, ze je hladná. A kazdá malickost jej prekáža. Stále je nervózna. S manželom sme v koncoch, keďže malá má 8 mesiacov a jej sa treba tiež venovať, ale to neprichádza do úvahy, lebo slečinka musí mať všetkú pozornosť na sebe.

yoxinka
21. máj 2018

Máme to isté so 6 ročným synom. Presne si hovorím, že puberta. On ešte taká špecialitka, akákoľvek aktivita (bicykel, korčuľovanie, hocičo, čo navrhneme) je nudaaaa, jeho to nebavííí a tak 😂😂😂. Ide nás z toho s mužom šľahnúť. Sle sem tam ma fajn chvíle a vie byť veľmi rozumný a ozaj mi pomocť so sestrou (2roky). Ja už som sama seba presvedčila, že je to vekom a prejde to.

miriam439
21. máj 2018

Tak a to som si myslela, že ten náš malý zbojník (ktorý ešte nemá ani dva roky), je najhorší... Ako začal používať ten svoj malý rozumček, tak trucuje a robí presný opak toho, čo povieme. Už takmer rok má obdobie vzdoru... Niekedy si myslím, že je lepšie nehovoriť mu, čo nesmie, lebo just to bude robiť (a ešte sa pritom usmieva).
Utešujem sa tým, že keď bude starší a bude viac rozumieť tomu, čo mu hovorím, tak že mu všetko vysvetlim... ale teraz ste mi fakt zobrali všetku nádej na lepšie časy 😵

sasesoe
21. máj 2018

@livia293 a "finty" tipu Nevychova, Respektovat a byt respektovan, Surodenci bez rivality, Ako hovorit aby nas deti pocuvali atd si skusala? Je kvantum literatury, ja sa snazim zameriavat na tie, kt su podla "filozofie" vztahovej vychovy a kontaktneho rodicovstva... konkretne rady zial nemam, ale pri vekovom rozdiely 5r a viac ako je u vas nevychovavas surodencov, ale akoby "dvoch jedinacikov", cize mas "jedinacika, ktoremu babo kradne rodicov a pozornost". Ono zrejme nieco sa s tym da robit, ale zacat budes musiet u seba... drzim palce

jana_eyre
21. máj 2018

neviem ci to maju vsetky deti, ale tato prva puberta patri k tomuto veku.. mam 6r syna, ma taketo obdobie uz rok - niekedy je to lepsie a niekedy horsie.. mam aj 4,5r slecnu a tej pomaly ale isto zacina to iste..

je to casto na nervy a mna ako malo trpezliveho cloveka to dokaze niekedy riadne dozrat o to viac ze sa to znasobuje (plus treti je maly nervak, tak obcas je to u nas vesele)..

ale beriem to tak, ze to proste k rodicovstvu patri, tak ako aj rozculovanie a hnev ale aj uzmierenie a laska.. prva puberta prejde, pride prava a nefalsovana puberta a to este len bude riadny zaberak.. asi tuto prvu pubertu vymyslela priroda prave preto aby sme sa pripravili na horsie obdobie 😁😅

maminecka2
21. máj 2018

Ano, ano, ziarlivost. Ja mam takmer 7-rocneho, 4-rocneho a 2-rocnu a kazdy ziarli na kazdeho. Ale nie tak priamo-jednoducho. Najstarsi sa zdalo ze vsetko chape a nedavno sa muza pytal ci malu mame radsej ako jeho... Bola som az prekvapena, a tie prejavy "puberty" tiez mava. A stredny je nestastny ze je malo s tatom, a chudak nevie to spracovat, a ked su spolu namiasto aby si to uzival, tak trucuje, vresti na nom, vyslovene ten cas zneprijemnuje. Su velmi citlivi a tazko spracuvaju ze vecne sa presadi to male 2-rocne uvrestane trieskajuce sa o zem... 😂. Tato ziarli priamo- niiiiieeeee, maaaaamaaaaa mnaaa na ruky!!!!! Psychiatria.
No a knizky vychovneho razenia americkeho typu? Kym ma clovek len jedno a nie prilis narocne dieta- mozno by to este vedel luskat, ale u mna pekne-kradne zapadaju prachom (ani ten nestiham utriet 🙈)... Mozno na dochodku.

montemotherone
21. máj 2018

@livia293 nemá alergiu, intoleranciu? Môžu byť sprevádzané nepokojom, agresivitou...🤔

janinah
21. máj 2018

Dostala niekedy po zadku? výchovná a patričné zvýšenie hlasu rodiča ešte nikoho nezabili.,nepíšem tlcť a kričať na deti donekonečna,ale ak iné nepomáha...rodič musí byť autorita,inak sa na jeho skutočnú pubertu v 13tich dáš ty rovno zavrieť na psychiatriu.Dnes aby sme deťom ustupovali donekonečna,vysvetľovali,čítali "múdre rady" ako na ne ísť,berie nám to energiu a výsledok nijaký-väčšinou.Ja som od otca aj varechou dostala aj papučou od mamy aj v kúte som kľačala aj rozprávku zakázali pozerať... a tu som a nedala by som ich za nič.

janinah
21. máj 2018

@jana_eyre nemajú to všetky deti,ja som to pri mojich troch nezažila ani raz,nijaké obdobie vzdoru,nijaké predpuberty v 6rokoch,aj puberta také celkom normálna,prečo asi? neviem,ale vychovať dieťa do dospelosti nemusí nutne znamenať zničené nervy rodičov.

cecilia68
21. máj 2018

@janinah Úplne súhlasím 🙂 Lebo zrejme vo veľa prípadoch to ustavičné "vysvetľovanie" dookola akosi nezaberá a občas taká výchovná nezaškodí, keď sa nevie dieťa vmestiť do kože .... a ešte doba je taká, že stačí vziať mobil, alebo tablet a sú tie decká v riti, ale že úplne :(

janinah
21. máj 2018

@gabika235 no,rozmaznali ste ju a budete mať čo robiž to naprávať

majka99999
22. máj 2018

@janinah nezabera ani vychovna ani ine tresty, ani odmeny, vsetko ma len docasny efekt. Je ako ta Dory z Nema, najneskor na druhy den robi to iste. Nie je rozmaznany, sme nanho dost prisni podla mna. Susedia si asi mysleli, ze mu snad odsekavame prsty na rukach, ked sa ucil viazat snurky, tak reval, ale uz to vie akotak. Teraz gombik a tiez reve, hoci vidi, ze sa naucil snurky viazat nakoniec, aj ked mu to dlho neslo.

jana_eyre
22. máj 2018

@janinah ani netvrdim ze to maju vsetky deti..

ale samozrejme, ze na modrom koniku priznanie, ze deti maju aj zle prejavy nutne znamenat, ze dieta je rozmaznane a vychova je slaba a preto moj syn a dcera niekedy prejavia nevolu a mna to vytoci..

len pre vysvetlenie moja vychova je prisnejsia, aj ked nie extremne.. s detmi sa neviem rozpravat len medovym hlaskom a aj po zadku uz dostali, ale zase nevrieskam na nich za kazdu blbost a ano aj im casto vysvetlujem, lebo zase si nemyslim, ze je super napad len direktivne diktovat..

nikde netvrdim, ze by mali rodicia mat znicene nervy, ale ze je normalne sa rozculit aj hnevat sa..

moonlight1210
22. máj 2018

Predstav si, zeby u nas bolo povolene mnohozenstvo, keby sa muz rozhodol, ze sa mu zachcelo dalsej zeny a ty by si nemala pravo sa ani vyjadrit. Doviedol by ju domov, mojkal, bozkaval, travil s nou noci, bol k nej nezny, nosil ranajky do postele, varil s nou, bral na prechadzky, atd a od teba by sa ziadalo, aby si na nu bola prijemna, mala ju rada a vo vsetkom k nej bola zstretova a mila. A tvoj nazor a ako sa citis by si si mojla akurat nechat pre seba.
Obcas by ti to vynahradil tym, zeby ti zaplatil drahu dovolenku s dobrymi kamoskami a obcas by sa od novej zeny odtrhol a siel s tebou niekam von.
A teraz - ziarila by si vdacnostou, ze sa uracil? Stacilo by ti to? Uzivala by si si to naplno, ze si chvilu zas len s nim, ako ste byvali kedysi vzdy, alebo by si trucovala, aby pochopil, ze omrvinkami si ta nekupi? A pacilo by sa ti vysvetlenie, zd ta nova zena je nova a treba sa postarat, aby mala krasny a hladky start v rodine?

Tak nejak to vnima tvoja dcera. Takze sa v takej situacii predstav a skus, co by pomohlo tebe sa zmierit s novou laskou tvojho muza. Ze uz nie si ta jedina. A pochopit, ze vas lubi obidve.

Mozno tak lahsie najdes kluc k tomu, ako s dcerkou hovorit a ako jej vysvetlit veci.

jantato
22. máj 2018

ahojte, nas prvy mal 6 a pol ked sa mladsi narodil, odvtedy je tiez taky zly.... teraz ma 9 a pol a nic sa nezmenilo....stale je taky a mam pocit ze skor to ide k horsiemu nez lepsiemu....😨

domculik
22. máj 2018

@livia293 tak mozno ked to nejde po dobrom, treba skusit po "zlom", tvrdou rukou. chod do izby a kym neprestanes vrieskat tak sa odtial nepohnes. alebo ak dnes budes kricat, ziadna telka. alebo zobrat oblubenu hracku. ale, ked bude zas dobra, venovat jej vsetku moznu pozornost , aby pochopila, aky je v tom aj pre nu rozdiel. vecer si pred spanim ku nej nachvilu lahnut, pohladkat, porozpravat sa... to len co ma v skratke napada... drzim palce ! 🙂

moonlight1210
22. máj 2018

A mozno by ste mali skusit detskeho psychologa.
Ziarlit vieme vsetci, ked vzniknu priciny, ale niektori ludia sa so ziarlivostou rodia, a ked sa raz u nich nastartuje, uz ich sprevadza dozivotne a musia sa s nou len naucit zit a nedovolit jej, aby ich kontrolovala.
Ale v podstate ziarlit nikdy neprestanu. Tie zhryzave pocity, ze su ukracovani o pozornost (alebo dolezitost) od niektoreho cloveka, na ktorom im zalezi, nikdy nepominu. Aj keby ich stokrat ubezpecil o svojej laske. Vzdy to nachvilu zaberie a vrati sa to.

danielahamar
22. máj 2018

tiež sme malý taký problém, hoci kde, aj v škole, ale vyrástol z toho a puberta to nebola, neboj, na to je ešte čas

monika123654
22. máj 2018

No a to som si myslela že len ja mám také dieťa 🙂 presne ako píše autorka to isté mám doma aj ja tiež má mladšiu sestru na tri roky ale ontej ani neviem že je doma taká je kľudná ale tá staršia to je horor...... Mám kľud len keď je v škôlke .....no len čo pride začína ten istý kolotoč plač,krik,rev,nechce sa so sestrou s ničím podeliť trucuje no hrozneeeeee ......keď už aj schyta po zadku jej odpoveď znie " nevadí mňa to nebolí" no mňa ide vtedy roztrhať .nepočúva absolútne nikoho .....

bibistec
22. máj 2018

totonie je puberta ale ziarlivost aj podla mna. ja mam 8 rocnu jedinacika a nemame problemy ani nikdy taketo daco. neexistuje ze by sa takto spravala. to bude vychovou tiez. netvrdim ze si ju zle vychovala ale urcite treba zmenit pristup. porad sa so psychologickou ako na nu. neexistuje zeby sa takto spravalo 6 rocne decko to kde sme? a ked bude mat 15 tak co zbuje vas rodicov? naokolo to vidim deti co sa nevedia vmestit do koze a na 99% chyba rodicov a hlavne to vidno na tom ze pri inom dospelom sa chovat vedia lebo si to nemozu dovolit. cim skor to treba riesit. a jasne ak aj nieco psychologicka poradi alebo ktokolvek neznamena to ze okamzite na prvy krat to zafunguje ale ak budes dosledna urcite ano. drzim palce a dufam ze sa nicoho podobneho nedozijem

kika831
22. máj 2018

@livia293 mam 5 a pol rocneho syna a mame to iste. Pevne verim a dufam, ze to zvladneme a ako prislo, tak odide. 😂

livia293
autor
22. máj 2018

Ved to ze clovek ma pocit ze vyskusal uz asi vsetko...takisto ju posielame do izby nech reve za zatvorenymi dverami,zakazali sme jej aj TV aj tablet s tym ze ked ona bude dobra tak aj my na nu inac to nepojde aj po zadku dostane ja som aj za tieto metody...nemyslite.si ze ju len mlatim alebo co 😊ale vychovne treba dat...my sme kedysi od nadich s palicou dostali aj varechou dokonca raz oco moju sestru v zime na balkon v pyzame vyhnal lebo uz nacisto stratil.nervy ked vrieskala....a v dnesnej dobe by na nas poslali socialku...to musi prejst ja si neviem predstavit ze to bude trvat dlhsie 😱😱😱😱