Adaptácia pred nástupom do škôlky - skúsenosti

22. jún 2021

Chcem sa spýtať či máte niekto podobnú skúsenosť. Syn bude mať 4 roky, od septembra nastupuje do štátnej škôlky. Rozmýšľam či by nebolo dobre dať ho teraz na leto na 1-2 mesiace kvôli lepšej adaptácii do letnej súkromnej škôlky. Keďže je stále so mnou doma a hlavne posledný rok kvôli korone aj socializácia s ostatnými deťmi bola skoro žiadna. Dovtedy som s ním chodila na krúžok medzi rovesníkov ale mal problém s deťmi. Celkovo aj na ihrisku je utiahnutý a akoby sa nevedel alebo sa bojí zapojiť medzi deti. Adaptacne hodiny v škôlke kde nastupuje od septembra riaditeľka povedala, že budú alebo nebudú podľa toho aká bude korona situácia 🙄 No som na vážkach či mu tou letnou škôlkou viac neuškodim, keďže ho odtiaľ budem musieť v septembri prehodiť do inej....

patka06
22. jún 2021

Dala by som až v septembri do škôlky, kde bude stále. Problém by bol ak by si v lete zvykol a potom musel ísť do inej ..podľa mňa pre neho väčší stres
Čo sa týka nástupu v septembri dala by som rovno na celý deň ...tie "adaptačné" dni narobia viac zla ako úžitku

autor
22. jún 2021

@patka06 áno, toho sa bojím, že si akurát zvykne a dáme ho inde. O čom sú vlastne tie adaptacne dni, chodí sa len na pol dňa či ako?

patka06
22. jún 2021

Niektoré škôlky to majú : 1. deň iba hodina, potom 2 hodiny, potom doobeda ...bez obeda, potom aj s obedom bez spania po cca mesiaci komplet celý deň ... v podstate si to škôlka určí sama ako prebieha adaptácia
Pre dieťa čistý chaos ..a v podstate aj pre rodiča, najmä ak chodí do práce
V našej škôlke sme deti nosili hneď od prvého dňa na celý deň a nebol problém si zvyknúť - občas so slzičkami ..ale tie k tomu patria

lydus2015
22. jún 2021

Plne súhlasím s @patka06
Hlavne aj ty sa musíš nastaviť pozitívne na to že pôjde do škôlky, deti sú ako radary, rýchlo vycítia aj najmenšie pochybnosti...

patka06
22. jún 2021

@lydus2015 presne, väčšinou majú rodičia zo škôlky väčší strach ako deti ...a na deti ho prenášajú
Dôležité je dieťa povzbudiť ...maminky si môžu poplakať potom keď ich deti nevidia /vlastná skúsenosť/

autor
22. jún 2021

@patka06
@lydus2015 dobre ženy, povzbudili ste ma, ďakujem. Asi to bude tak, že ja to prežívam horšie ako on 😀 ale teším sa, že ho už konečne zobrali, viem že to potrebuje a že mu tam bude dobre. No obavy ako to zvládne tam sú, tomu sa neubránim.

andreatytler
23. jún 2021

Tiez myslim ze s tou letnou skokou radsej nie... bude to pre neho jedno len stres. Iba ak by si ho tam nosila nepravidelne a ostala tam s nim, ze bude to ako forma socializacie ako v podobe nejakeho kruzku, ale neviem ci to tak dovolia.... a to mozete codit aj na ihrisko.
Ja by som ho vodila co najviac medzi deti na ihriska. Do septembra ta mozno prekvapi a oslmeli sa a skamarati sa s detmi.
Tiez ho zacni vodit rano pozriet skolku asi mesiac pred zaciatkom. Chodte v tom istom case a tou istou cestou ako ked budete chodit do skolky na ostro, aby sa naucil na cestu a aspon ta nebude pre neho nic nove. Nasmu synovi pomohlo ze ho rano vozime popri rusnej ceste a on zboznuje pozorovat premavku. Kamoska zase jazdila s dietatom autobusom, aj ked to mala len 1 zastavku do skolky, ale pre dieta bola ta jazda autobusom ohromne vzruso.
My sme robili adaptacne dni 3 tyzdne a mne sa to pacilo, ale nas isiel do jasli (1.5 roka)... mozno je to pre tak male deti ine ako pre tie starsie. Mozno to adaptacne obdobie bolo skor dolezite pre mna... ze ja som bola spokojna, ze som ho nenechala tam hned prvy den 8 hodin, ale ze som pre to nieco urobila, aby to bolo pre neho lahsie. Ono je to fakt velmi narocne pre rodica. Tiez mu kludne mozes povedat pravdu, ze sa citis trochu neista, lebo skolka bude aj pre teba nova a ze ti bude chybat. Deti vycitia ked rodic nie je v pohode, ale ak to rodic vysvetli a zaroven ubezpeci dieta ze to spolu zvladnete, tak aj jemu sa to lahsie prijme.

engel76
23. jún 2021

Mojho syna som takto dala od marca do jula do maleho kolektivu 10 deti, a potom ako 3 r.siel do klasickej skolky a bolo to fajn.

lienka.7
23. jún 2021

Podla mna tieto adaptacne tanecky su zbytocnost, len to domyli dieta. Je idealne ked si hned od zaciatku zvykne ze tam bude cely den, spinkat a pod. Inak bude len domylene.
Detto dat ho na 2-3 mesiace zatial inde. Zvykne si tam a potom zase odznova?

pininka1
23. jún 2021

Ja si tiez myslim aj po skusenostiach zo skolky kde som robila ze deti ktore chodili do jasiel, alebo aspon na hodinku, dve do skolky sa adaptovali lepsie.

hennyinnsbruck
23. jún 2021

No zamna adaptacny proces je super

Moja sla ako 23mes do jasiel ,mala kratky adaptacny lebo si rychlo si zvykla. Mala na haku ze som tam neni😂🙏🏻

od oktobra do januara bola na pol dna a od Februara na cely,tam tiez bol „adaptacny“ tzn ze po spanku sla hned domov prvy tyzden

Miluje to tam.

Ano volakedy to nebolo ale urcite je to pre decko lepsie ako ho po x rokoch zrazu hodit medzi cudzie deti a prostredie.
A komu ani ani adaptacny nepomoze tam je uz iny „problem“ (moj nazor)

Autorka nesla by som do letnej skolky len by som co najviac vyhladavala detske ihriska a pod☺️

makova333
23. jún 2021

Adaptacny proces bude mat v skolke, netreba ho davat cez leto, iba chuda bude viac stresovany z dalsej zmeny. Adaptacny proces je super vec (najmä pre deti, ktore su utiahnutejsie, bojazlivejsie alebo maju malo kontaktov s roveśnikmi) postupne si bude zvykat na kolektiv, pani ucitelky, prostredie... Zariadila by som to tak, aby ho do skolky vodil manzel, babka, dedko... nie ty na koho je fixovany. Aspon zo zaciatku. Ked uvidis, ze je to v pohode mozes ho vodit ty. Zo skolky moze samozrejme s tebou. Len to rano.

evkamotka
23. jún 2021

Ak ho chces navyknut na deti, chodievaj s nim na nejaky kruzok. Ale nie ze zacne v 1 skolke a potom do inej. Konecne by si zvykol na ucitelky, nasiel kamaratov a ty by si ho zobrala prec. Starsi syn ma v sept 4r,chodi posledny sk rok do skolky a stale rano place, vymysla, nechce chodiť. A to je zvyknutý na deti aj byval pred skolkou vela u dedka (aby nebol navyknuty len pri mne). Nic nepomohlo. Podla mna to zavisi od povahy, nie od tychto nasich krokov okolo

hennyinnsbruck
23. jún 2021

@makova333 nam praveze opak prizvukovali v adaptacke ma len 1 osoba vodit dieta do skolky kto to je jedno ale len ta ista osoba

makova333
23. jún 2021

@hennyinnsbruck ano jedna osoba (dala som len na vyber moznosti), ale je lepsie ak to nie je osoba, na ktoru je dieta najviac fixovane (najcastejsie matka). Dieta sa rano lahsie rozluci s otcom alebo babkou. Ked uz dieta bude adaptovane, skolku bude zvladat, moze stafetu prevziat mama. Rada starej pani ucitelky s viac ako 40 rocnou praxou s malymi detmi.

ninusa221
23. jún 2021

Ono zalezi aj ta adaptácia ake je dieťa ja som napriklad chodila zo zaciatku ževraj len na hodku na pol dna a takto... brata zobrali ma cely den hned a nechcel ist ani domov poobede😃 zalezi ako sa bude spravať dieťa

fiafia
23. jún 2021

Ja by som ho dala do škôlky tam kde bude chodiť. Zbytočne sa domili. Nech si zvyká na deti,systém, učiteľky v škôlke kde bude chodiť stále. Mňa odsúdia ale mne sa ten adaptacny predĺžený proces nepáči. Zbytočne to tie deti mýli. Moja chodila od začiatku na celý deň. Nevravím,že to bolo ľahké ale zvykala si na celý proces v škôlke. Boli deti čo išli domov skôr a ostatné deti nechápali prečo oni ano a niekto nie. Netreba to riešiť takto dopredu, možno nebude ani čo riešiť a synator to dá na pána 💪

hennyinnsbruck
23. jún 2021

@makova333 rouzumiem☺️

penelope10
23. jún 2021

utiahnute dieťa je vážny problem, avšak jeho nesmelosť može byť aj črtami jeho osobnosti a s tym neurobíte nič.
Ak ma vyslovene strach zo školky , isla by som na skušobnu hodinu do skolky , u nas to robia. Su aj take pekne motivačne knižky myslim Terka ide do skôlky

Vidno že ste citiliva mamina a trápi vas to. Treba ho sledovať. Letnu školku by som nedavala, zvytočne zmätky v prostredí a vzťahoch.

ludmila73
23. jún 2021

Učím v materskej škole a ak môžem odporučiť... súkromnú škôlku nie až v septembri tam kde bude chodiť nastálo. Čo sa týka adaptácie, je to naozaj veľmi individuálne, podľa toho ako ktoré dieťatko zvládne. Niektoré to"dá" hneď od prvého dňa na celý deň ale zažila som aj dieťa, ktorému bola prerušená dochádzka kvôli tomu že adaptáciu ani za tri mesiace nezvládlo... A tak ako vám radili mamičky vyššie...v prvom rade s tým musíte byť stotožnená vy. O to ľahšie to bude mať váš synček v prvých dňoch. Je už veľký a určite tam nebude jediný, ktorý nebude mať žiaden"problém". Nájde si kamoša/kamošku a nakoniec nebude chcieť ísť ani domov...😁😉

sasesoe
23. jún 2021

Skus pozriet nejaky adaptacny program pre skolku, mozno na 2-3h 2-3x do tyzdna. Ja som tak chodila s mojimj este pred koronou, ale najskor tam boli so mnou a potom sme sa dohodli, ze odidem na 1hodinku, neskor ma dlhsie. Su aj take, kde hned bez rodicov a prave 2-3 den byva najtazsi. U mojich mam pocit, ze to bolo dobre rozhodnutie, ale bolo to vyslovene zamerane na adaptaciu, nie sukromna skolka, ale materske centrum al obcianske zdruzenie to robilo.

adelkaa159
23. jún 2021

S adaptaciou nemam dobre skusenosti este to bolo horsie .. takze zamna terapia šokom

petuska1989
23. jún 2021

Ja som takto dala malu do sukromnej skolky, nakolko sa mi konci RD a vraciam sa do prace.. Myslela som, ze bude robit sceny, lebo sme na seba dost naviazane, stale spolu a zvladla to uplne super.. Prvy den tam bola hodinku, dalsi 3 hod a dalsi 6 hod, potom uz normalne.. A uplne ma prekvapila, velmi sa jej tam paci a kazde rano sa tam tesi.. Viacej som sa ja vystresovala..

janickacrazy
24. jún 2021

No z mojej skúsenosti adaptacny proces nie je vôbec blbosť, áno, sú deti, ktoré ho vôbec nepotrebujú, hlavne tie spoločenské typy, ktoré nemajú problém s deťmi. Môj najstarší syn plakal 3 mesiace každé ráno, adaptacny proces nebol možný. Bola som z toho už zrelá na prášky. Druhý syn išiel prvý deň na 2 hodinky, druhý na 4 a úplne v pohode to dal. Takisto tretí syn a ten bol veľmi hanblivý a pekne to zvládol.