Adaptačný pobyt v škôlke. Čo si o tom myslíte?

renatam
20. jún 2009

Aký máte názor. resp. skúsenosti s adaptačným pobytom v školke??? Dat spočiatku 2,5 ročné dietatko do školky na pár hodín, alebo hneď na celý den?

maminka11
20. jún 2009

Určite na adaptčný na 2 - 3 hodiny 🙂 Predstav si, ako sa budes citit Ty, ked nastupis po MD do prace - zaludok stiahnuty 😲 , lebo nebudes vediet, co ta tam caka
Čo potom taky drobec?
Som zástanca adapatčného pobytu a mam s tým dobrú skúsenosť. Odporúčam nelúčiť sa dlho medzi dvermi v triede 🙂

anesim
20. jún 2009

Malá išla do škôlky ako trojročná, tri mala v polovičke júla a v septembri nastúpila, prvý deň tam bola 3 hodiny, druhý sa aj naobedovala a tretí tam už spala, je pravda, že zaplakala až ten tretí deň - to bol našťastie prvý aj poledný deň, ale to v šatni plakali dve detičky, tak sa k nim musela pridať 😀
Ešteže bol vtedy muž tie prvé dva dni doma, ja som musela nastúpiť do práce a odísť po troch hodinách sa tiež niekomu nedá 😉

matica2
20. jún 2009

pri 2,5 ročnom dietati by som volila adaptačný. ked mala moja tri išla do školky na celý den lebo tie vetšie už majú viac rozumu a vymýšlajú.mesiac plakávala, další mesiac hundrala a potom už bolo ok

hasleerka
20. jún 2009

moja išla do škôlky v troch, prvý deň tam bola 2 hod, a potom celý mesiac na 4hod. aj papala a bola spokojná ... potom týžden chodila s plačom, to už tam aj začala spávať

ukana
20. jún 2009

my sme tiez zacinali najprv dva dni len na hodinku, potom mesiac na dopoludnie.............u dva a pol rocneho dietata som za postupne privykanie 😉

capy
20. jún 2009

my sme isli do skolky skoro ako stvorrocny. prve tri dni bol doobeda a od pondelka bol cely den a uz medzi druhakmi 😉 tiez by som bola za postupne adaptovanie. este je malinke 😉

tamarka_laura
22. jún 2009

My sa chystame do školky, ale adaptačna pobyt je už zrušny ak je dieťa hoc hodinu vo škôlke rodičovsky príspevok rušia. Tiež neviem ako to poriešiť , zda sa mi to surove, aby som dala dieťa do školky a ja hneď utekala na 8 hod. do prace. Neviem si to predstavit a o 2 mesiace ma to čaka ☹

kyska
23. jún 2009

my sme nasho krpceka dali do skolky ked mala cosi vyse dvoch rokov. Prvy den na doobedie, druhy poobede, ale skor ako bezny cas ale uz so spankom v skolke a treti den uz bola v skolke cely. Dcerku sme pripravili na to ze bude chodit do skolky kde bude viac deticiek, hraciek, viac hier a zabavy, ine jedla a pod. My budeme zarabat korunky a kazdy den ked prideme po nu sa budeme rozpravat kto co zazil. A vikend bude len nas. Mala to zvladla. Sice obcas vymyslala ze skolka nie a pod. ale zvladla. Aj teraz ked ju zoberiem skor zo skolky /napr.lekar/ tak jej vysvetlim, ze toto je vinimka ze dnes nespi v skolke a pod. Ked sa to dostatocne v predstihu a pri roznych situaciach opakuje dieta to zvladne podstatne lepsie ako rodic. A samozrejme chvalit za vsetko co zvladne a nauci sa v skolke 😉

danu
4. mar 2010

franklin • Včera o 22:34
Ahojte!Akú máte skúsenosť s odolnosťou vašich detí voči stresu pri nástupe do škôlky? Ako rýchlo si zvykli,plakali,odmietali, prijali hneď?A vy ste sa ako držali?Pomohla vhodne učiteľka?Bol adapt. čas s vami, bez vás,či naostro na celý deň? Ďakujem.

hanka274 • 2d • Včera o 23:56
prvy tyzden do 10h, druhy v prvej polovici do 12h a druha polovca uz na cely den...
a plakala...no ked mala ist domov 😔 ...teda my OK.

jaaty • 1d • Dnes o 09:52
Hanka chodí do škôlky len od pondelka a to, na doporučenie riaditeľky, hneď na celý deň. Respektíve chodím pre ňu po zobudení - prípadne ešte zje olovrant.
Stane sa cez deň, že jej je asi smutno, tak mrnčí. Podľa učiteľky to však nebolo nič hrozné, pretože ju dokáže "zabaviť" a upriamiť pozornosť na iné.
V našej škôlke detičky fotia takmer každý tretí deň, takže už sme videli fotky, na ktorých lepili obrázky a Hanka na nich vyzeral spokojne.
Čo je však pre mňa dôležitejšie -ráno sa do škôlky teší, nestihne mi dať ani pusu a už trieli medzi deti. Počítam, že do týždňa to máme zvládnuté ber problémov.

grevab • 2d • Dnes o 11:57
ja som adaptáciu zažila 2x - a veľmi záleží od dieťaťa, od jeho povahy, ako je spoločenské

1. týždeň na 2 hodiny bez rodiča - 8:00-10:00
2. týždeň doobeda bez rodiča - 8:00 - 12:00
a potom už na celý deň, čo je vlastne len spanie a keď sa zobudia, najedia (14:45-15:00) a idú domov

syn plakááááál, škôlka bol pre neho šok (mal 2 roky a 9 mesiacov), vtdey sa dalo a chodil 4 mesiace iba na doobedie, plakal 4 týždne každé ráno, aj v škôlke za mnou, stále dookola som mu ráno musela povedať aj 100x, že po neho prídem..
Potom prestal plakať zo dňa na deň a chodil do škôlky ďalšie 3 roky úplne v pohode

Dcérka nastupovala teraz v septembri - ona robila ráno strašné scény vresku a jačania a váľania sa po zemi, učiteľka musela ju odtrhnúť odo mňa - a ako som odišla (alebo manžel, keď ju nosil) - v pohode v škôlke sa hrala.
Tiež to trvalo asi mesiac.
A zatiaľ chodí do škôlky OK.

Iné deti, čo som videla - plačú aj dlhšie alebo kratšie a ich reakcie sú všelijaké - jeden dokonca ráno nerobil scény, ale poobede, keď po neho prišli, že má ísť domov, vriesklal a jačal a nechcel ísť - matka ho trhala učiteľke z rúk -
tiež to trvalo mesiac a potom sa to upravilo - tiež to bola jeho reakcia, že je v škôllke a adaptuje sa..

deti sú rôzne.
Niektoré vôbec neplačú.
Držím palce.

milhaus
5. mar 2010

moja dcera bude mat v juni tri a pol roka a od piatka chodi do školky
strašne plače a musia k nej davat jej sesternicu ktora chodi medzi predškolákov
mala mi tam už chodi 6 dni, v piatok bola 4 hodiny a tento tyžden je tam do troch, od pondelka si ju zasa budem bravat po štyroch hodinach
rano pred tym ako tam prideme so mnou zjednava že ideme robit to a to len aby sme nešli do školky a ked tam prideme a strčim ju tam učitelke sa vyklzne, objime ma a plače že chce mamu
potom zavolaju ninu a je klud ale tak by to nemalo byt stale, neviem čo s nu, poradte

loren
5. mar 2010

moja prva dcerka ma za chvilu tri roky od pondelka chodi do skolky na tri hodiny este asi tyzden bude takto chodit a potom pridame obed a spanok v skolke no uz teraz sa toho desim lebo ona ani tieto tri hod nechce tam chodit a place sice zo dna na den sa to lepsi

lelask
5. mar 2010

milhaus nieco podobne som odpisala loren v inej teme
😉
skopirujem to aj sem

loren je to uplne normalne,ze dieta v skolke reaguje inaksie ako doma. Kedze je ako vravis hyperaktivna nove prostredie je pre nu dost neiste a ona chudatko nevie co so sebou. Ta neistota vyvolava plac -nahromadena energia sa tak ventiluje von.
Bolo by dobre spriatelit ju s nejakym dietatom - napr.ist spolu so skolky,pohrat sa mimo skolku,zobrat si hracku alebo fotoalbum s vasimi fotkami,kt. bude moct ukazat v skolke, atd. Bude mat pocit vacsej istoty ked tam uvidi znamu tvar
verim,ze coskoro to prejde

jaduska
6. mar 2010

Milhaus - myslím, že v tomto by ti mali poradiť hlavne učiteľky. Ty ako rodič máš nárok na konzultáciu, každá škola by dokonca mala mať konzultačné hodiny pre rodičov (materskú školu nevynímajúc). Počas týchto konzultačných hodín by sa mali riešiť práve takéto problémové situácie. Každé dieťatko je iné, ty si ho poznáš najlepšie a myslím, že spolu s učiteľkou prídete na niečo, čo tvojej Lucinke uľahčí pobyt v škôlke. 😉

Inak - také všeobecné rady:
- rozprávať sa s dieťaťom o škôlke pozitívne, niektoré matky deti doslova škôlkou zastrašujú , tak to potom deti berú ako trest (netvrdím, že je to tvoj prípad, samozrejme),
- ranné lúčenie v šatni skrátiť na minimum,
- možno by bolo dobré, keby istý čas do škôlky ráno vodil niekto iný, ak je to možné,
- vysvetliť malej, že každý človek má v živote nejaké povinnosti - mamka s ockom chodia do práce, aby zarábali peniažky, za ktoré kupujete chlebík, hračky atď., no a detičky musia chodiť do škôlky, aby sa naučili básničky, aby si našli viac kamarátov, aby sa zahrali aj s inými hračkami atď.....
- jednoducho rozprávať, vysvetľovať, zdôvodňovať - primerane veku dieťaťa.... 🙂

macca5
6. mar 2010

jaduska,plne súhlasím 🙂 ,hoci náš nástup bol hrôza ☹ ,ale neskôr začal chodiť do roboty ako ocino 😝 .

sirell
7. mar 2010

Prvy den na 2 hodiny, dalsie 2 dni do 12 hod, uplne v pohode, potom mala ochorela, boli sme vyse tyzdna doma, zasa 2 dni do 12 hod v pohode, zasa choroba - 3 dni doma, tak potom v pondelok uz na cely den, a v utorok rano uz bolo vyjednavanie, plac. Chodili sme potom kazde rano s placom, ucitelka mi ju brala plakajucu z narucia, takze sme skratili na minimum cas rozlucky v satni, len sup sup prezliect a dat ucitelke do narucia. Len co sa zavreli dvere v herni tak sa ukludnila a bola cely den v pohode, pri vyzdvihnuti poobede sa tesila a komentovala ze bolo dobre. Ale vecer uz zacala vyjednavat ze uz tam nechce ist. Cele to trvalo tyzden a potom prestala rano plakat (pochopila ze "divadlo" na mamku nezabera 🙂 ) a teraz sa uz tesi na kamaratov a pani ucitelky.

bejka13
14. mar 2010

Ak možem, doporučím aj adptačný program v niektorých školkach je možne , aby dieťatko chodilo 3 mesiace na adaptáciu. T.Zn., že p. riaditeľka da rozhodnutie, že dieťa je na adptačný program. je možné, že maminka je s dieťaťatkom v školke najprv na hodinku, potom sa to predlžuje o niekoľko minút až na 3 hodinky , bez stravy. potom sa postupne mamina vytratí z triedy a dieťatko sa zapája do činnosti s ostatnými. Je to individuálne. No a po 2 , 3 týžd. môže nastúpiť na doobedie so stravou a postupne na celý deň.niekedy to trvá ozaj len týždeň , ale niekedy aj mesiac, dva. Ale je to pre dieťa šetrné, hlavne ak nemá ešte 3 roky.

denisocka
4. máj 2010

maminy poradte

syn ma teraz 2roky 4mes , v auguste čakame druhe a planujem ho od septembra dať riadne do školky na cely den - čiže skoro 4mesiace skor. Naša pani učitelka v dedine nam okrem toho umožnila aj adaptačny pobyt - dnes sa bol tiež pozrieť na par hodin medzi detmi,ale už sme dostali infošky od učitelyk,že na maj + jun mi ho vezme na 3hodky na adaptačny - že desiatovať bude s detmi + nejaky poplatok . zajtra že mi pošle nejake tlačivo že neme infek.choroby ....

a ja sa pýtam - prídem alebo neprídem o RP ??? učitelka vraví že nie,že takto to robia roky a nikdy nikto o RP neprišiel, kamaratka z par km vzdialeneho mesta vraví,že jej malu tak isto staru nechcu vziať -lebo ak ju vezmu ,príde o RP

tak ,kto ma pravdu ? mna teraz ten adaptačny z biedy a nudze na rizikovom nevytrhne,tak nerada by som len tak zo žartu prišla o peniaze , to može sedieť maly doma a nastupi až v sept. , ale jemu sa tam velmi páči a chce tam chodiť doobedu 😢 beztak v celej školke je 10deti a nikdy niesu komplet bo vždy niekto chorý

segricka
3. jún 2010

RP by ti vziať nemali, ak ti dá MŠ potvrdenie, že je na adaptačnom pobyte. a kedy nastupuješ na materskú s 2. bábätkom? lebo potom už aj tak dostaneš materský príspevok...

denisocka
3. jún 2010

O 3tyzdne idem na Md

tutifruti
4. jún 2010

Ked to nie je celodenný pobyt, ale iba pobyt na 4 hodiny, resp. doobedie... tak určite nie....

denisocka
4. jún 2010

Uz neexistuje adap.pobyt,ak ho raz dam,tak prichadzam o RP,IBa ak lekarka urci ze ma dlhodobo nepriaznivy zdr.stav.

titkovamiriam
8. jún 2010

ahojte!K tej materskej sa neviem vyjadrit.no u nas skolke bol,,adaptacny,,pobyt 3m od nastupu potom ho ucitelky zhodnotia.mame v obci tri skolky a vsade ide dieta hned na cely den pokial nieje este mama na materskej/vtedy len 4h/.takze marek nastupoval ako 3. a na stvrty den uz siel bez problemov medzi deti ,po troch mesiach bolo jeho zvyknutie ok a do pol roka par raz ochorel no od januara je ok 😀 .bohuzial mamy co idu znovu na matersku koly nedostatku miesta dieta musia zo skolky odhlasit co sa mi zda nespravodlive ked zasa o rok sa tam vrati ale fakt s tymi miestami je to des.
som zato aby do skolky chodili kludne aj mladsie deti najstarsi isiel do kolektivu az ako 5 rocny a vobec to nezvladal ,tak michal uz siel ako 3r. a marek tiez 😀 😀 😀

denisocka
29. jún 2010

dnes som sa pýtala na UPSVaR o adaptačny a už NEEXISTUJE,je zrušeny par rokov,lebo bol zneužívany ! a ak vam aj niekto tvrdi že existuje a zoberie deťa na adaptačny a oni urobia kontrolu v školke,tak možte mať o par rokov pekny nedoplatok , tak mi to vysvetlili

zelmirka1
21. okt 2010

ahojte
mne zase povedali ze mame narok na adaptacny proces, to sa mi zda divne ze nieco zrusili ??? aky nedoplatok ?
ved je to uplne normalne a logicke ze dieta ktore je dlhsi cas len s maminou a rodinou si musi postupne zvyknut na ine prostredie kde bude bez nej. Piste skusenosti....

nikolca
26. jan 2012

tak aj ja som dnes bola obzrieť škôlku a zobrať prihlašku,vo february ideme na zapis a v septembri do škôlky,učitelky som sa pytala či mamičky davaju zo začiatku do škôlky detičky len na par hodin,a povedala mi že davaju a že zaleži odomna ako bude do škôlky chodiť či zo začiatku len na par hodin a postupne na cely den ale že ona skôr odporuča hned na cely den no tak do tej 15,00 ale že maju aj vela detičiek ktore hned ako nastupia do škôlky tak je to uplne v pohode a po tyždni po dvoch že plačuuuuuu a plačuuu,no naša mala strašne na mne lipne a nie a nie ju od seba odtrhnuť 🙂 😉 ,včera som ju nechala u kamošky,a to je s nou v kontakte každy den mame rovnako stare detičky a kym som prišla ona plakalaaaa a plakalaaa ☹ 😒 no spotena bola no hrozne čosi 😒

lenusiknr
26. jan 2012

@nikolca ja mam tiez ten isty problem, neviem ci ho tam nechat hned na cely den alebo to riesit postupne.... tak isto ako tvoja mala moj drobec na mne velmi lipne🙂 ked spomeniem skolku povie mi: maminka este som malicky....alebo ty tam budes somnou..... chape ze sa tam bude hrat ale nechce pripustit ze bezomna:(
ak ho vezmem do cudzieho prostredia kde este nebol tak sa odomna ani nepohne.... zavesi sa ako kliest a ani za svet sa ist hrat ☹doma sa tiez nezahra sam, max. 5 min...... neviem si ani predstavit, ze ho tam vezmem prvy krat a rovno ho tam necham na cely den.... ved chudacik ani nebude vediet kde poriadne je....mam z toho stresy pol roka dopredu ☹

balli
26. jan 2012

Caute baby, sorry ze Vam tu skacem do temy skolky s takouto otazkou, ale nenasla som tu taku temu kde by som sa to mohla opytat. Chceme kupit 2-rocnemu synovcovi take to cool odrazadlo a velmi sa nam paci take drevene, ale moderne spravene s modrou farbou a velkymi kolesami. Alebo potom este existuje take ako klasicky bicykel, len nema pedale...
Myslite si - podla vasich deti - ze to drevene nech je akokolvek cool ho zaujme alebo deti maju dnes radsej take moc farebne alebo co? Lebo nemame v okoli moc deti...
Moc dakujem za akukolvek radu. Kedze to nie je lacne, naozaj budem rada za cokolvek...

lenusiknr
26. jan 2012

@balli ahoj, nas ma 2 rocky a ma normalny bike- farebny, na chalupe ma zasa drevenne furiky -ciste len z dreva a s tym sa vyhra najviac🙂 myslim si, ze kludne mozte kupit aj drevenne. aspon bude mat nieco trosku odlisne🙂nasho vsetko co je z dreva velmi bavi

lenusiknr
26. jan 2012

@balli alebo ma este napadlo ukaz ich synovcovi na fotke, ze ktore sa mu paci viac a to mu kup... ja to tak s kubim niekedy robim ked sa neviem rozhodnut

balli
26. jan 2012

@lenusiknr moc dakujem za radu, problem je ze sa s nim nemame ako stretnut ani s rodicmi jeho moc sa neda, takze jedine prekvapko...
ale ak by sa ti chcelo kuk a vybrat, tak asi dam na radu ktorejkolvek matky 🙂
http://www.dudel.sk/odrazadlo/drevenne-odrazadlo
http://odrazadla.heureka.sk/odrazadlo-jd-bug-bi...