Adaptačný pobyt v škôlke. Čo si o tom myslíte?

renatam
20. jún 2009

Aký máte názor. resp. skúsenosti s adaptačným pobytom v školke??? Dat spočiatku 2,5 ročné dietatko do školky na pár hodín, alebo hneď na celý den?

nikolca
26. jan 2012

@lenusiknr presne to iste naša mala sa tiež sama nezahra,maximalne ozaj chviločku a len sa vzdialim do kuchyne a už na mna vykrikuje,ked jej poviem aby sa trošku sama zahrala,ma puzzle ktore velmi rada sklada tak hned povie že s mamičku,aj dnes z izby na mna stale pokrikovala tak som jej povedala že mama musi isť navari,aby sme mali nejaku maškrtku k obedu a ona mi na to povedala že pome spolu variť,utekala do kuchyne pre misku a varechu,posadila sa na stoličku a už miešala,ona je strašne živa,ja ju musim stale sledovať čo robi,na chvilu sa otočim ona je hned vyštverana na stole, 🙂 😉 ,počitač mi v izbe zapne a ujde,zachod zavre vyjde nan a tancuje 🙂 😉 ,no strašne ma vela energie a ja večer idem padnuť od unavy a ona v posteli robi kotrmelce a že mama aha mama aha 🙂 😉

lenusiknr
26. jan 2012

@balli obe su velmi pekne🙂 osobne sa mi viac paci to drevene no neviem ti viac poradit nakolko odrazadlo nemame... napadlo ma, ze je tu tusim tema o odrazadlach tam ti maminky poradia🙂 viem ze viacere kupovali detickym aj mensim ako 2 rocky.

lenusiknr
26. jan 2012

@nicolka normalne sa tesim, ze mas take dieta ako ja🙂 konecne niekto komu dieta stale lezie za zadkom... kubino robi to iste ako tvoja malicka... chcem ist varit-varime spolu kubko si vari ryzku s cukrikmi a samozrejme ked mu tam zabudnem pridat vodu tak je zle 🙂 chcem ist na zachod- idem s tebou maminka, ale ked on kaka, cika tak ja musim ist prec 😉 poviem mu nech si ide stavat garaz-maminka pod s kubkom, proste ako tvoje dieta.. vsetko s maminkou- na jednej strane je to velmi unavne ja tiez vecer padam dole nosom a on este o 9 plno energie-vtedy mam take nervy... jedine kedy je trocha klud ked pozera spievankovo alebo rozpravku- no aj to povacsine musim pozerat s nim, ved co sa budem nudit🙂
na druhej strasne aspon ma stale pusinkuje, tuli sa.. to zasa ine deticky co su samostatnejsie nerobia...aspon co ja poznam...
a zaspava ti mala sama?ja musim byt pri malom spievat mu, rozpravat a samozrejme ze iba ja🙂

balli
26. jan 2012

@lenusiknr moc dakujem!!!

nikolca
27. jan 2012

@lenusiknr mala mi sama nezaspi,to tiež hned povie že pome spolu 🙂 😉 ,ja si k nej lahnem,čitam jej rozpravku no prečitam aj celu knihu a ona nie a nie spať ☹ ,dnes poobede zaspala pekne,prišli sme z vonku,naobedovala sa a sama sa brala spať ale hned že ona s mamu a za päť minut bola tvrda,my mame skôr problemy s večernym zaspavanim,vtedy ona chyta druhy dych a niekedy zaspi až o pol noci a rano už o šiestej behá a vyprevádza bračeka do školy a len behá za nim a bočko si pýta 🙂 😉 a kolko ma tvoj malý?naša ma 2 a pol roka 🙂 😉

miskax2
27. jan 2012

@renatam deti su rozne su take ktore odlucenie od matky zvladaju v pohode inym to trva trosku dlhsie. Kamoska davala do skolky trojrocnho syna a vramci adaptacneho tam musela byt s nim tak potom aky adaptacny ked bola mama tam? 😒 maly so skolkou namal problemy no ucitelky to natahovaly skoro mesiac co my prislo zbytocne.
😖
niekdy berie matka odlucenie taksie ako dieta....jasne ze s nastupom do skolky sa mozu objavit slzicky ale na to su tam uz ucitelky aby si s tym poradili vecsinou do 5 minut je po vsetkom a dieta sa uz spokojne hra s ostatnymi..... 😉
dolezite je dietatku povedat kedy presne si ho vyzdvihnete a to aj dorzat do mu dava istotu a pozor na zdlhave lucenie mozno sa vam to bude zdat krute ale aj ked vam dieta ruci a drzi sa vas ako kiest proste ho dajte ucitelke zavrite dvere triedy a sup sup do prace 🙂 dvoverujte ucitelkam a svojim detom

lenusiknr
28. jan 2012

@nikolca kubik ma 2 roky takze pojde do skolky skor o necele tri mesiace, musim nastupit do prace. Ale aj tak som chcela aby siel od septembra a nie potom do zabehnute kolobehu.... myslim, ze to by bol este viacej mimo....
aj moj krpec na obed ako tak zaspi ale samozrejme ze pritom musim byt a vecer tiez niekedy vymysla- clovek si mysli aky on je uz unaveny chudatko a okupe sa, napapa a panko si chyti druhy dych...
dnes ho chcel zobrat muz von, kubik vychystany uz boli pri vytahu a on spustil taky rev-ze maminkaaaaaa poooood.... tak som sa musela obliect a ist s nimi aj ja 🙂 fakt neviem ako toto moje dieta dam do skolky ked vsade a vsetko len s maminkou

nikolca
28. jan 2012

my mame kusok od nas škôlku,takže ked ideme von,chodievame okolo,takže malej už trošku ukazujem kam bude chodiť aj na ihrisko tam sa chodi pohrať,no len ked jej ukažem škôlku tak hned mi povie ,že mama ja tu budem plačkať,boli sme do škôlky pre prihlašku bola som aj s malou,nechcela isť do vnutra aj učitelka ju volala aby išla pozrieť detičky a ona jej povedala že ona tu chodiť nebude že ona bude plačkať a učitelka jej povedala ale čo že by si plakala,tu sa sdetičkami zahraš a ked sa vyspinkaš mamička si pre teba pride a mala sa tam rozplakala ☹ ,tak zozačiatku budeme chodiť asi so stekajucimi slzičkami ☹
@lenusiknr

alexandra17
28. jan 2012

Kazda skolka,alebo jasle maju vlastny adaptacny program. Dieta do 3 rokov este vobec nie je psychicky pripravene odist od mamicky, potrebuje sa"prechytit"na "nahradnu" maminu v skolke..My mame adaptaciu s oboma rodicmi pocas vikendu,vecer..aby dietatko ziskalo doveru a zvyklo si na nove prostredie,dalsie deti berie ako bonus"🙂 zacnu k nam chodit s radostou,to ze su vlastne v skolke, nevedia hned zo zaciatku. Ziadne dietatko u nas neplace. Pokial by vase dietatko plakalo po umiestneni v akejkolvek skolke dlhsie ako 2 tyzdne,pozor,to uz je problem.Nepodcente to,prosim,dieta je v obdobi kedy sa formuje osobnost a buduje charakter! Drzte sa maminky.Zelam stastny vyber 🙂 Smiling Faces
Zdrava skolka Ruzinov

alex31
28. jan 2012

Maminky .. len tak na utechu a Vase obavy s nastupom do skolok ... moj maly je v jasliach od ukoncenych 11 mesiacoch. Adaptacny trval 2 dni na pol dna bez maminky a potom na ostro. Plac bol asi po tretom dni a trval presne 2 dni do konca prveho tyzdna. Potom uz nic, adaptovali sme sa velmi rychlo a bezproblemov. Isiel odo mna prec velmi malicky a dost ma to mrzelo, ale okolnosti inac nedovolovali. Ale nelutujem, keby som to musela urobit znova, zariadila by som sa rovnako. Jasle kde chodime su uplne super. Sme tam uz nieco roka a 5 mesiacov a sme maximaaaaalne spokojni. Maly ma cez dva roky, je takmer vo vsetkom samostany. Bez plienky cely den aj noc, sam papa, pomaly sa uz aj uci obliekat. Velmi pekne rozprava a na svoj vek aj velmi mudro premysla. Ak ho porovnavam s detmi v jeho veku co su doma s maminkami tak je o dost vpredu. Teraz chystame na velku skolku a uz nevieme dockat septembra kedy nastupujeme. Boli sme tam pozriet a maly sa velmi tesi a stale na nu pyta. Ide len o tom, aby sa zvolila spravna skolka ... adaptacny kazde dieta zvlada inak a aj kazda skolka si ho stanovuje inym sposobom. Ale ak je dobra skolka alebo jasle a vidite tie uzasne pokroky na svojom dietatku tak na adaptacny velmi rychlo zabudnete a budete tesit na kazdy dalsi den v skolke (jasliach). Prajem vsetkym maminkam vela stastia v adaptacnom tyzdni, co najmenej slziciek a vela krasnych skolkarskych dni 😀 😀 😀 Prve dni su najtazsie pre vsetkych, maminky aj deticky, ale kazdym dnom to bude uz len lepsie a lepsie 😀 😀

lenusiknr
29. jan 2012

@alex31 je super, ze tvoje dietatko si velmi rychlo zvyklo no myslim si, ze je nieco ine ked das do jasli 11 mes.babo a 2,5-3 roc. dieta do skolky... Tvoje dietatko s tebou netravilo pre mna to najpodstatnejsie obdobie v jeho vyvinie, cize sa na teba nemohlo tak naviazat.... MOj maly je namna velmi naviazany a preto ten nastup bude ovela tazsi ako nejake tri dni kt. si mozno trochu poplace...
Na margo tvojej vety:moje dieta je o dost popredu ako dieta kt. je doma s maminkou:
verim tomu, ze tvoj malicky je velmi sikovny ale toto tvoje porovnanie znie akoby my matky co sme doma so svojimi detickami mame,,hlupe deti,,a je lepsie ich dat do jasli ved tam ich vsetko naucia
napr.moj maly ma este len dva roky je uz par mesiacov bez plienky, papa sam, dokaze sa poumyvat sam, komunikuje s dospelymi jedna radost, vie basnicky, pesnicky a tiez si myslim, ze aj velmi mudro premysla... ja ho s inymi detmi kt. su doma s maminkami neporovnavam.....viem, ze som ho vsetko naucila ja a to je to najpodstatnejsie!🙂
neber to prosim v zlom, len ma to trocha zarazilo....

lenusiknr
29. jan 2012

@nikolca snad len zo zaciatku budu slzicky.... tak sa ani nesla pozriet medzi deticky?kubik mi uz s radostou ukazuje na skolky kt. mame pobliz domu ale hned povie, maminka tam pojde somnou🙂tie nase deticky sa hned vynajdu... dufam, ze za tristvrte roka sa to este zmeni🙂 cez tyzden s nim pojdem pre prihlasku no myslim si, ze tam nebude chciet ani vstupit...snad ma krpec prekvapi....
ak by si davala malu na adaptacny das ju este pred prazdninami alebo az v septembri?

nikolca
29. jan 2012

@lenusiknr no ja som bola vnutry a ona stala lem medzi dvermi a z dialky to sledovala a teraz ked ideme von a ideme okolo škôky tak mi len zahlasi že mama ja nie tuto a ukaže na škôlku 🙂 ,chcela by som ju dať na adaptačny,len neviem či to u nas je, ešte pred prazdninami nech sa trošku oťuka,ja akurat ked som bola pre prihlašku tak som sa pytala učitelky,že ako tu davaju zo začiatku detičky,či zo začiatku len na par hodin a potom do tej väčšinou tretej hodiny a ona mi povedala že ona je skôr za to aby tam to dieťa bolo do tretej,u nas je len jedna škôlka a potom dalšie su až v meste,kamaratkin maly chodi do škôlky od septembra a ona s touto našou škôlkou spokojna nie je,že keby vedela čo to tu je za škôlku tak ho radšej vozi do mesta 😒

jankapiknova
30. jan 2012

u nas je to tak v školke, že prvý den do 12.00 a druhy den o 12tej maminy dojdu do šatne ale len pozriet čio sa ukladaju spinkat alebo nie, pani učitelka otvorila a potichu nam hovorila,aby deti nevideli že sme tam, samozrejme moj maly ležal vysmiaty v posteli tak som išla domov a došla o 3, čiže od druheho dna je cely den. Vobec neplakal ale za to ja ked som ho zaniesla som si prve ale 3 dni potichučku poplakala 😀 mi to bolo tak luto že nieje somnou 😖 A inak @lenusiknr moj bol tiež velmi šikovný jak aj tvoj maly, s dospelými debatil skoro, cikat sa pýtal od roka aj 7mesiacov,farby pozná už dlho.... a pod. to nieje o tom či je dieta v jaslach alebo nie, teda moj nazor to je. Ked je mamina donutena že musi tak chapem ale inak nie... ved prve tri roky si ich možeme naplno užit a potom nam už budu len utekat a uteka.... školka,škola,st.škola,frajerka,žena... 😀

lenusiknr
30. jan 2012

@jankapiknova viem ze to nie je o tom ci je dietatko v jasliach alebo doma, len ma trosku zarazila veta maminky, kt. porovnava deticky kt. su v jasliach a doma... mne osobne to prislo akoby sme doma nic deticky neucili...
nechcela som poukazovat nato ci mam sikovne dieta alebo nie... kazde jedno je sikovne a su deticky kt. su ovela sikovnejsie ako moj kubino... on napr. stale nevie farby-nie a nie sa to naucit🙂
mas pravdu, ze si ich musime naplno uzivat ved nam rastu ako z vody 🙂

jankapiknova
30. jan 2012

@lenusiknr - ja som pochopila presne čo si mala tým namysli 😉 plne suhlasim

alex31
30. jan 2012

lenusiknr .. len na vysvetlenie ... nemyslela som to tak ze deti doma s maminkami su "hlupe" .. ja som tym len chcela povedat ze sa netreba nicoho bat ani keby adaptacny prebiehal horsie alebo dlhsie ako u inych deti ... ide len o to ze po tom tyzdni mozno dvoch by mali prist prve uspechy a vysledky co "dobra" skolka so sebou prinasa ... a na druhej strane tu niekto vycita ohladom porovnavania a ruku na srdce kazda maminka to robi ... nech uz len so susedovymi, bratovymi alebo inami detickami .. a nech mi nikto nehovori ze to nie je pravda ... ked Vam deticky nastupia do skolok hned pochopite o com som pisala .. ze su zrazu bystrejsie a sikovnejsie ako deti ktore sedia doma a za tym si nadalej stojim .. pretoze nejde len o basnicky a cikanie ale o celkovy postoj a spravanie sa v spolocnosti .. je to ine ako len ked su doma s maminkou alebo idu niekam a opet len s maminkou ... to je moj nazor na zaklade vlastnych skusenosti a skusenosti maminiek z nasej skolky .. kazda by to potvrdia ze tie deti su potom "ine".

lenusiknr
30. jan 2012

@alex31 chapem co si tym asi chcela povedat len to vyznelo tak ako som uz vyssie napisala...tie veci kt. si ty napisala sa deticky naucia aj doma ja skor ocakavam od skolky ze sa moje dietatko prestane hanbit, bude sa viac zapajat do aktivit medzi detickami... teraz je taky ,,bojko,,ak je niekde viac deti tak musim byt prinom... ak sme na kruzku tak sa nezapaja pretoze je tam vela ludi ale doma to potom vsetko zopakuje....dufam, ze skolocka ho nauci byt odrganejsim 🙂

zuzuzu1977
30. jan 2012

@ukana no to som rada že to rozoberáte lebo aj my ideme v stredu po prvý krát :-/ ..až mne je ľúto.., no má iba 2 r a 2 mes. tak ju tam nechám iba chvíľu... 😉

alex31
30. jan 2012

lenusiknr... som rada ze sme sa pochopili ... a neboj ak bude ten spravny pristup v skolke tak ho skor budes musiet trochu krotit lebo ja sa naozaj niekedy nestacim cudovat co ten moj maly prinesie zo skolky a to si clovek povie ze je este predsa len malinky ale tie deturence su tak vsimave a tak neskutocne radi napodobnuju ostatnych aj ked este samy nevedia rozlisit co je vhodne a co radsej nie 😀 😀 😀 niekedy je to sranda ale niekedy da zabrat sebaovladania aby som nevybuchla smiechom ale skor mu povedla ze to nie je spravne a ze sa tak nema spravat alebo hovorit ... ved uvidite ... prajem teda vela stastia pri nastupe, co najmenej slziciek, rychlu adaptaciu a vela milych a usmevnych situacii na ktore clovek raz bude spominat len s usmevom na tvari 😀 😀 😀

bambina78
12. máj 2013

Ahojte, nevie niektora akoje to s poplatkami v skolke,ked je dieta prijate na adaptacny pobyt. Mne maleho vzali od septembra do decembra na adaptacny, potom uz vraj normalne. Budem platit bezny poplatok za skolku ako ostatne deti, ak tam bude napriklad len na par hodin,alebo doobedie? Vdaka

clarita
13. máj 2013

U nás detičky nastupovali hneď na celý deň a preblém sme nemali, že by plakali. Každé dieťatko je iné. pravda je aj to, čím staršie, tým viac si uvedomuje situáciu. Môj názor je, dieťatko ak má plakať, tak bude plakať aj v adaptačnom čase. Čím skôr si zvykne na systém škôlky/jaslí, je lepšie pre neho. detičky majú vnútorné hodinky a presne vedia, kedy mamina príde. No zvládnu to krásne. Držím palčeky maminám a tie, ktoré nemajú kde umiestniť dieťatko a naša lokalita im vyhovuje, kľudne sa ozite, budem rada. 😉