Aké aktivity majú vaše deti v súkromných škôlkach?

ivush
14. sep 2011

Maminy, bola by som rada, ak by ste sa podelili práve o pridanú hodnotu, ktorú ponúkajú súkromné škôlky vašich detí. Konkrétne sa mi jedná o záujmové krúžky a ich frekvenciu ako napr. cudzí jazyk, pohybová výchova (šport, tanečná), hudobná, atď. Náš syn totiž navštevuje jednu bratislavskú škôlku - sme maximálne spokojní s prístupom učiteliek, venujú deťom naozaj plnú pozornosť, rozvíjajú ich po mnohých stránkach, učia ich kvantum informácií, kreslia, majú nejaké tie pohybové cvičenie na hudbu s učiteľkou...To všetko je fajn. Ibaže cena je nadštandardná (v porovnaní s cenami ostatných škôlok dostupných na webe) a mám pocit, že chýbajú aktivity naviac s odborníkmi. Totiž 2x týždenne majú angličtinu, 1x hru na flautu a každý druhý týždeň šport s trénerom a logopédiu. V podstate to všetko prebieha doobeda a poobede majú už len voľnú hru.
Ide mi len o porovnanie ponuky našej škôlky s reálnymi ponukami konkurencie. Som zvedavá či (a ako) obstojí tá naša....
Vďaka za každú info 🙂

diid
15. sep 2011

Myslim ze to je uz trocha prehnane, v skolkach logoped, flauta, anglina s profesionalnou ucitielkou, take nieco nebolo za komunizmu ked sme vyrastali a vela mudrych ludi vyrastlo. Neviem ci to da nieco extra dietatu alebo je to marketingovy tah a preto pytaju vyssie poplatky. Ucitielky by mali zvladnut zakladne veci ako sport, tanecna, zaklady anglictiny, hudobnu. Ale ked mas extra nadane dieta a potrebuje odbornikov v skolke, tak potom cena musi byt maximalna.

zajo79
15. sep 2011

ved ked nato rodicia maju,preco by nedopriali?
V sukromnych skolkach maju menej deti na ucitelku,lepsiu stravu a lepsi program.
Ja na vyber nemam,som rada,ze ho zobrali aj do obycajnej,zvladli sme to bez placu a ucitelky su tam uzasne mlade baby. 😉

kathynka
15. sep 2011

@zajo79 ja inak vobec nesuhlasim s globalizovanim, ze v sukromnych skolkach je lepsi program a lepsia strava...vsetko zalezi od konkretnej skolky a nie, ci je statna alebo sukromna...pracovala som v sukromnej skolke, kde mali deti v programe predpisanych 15 kruzkov, na kazdy den jeden, cize na 3 tyzdne...a stale dokola sme tocili to iste - vytvarna, pracovna, spievanie...nic specialne...dokonca ani von sa moc nechodilo...dovod? ved bol oktober, tak uz je chladno...a strava? ano, rodicia si na nastenke precitali uzasny jedalnicek...ale ak niekto povazuje za bolonske spagety obycajne suche spagety s kvapkou kecupu, tak dakujem pekne...syrova ci masova pomazanka na ranajky? to sa zmiesala jedna pastika alebo jedno bambino s kelimkom rastlinneho masla perla a bolo vybavene...a velkost porcie? starsie deti ma so smutnymi ocami prosili nech im najdem nieco vacsie, ale zial vsetko bolo rozdelene presne...a s kopceka ryze a 2 koliesok parku (to mam aj fotku, to neprehanam) sa 5-rocne dieta nenaje...no a platte si za taku sukromnu skolku 400eur mesacne...a male dieta vam to doma nepovie, ono nevie, ze to nie je slubeny standard danej skolky...takze som rada, ze tam uz davno nie som a aj som po kratkej dobe odisla odtial...a to je len zlomok dovodov...hlavne, ze maju nadhernu internetovu stranku...nie je vsetko zlato, co sa blysti

jaaty
15. sep 2011

@diid, zajo99, kathynka - nič proti Vašim názor, ale myslím že na toto sa ivush nepýtala. Rozhodla sa pre súkromnú škôlku a chce porovnať jej kvaitu s inými.
@ivush- naša Hanka tiež chodí do súkromnej škôlky od marca minulého roku a som veľmi spokojná.
Všetky krúžky im začínajú od budúceho týždňa -doteraz bol čas na adaptáciu detí. Majú 2 x do týždňa angličtinu, pohybovú výchovu i kreslenie 1x do týždňa. Von chodia každý deň, pokiaľ nie je nejaké príšerné počasie.
Včera začali projekt "zdravé nôžky" s nejakými ortopédmi - 1x do týždňa Je to novinka- plánovaná myslím na pol roka. Ak sa ujme, chcú s ňou pokračovať ďalej.
1x do týždňa majú detičky tenis -platené zvlášť. Posledný septembrový týždeň majú výcvik v in line korčulovaní (5 dní x 1,5 hod denne). V zime bude korčulovane na ľade, lyžovanie v priebehu roka podľa záujmu kurz plávania- všetky tieto sú hradené zvlášť.
Maj v pláne ešte nejaké nové aktiviy, o ktorých sa dozvieme budúci týždeň na "rodičku"

titkovamiriam
15. sep 2011

my mame statnu skolu a kruzkov habadej-plavecky,tanecny,jazyk uz roky rokuce,dramaticky,ucitelky su ochotne deti vozit na lyzovanie,bruslenie-podla poziadaviek rodicov.Tiež by som oponovala aj o tej strave-lebo zo zakona musia mat stravu ci sukromne ci statne podla rovnykych noriem!!!!A to v sukromnych este riadne setria-kamoska v jednej uci tak bez komentara.jedine deti to je prevda ze je menej-no to vobec netesi majitelov preto casto maju kucharku aj upratovacku.pretazene ucitelky a podobne!!!!

kathynka
15. sep 2011

@jaaty preco? ved na zaklade mojej odpovede jej je asi jasne, ze ta jej sukromna skolka obstala oproti tej, kde som robila ja, priam na vybornu 😉

tweety22
15. sep 2011

moj syn chodi teraz do statnej - kruzky: anglictina, spevacky, tanecna, enviromentalna vychova, podla veku potom lyziarsky, plavecky a korculovanie

toto vsetko mali aj ked chodil do sukromnej skolky, ja som vsak toho nazoru, ze 1-2 kruzky pre deti uplne stacia, netreba ich zbytocne pretazovat, ved skolka sama o sebe je pre nich velka zmena 🙂

zeleny_cajik
15. sep 2011

@kathynka a co to bolo za skolku? lebo to znie dost hrozne. Moj maly zacal teraz chodist do sukr. jasliciek (maju hned vedla aj skolku) a chodi odtial hroooozne hladny, aj ked mi vzdy povedia, ze vsetko zjedol a vypytal si aj duplu... vzdy som si myslela, ze je slaby jedak a zrazu pocuvam, ze papa vela a doma si dava take porcie, ze ho nespoznavam...

kathynka
15. sep 2011

@zeleny_cajik taka jedna na kramaroch...

zeleny_cajik
15. sep 2011

@kathynka uf, odlahlo mi...

diid
15. sep 2011

@zajo79 tu neide o to ci maju na to rodicia alebo nie. Cenu neuviedla aku plati, , darmo jej bude niekto odpisovat zo statnej skolky ake maju aktivity. Ked uvedie cenu tak sa jej ozvu mamy ktore platia priblizne rovnako a napisu ake maju aktivity ich deti. Ja mam deti tiez v sukromnej skolke, kde 1 ucitialka ma 1 maximalne 2 deti na starost. Maju plavanie, chodia von, kreslenie, malovanie atd. je to v zahranici, takze cenu nemozeme porovnat.
@jaaty ako som spominala, ked chce porovnat, nech uvedie cenu.

zajo79
15. sep 2011

@kathynka tak v tom pripade sa nemoze skatulkovat sukromna skolka ako sukromna skolka 😉

a pre mna je hlavny aj pocet deti na ucitelku...

lubi22
15. sep 2011

@ivush - moji syncekovia chodia obaja do sukromnej skolky, starsi dva roky a mladsi akurat zacina. Co bolo pre mna dovodom, pridanou hodnotou - v prvom rade mensi pocet deti na ucitelku, v syncekovej triede je 8 deti na 2 ucitelky, cize sa im mozu venovat individualne. Vsetky ucitelky su vysokoskolsky vzdelane v odbore, so skusenostami, jazykovo zdatne. Kedze sa jedna o skolku ktora sa zameriava na vyucbu anglickeho jazyka a zdravu vyzivu, zodpoveda tomu aj program. V nasej skolke nie su ziadne kruzky, povazujem to za zbytocne, vsetko je obsiahnute priamo vo vyucbe. Anglictinu maju dvakrat denne (45 minut doobeda a 45 poobede po vyspinkani), raz do tyzdna maju hudobnu vychovu - externistov z Yamahy a maju vsetko to, co patri k vzdelavaniu deti v tomto veku - spievanie, kreslenie, modelovanie, dramaticku vychovu, pohybovu pripravu, sportove aktivity, naucne aktivity a pri mensom kolektive je priestor na rozvijanie individualnych zrucnosti kazdeho dietatka. Von chodia dvakrat denne, organizuju rozlicne aktivity - navsteva galerie, divadla ap, zameriavaju sa na zdravu stravu, co sa mi paci je aj dodrziavanie pitneho rezimu - vzdy ked su vonku maju kazdy flasu s vodou, nesladenym cajom. Co je pre mna obrovskym plus - takisto dovodom, preco sme sa rozhodli pre sukromnu skolku, je chorobnost. Majitelka skolky si na to dava obrovsky pozor, akonahle ma dietatko soplik, rodicia s nim do skolky nepridu (samozrejme ak to nie je z alergie), nas syn este nikdy neochorel zo skolky. A v skolke som bola s detmi mnohokrat, takze nepopisujem nieco, o com neviem, velakrat, este ked mladsi nechodil do skolky, sme s nimi stravili cele dopoludnie, takze im doverujem a nemusim premyslat nad tym, ci sa mojmu dietatu dostava dostatok pozornosti, ci sa mu venuju. Stoji to dost penazi, ale nelutujeme ich. Som presvedcena, ze v statnej skolke by sa im tolko pozornosti a takeho pristupu nedostalo - jednoducho pocty nepustia - inak sa moze ucitelka venovat detom v malom kolektive, inak vo velkej skupine.

jaduska
15. sep 2011

@ivush v prvom rade - kvalitu škôlky neurčuje počet záujmových krúžkov, ktoré ponúka.Treba si uvedomiť, že dieťa v predškolskom veku sa chce hlavne hrať. Rôzne krúžky, najmä ak sa dejú dokonca mimo areálu materskej školy veľmi narúšajú režim. Ja viem, že škôlky bojujú o každé dieťa, preto sa snažia ponúkať aj iné aktivity, ale netreba zabúdať na Komenského "školu hrou"....
Takže je lepšie si zistiť, čo ponúka škôlka v "normálnom" procese, nie čo ponúka navyše a podľa toho porovnávať ich kvalitu 😉 Záujmových krúžkov si deti užijú neskôr až-až....

tweety22
15. sep 2011

@lubi22 plne suhlasim s tym co pises, len ma zaraza jedna vec, pokial rodic da dieta zo sukromnej skolky do statnej skoly nie je to potom prilis drsne pre dieta? kedze v sukromnej skolke bolo malo deti, venovali sa im... poznam take sukromne skolky kde napr. na lyziarskom malo kazde dieta svojho instruktora, no neviem mne to pride uplne zbytocne 🙂 moj syn tiez chodil do sukromnej skolky, uvazovali sme zeby pokracoval aj nadalej ale kedze uz bude mat 5 rokov pride mi uplne vhodne aby navstevoval statnu skolku kde pocet deti na 1 ucitelku je aj podla mna velmi vysoky ale zial to takto funguje aj v nasich skolach, cim skor sa do toho dieta zabehne tym lepsie

jaaty
15. sep 2011

@tweety22, podľa mňa veľmi záleží na dieťati ako takom. AKo som písala vyššie aj naša Hanka chodí do súkromnej škôlky, kde má skutočne veľa aktivít a neskutočne veľa sa tam naučila. Mala nastúpiť do štátnej škôlky, keď som sa však dozvedala, že prvý rok v škôlke je tzv. adaptačný (žiadne krúžky!!! 😠 ), v ďalšom ročníku krúžky áno, ale vždy majú prednosť staršie deti, takže ak by sa jej "ušlo" tak fajn -odmietla som.
Hanka je veľmi temperamentná, živá a neustále potrebuje niečo robiť. Ešte aj jedenie je pre ňu "otrava" pokiaľ pri ňom nemôže niečo robiť 😀 . Nezastaví sa ani ona ani jej pusa.
Predstava, že uj dám do škôlky, kde nebude mať žiadne iné aktivity, len hranie - predpokladám, že by z nej veľmi rýchlo urobili buď hyperaktívnu, neprispôsobivú, neposlušnú -čo by určite aj bola lebo by sa nudila. Ju proste len samotné hranie nebaví.
...a ona je len zvedavá, na všetko chce vedieť odpoveď, atď, atď....
I keď, česť výnimkám, určite sa nájde aj kvalitná štátna škôlka a kto sa do takej dostane má šťastie. Na to však potrebujete referencie,informácie....

andrejka1974
15. sep 2011

tak mne vsetky deti chodili do statnej skolky mali vela kruzkov na vyber korculovanie, plavanie, origamy skladali z papiera krasne veci, spevacky kde mohli byt vsetky deti aj tie co spievat nevedeli kazdy den pobyt vonku kazdy den chutne jedlo a hlavne spokojnost deti a nechceli nikdy odist domov teraz my tam chodi aj najmensia je tam prve 2 tyzdne po 2 dnoch uz tam aj spinkala paci sa jej tam spievaju, kreslia, hraju sa a uz mame doma aj prvy vytvor tie rozziarene ocka stoja za to nie je to len v kruzkoch ale ide hlavne o spokojnost nasich deti radost a tesenia sa a ranneho nahanania mami nie je nic krajsie ako ked mi dcerka povie mama idem tam este nepovie idem do skolky s usmevom na tvari

lubi22
15. sep 2011

@jaduska - suhlasim s Tvojim nazorom, ze kvalitu skolky neurcuje pocet zaujmovych kruzkov, ja prave si myslim, ze vsetko v tych kruzkoch ma byt obsiahnute vo vyucbe a dieta, ked pride zo skolky sa ma hrat, robit, co chce a nie navstevovat nejake dalsie kruzky (ak samo nechce). Je to uz trosku mimo temy, ale na temu kruzkov som sa rozpravala s majitelkou skolky a ta mi hovorila, ze uz ma z tych kruzkov pre male deti pomaly strach, pretoze to speje k tomu, ze dieta ma kazdy den po absolvovani svojich povinnosti vyplneny program a ze nema priestor pre seba, hovorila, ze ma pocit, ze rodicia sa pomaly zacinaju bat travit cas so svojimi detmi, tak im namiesto toho najdu milionpat aktivit, ako im vyplnit cas a tvaria sa - myslia si, su presvedceni, ze co vsetko pre svoje deti robia, ked ho daju na tenis, jazdenie, dva cudzie jazyky ap. Pritom cas straveny len tak hrou, rozhovorom s rodicom, spolocny cas, prechadzka, by bol pre dieta omnoho vacsim prinosom. Tyka sa to najma deticiek, ktore uz chodia do skoly, ale ten trend sa posuva stale do nizsich vekovych kategorii. Ale to uz je mimo temu.

@tweety22 - osobne si myslim, ze je velky rozdiel medzi psychickou vyspelostou skolkara od tych 2 a pol roka a skolaka. Neobavam sa toho, ze by mali problem pri prechode zo sukromnej skolky do statnej skoly, hoci zvazujem aj sukromnu, ale viac som naklonena statnej s triedou so zameranim na cudzie jazyky. Moje deti nemaju problem komunikovat s kamaratmi, ktori chodia do klasickych skolok, nemaju problem sa presadit, prave naopak, takisto aj v sukromnej skolke su v kolektive deti, pokial som sa informovala, tak uz ani statne skoly nemaju triedy po vyse 30 ziakov ako za nasich casov. My mame nazor, ze tato starostlivost v sukromnej skolke im da dobry zaklad do dalsieho zivota (nie preto, ze je sukromna, ale preto ze je to dobra skolka - urcite existuju take aj statne, len my sme na taku podla nasich predstav nenarazili), su vo veku, kedy su najviac ovplyvnitelni, buduje sa ich osobnost, pocas celeho roku pred nastupom do skoly sa na to pripravuju, doteraz ziadne deticky zo skolky nemali problem s adaptaciou v skole, tak sa toho prechodu nijako zvlast neobavam, ci uz to bude skola statna alebo sukromna. Ale urcite zalezi aj na konkretnom dietatku - jeho povahe, temperamente ap. 🙂

tweety22
15. sep 2011

ano, tiez si myslim, ze zalezi od dietatka 🙂 drzim palce vsetkym mamickam a detickam nech su uz v statnych alebo sukromnych skolkach, ved v podstate je to jedno kde su, hlavne nech su stastne a dokazu mat porozumenie v uciteloch, kamaratoch a predovsetkym v rodicoch 🙂

romanelka2
16. sep 2011

Dcéka mi chodi do statnej ms a som spokojna uz druhy rok maju anglinu,tanecnu hip-hop,plavecky ,korculovanie,vytvarnu....atd sme velmi spokojnu MS OSADNÚ ODPORUČAM VŠETKYM 🙂 😉 😉 😉

jaduska
16. sep 2011

@lubi22 ja som minulý rok doštudovala predškolskú a elementárnu pedagogiku a predškolskú pedagogiku sme mali s docentkou, ktorá sa venuje hre predškolského dieťaťa už niekoľko rokov a je v tom uznávanou odborníčkou. A ona, ako fakt uznávaný odborník, tvrdí, že hra, ako základná forma učenia sa detí predškolského veku zo škôlok pomaly mizne, pretože ju vytláčajú práve rôzne záujmové krúžky. A presne ako píšeš - všetky tieto aktivity - tanec, spev, kreslenie, pohyb by mali byť zahrnuté v edukačných aktivitách v dennom režime MŠ, nič naviac deti nepotrebujú (teda ak sú učiteľky v MŠ také, aké by mali byť - aktívne, tvorivé, prístupné novým trendom). Ak majú deti už v predškolskom veku vyplnený voľný čas samými krúžkami, kedy sa majú hrať? Ja mám 8-ročnú dcéru, ktorá sa ešte veľmi rada hrá s bábikami a to tých dvoch menších ani nehovorím....
Týmto tie záujmové krúžky samozrejme nezatracujem, nemám napr. nič proti učeniu sa cudzieho jazyka už v materskej škole, ale nech sa to deje prirodzene, nie štýlom že...."no detičky, teraz máme angličtinu".... Proste treba si zachovať zdravý sedliacky rozum a "všetko s mierou".... 🙂

anngee
16. sep 2011

pridávam sa k názoru tweety22 lebo si myslím, že to skvelo zrozumiteľne vyjadrila...práca v škôlkach nie je len o strážení detí...nie je to len o tom, naučiť sa papať a obliekať a hrať sa bez mamy....je to úplne nesprávne videnie činnosti škôlok...myslíte, že sa čoraz viac odporúča, aby boli v škôlkach vysokoškolsky vzdelané učiteľky len na stráženie?...čo by sa v tej škole učili 3 až 5 rokov?...ako stáť nad dieťaťom, dívať sa ako sa samé hrá a všeličo zakazovať?...samozrejme že nie...v škôlke je každý týždeň daná nejaká téma (napríklad všetci sme kamaráti...alebo cestou do škôlky...alebo plody jesene a podobne)...učiteľky si rozplánujú na každý deň niekoľko rôznych aktivít k tejto téme a na konci týždňa spolu s deťmi zhodnotia, ako čo zvládli...(veď pozrite si výstavky prác v šatniach)...napríklad sa celý týždeň venujú spevu vhodnej piesne...rozhovoru až diskusii k téme...usporadúvaní obrázkov, skladaniu puzzle, niekoľkým rôznym hrám s pravidlami, pohybovému cičeniu k téme, vychádzke k nejakému objektu, zbieraniu prírodných materiálov, kresleniu či maľovaniu na danú tému...priraďovaniu v rámci matematických predstáv napríklad dvojíc ...určovaniu viac či menej...osvojovaniu si geometrických tvarov...modelovaniu a vystrihovaniu...konštruovaniu zo skladačiek či papiera...nácviku tančeka a mnohým iným aktivitám (všetky tieto činnosti v jednom týždni)...proste cieľom je celkový rozvoj osobnosti dieťaťa a v nových koncepciách aj s prihliadnutím na individualitu dieťaťa...takže práca učiteľky zahrňa mnohé z toho, čo aj krúžky...krúžok by mal byť na vysokej špecifickej odbornej úrovni...napríklad k nám do škôlky príde šachový majster viesť šachový krúžok...proste je to niečo iné ako štandard, ktorý má škôlka zabezpečovať...no ved to uvidíte aj v škole, tiež tam budú také krúžky...a navyše, krúžky sa robia cez deň, ked je dieťa v škôlke a vtedy dieťa nerobí to, čo má naplánované učiteľka, ale odchádza do inej miestnosti, alebo mimo škôlku, napr. na plávanie...vyučujúci proces sa tak narúša, (áno, aj v škôlkach je vzdelávací proces), ciele a úlohy sa plnia v oklieštenom čase a deti sa presúvajú z jednej činnosti do druhej, nemajú čas poriadne niečo rozpracovať a dokončiť...je to stres a večné naháňanie...(však predstavte si, že by takéto krúžky boli v škole namiesto vyučovania, je to fakt veľmi podobné) ale to navonok nevidieť, prejaví sa to v roztekaných deťoch, ktoré sa najradšej jašia alebo rozprávajú len s učiteľkou, lebo proste nemajú priestor realizovať sa v kľude hrou s ostatnými deťmi...nuž ale čo už narobíme, taká je doba

anngee
16. sep 2011

jaj prepáčte, nechcela som sa už viac rozpisovať, a ten koniec zle vyznieva....nechcela som povedať, že deti sú zlé, len že im je uberaná možnosť slobodne sa rozhodnúť, čím sa zaoberať a hlavne sa dostatočne vyhrať podľa svojho výberu...veď kedy sa ešte budú chcieť hrať, ak nie v predškolskom veku?

jaduska
16. sep 2011

@anngee 100%-ný súhlas s tvojim príspevkom.... Len problém je v tom, že väčšina rodičov nevidí do toho, čo sa v škôlke deje... Ja som po svojej prvej pozorovacej praxi v MŠ povedala, že by sa mali zaviesť povinné pozorovacie hodiny pre rodičov, aby videli, čo všetko sa v škôlke deje a čo všetko musí učiteľka zvládnuť.... Štvorročné dieťa bude vedieť hrať na flaute, plávať, korčuľovať sa, výborne tancovať, to je síce super, ale v predškolskom veku je potrebné rozvíjať aj kognitívnu stránku - ako si spomínala matematické predstavy, rozvíjať reč, prosociálne správanie....

ivush
autor
16. sep 2011

Ja si dievčatá myslím, že samozrejme na prvom mieste má byť rozvíjanie logiky, reči, sociálneho správania, koncentrácie, grafomotoriky....Lenže okrem týchto záležitostí je dôležitá i hrubá motorika. A domnievam sa, že práve aktivity navyše ako napr. športové krúžky či tanečná (v 5 rokoch) majú za úlohu rozvíjať hlavne koordináciu pohybu než reálne naučiť dieťa skutočné tanečné kroky. Podľa mňa je vhodné a potrebné rozvíjať decká po každej stránke - pretože každé dieťa je silnejšie a slabšie v inom...
Ja podľa krúžkov ani nechcem hodnotiť úroveň či kvalitu našej resp. žiadnej škôlky! Ide mi len o informácie o fungovaní iných škôlok - v porovnaní s ponukou tej našej...

usonicky
16. sep 2011

Mile mamicky, musim reagovat na vase prispevky (predpokladam ,ale ze anngee je skor pedagog posobiaci v materskej skole ako rodic). V skolstve v oblasti predškolskej edukacie sa priblizne pred tromi rokmi na ministerstve skolstva vymyslela uplna blbost a to akoze kruzky. Na sposob zakladnej skoly ponukali materske skoly detomkruzkovu cinnost i ked edukacia v materskje skole je diametralne odlisna od tej zakladnej skole. Totiz na rozdiel od zakladnej skol vyucovaci proces je v materskej skole od rana ( cca 7,00h) do odchodu dietata domov (cca 17,00h). Cize tu neexistuje ziadny volny cas a predskolsky pedagog ma organizovat celu edukaciu tak, aby v priebehu celeho dna podporoval vsetky stranky osobnosti dietata. Kdezto zakladna skola ma vyucovanie len dopoludnia, respektive do poobednajsich hodin a teda popoludni je voln cas, ktory dieta travi bud v skolskom klube deti (byvala druzina) alebo doma. Takze tam tie ponuky roznych kruzkov maju svoje opodstatnenie. Takze ja ako odbornik si myslim, ze v materskej skole nemaju byt ziadne kruzky, ale edukacia realizovana tak, aby sa u kazdeho dietata rozvijala komunikacna, socialna, logicko-matematicka, umelecka, prirodovedna a motoricka gramotnost. Cela gramotnost a ziskavanie kompetencii ma ucitelka realizovat prostrednictvom hry, badania, skumania, experimentovania tak, aby dieta ziskavalo priame skusenosti a ucilo sa v cinnosti, ktoru realizuje. A teraz k sukromnym materskym skolam a statnym, vsetko zalezi od toho, kto tam posobi a kto je aky odbornik, tak moze byt skvela sukromna materska skola (podotykam aj za priaznivu cenu) a moze byt velmi zla, ked su tam ucitelky, respektive neucitelky, ktore o pedagogike a adekvatnej cinnosti prisposobenej vyvinu dietata vedia velmi malo. A samozrejme aj stane materske skoly mozu byt dobre. Poznam aj take a aj take a veru vela skolim prave ucitelky materskych skol, aby pouzivali adekvatne metody a postupy. Preto si myslim, ze realizovat edukaciu v materskej skole prostrednictvomexternych lektorov a prostrednictvom kruzkov nie je velmi vyhovujuci sposob. Co sa tyka anglictiny, alebo cudzieho jazyka, treba si uveodmit, ze sucasna koncepcia skolstva bud epozadovat na dietati,aby sa ucilo jazyk od pveho rocnika zakladnej skoly a pokial sa v materskej skole s tym nestretne, tak "prijatie" cudzieho jazyka takymto dietatom je problematickejsie. Zase vsak treba podotknut ako sa ma ucit cudzi jazyk dieta v predskolskom obdobi...ale nerada by som sa o tom rozpisovala.
,Vela krat naozaj niektore sukromne materske skoly, su prevadzkovane bez odbornej znalosti potrebam a vyvinu dietata a teda "bez ladu a skladu" ponukaju vselico, len aby to rodic zaplati, alebo aby vysvetlili rodicovi vysku platby. Urcite, by rodicia mali viac poznat odbornu stranku vychovy svojho dietata, to je vlastne aj dovod, preco ja sa vyjadrujem. Som odbornik, posobiaci na vysokej skole a realizujuci pripravu buducich ucitelov v materskej skole a zakladnej skole a zaroven som clovek, ktory predskolsku prax aj realizuje vo vlastnej sukromnej materskej skole. to pisem bez zatajovania a len preto, aby ste vedeli, ze veci, ktore pisem mam overene tak svojich detoch ako aj na detoch v mojej materskej skole. Velmi by som bola rada, keby kazdemu dietatku bola poskytovana maximalna a odborna starostlivost, aby nase deti vyrastli mudre a sikovne.

usonicky
16. sep 2011

@ivush len pre porovnanie pozri stranku usonicky.sk

jaduska
17. sep 2011

@usonicky ak ste tá, ktorá si myslím že ste, tak sa už teším na vaše prednášky 🙂

(Ospravedlňujem sa za odbočenie od témy).

orlovka
18. sep 2011

@jaduska prednasky jednostranne zamerane na konstruktivizmus v predskolskych zariadeniach nezahrnaju vsestranny rozvoj dietata...do predskolskeho veku patri tvorivo humanisticka vychova, ako je aj zakotvena v statnom vzdelavacom programe pre predprimarne vzdelavanie...konstruktivizmus je uzko specificky

jaduska
18. sep 2011

@orlovka trošku nerozumiem...