Aké jedlá by ste chceli, aby sa varili Vašim deťom v školskej jedálni?

mimi1983
13. máj 2020

Maminy poraďte, aké jedlá chutia Vašim ratolestiam v škôlkach a školských jedálňach? Alebo aké jedlá by ste odporúčali variť pre Vaše detičky? Ďakujem za inšpirácie
(zn. Budúca zamestnankyňa školskej jedálne 😜)

adinam
13. máj 2020

@poopsie neviem dievčatá,ako to funguje inde,ale my hríby pre MŠ nepoužívame, je tam viac potravín a jedál,ktoré sú vylúčené,čiže keď je spojené ZŚ s MŠ musia sa dodržiavať podmienky,

poopsie
13. máj 2020

@adinam no veru jedáleň ZŠ, ktorá varí pre MŠ v Bojniciach to úplne ignoruje..

juliet86
13. máj 2020

okej tak ja ti poviem co som mala rada a ppvazujem za relativne zdrave platok maska/ kura s tarhonou. kura s plnkou a s ryzou a s kompotikom. mrkvovy salatik/ uhorkovy salatik k jedlam. mix anglickej zeleniny s ryzou a maskom. cicerova polievka. spenatova polievka. poloevka sci. ak vam zvysi urobit plech bublaniny a kazdemu dat jeden maly kusocek. potesi po jedle. zemiakova placka plnena sote a kuracim masom. zemiakovy salat bez majonezy a k tomu ryba na prirodno. hokkaido polievka. klasicke vyvary. sosovicovy privarok. a podobne. comu by som sa potesila aby nebolo su vyprazane veci. aj rezne aj trojobaly.... a vyprazane sladke... ked uz tak slize s tvarohom a dat detom na vyber ci im na to kydnut slaninu alebo cukor. v tvarohu je aspon trosku proteinu. za mna nejako takto. najma nerobit vsetko na oleji a zasmazke a zasmazat vsetko s mukou a olejom....

poopsie
13. máj 2020

@juliet86 no práve o tom su tie predpisi, že takato uprava nie je povolena, takže oni robia v konvektomatoch.. Nic nevyprazaju.. Neomastuju..

sara07
13. máj 2020

@lubka474 ano aj moje dieta má rado špagety miluje ich ale doma ich robím nie s kečupom alebo z pasaty ,paradajkového pyré ktoré dochutím a namiesto lacného syra maju parmazan struhany , menej ako je v školskej jedálni ale musíš uznať že v tie isté základne suroviny ale inak a je to ako fakt rozdiel
špagety s kečupom to je jedlo ktoré si tak dieta doma môže urobit, od školskej jedalni kde by mali byt kucharky očakavam proste niečo viac ako jedlo čo vie uvarit aj 11 ročné dieta

mila23
13. máj 2020

@sara07 absolutny suhlas....skoda,ze nemozem dat naraz viac prstov hore (like-ov)

poopsie
13. máj 2020

@sara07 tak treba dat viac peňazí kucharkam, neviem ake jedlo by si ty uvarila pre 4 clenov rodiny z 5 eur... Však si to vybavte v jedálni, že budete platiť dvojnasobok ceny, mozno sa veci zmenia

sara07
13. máj 2020

@poopsie ja varím a pečiem doma preto aby sme ušetrili , dá sa aj chutne aj dobre a by si sa občas divila ako sa dá

kikulienkadd
13. máj 2020

Ahoj, tak ťa idem inšpirovať, že toto deti "nedávajú"- MŠ olovrant- rybacia pomazánka na chlebiku s kakaom alebo ZŠ - párkový perkelt so zemiakmi na kyslo. Tieto kombinácie by som nedala ani ja,inak so stravou nebol problém.

kp7333
13. máj 2020

@mimi1983 Nerobim sice v skolskej jedalni, ale myslim si, ze sa netreba az tak krcovite drzat noriem a zauzivanych receptur. Dokonca poznam skoly, kde to neberu ako bibliu a varia moderne a zdravo. Sledujem jedalne listky v skolke a skole mojich deti a co sa tyka masovych jedal, celkom v pohode, ale 2x do tyzdna je bezmasity den a to maju bud sladke alebo slane, ale tiez vacsinou mucne jedla. Taka slovenska klasika, od zdravej stravy to ma daleko. Netvrdim, ze to doma raz za cas nevarim, ale 2x za 5 dni mi pride moc. Tu by sa mohli trosku posnazit a nahradit mucne pokrmy zeleninovymi a ked uz sladke, tak nech to ma aspon nejaku vyzivovu hodnotu - cize miesto lekvarovych buchiet(=muka+cukor) radsej nieco s ovocim alebo tvarohom (tvarohovy trhanec s ovocim, zemlovka z cerstvych jablk, ryzovy nakyp a pod.). A malo robia ryby - kusok ryby na masle, dusena zeleninka a zemiakova kasa je u vacsiny deti oblubene jedlo. Podobne ako maso s ryzou a zeleninou na rozne sposoby. Aj kecup na cestovinach sa da nahradit paradajkovou omackou s trochou cesnaku, bazalky alebo zeleninou.

sara07
13. máj 2020

https://www.apetitonline.cz/
ja dost varievam z tadeto
také mäso dusené s mrkvou k tomu tarhona, bulgur
dusené kura na rozličné spôsoby
dá sa tam dost nájst

poopsie
13. máj 2020

@sara07 no ja si myslím, že ich to nepustí, keď pár krát kúpia niečo drahšie, darmo to musia v iný deň dorovnať, ono sa to najľahšie robí tak z diaľky.. Ja tiež varím doma aj pečiem, viem koľko čo stojí..

sara07
13. máj 2020

@kikulienkadd ježiš pomazánky, to je des ja len ked to čitam ako cesnakova pomazanka, droždova atd je mi jasné že moje dieta to nebude jest
mali pomazankovy den že nech teda najskôr skusime a potom frfleme , ja som skusila všetky fakt som sa snažila , tak možno mrkvová tu by som dala ale zvyšok vážne chápem prečo moje deti tvrdo ignoruju pomazanky, u jednoho vypestovali dokonca odpor doslova nezje ani tie čo jedaval
a musi dieta a musi , tak nech daju čisty chleba radšej ale nie toto

sara07
13. máj 2020

@poopsie ja to väčšinou vyrovnávam prívarkom napr, neviem husté polievky by asi neprešli to je pravda
ale dá sa dorovnat cena ryžovy nakyp, žemlovka, trhanec, francuzske zemiaky
ja viem je to lavirovanie,
robím pre 5 ludi rozpis obedov na 7 dni a k tomu je vždy 1 nakup robeny
inak to nestihame

anickaaa6aaa
13. máj 2020

Náš kým chodil do škôlky tak mu veľmi chutilo. Myslím ze jedálniček bol fajn aj pestrý. Napr k tým špagetám s kečupom. Môj syn by sa ich nechytil ani náhodou. Kečup, Tatarku ci horčicu vôbec neje. Ani za sladkým sa nejde pobiť. Také rezance s tvarohom na sldko ci z makom tiež nemá rád. Ma rad kapustu napr. Rybky ci mäsko ale nie mastné. Lebo také zvykne byť a vraví mi ze sa nedá jesť.

juliet86
13. máj 2020

@poopsie zialbohu bola som svedkom ze v praxi to zvyknu v niektorych jedalnach obchadzat. cest vynimkam

eliska13
13. máj 2020

@mimi1983 moja kamarátka robí v jedálni povedala, že deti vôbec nejedia šaláty akekolvek....že vela jedál nepoznajú z domu a nezjedia jeden povie, ze je to otrasne a nikto neje😅..naši mali v jedálni aj vyprážané file raz za čas a deti to mali radi.Aj, keď nevyhovies vsetkym...ale rybu zapecenu s lecom nezjedli.
Synovi chutili špenátové halušky ja som ich zase nikdy nerobila.Celkovo sa mi jedálniček zdal fajn a vyvážený bolo veľa strukovinovych polievok a vždy z neho bolo cítiť cesnak, tak som rada, že sa pouziva.Napriklad jedlo, ktoré neznášal bol zemiakový prívarok a fašírk, kelovy, luskovy privarok.A čo chutilo?maso na stavach k tomu ryža, či cestovina, pečené kura, francúzske zemiaky, zapečené palacinky s tvarohom, bolognske spagety aj, keď radšej nechcem vedieť aká zmas mäsa tam bola.Nepouzivala by som bujóny neviem ako to je v normách či sa používajú bezglutamanu, ochucovadla typu Maggie a pod...u nás sa stravna jednotka zvyšovala, lebo veľa ľudí sa stazovalo na stravu a priplatili sme a bol to dosť veľký rozdiel v type jedal.

eliska13
13. máj 2020

@poopsie píšeš, akokeby sme ostatné doma nevarili a nepiekli😀
@sara07 pomazanky boli v škôlke des a mali aj oskvarkovu, či chlieb s maslom a na tom mrkvu, ale aj pastetu, ktorú nikdy nezjedol.

eliska13
13. máj 2020

@kikulienkadd alebo lecova polievka😂ako chápem, že normy nepustia, ale často to je skostnatelost vedúcich, ktoré nič nechcú meniť a idú podľa zauzivaneho

kp7333
13. máj 2020

@poopsie Ak setrit, tak nie na ukor kvality. Mohli by kludne vypustit z repertoaru sirupy, detom staci k obedu cista voda. No a potom rozne polotovary, ktore sa pouzivaju, tie tiez nie su lacne a ani zdrave. Neverim, ze kucharky nedokazu na olovrant upiect babovku alebo vianocku lacnejsie nez ju kupia v obchode. Alebo uvarit puding, krupicovu kasu ci spravit tvarohovu penu a pod. miesto kupovanych pribinakov a pod. Je to pracnejsie, ale nie drahsie.

sara07
13. máj 2020

@eliska13 oškvarkovu lubime napr, rybkove, tuniakove ale je pravda že hlavne neboli dochutené
u nás najväčší des mliekova polievka alebo mliekova polievka s kyslou kapustou - pritom mamina ju vari genialne - už nedaju ani lyžicu do ust

sara07
13. máj 2020

@kp7333 presne tiež rozmyšlam čo je na to pre škôlku v tých strojoch čo maju problém vyšlahat tvaroh so smotanou dochutit a je to , nie pribinak daju radšej
sirupova voda aj mna štve
koláče by podla mna tiež dali

eliska13
13. máj 2020

@sara07 u nas často mali takú ovocnú penu tvarohovú na vianocke, alebo medovu pomazánku.Ja verím, že to musí byť des variť pre deti a každý sa len sťažuje deti milión alergií, intolerancii na všetko prihliadat, tak sa kupuje lacná kuracina a podobne veci.moj išiel po obede domov a hneď jedol, lebo mäso bolo tučné, tvrdé...ale tak snažili sa ja som sa sťažovala len raz, keď ho nútili zjesť obed až sa rozplakal, lebo bola kuracina s broskynou a syrom zapečené a on nechcel tu broskynu, lebo mu nechuti sladké a slané spolu😅podľa mňa každá mama pozná ponosy deti zo škôlky, školy učiteľky to myslia dobre chcú, aby deti jedli..
Často boli dukátové buchty, žemľovka to väčšinou deťom chuti

mimi1983
autor
13. máj 2020

@gir viem viem, ale vedenie je otvorené novým nápadom, novým jedlám. Preto sa budem snažiť v rámci možností, noriem a financii, vniesť do jedálneho lístku trošku zdravší a rozmanitejší výber jedál.

deti95060810
13. máj 2020

@sara07 čo je zlé na langoši...alebo 2 šišky...čo chceš za obed zadarmo? moja chodí do športovej tr. doplácame za každý obed cca 50 centov a potom aj tie porcie vyzerajú inak ....samozrejme ešte aj iné príplatky...

dominka63
13. máj 2020

Špagety s paradajkami bazalka a mozarela... Polievka krémová sparglova hraskovu porova
Zemiacky zapekané so zeleninou

sara07
13. máj 2020

@deti95060810 aky zadarmo obed ? doplacame tiež , a to čo posiela štát sa predsa platí z daní ktoré platím , teda prerozdelujem
takže ten obed zaplatim a oni mi to láskavo vratia vo forme zadarmo obedu
langoš ? pre dieta , tak olovrant alebo ked si na trhoch zjest do pohody
šišky nepovažujem za obed , zvláš ak je k tomu polievku, vypražané tažké šišky do toho polievka
šišky ano ale ako olovrant ako kolač

deti95060810
13. máj 2020

@sara07 my sme spokojní resp. moje deti...potom už len decko odhlásiť keď varia nie po chuti....😉

jaroe
13. máj 2020

@mimi1983 ja by som uvítala, keby sa obmedzili sladké múčne jedlá, dala by som ich Max. 2x do mesiaca. Ako bezmäsité jedlo by som radšej nejakú zapekanu zeleninu ako buchty napr. Špagety s kečupom by som prekusla, keby tam bol aspoň kvalitný kečup s vysokým podielom paradajok a poctivý syr s min. 40per. tuku. Tiež rôzne keksíky by som zrušila, len ovocie alebo radšej nič.

deti95060810
13. máj 2020

@sara07 lenže sa doplácajú rôzne sumy...ak doplácate málo - menej, tak potom aj tie obeda a najmä porcie tak vyzerajú...😉