Aké rozprávky pozerajú vaši drobci?

meggi
25. mar 2007

Aké rozprávky pozerávajú vaši drobci? Moderné či tradičné? V blízkej rodine totiž prevažujú skor moderné ako Shrek, Doba Ladová a iné? Komentujete a vysvetlujete rozprávky, alebo nemáte na to čas?

sue
25. mar 2007

Shrek a Doba ľadová mi pripadá ako najlepšií výber z moderných rozprávok, z nich obavy nemám... skôr zo všetkých bojových, násilníckych a ešte aj škaredo naanimovaných rozprávok... tie deťom nebudem púšťať nikdy...

lasenka
25. mar 2007

my mame doma Bambulku, Matko a Klincek, Matko a Kubko, Pockaj zajac... je to jedno, ake rozpravky maly pozera, hlavne nech nie su plne nasilia a kriku 😵

bibinka
25. mar 2007

dobrá téma- práve dnes som zhliadla večerníček a bola som šokovaná- ide tam super moderný vláčik Thomas a bolo mi fakt zle. Výroky typu- hlúpy, padol do jamy a podobne len ničia detskú dušu a keď k tomu pridám tú animáciu a výraz "tváre" toho vláčiku.... 😲 Malý sa toho zľakol a odpochodoval z izby. Pripadalo mi to ako strašenie detí. A to má byť upokojenie pred spaním.
Veľmi sa čudujem tomu, komu sa to páči.
Shrek aj Doba ľadová a niektoré ďalšie sú veľmi pekné a poučné nielen pre deti. Ešte Nemo- ten nemá chybu.
lasenka- tvoj výber je perfektný, na Maťka a Kubka sa už chystám aj ja. 🙂

olinel
25. mar 2007

Ahojte.
Môj Edko od malička najradšej sledoval rozprávky Pat a Mat, Smolkov a Tom a Jerry.Má z nich široký výber a neustále si ich púšťa.Co neznášam, to sú Simsonovci, tak to je hrúza.

meggi
autor
25. mar 2007

bibinka, ved práve - tatéto rozprávky nemajú žiadnu výchovnu funkciu.
Ja rozprávky typu Shrek, Nemo, Doba Ladová, Za plotom a iné mám strašne rada a velmi sa mi páčia, iba sa zamýšlam, či to nie sú skor rozpravky pre dospelých. Zmáma má 5ročého a hovorí, že vie Shreka už naspamat, že takmer všetky deti v MŠ ich pozerávajú...dieta, kt. nie je v obraze je "out".
Myslím , že tak ako píšeš z večerníčka a iných rozprávok sa vytráca mravné ponaučenie. A to nehovorím o rozpr. Tom a Jerry, kde v jednej minúte sa niekolkrokrat pozabíjajú...

olinel
25. mar 2007

Tom a Jerry je podla mna ešte slabý odvarík oproti iným rozprávkam.A ved aj v No počkaj zajac sa nahánajú.Tomu sa neubrániš, rozprávky takého tipu púšťajú deťom v škôlke aj v družine v škole.A tieto moderné sú podla mna aj pre deti aj pre dospelých.

andrea.m
26. mar 2007

večer perd spaním čítam klasické rozprávky tipu červená čiepočka,kozliatka a podobne 😉
v telke sleduje rozprávkový program mini max,sú tam celkompoučné rozprávky a hlavne mi vyhovuje že je to v češtine tak sa nenasilnou formou učí po česky,moje deti majú totiž v čechách dvoch bratancov tretí by sa podľa termínu mal narodiť dnes 😉 z DVD pozerá rozprávky ako nemo,snehulienka,shrek,rudolf na ostrove hračiek a podobne.myslím si že o tom aké rozprávky bude dieťa poznať by mali rozhodovať rodičia

vavka33
19. apr 2007

Moja dcera kazdy den pocuva rozpravky na cdckach,zboznuje ich,vela sa z nich nauci,obohacuje to jej slovnu zasobu,predstavivost,trenuje mozocek-je tam vela piesni,basni,to vsetko opakuje,pozna tie rozpravky skoro naspamat a ma ich neurekom.Su to vacsinou tie klasicke-o 12tich mesiacikoch,Popoluska,mrazik,ale aj modernejsie.
Jasne,ze aj pozera na dvdckach,no to jej moc nedovolim,nech si nekazi ocka.
No a veeeela jej citam aj ked teraz mam uz menej casu pri druhom babatku 😉

verulka
19. apr 2007

My sme dlho boli out- teraz uz poznaju sheck a pod, nakolko mne sa to neskonale paci apozerame to spolu. My citame uplne vsetko- klasicke uz mame par "koleciek" za sebou, ale aj nove knizky su super.
My vela vysvetlujeme rozpravky v telke, uz aj filmy. Kedze nemame rozpr. kanal(pred vyse rokom sme ho zrusili), tak rozpravky pozerame cez vikend rano.
Tom a Jerry- nemyslim si, ze by detom nejako ublizila. Pokial je vsetko ok, tak dokazu rozoznat rozdiel medzi dobrom a zlom a pod...
vavka- aj my vkuse stahujeme z netu nove rozpravky na cd (zaspavaju pri tom, v aute...) a to su ale klasiky a je to super.
Matko a kubko- to sme mali na kazete teraz na cd, risko to vedel uplne cele a s tou kronerovou intonaciou 😀 bolo to super.

zabinka
19. apr 2007

Aj nase deti maju nardsej tie klasicke rozpravky, zboznuju Snehulienku, Vcielku Maju, Vlk a zajac, Matko a Kubko, ale celkom radi si pozru aj Nema alebo Shreka. Pred spanim im obycasjne, ak je dost casu precitame rozpravku podla ich vybeu alebo pustime rozpravku na kazetach alebo CD, vacsinou tie klasicke (Popoluska, Cervena ciapocka, Kozliatka ...) Dalsie kazety mame aj v aute a v podstate tam idu len rozpravky. Aj keby sme chceli pocuvat radio, deti nam nedovolia. Ale k vyberu rozpravok sme ich v podstate viedli od malicka my, lebo spociatku sme rozpravky vyberali my. A dnes ked Radko zbada Cartoon Network, tak sa zvrtne a odide od TV.

vavka33
19. apr 2007

Verulka,odkial to stahujes?????prosim si link. 😉

mimma
19. apr 2007

Tak sa k vám pridávam, my máme tiež radi ako Shreka, Dobu ľadovú a pod. aj klaické rozprávky, čo sme pozerali aj my ako deti- no počkaj zajac, červená čiapočka,babmulka,aj čítame, ale aj nové, od deduškovi večerníčkovi, rôzne básničky, alebo čítame z detských časopisov...Niekedy, keď sme na návšteve, tak jej zapneme aj jetix, ale málokedy sa tam niečo schopné objaví a chvalabohu, malá neni ten typ, čo pozerá len preto, že sa obrázky hýbu, obyčajne ju to prestane baviť, tak to vypneme. 🙂

julka.n
19. apr 2007

pridavam sa aj my pozeravame tie terajsie najnovsie ale detom sa pacia aj tie starsie napr.lolek-bolek .krtko,matko-kubko-pastieri,a aj filmove ako bambulka ,alebo nasi strasne lubia uplne staru zlatu branu ,,minule davali aj my sme mali muzikanti ponahravala som vkuse to pozerali teraz tu strasne chybaju take relacie ako boli vtedy aspon myslim

verulka
20. apr 2007

vavka, to nie je link...poprosim muza, nech mi to vysvetli a napisem ti ip 😀
no my sme uiz velki, takze pozname aj harryho pottera- pre mnohych brutal, u nas uplne v pohode. Teda ti dvaja starsi. Teraz sme boli v kine na arthurovi a minomojoch- aspon dufam, ze sa to tak pise. Videli sme vsetky tie nove rozpravky- madagaskar, pribeh zraloka, auta apod, ale nemame to doma. Poziciame, mrknem a dost. No poznaju aj klasicke film. pohadky....zvacsa ceske. Prehlad mame, len co to sme videli, len teraz nemaju na telku vobec cas 😉 vkuse sme von

vavka33
20. apr 2007

Verulik,moc dakujem,si zlata. 😀

bibinka
12. máj 2007

verulka, aj ja by som chcela vedieť odkiaľ sťahuješ tie rozprávky. malý sa už začína okukávať a doslova "hltá" rozprávané rozprávky.vopred ti ďakujem.

kamilecka
12. máj 2007

Moderne? Nikdy,ked som rano pozerala co ide v TV tak sme sa zhodli s manzelom ze nas Davidko nic take pozerat nebude. No proste hruza. Este aj v telerane co ide jedna rozpravka tak aj ta je vlemi divna.

verulka
12. máj 2007

jooj, baby zabudla som na vas 😔 ale naspravim a vyspovedam vecer manzelika- ak sa neozvem, klido pisnite IP 😉
kamilecka, ja si myslim, ze sa ti nazor casom pomeni (Davidko je malicky a strasne zlaty). Uvidis ako bude rast a ked dojde do kolektivu 😉

leva
15. máj 2007

Najhorsie je na modernych rozpravkach ze neviete co to tam je za tvora,ziadne zvieratko,ma to jedno oko alebo sest ruk,potom chodi rozpravka s mumiou,no ja ked to vydim,vyslovene ziram.

bibinka
15. máj 2007

leva-súhlasím s tebou. rovnaké je to aj pri knižkách od rôznych zahr. autorov. na tie naše slovenské a české rozprávky a spisovateľov jednoducho nemajú

leva
16. máj 2007

bibinka ale co ked tie nase deti,aspon ta moja pride zo skolky a hned dvd priserky s.r.o,alebo Jetix.Ked davaju vcielku Maju a vravim pozeraj tak to sa radcej hraje s niecim.Ale niektore terajsie rozpravky su pekne ako nemo,aj shrek je pekna rozpravka.A ja zas stebou suhlasim ohladom kniziek,rozpravka 4 riadky a obrazok cez celu stranu a farebnyyyy,a nemame co citat.Este ze mame nase stare dobre knizky.

bibinka
16. máj 2007

leva- to ja dobre viem, že sa tomu nevyhneme , dnes deti vyžadujú "konzumné braky" z dielne disney. nie všetky sú gýčové, ale väčšina áno.hlavne keď to dieťa "prinesie" zo škôlky, že to treba vidieť, že to je super atď. no je na nás, či to dovolíme. moja švagriná pravidelne kontroluje čo jej deti pozerajú, a to majú 11 a 13r. a dodržujú to na 100%. deti to prestalo lákať a zvykli si.samozrejme majú ponahrávané klasické aj disneyovky, ale také rozumné. a ak sa im nepáči, robia niečo iné. proste toto jej závidím, verím, že aj ja nejako podobne zregulujem pozeranie tv.
a k tým knižkám, sú predražené a bez zmyslu. niekkedy aj obrázky v nich sú doslova hrôzostrašné a neestetické. ☹

leva
16. máj 2007

Presne tak ,mas velku pravdu,je to drahe a ziadne ponaucenie stoho nemaju.stare rozpravky su poucne,s kazdej plinie niake ponaucenie.Veru aj ja zavidim ze si takto fajn deti naucila.

sue
19. máj 2007
leva
21. máj 2007

sue tak to si ma prekvapila,to su krasne spomienky na tie rozpravky,pozeram a manzel len kruti hlavou co ma to chytilo.Ale tesi ma ze aj mala sa pridala a sledujeme.vdaka

ukana
21. máj 2007

baby, ja sa tiez priklanam ku klasickym rozpravkam, ale nas maly si uz zacal vyberat a Disney vedie. CARS, BAMBI, ☹

bluebell12sr
31. máj 2007

Ahojte,
no neda mi, aby som sa nevratila k tejto teme, hlavne po nasom vcerajsom citani rozpravok...
takze, zijem v uk a kedze som niekolko rokov pracovala v jednom velmi velkom knihkupectve, v sekcii knih pre deti, vsetky knizky a dvd pre svojho drobca staroslivo vyberam podla adekvatnosti k jeho veku, i porozumeniu. starostlio vyberam ilustratorov, autorov napriklad zboznujeme Julia donaldson, babette cole, nick butterworth, eric hill, fudge, dahl, atd... su to vsetko velmi uznavani autori, ktori naozaj pisu super knihy pre deti. co sa tyka dvd, maly ich ma asi 50, a nie su to nijake konzumne braky 😉 ...ale nie o tomto chcem napisat. takze, kazdy vecer si citame knizky, a potom sa o nich rozpravame, o com boli co sa stalo a preco...momentalne je maleho naojblubenejsia Jem and Foyle o chlapcekovi, ktory posle svojho psika na mars ale tym strati svojho najlepsieho kamarata a uvedomi si, co priatelstvo vobec znamena....
no vcera som sa rozhodla, ze Jem and Foyle uz vieme obaja naspamet a vylovila som knihy prinesene z sk. a tak sme sa rozhodli pre cervenu ciapocku a ine rozpravky... hura, pametam si, ze ako dieta som priam hltala dobsinskeho slovenske rozpravky. a tak sme zacali citat.
prva bola o popoluske a zacala sa tym, ze zil jeden starec, ktoreho mazelka porodila krasne dieta a kratko na to zomrela...maly na mna vyvalil svoje cokoladove oci a povedal: taku brutalnu rozpravku nechcem...
tak sme sli na medovnikovu chalupku...o strasne chudobnych rodicoch, ktori vyviedli svoje deti do lesa lebo nemali im co dat a nechali ich tam na pospas smrti...to uz sa maly v posteli posadil a povedal :zli rodicia, mami to nie je pekna rozpravka. tak som este skusila cervenu ciapocku. islo to celkom faj, az kym drvorubac nerosekal vlka na kusy a z jeho brucha nevytiahol babku a cervenu ciapocku. to mi uz drobec vytrhol knihu z ruky a povedal, ze vlci su chranene zvierata /lebo mame knihu o sivom vlkovy, ktory sa snazi prezit/ a ze 'you cant just kill a living creature' /nemozete len tak zabit zijuceho tvora/. dodal, ze tato kniha sa mu vobec nepaci a tak sme sa vratili k Jem and foyle.
ale to nie je koniec. dnes rano som otvorila kos a v nom bola moja krasna slovenska kniha o cervenej ciapocke. podevala som malemu ze ju nemoze len tak vyhodit, lebo stala peniaze a on pohotovo dodal: ale nestoji za to...
takze ukoncit tento straaaaaaaaasne dlhy prispevok. svet sa meni, menia sa kultury, meni sa sposob nasej komunikacie, a preto nam neostava ic ine, ako sa adaptovat...
cervenu ciapocku som si odlozila k svojim kniham, pretoze mi pripomina moje detsvo...ale to neznamena, ze sa musi pacit mojmu drobcovi...

lasenka
31. máj 2007

bluebell
suhlasim s tebou... ked som malemu citala rozpravky, boli tam tiez brutalne veci, ako jezibaba hodila Marienku do pece - vtedy sa rozplakal, ze Marienka horela a velmi plakala, lebo ohnik je horuci... ako vlk zjedol babku - vtedy sa tiez strhol, odvtedy kazdy vlk je zly, o kozliatkach, ako ostali same a a bali sa - vtedy tiez zosmutnel, ze preco ich mamicka nenachala... isla som do kupelne, musela som nechat rozsvietene svetlo, aby neprisiel ten vlk... preto rozpravky malemu vzdy rozpravam a nie citam, pricom volim spravne slova, aby ta rozpravka bola naozaj pre neho krasna a zaujimava 😉

vodniicka
10. mar 2008

my este rozpravky necitame ale tesim sa na to..obcas si vymyslim nejaku mini rozpravku, ale ked som citala neteri, tak som bola ocami vzdy nejak dopredu a ked bolo nejake slovo take co sa uz nepouziva alebo nejaka velmi neprijemna tak som zacala improvizovat..az sme sa znovu napojili na povodny dej..
moj maly si teraz oblubil kukat Knihu dzungli 2 velmi pekna rozpravka aj ked su tam niektore momenty, kde sa tiger velmi skaredo kuka, ale odlahcim to tym ze poviem co robi ten tiger aby az tak nevnimal ten hrozostrasny pohlad 😀 😀 alebo aby ho chapal 😀 no neviem ci to dobre robim ale nocne mory z toho nema..a este je zalubeny do vcielky maji, vcielka maja je uzasna rozpravka, ma ducha a podla mna dieta si z nej vela zoberie..na to som prisla teraz ked som kukala s malym, vcielka maja je jednoducho super 😀 vzdy vysmiata, je v prirode, ukazu sa tam aj ine zvieratka tak spozna zvieratka, no fakt pekna rozpravka a uz zacina aj pasaze nejake opakovat..tak aj na pamat je to dobre xixi

kukona1
10. mar 2008

moja malá zbožnuje krtka,a je to a to a jerry,to može od rána až do večera...presne už vie čo kedy kto spraví.To si pamatá! ale že by sa už mohla sama pýtat na WC,na to vždy zabuden 😀