Aké tvorivé činnosti robia 3 - roční v škôlke?

kattkak
5. jan 2009

Čaute baby,
môj trojročný syn nechodí do škôlky zo zdravotných dôvodov.
Preto na zaujíma, čo tvorivé robia vaše deti v škôlke?
Chcem s ním doma robiť podobné veci, len my dochádzajú nápady.
Ďakujem za každý tip.

zuzulap
5. jan 2009

ahoj. Tito malicki maju /aspon u nas/ trochu jednoduchsi program ako starsi. Myslim, ze sa viac volne hraju. Ucia sa riekanky, basnicky /dcerka minule zacala Oli, oli Janko...- dobre je aj ukazovat na sebe- klakni na kolienko atd/, zaklady hygieny, stolovania a samostatnosti- obliekanie, umyvanie ruciciek, samostatne jedenie /o to sa urcite prirodzene snazite aj doma/.

Z vytvarnych prac take jednoduchsie- jednoduche tvary- kruh, ciara, jednoducha postavicka, vyfarbovanie vacsich obrazkov /alebo tych jednoduchsich- hoci aj stetcom, snazit sa neist za ciaru/. Mozes skusit vyliat/vytlacit farbu do stredu papiera a rozmazavat ju- prstami, stetcom, rozfukavat a pod. na vsetky strany, pripadne robit odtlacky nafarbenych ruciciek, peciatkovat... Ucte sa spravne chytit ceruzku do rucicky. Pripadne lepte- natrhajte si rozne stare casopisy na malinke kusky, namazte papier lepidlom a potom prilepujte kusok po kusku, az vznikne mozaika. Alebo lepte cokolvek ine, hoci aj vatu a bude z toho ovecka. Na jesen su vyborne listy- na lepenie, "odtlackovanie"...

Hrajte sa s plastelinou, cestom, valkajte, sulkajte, krajajte... Hrajte sa rozne hry, moje deti maju teraz velky hit hrat sa na doktora, takze liecime vsetkych plysakov... urobte si autobus zo stoliciek /zostavte ich zaradom/, a potom cestujte... urobte si domcek z deky, alebo si ho ohranicte leporelom... fantazii sa medze nekladu. Alebo sa nahanajte, u nas je popularny zly vlk /ja/, a deti su nic netusiace pasuce sa zajaciky...

A myslim, ze deticky v skolke aj cvicia- skusajte stat na jednej nohe, skok znozmo, chodzu dozadu, chytat loptu, vyhodit loptu, kopat do nej, plazit sa, podliezat /a vzdy znizujte vysku/ ... atd.

Syn je uz v predskolskej triede, oni maju napr. tematicky zamerane tyzdne. Jeden tyzden si rozpravaju o recyklacii, co kam patri, o zivotnom prostredi, dalsi tyzden maju dopravnu vychovu, a pod. Ale tu su ti starsi.
Inak vela rad mozes najst aj v "mamickovskych" casopisoch /ak vychytis spravne cislo/, alebo aj na webe. Dufam, ze som Ti trosku pomohla.

zuzulap
6. jan 2009

Este ma napadlo, ze by bolo dobre, keby Tvoj maly mal dost rovesnikov okolo seba- detske navstevy, kamarati vonku... aby si mohol "trenovat" poziciavanie hraciek, spolupracu s detmi a ine socialne "zrucnosti". A z tych tvorivych ma este napadlo:

strihat s detskymi noznickami, navliekat koralky, pozerat detske encyklopedie- zvieratka, ake ziju na dvore, co papaju, ako sa vola ich domcek /kurin, stajna.../, "rodinne zvazky"- sliepka-kohutik-kuriatko, macka-kocur--maciatko, atd.,rozpravat si o zvieratkach v ZOO, a rozne ine veci, ktore sa tam docitate.
Mozete si kupit alebo vyrobit detske hudobne nastroje a buchat si do rytmu oblubenych detskych pesniciek. Nase deti sa dobre zahrali hoci aj s rolkami od WC papiera /alebo kuch. utierok/- mozu si pomalovat, konce nastrihat a maju trubku.

Inak v skolkach a materskych centrach byvaju /aspon u nas je to zvykom/ dielnicky- t.j. dieta tam pride s rodicom, zaplati si nejaky poplatok /hradi sa tym material na vyrobu/ a moze si nieco vyrobit- pohladnicu, nieco z hliny a pod. U nas byvaju adventne dielne,jesenne, pred Velkou nocou.

Zima je vhodne obdobie na zimne sporty- smykanie po lade, postupne korculovanie, lyzovanie, sankovanie, snehuliaci, gulovacka, robenie odtlaciek do snehu... videla som minule take male deticky na lade v cizmickach a vyborne sa hrali s malymi plastovymi hokejkami.

kattkak
autor
6. jan 2009

Super, zuzulap, ďakujem za tipy.
Napísala si mi ich skutočne hodne, veľmi si ma potešila.
Momentálne je malý chorý, takže určite využijeme pár nápadov na hranie doma.
Ďakujem, si zlatá.

zuzulap
6. jan 2009

Rado sa stalo 🙂

digysa
7. jan 2009

kattkak: no zuzuap to tu celkovo napisala vsetko...

Ja len dodam, v nasej skolke kazdy tyzden preberaju jedno pismenko. Tento tyzden napr. maju M...tak dnes robili na vykres MONKEY-opicu. Vystrihli pismenka, vystrihli tvary opice, Potom to zalepili na velky vykres a ucitelka im podpisala ich vytvor. No a tiez si nieco o tej opici aj povedia a hraju sa na nu. Takze tento tyzdne kazdy den donesu nejake umelecke dielo z papiera, ktore sa zacina na pismeno M.

Takisto cely rok ich pomalicky ucia cislice, tvary, farby, dni v tyzdni a dni v mesiaci, hudobne nastroje ....a pod.

julia225
7. jan 2009

kup si knihu Bystre dieta predskolak...
gorila 😉