Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ako chápu vaše 3 - 4 ročné deti príčinno - následkové súvislosti?

babatkoling
1. máj 2016

Ako su na tom prosim vasi mladsi skolkari s pochopenim, ze ak urobim toto, stane sa toto?
Snazim sa vylucovacou metodou prist na to, preco sa moje dieta sprava niekedy tak, ako sa sprava. Ci mu to len nedochadza, lebo je este maly, alebo mu jednoducho nezapina?
Ide o kazdodenne veci - vie, ze sa vajicko lahko rozbije a aj tak s nim tancuje po kuchyni a samozrejme ho rozbije... Je upozorneny x-krat, ze ak bude v niecom pokracovat, tak nam / sebe ublizi. Aj ked najskor prestane, o pat minut to robi opat a len tak tak ze nesposobi vaznejsi uraz...
Momentalne ma viac prikladov nenapada, ale je to niekolkokrat za den, ked sa ozaj sama seba pytam, preco je moje dieta take nechapave 🙂
Uz ho teraz aj nechame, nech sa nauci na vlastnych chybach, samozrejme v ramci normy, ale aj tak sa mi nezda, ze by to pomahalo...
Inak je vcelku inteligentny, vie spocitavat do desat, nie len napocitat, sklada puzzle, hravame pexeso, domino a ine hry, pomaha doma s kopou veci...
Kde robime chybu?

pes123456
1. máj 2016

ja neviem prečo si dospelí myslia, že deti sú hlúpe
dieťa je človek, človek je dosť inteligentný tvor a už ako malý vie byť poriadne vynialiezavý a veľmi dobre chápať veci

jamelia
1. máj 2016

Zvedavost, objavovanie je silnejsie ako predstava, co sa moze stat. Moj syn tiez stale vymysla, napr. rad sa toci, ked tancuje a mozem ho xkrat upozornovat, ze si moze ublizit, ked spadne. Povie mi, ved si davam pozor, a vybavene 🙂

zuska2001
1. máj 2016

kauzálne vzťahy sa vytvárajú na základe skúsenosti - ked 500 krát vidím, že ráno vyjde slnko, tak sa naučím, že to tak funguje. dieťa ešte nemá takú silne vžitu tu skusenosť, a aj skúša, či je to pravda, či to nefunguje inak. nepovedala by som, že syn je málo chápavý - proste skúša, kolko to vydá.

jana_eyre
1. máj 2016

podla nalady - niekedy moje upozornenie akceptuje viac, inokedy menej, alebo vobec.. ale nemyslim, ze by deti v tomto veku boli nechapave, skor len neakceptuju, lebo chcu skusat za kazdu cenu..

viem, ze to niekedy lezie riadne na nervy - u nas je to na dva krat - su dni, ked mam pocit ze nic ine nerobim len upozornujem, opakujem a tak dookola, ale proste to beriem tak, ze su to jednoducho deti a k takemu veku taketo "neposluchanie" proste patri..

nevycitaj si, ze robis niekde chybu - podla mna to je bezne spoznavanie sveta a vytvaranie si vlastnych nazorov.. tym ale nevravim, ze by sa deti nemali usmernovat - praveze ano, len sa proste treba obrnit trpezlivostou, ktora mne v poslednom case chyba 😅 podla mna to je ale prave preto, lebo teraz doma maju obe moje deti take obdobie ze skusaju a skusaju az mam nikedy pocit, ze puknem.. 😀

sissy27
1. máj 2016

@babatkoling no ja si pamätám, ako mi mama hádam 100x opakovala, že okolo žehličky opatrne, lebo je horúca a popálim sa... veľmi dobre som vedela, čo znamená "popáliť sa", už sa mi to predtým stalo, no ale hádaj čo - proste som si to potrebovala overiť v praxi... ale len raz 😅
podľa mňa normálna vec, deti skúšajú, a niekedy nie len deti 😅 človek buď dúfa, že možno to vyjde, že tie následky nebudú až také zlé, že bude mať viac šťastia alebo ja neviem 😀 ale nemyslím si, že robíš niekde chybu alebo že tvoje dieťa je nejaké menej chápavé, len proste zvedavosť je silnejšia...

siska53
1. máj 2016

@babatkoling nikde,potom tu chybu robim aj ja,resp.vacsina z nas alebo asi aj vsetci..
Prosto - najlepsie sa uci na vlastnych chybach.
Aj moji si to uz vyskusali - mala naposledy dnes,ked som jej povedala uz neviemkolkykrat,ze sa na tej detskej stolicke nema hojdat,lebo spadne. No a dnes sa jej to stalo. Bola som pei nej akurat takze som ju stihla zachytit a ona aj sama si davala hlavu tak,aby si ju nebuchla,skor vahu na ruky,ale aj tak...
Vdak aj nas x-krat v skole upozornovali,aby sme sa nehojdali na stolicke a kolki z nas to respektovali? A kolki spadli?

hamca
1. máj 2016

@babatkoling ja mam pocit, ze nasa taketo veci este nechape. Bude mat 4. Ak jej hovorim take tie "hypoteticke veci", ze ak urobis toto, tak sa stane toto, tak na to nereaguje. Az spatne si to uvedomi, ze napr nemala skakat po gauci, lebo spadne. Ale na druhy den bude skakat znova 🙂
Ale take veci, ze napr urobi nieco zakazane a dostane trest, tak to si uz fakt pekne pamata. Ked jej povieme, ze ma cely den zakazanu cokoladu, lebo vcera sestre ublizila, tak si to pamata a tu cokoladu od nas fakt ani nechce. Ja sa uz aj z tohto uvedomenia si tesim.

kaktusik007
1. máj 2016

@babatkoling normalna vec - overuje si tvrdenia. 500x sa sice stalo to co hovoris ty, ale co ak na 501 by to bolo inak??? ;)

Mne to prave vychadza na inteligentne dieta ;)

paris3
1. máj 2016

@babatkoling ja mam tiez taky problem s dcerou. a to bude mat 5 rokov. vzdy jej poviem, co by sa mohlo stat, ale ona je asi optimistka alebo co... vzdy mi povie, ze neboj, dam si pozor. ale aj tak bum-bac, vajce rozbite, ona spadnuta, voda vyliata atd.
este ma napadlo, ze ona ma taky svoj svet. ze casto sa zasniva a neuvedomuje si presne, co robi 🙂
a myslim, ze su jednoducho deticky, ktore su velmi opatrne na vsetko a su take, ktore su odvazne a stale budu skusat hranice toho co dokazu.
poradit ti velmi neviem. lebo ja som skusala uz vsetko a zlepsenie skoro ziadne 😒

katrinka8
1. máj 2016

No čo Ti budem hovoriť, naša bude mať 6, a minulý predminulý pondelok sa s bratom naháňala, potkla sa a rozťala si na stolčeku čelo, smer úrazovka, mala tam 3 stehy. Myslíš si, že v utorok sa nenaháňali? Aj v stredu, aj vo štvrtok? Aj dnes? 1985x za deň deťom opakujem, že sa nemajú naháňať po byte, lebo si môžu ublížiť (ona je akurát taká vysoká, že má oko rovno vo výške kľučiek na dverách, a tam sú dosť ostré hroty) na nábytku. No, a furt to nezaberá. Otázka, či potrebujeme ísť ešte na úrazovku so zlomenou končatinou alebo vybitým okom, sem-tam dočasne zaberie. Ale v posledných týždňoch majú túto zábavku na dennom poriadku a pritom dcérka na vlastnej koži zažila, ako to môže skončiť. Tiež si občas kladiem otázku, či z toho vyrastú, či čo... Chápu asi dobre, ale to nutkanie skúsiť to je asi silnejšie ako ony, či čo.. 😒 Asi to musí "prísť samo", vekom, si myslím. Teda sa utešujem.

7macka7
1. máj 2016

Ouuu..... a to som si pri mojej 2,5 rocnej myslela....ze ju to uz coskoro prejde....a zabere upozornovanie.....fuuuha....drzim palce.....aj vam ...ajj sebe 😀

sense
2. máj 2016

@sissy27 aj u nas to bolo tak ci uz so zehlickou al.hrncom na foundue a kazde chytila len raz

ewisam
2. máj 2016

@babatkoling Hehe a nemas nahodou doma moje dieta? 😀 U nas podobne, uz sa aj mladsi pridava a ja verklikujem dokola...Odpoved mojho, ti to objasni...Milacik, preco ublizujes, bratovi, vies predsa, ze sa to nerobi, nebude sa s tebou hrat atd.? Viem mama, ja uz vsetko viem.... Tak preco to robis? Len tak
Takze ako pisu predomnou, skusa odkial-pokial.

timea7
2. máj 2016

@babatkoling tvoje dieťa chápe veľmi dobre, iba skúša, či je to naozaj tak. Niektorému dieťaťu stačí povedať, iné skúša dva, tri krát, niektoré 50 krát...Dôležité je, aby sa mu nič nestalo, to dávaj pozor a ak rozbije vajce, tak mu to daj poupratovať, aj keď to bude líčiť po celej podlahe -papierové utierky, potom mop.

rheuska
2. máj 2016

Ja dieta nemam. Tak neviem, ale akurat dnes som citala zaujimavy clanok a vychove. Ja by som sa chcela uberat tymto smerom akto pojde. Mozno pomoze k teme. http://www.rodinka.sk/vychovavame/vychovavame-d...

siska53
2. máj 2016

@rheuska to su prirodzene dosledky,aj napr.v knihe Dieta ako vyzva sa o nich pise..
Ono je skor tazke ich uplatnit aj preto,lebo my sme este boli vychovani tak,ze nas vycapali ci nakricali a bolo,cize taka ta naucena rutina dakedy brani tomu,aby sme v tej hektike uplatnili ine postupy.

Ale zas.. Aj to je prirodzeny dosledok - ze sa popali alebo udrie.. a pod. Samozrejme v ramci bezpecnosti,nenecham vedome,aby sa oliali vriacou vodou,samozrejme.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli