Ako "donutiť" dieťa k upratovaniu?

kamajka
12. dec 2007

ahojte,

žienky, upratuju vaši školkari po sebe?
Lebo moja ani bohovi 😠

melory
12. dec 2007

moj len ked mu pomaham, sam ani za nic, ale ked si sadnem k nemu - spolu nam to ide raz dva.

smejko1
12. dec 2007

babulky 😉 - je to od veci, ale ja mam podobny problem - ako donutit muza k upratovaniu??? nepomaha, ani ked mu pomaham 😀 😀 😀

kamajka
autor
12. dec 2007

melory, donedávna to aj nám tak fungovalo, lenže po novom už malú bolia ruky ked treba upratovať, či spolu alebo sama 😠 , a nohy ju tiež bolia a všetko ju bolí len aby nemusela upratovať.
Toto už nie je vzdor, ale huncutstvo, a ja neviem, čo s ňou, ved ona sa celý deň iba hrááá a hráá a hráá..... A poriadiť ani keby neviem čo bolo ☹

smejko1 - nevadí, ale určite to nejak zvladneš skus nejaku odmenu 😀

letra
12. dec 2007

A ja že mám sama také problémy...neviem či je tá moja baba taká lenivá...alebo ja som lenivá pratať po nej 😀 , ale nejak sa nevieme dohodnúť... 🙂

paska
12. dec 2007

podobne 😅

letra
12. dec 2007

Ale mali sme jeden úspech 😝 ,povedala som jej, že keď nepopratá, nebude vidieť susedov...to ste mali vidieť tú rýchlosť pratania a sama !!! 🙂

roasha
12. dec 2007

som sa pobavila,vsetky deti to maju v genofonde? 😀 aj moju straaaasne bolia ruky a nohy,ked ma upratat hracky. 😀

paska
12. dec 2007

no aj naša raz tak chytro upratala až som sa čudovala ako pekne 😕 a na druhy deň kuknem pod postel a hadaj čo? všetko tam 😅

certica
12. dec 2007

to je este dobre, u nas moje dieta mna nuti, aby som upratala! 😅

paska
12. dec 2007

čerti to bude nejaky manažer 😀

certica
12. dec 2007

u nas je to vyslovene, kto z koho

letra
12. dec 2007

Deti stále vedia nájsť cestičky ako uniknúť prataniu 😉

luciferova
12. dec 2007

hahaha - ze bolia ruky 😀 to je teda vymysel 😀

ja pracujem v SKD a tam sa deti tiez hraju hraju hraju a upratovanie je potom veeelmi problematicke 🙂 ako to riesim? no vyhlasim, ze kto bude upratovat, dostane cerveny bod a to by ste mali vidiet tie lufty. za 5 cervenych bodov maju pochvalu 🙂 komu sa upratovat nechce, nevadi, cierny bod nedostane (inak tie davam za zle spravanie a neposluchanie a za 3 body je poznamka), lebo sa vzdy najde tolko deti, ktore chcu upratovat, ze by sa tam aj tak vsetci nevystriedali 😀

doma by ste to mohli vyriesit tak, ze si vymyslite nejake nalepky alebo magnetky a ked bude na chladnicke urcity pocet nalepiek, dieta nieco dostane (cokoladku, oblubenu hracku, moze pozerat svoju oblubenu rozpravku a pod.)

kamajka
autor
12. dec 2007

fuuuu luciferova - na moju taketo finty neplatia.....
to hned bude ja nechcem pochvalu, ja nechcem ist von, ja nechcem čokoladku, ja nechcem nič ani teba nechcem ! 😖

luciferova
12. dec 2007

tak opak - ked to neupraces, nedostanes nieco. chapes? ze nie dam ti, ale nie - nedam ti, nebude to a to.

letra
14. dec 2007

myslím, že deťom to oveľa ľahšie ide v kolektíve ako doma...my jej stále musíme asistovať...inak sa nerozhýbe...ale v škôlke nie je problém... 🙂

vka
14. dec 2007

kamajka to ako keby moj syn vravel moje deti su urazene ked maju upratovať pred spanim a potom ni pusu na dobru noc nedostanem a niekedy sa nštvem vezmem velke modre vrece a všetko čo je na zemi vezmem a skryjem a dlllllllllhy čas to nedostanu

adkap
14. dec 2007

Ahojte 🙂
Co sa tyka upratovania hraciek v tom som dost striktna. Samozrejme ze sa jej nechce a rozhadzane su vsade. Niekedy to robim tak ze ked si odomna pyta aby som jej podala nejaku hracku tak jej poviem ze jej ju dam ale nech odprace ostatne hracky co roztahala. No a ked ideme uz vecer vsetko upratovat a jej sa nechce tak na nu plati ked poviem ze vezmem velke vrece nahadzem tam vsetky hracky a odnesiem ich inym detom ktore sa o hracky vedia starat a nie su lenivy ich upratat. Par krat jej to oplieskavam o hlavu 😀 a ked to uz berie ze taram a kasle na upratovanie pridem s obrovskym vrecom na odpadky a zacnem tam zo zeme zbierat tie hracky a este do nej stucham no rozluc sa s havinkom povedz papa babiky nech sa deticky dobre o teba staraju lepsie ako ja. No to by ste mali vidiet tu akciu zacne mi spod ruky uchmatavat hracky a upratovat ich...ked zacne plakat tak tie hracky pekne vo vreci zviazem a dam ich za dvere a zakricim na manzela tatusko zajtra ich nezabudni zobrat ked pojdes rano do roboty. Juuuuj to su szly a plac trocha ju necham aby ta vyhrazka s vrecom zase fungovala a ked mi slubi ze sa o hracky bude starat tak si ich z vreca moze zacat vyberat a ukladat. No a ked sa vrece zunuje vymyslim nieco ine 😀

kamajka
autor
15. dec 2007

akap myslím že tvoj systém by teoreticky mohol fungovať....
len další problém - ak skryjem všetky hračky - s čím sa bude hrať syn (upratovanie mu nič nehovorí, je ešte malý) 😖

Už ozaj neviem ako to spraviť...

letra
15. dec 2007

kamajka, všimla som si, že máme rovnako staré deti... 🙂 takže viem ako to aj u vás vyzerá...vyhrajú sa obe deti ale pratať má len jedno.. 😝 , tak mi stále povie tá staršia, že prečo nepratá aj tá menšia...no tak sa musím zdvihnúť ja a pomôcť jej... 😠 ...a tak sa pretekáme, že kto skôr popratá a "učíme" najmenšieho člena rodiny ako to má robiť... 🙂

adkap
15. dec 2007

kamajka asi som to zle napisala. Ale ono to nikdy nepride az k tomu ze hracky su schovane ide vlastne o taku scenku niekedy fakt staci ked dam dve hracky do vreca a uz upratuje a vacsinou mi to funguje dllllllllho ako vyhrazka takze k vrecu ani nepride. Takze nikdy to nie je tak ze hracky su schovane a nie je sa s cim hrat 😀

luciferova
15. dec 2007

aj to vreco je dobry typ 😉

tilly
15. dec 2007

môj to má po otcovi 😀 najoblúbenejšia hračka je ručný vysavač 😅 neznesie vlasy na zemi

a hračky si upratuje, ale vždy ho musím donútiť napr, kým si neupraceš hračky, nebudeme si čítať, alebo rýchlo si uprac hračky, ideme von a pod. iné ešte nerozhadzuje

luko
16. dec 2007

ja nemam osobnu skusenost s vlastnym dietatko, ale vela uzitocnych rad som nasla vo vybornej knihe Deti a hranice 😉

maruschka
17. dec 2007

kamajka,to poznám:naša malá je tiež veľký maród,keď sa má ísť upratovať..a u nás nepomáha ani odmena za upratovanie,nepomáha ani motivácia,nič...jednoducho kričím ako nepríčetná. 😀 😀 😀
Inak knihy a brožúrky o výchove detí sú síce veľmi sympatické,ale skutočne iba ako zábavné čítanie večer ku kávičke 😀 😀 😀

kamajka
autor
17. dec 2007

marushka s tými knižkami podobne 😀
aj s tým kričaním 😀

no ved snáď nebudú tie naše deti vždy takí maródi. treba veriť 🙂

johannka03
29. dec 2007

baby nerobte si z bytu muzeum nechajte detom detsvo este sa narobia dost, vsetky su imunne voci kriku a poriadku bez vynimky na ten poriadok aj tak doplatite len vy lebo vy ho spravite a vysvetlite svojmu muzovi preco neni este navarene ked ste museli robit poriadok ved jemu je to aj tak jedno a este byt ma sluzut vam a nie vy jemu

monkula
29. dec 2007

Aj jarka bolia ručičky, neposlúchajú ho nožičky, je unavený..
Minule som vošla do izby a skoro som dostala infarkt, na zemi omrvinky, poháre na posteli, veci, hračky v strede, tak som zobrala vrece a náhadzala doň hračky a dala ku košu, že nech to tata vyhodí, robil cirkusy, kričal, dupal, ale ja som ho ignorovala, o chvíľku prišiel, že si prosí hračky a uprace ich, aj ich upratal a odvtedy má relatívny poriadok... 😀 😀

Johanka, ja v byte múzeum neám, nevadí mi jedno.dve autíčka, pyžamo v obývačke, ale to, čo som písala vyššie, už bola, musíš uznať silná káva...

adkap
31. dec 2007

johannka ja si myslim ze je rozdiel robit si z bytu muzeum ako si ty napisala a viest deti k poriadkumilovnosti. Poviem ti priklad moja znama ma jednu dceru a nikdy ju k nicomu neviedla radsej vzdy po nej upratala lebo ona to aj tak nevie vzdy jej vsetko dosupala pod nos skratka mala uzasne a pohodove "detstvo". Uz vtedy som jej hovorila "nevadi ze si zle ustelie postel hlavne ze sa o to posnazi raz dva mozno desatkrat bude hrozne ustlane a ty to aj tak po nej prerobis ale aspon ju k niecomu vedies." Vzdy som jej hovorila ved nech ti trocha pomaha uz od mala deti miluju od tych 3 rokoch robit veci s dopelymi treba sa toho chytit potom budu v stadiu ze sa im nic nebude chciet a vsetko budu brat ako za trest. No kamoska vzdy kyvla plecom tak som jej povedala ty raz nebudes obskakovat len svojho leniveho muzicka ale aj vasu dcerku. No a nemusim ti pisat ako to dopadlo. Ona leti z prace domov a tam ju uz caka muzik s ich pubertalnou dcerkou a prve co zahlasia sme hladni 😀 vsade bordel a ona si moze buchat hlavu o stenu.
Myslim si ze nasim detom nijako z detsva neuberame ked ich ucime poriadkumilovnosti a ide aj o to aby sa o svoje hracky starali. U nas doma tiez nie je ako v muzeu ale zbytocny neporiadok neznesiem ja sa totiz doma chcem citit dobre. Nech si mala rozhadze izbu ako chce je mi to jedno ale vzdy jej prizvukujem ze si ju bude po sebe upratovat a sama pochopila ze to ide ovela lahsie ked si tie hracky v priebehu hry odklada takze predtym ako roztaha puzzle po celej izbe si odlozi plysakov. Nie vzdy to funguje ale nase deti maju viac rozumu ako my vsetci dospeli 😀 a su veeeelmi ucenlivi ;) len treba na nich tie spravne paky!

kajja
4. jan 2008

adkap, absolutne s tebou súhlasím. Ja mám tiež pubertálnu dcéru a dlho som robila to isté ako tvoja kamoška. Dievča malo nejakých 8 rokov a začalo mi to liezť na nervy, že všetko iba navyťahuje a nemá to kto upratať. Ver, že chalan neurobí taký bordel, ako dokázala ona, tak som začala hučať do nej, lenže odveta bola, čo som vraj zas nervózna, že dobre,dobre a nič sa nemenilo, mohla som sa aj ukričať. Tak som zmenila taktiku, všetko, čo som našla kade-tade pohodené som jej zmietla doprostred izby a to už jej nedalo, naučila sa udržať si poriadok, ale trvalo mi to min. 2 roky, kým som už bola spokojná. Nehovorím, že sa ide s inším pretrhnúť, ale ten riad si už umyjem aj sama, ale keď sa mi nedá, veru umyje aj ten, hoc´ aj s frflaním. Teraz mám 3 ročnú dcérku, ale tú veru sekírujem od malička a ako vravíš oni ešte chcú pomáhať, veru mi utrie celý riad bez problémov.Byť na mieste tej kamošky, siahla by som mladej na tie činnosti, ktoré má najradšej, ak to nezaberie na prvý krát, na desiaty už určite. Ty neuvaríš, tak nebudeš jesť a s mužom si tú taktiku vysvetliť, aby bol trošku trpezlivý, alebo neoperem ti a staraj sa do čoho sa odeješ.