Ako integrovať dieťa so zdravotným znevýhodnením do škôlky?

mummy01
17. sep 2012

Zaujimaju ma konkretne pripady,nie vseobecne.Teoriu poznam no mna zaujima ci sa to da zrealizovat,ako ste nasli tu spravnu MS,ako s vami v skolke jednali....Ide mi o deticky so zdravotnym ci telesnym hendikepom,nie mentalnym ( napr.cukrovka,epilepsia a ine)Vdaka za rady.

charalabos
29. jan 2013

Ahojte maminy !
Mám dcéru Emu (10 rokov), je od narodenia úplne nevidiaca a navštevuje špeciálnu školu pre nevidiacich v Levoči. Zo začiatku som bola zo školy nadšená ale postupom času som zistila že to nie je práve najružovejšie. Kradnutie desiat, oblečenia, detská šikana, nadávky, bitky, veľká rómska komunita, vši, žltačka .... atď. Preto som si povedala dosť a vraciame sa do Partizánskeho. Chcem sa spýtať viete mi niekto poradiť či aj takéto dieťa môže byť integrované, od koho a od čoho to závisí a ako by som mala začať konať v tejto veci?
Ďakujem pekne za rady. Lucia

irriss
29. jan 2013

@charalabos
Ahoj Lucko..
To je mi lito, co pises ( ja jsem prisla o detstvi syna z duvodu sikany)..myslim si,ze bys mela vytvorit Temu..primo cilenou pro Tvou Emicku 😉
i vzhledem k veku..toto je Tema pro skolku.. 😉
Hodne stesti..
Je tu hodne maminek (lekarek,ucitelek, ..)co Ti radi pomuzou.. 😉

charalabos
29. jan 2013

@irriss
ach ano "irriss" už som si všimla že som u predškolákov , ale už bolo neskoro tak pardón. A neporadíš mi ako vytvoriť tu tému? Práve som sa zaregistrovala a neviem ako to tu chodí. Ďakujem, L.

irriss
29. jan 2013

@charalabos
Bez na Forum..klikni na Forum,objevi se Ti vsechna rozskatulkovana temata...
Klikni ve sloupci: Moja dieta ...na radek SKOLAK....
objevi se Ti tabulka s Diskusema..nahore nad tabulkou v pravem rohu se ti ukaze zluty obdelnik..s titulkem Pridat novu diskusiu. klikni a napis.. 😉 tema..
pokud Ti to nepujde,dej mi vedet..
p.s. nejde o to,ze je tema o skolce..ale Tvuj pribeh si zaslouzi pozornost.. 😉

charalabos
29. jan 2013

@irriss
ďakujem už sa mi to podarilo 🙂

irriss
29. jan 2013

@charalabos
Vsimla jsem si😉sikulka jsi 🙂
pekny vecer..a prijemny pobyt na MK 🙂

felycity
30. jan 2013

ahojte, ja mám dieťa , ktoré má genetickú poruch rastu čo v jednoduchom preklade znamená, že výrazne zaostáva v raste oproti svojím rovesníkom - je to aj o hlavu / je na úrovni 1 ročného dieťaťa výškovo, ale mentálne je ok/. Tiež sme zvažovali ako to budeme riešiť, lebo problém by mohol byť 1ý-2 rok. To znamená, že nevie úplne všetko sám urobiť/obliecť sa/, nedotiahne na toaletu a pod. Na preliezačky nesmie chodiť sám a pod. Ked som ho prihlasovala do školky, pani riaditeľka mi povedala, že to nie je žiaden problém a že tiež nevidí dôvod, aby sme ho dávali do špeciálnej škôlky, proste povedala, že potrebuje len zvýšený dozor. Syn sa super začlenil a samozrejme, že mu to pomohlo, snaží sa čoraz viac robiť všetko sám, čo treba, pomôžu mu a som im za to nesmierne vďačná. ja si myslím, že každý rodič, ktorý ma nejako postihnuté dieťa by mal vedieť objektívne zvážiť, či to dieťa môže byť v normálnej škôlke alebo nie, každý vie ako dieťa doma reaguje/funguje a podľa toho vie zvážiť či bude mať problém alebo nie. Ostatné veci sú na ochote škôlke. Ja som za to, aby deti, ktoré nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, boli integrované medzi normálne deti, pomôže to tým postihnutým deťom a druhej strane zdravé deti si uvedomia a aj ich rodičia, že medzi nami žijú ľudia s rôznymi postihmi a sú súčasťou nášho života.Ja osobne by som si strašne želala, aby sa deťom vysvetľovali takéto problémy, aby sa čo najviac eliminovali situácie, kedy sa zdravé dieťa vysmieva chorému.

matax
30. jan 2013

@felycity pekne si to napisala 🙂 drzim vam palce, skus sa popytat na moznost asistenta pre maleho, mozno bude stacit na tie prve sk.roky, neviem, ako sa vybavuje asistent, ale isto ti tu poradia

felycity
31. jan 2013

ďakujem, ale malý je taký životaschopný a čiperný, že asistenta nepotrebuje 🙂)) chvalabohu, tam kam chce dotiahnúť dotiahne a nájde si sám svoj spôsob, pritiahne stoličku a šup je tam 🙂) len vtedy musia byť pani učiteľky v strehu. Skôr pri tej integrácii mi ide aj o to , aby aj zdravé deti vedeli, že sú detičky, ktoré sa niečím odlišujú, ale nie je dôvod na to, aby sa im vysmievali a možno aj pani učiteľky by mohli viesť detičky k tomu, aby sa im vysvetľovalo / samozrejme im vekovo prijateľne/, aby potom "nezazerali" alebo nevysmievali sa. Už teraz sa toho bojím, čo bude keď bude starší a ako sa mu budú vysmievať, že je malý. Mám strach, že ho to psychicky veľmi zraní, ale uvidíme, dúfam, že sa nenechá!