Ako naučiť 3-ročného škôlkára obliekať?

kattkak
10. sep 2008

Som bezradná.
Začali sme chodiť do škôlky a máme problém. Malý sa nechce naučiť obliekať a vyzliekať, o obúvaní ani nehovorím. Je dosť tvrdohlavý.
Učím ho to, ukazujem, sľubujem darčeky, vysvetľujem a nič. Jeho to proste nezaujíma.
Nechce si ani nohavice stiahnuť, keď ide cikať.
V škôlke mi stále učiteľky prízvukujú, aby som ho to učila, že oni majú aj iné deti na starosti. Už som z toho na nervy.
Poznáte nejaké finty, triky ako naučiť dieťa obliekať?
Ďakujem za rady.

majka2910
10. sep 2008

kattkak,ja som to ucila moju dcerku dlho a nic,ale prisiel cas a chcela sa obliekat a vsetko okolo toho robit sama.ucitelky v skolke ti nemaju co prizvukovat,ani hovorit,ze maju ine deti.su tam na to aby ich to naucili,mala chodi do skolky,ale znasa ju valmi zle,ucitelky ju vyzliekaju,obuvaju aj oblikaju a este mi ani jedna nepovedela,ze ju mam ucit obliekat.ked pride cas nauci sa to sam len ho netreba nutit

lefika
10. sep 2008

mna tiez zarazilo to, ze "maju aj ine deti" 😒 a tie ine deti sa to ucit nemusia? u nas v skolke v kritickom case okolo obeda kmitaju okolo deti 4 ludia, aby ich poprezliekali, pripadne aj nakrmili. moja dcera tam nechce ani sama jedavat napriek tomu, ze to vie, a este mi to nikto nevycital.
inak, ja sa snazim motivovat tak, ze uz je velke dievcatko a velke dievcatka sa vedia vyzliect aj same. a ked nechce, tak ju nenutim nasilu, aby nemala pocit, ze je to pre mna extra dolezite a naschval to odmietala....

majka2910
10. sep 2008

lefika,u nas je totiez tak.cim viac ju nutim tym je to horsie.tiez jej hovorim,ze je velka slecna a ze tie to robia same,ale ked moc na nu tlacim,tak mi povie,ze ona neni velke dievca,ze je este malicka. na niektore vici treba cas,len pre nas je to nepochopitelne a chceli by sme to hned.ked sa nam to nedari sme z toho nervozne a totiez neni dobre.moja vlastna skusenost.a myslim,ze som neni jedina toho nazoru.

lula26
11. sep 2008

Kattkak , som prekvapená prístupom učiteliek. Všetko má svoj čas, aj malý sa začne obliekať, ani nebudeš vedieť ako. Nestresuj sa.

tamarka
11. sep 2008

ahojte, tiež mám doma slečinku, ktorá sa oblieka sama len vtedy, keď ona sama chce. Staršia Emka sa komplet obliekla už ako 2 ročná, a to si skontrolovala ešte aj štítky, či to náhodou nemá naopak. Tamarka je úplný opak, ale musím povedať, že sa to záčína škôlkou zlepšovať, chce sa jej viac ako predtým. Tiež nenútim, pretože to nemá význam, všetko má svoj čas. 🙂

lenadka
11. sep 2008

na moju zabera ked jej to trva, ze " ja uz ideeem ahoj a ty tu ostavas, lebo nie si oblecena " 😉 tiez sa spociatku nechcela obliekat, tak sme zacali vyzliekanim...sutazou kto bude skor vyhra zuvacku...a ked sa snazila, tak som naschval bola ta pomalsia a ak nie zuvacka ci cukrik bol moj....rada sa kupe a zabera vecer ked ma napustenu vodu tak jej poviem aby s rychlo vyzliekla lebo aj ja aj ocino sa radi kupeme a napchame sa jej tam 😀
obliekanie sme cvicili postupne najskor pyzamove nohavice a neskor tricka a teraz je v stadiu ze si zapne aj gombiky okrem toho najvyssieho pod krkom. Urcite nenutit, ked je tvrdohlavy len to v nom utvrdi ten odpor a vzdor. Skus to maskrtkami, jeden cukricek / u nas stacila lentilka alebo skor zuvacka /a ked uvidi ako ho zmlsnes ked on nekona dalsi raz sa posnazi 🙂 Ak sa aj tak neoblecie oblec ho bez komentarov s tym ze maskrta je tvoja a dalsi den znova. 😉 Prajem vela uspechov a trpezlivosti, maly ma akurat vek ked sa to uci tak aj ucitelky musia strpiet ze mu pomozu, tym sa velmi netrap 😉

lenadka
11. sep 2008

alebo skus ak bude mat dobru naladu povedat, ze je tvoj velky chlapcek a ze strasne potrebujes jeho pomoc...zatvarit sa tajomne a velavyznamne a opytaj sa ho ci ti pomoze, ked povie ze ano, poziadaj ho aby ti pomohol pri jeho prezliekani...a ked sa bude snazit vychval ho aky je sikovny aj ked mu to moc nepojde...na moju toto dost zabera. 😉 🙂

lenadka
11. sep 2008

toto zabera aj na ine cinnosti ako upratovanie hraciek, pomoc v domacnosti...ked sa pytate s cim moze 3,5r. dieta pomoct-tak poslem ju vysypat kyblicek so supkami od mrkvy ci jablcok na kompost, alebo mi pomahala lupat fazulku ci zametat, a je to zlate ked na nu pozeram s okna ko pysne ide s tym kyblikom ako cupita az uteka a ked sa vrati a stoji vysmiata a spokojna vo dverach aka bola uzitocna vzdy ju vystiskam a podakujem.

tilly
11. sep 2008

na môjho tiež zaberá, že odídem keď sa neoblečie, ale tiež sa oblieka len keď sa mu chce, ale my máme iný problém, nohavice, slipky, topánky, ponožky si oblečie, vyzlešie relatívne v poho, ale ako mu mám vysvetliť ako sa vyzlieka a oblieka tričko??? 😲 také županíkové pončo si vyzlečie, lebo to nemá rukávy, ale jemu nejde zladiť hlava a ruky...

lenadka
11. sep 2008

tilli skus ho naucit vyzliekat tak nech vyvlecie najskor rucicky a ked budu volne len to prevlecie cele cez hlavu a obliekanie tak isto len opacne...nech najdenajvacsiu dieru do nej navlecie hlavku a potom az rucicky, najskoro som musela pri obliekani viac krat pomoct, ale neboj nauci sa...horsie je ked je uzsi vystrih-to sa najaci 😀 😝

sksko
12. sep 2008

no my mame vlastne doma skoro to iste 😀 minuly rok zacal maly chodit do skolky veru obliekanie a obuvanie bolo pre neho tabu. Vobec sanechcel obliekat obuvat.. vzdy vyzadoval pomoc. NO jasne ze ucitelky hovorili nech ho to doma naucime, ale ucili ho aj oni v skolke,Nic sa neda nasilu. Doteraz sa neoblecie kompletne sam. MALOKEDY ma taku slabu chvilku. Riesime to tak, ze ja mu natiahnem na hlavu tricko a on potom oblieka rucicky, alebo mu malilinko pomozem ak si vypyta pomoc.Nohavice ako kedy. niekdey povie ze to vie sam ale vacsinoumu ich natiahnem tak po clenky a on potom taha vyssie. jasne ze krivo, ale navigujem ho ako to ma urobit a nakoniec pomozem. S topankami je to uz vacsie vyjednavanie. vascsinou on jednu ja druhu alebo ja obe on zapina. Obcas ked chce tak vsetko urobi sam... Tatko nam to trva uz druhy skolkarsky rok. V sdkolke jednoducho musi- isto mu ucitelky aspontrosku pomozu, ved ho nemozu nechat uplne naheho 🙂 ale podla mna to che len cas. Ja u nasho maleho pokroky vidim, ale ked to ide naozaj pomaly. Ved co ked on ma staaale tooolko vela roboty a nema cas natakeho "hluposti"...😀

svuba
12. sep 2008

nasa dcerka bude mat uz styri rocky. minuly tyzden nastupila prvy krat do skolky a som sokovana.Ucitelky sa tiez ohanaju tym. ze ma jedna 20 deti a je na to sama, mame ju to naucit doma.Trapime sa s tym od 3 rokov a nejde to,lebo je velmi tvrdohlava. Dufala som, ze ju budu v skolke motivovat. ale nie-doobeda sa ponahlaju von. koho nestihnu a nespolupracuje, ma smolu.Ukazkovy priklad, ako si zmensit pocet deti v triede, aj nasa je uz chora.Ani si nevsimli,ze mala isla von v pezuvkach a vnutri bola naboso.Ked som sa na to opytala, tvrdili, ze im pomahaju, ale jedna proste nemoze zvladnut vsetko.Co mam robit ja? uz teraz sa bojim,co bude v zime.Aj na rodicovskom zahlasili,ze ak si niektore dieta zabudne v skrinke rukavice, nebudu sa kvoli nemu vracat z prechadzky.Nech radsej stat zrusi skolky a namiesto platu ucitelovn ech zvysi rodicovsky priplatok adeti pojdu az do skoly,ked sa uz doma potrebne veci naucia a budu mat viac rozumu.a nech mi nikto netvrdi, ako poniektori, ze dieta musi ziskat v kolektive imunitu...pokial bude mokre,spotene a neprezlecene, ked sa ide do zimy, tak si akurat vybuduje chronicke choroby z prechladnutia!

eli74
21. okt 2011

ja sa tiež pripájam. Tiež máme problém s obliekaním sa. Páči sa mi prístup, ktorý opisuje lenadka. O tých učiteľkách len toľko, že majú chrániť zdravie detí a prechádzať chorobám okrem toho, že sa ponáhlajú na prechádzky. Majú to napísané v štátnom vzdelávacom programe 12. článok. Tiež mi bolo povedané, že kam by sme sa my dostali, keby sme sa tu všetci prezliekali. No asi by sme sa aspoň nedostali k tej doktorke. Keďže vidím z okna do dvora škôlky, išla som si dieťa doobliekať, lebo išiel von v tenkých teplákoch, ktoré má vnútri a je tam dúfam tých 22 stupňov, a vonku fúkal vietor a bolo asi 8 stupnov. A ona mi povie, že treba ráno povedať, že ho treba doobliekat. Tak ja jej zverím dieťa, dospelej školenej odborníčke s praxou, žene, čo má tiež deti, a jej to treba povedať. Čo to ona sama nevie? Povedať to musím mojej 15 ročnej neteri, ktorá mi občas pomáhala počas prázdnin. Nie je dospelá, nemá vlastné dieťa, nemá prax, ale mala ovela väčšiu ochotu a záujem.